علائم واکنش آلرژیک شدید چیست؟

علائم واکنش آلرژیک شدید

علائم واکنش آلرژیک شدید

اگر بینی شما چند دقیقه پس از پیاده روی بگیرد، ممکن است از علائم رینیت آلرژیک باشد. این واکنشی به ذرات ریز در هوایی است که شما تنفس می کنید.

علائم واکنش آلرژیک شدید

علائم واکنش آلرژیک شدید

آبریزش بینی یا بینی گرفته شده 

اگر بینی شما چند دقیقه پس از پیاده روی بگیرد، ممکن است از علائم رینیت آلرژیک باشد. این واکنشی به ذرات ریز در هوایی است که شما تنفس می کنید. علل شایع دیگر شامل گردوخاک، مواد شوینده و پاک کننده ها است. اگر حدود یک ساعت پس از مصرف داروی جدید آبریزش بینی شروع شود ، می تواند یک هشدار جدی باشد. ممکن است شما به این دارو حساسیت داشته باشید.

عطسه

عطسه به نظر نمی رسد علامت خیلی بزرگی  باشد. اما می تواند یک علامت خفیف و اولیه ویا حساسیت شدید به غذایی باشد که می خورید. عطسه ها می تواند به سرعت باعث بروز علائم جدی تر شود. دفعه بعد که آن غذا را می خورید ، ممکن است عطسه نکنید. اما ممکن است واکنش شدیدتری داشته باشید که شما را راهی بیمارستان کند.

عطسه

خارش چشم و اشک

دربسیاری از موارد ممکن است باعث شود گاهی چشمان شما بخارد و یا پر از اشک شود. این می تواند یک واکنش ملایم به گرده بهار باشد. اما این واکنش را در مورد حساسیت به مواد دارویی جدید توجه داشته باشید. ممکن است بلافاصله یا چند روز یا چند هفته بعد اتفاق بیفتد.

خارش گوش و دهان

ممکن است خیلی زود بعد از خوردن غذای جدید ، خارش های ناگهانی را در مکان های عجیب مشاهده کنید. اگرچه خارش گوش ها بی ضرر به نظر می رسند اما می تواند علامتی باشد که نشان دهنده  آلرژی به این غذا باشد.

نظم تنفس تغییر می کند

تغییرات عجیب و غریب در تنفس می تواند نشانه واکنش شدید آلرژیک به یک ماده غذایی یا یک دارو باشد. ممکن است متوجه خس خس ناگهانی شوید. یا ممکن است فقط احساس کنید نمی توانید نفس بکشید. اگر تنفس شما خارج از کنترل باشد ، سریعاً به دنبال درمان باشید. این می تواند نشانه ای از آنافیلاکسی ، یک واکنش شدید باشد.

کهیر زدن

این توده های بلند ، قرمز و ملتهب که ناگهان بر روی پوست شما ظاهر می شوند کهیر نامیده می شود. علل آن شامل آلرژی به داروها ، مواد شیمیایی ، غذاها یا هر چیز دیگری است. ممکن است کهیرها جدی نباشند ، اما اگر آنها به همراه  تورم لب یا خس خس سینه باشند ، می توانند نشانه هشدار دهنده واکنش شدیدتر باشند.

بثورات پوستی

بثورات پوستی ممکن است ملتهب  ، دردناک ، داغ ، پررنگ یا تاول زده شود. این یک نتیجه معمول از واکنش آلرژیک به غذاهای خانگی ، مواد شیمیایی ، مواد غذایی ، داروها یا آرایش است. بثورات خفیف ممکن است با درمان یا جلوگیری از محرک ها به سرعت پاک شود. اما ممکن است این یک علامت اولیه آنافیلاکسی باشد ، یک واکنش آلرژیک شدید که می تواند زندگی شما را تهدید کند.

حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال

اگر شکم شما مدت کوتاهی بعد از خوردن یک غذای خاص واکنش نشان می دهد ، ممکن است به معنای حساسیت شما باشد. علائمی مانند تهوع ، استفراغ ، اسهال و درد معده سرنخ است. آنها می توانند به سرعت بدتر شوند. همچنین علائم آنافیلاکسی هستند .

عطسه

سفتی قفسه سینه

گاهی اوقات قفسه سینه شما هنگام نفس کشیدن ناگهان سفت می شود. در گلونیز ممکن است احساس تنگی یا گرفتگی کند. این نشانه مشترک آلرژی شدید غذایی است. هنگامی که این اتفاق می افتد ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تورم زبان یا لب

اگر دهان ، لب ها ، یا زبان شما بدون هیچ دلیل مشخصی متورم شود ، ممکن است آنژیوآدمه باشد ، نشانه ای از واکنش آلرژیک که همیشه جدی نیست. اما اگر تورم تنفس را سخت کند ، می تواند تهدید کننده باشد. اگر اغلب لب یا زبان شما متورم می شود ، به پزشک اطلاع دهید تا بتوانید درمان کنید و علت آن را پیدا کنید.

التهاب پوست

آلرژی غذایی می تواند باعث قرمزی در اطراف دهان و چشم شما شود. اگر بلافاصله پس از تماس، پوست شما سریع سرخ یا قرمز شود ، می تواند به این معنی باشد که آلرژی شما شدید است. سریع به پزشک مراجعه کنید صبر نکنید که قرمزی به خودی خود از بین برود.

آلرژی

گیجی واضطراب

به نظر عجیب می رسد ، اما سردرگمی یا اضطراب نشانه های حساسیت شدید غذایی است.  پزشکان فکر می کنند که این امر با افت ناگهانی فشار خون شما مرتبط است. 

فشار خون پایین

افت ناگهانی فشار خون باعث می شود شما فکر کنید دارید از بین می روید. این یک وضعیت پزشکی جدی است. اگر فشار خون بیش از حد کاهش یابد ، زندگی شما می تواند در معرض خطر باشد.

آنافیلاکسی

این واکنش  ناگهانی و شدید در صورت عدم درمان در اورژانس ممکن است باعث مرگ شود. علائم این بیماری شامل تنفس ، پوست کم رنگ یا آبی ، کهیر ، خارش ، استفراغ یا اضطراب است. علائم ممکن است تنها در طی چند دقیقه پس از تماس با علت شروع شوند.
 

نویسنده و مترجم: مستانه کیا

منبع: مجله اینترنتی webmd

  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×