19 علت ریزش مو چیست؟ راه های جلوگیری و درمان

19 علت ریزش مو چیست؟ راه های جلوگیری و درمان

شرف الشمس

19 علت ریزش مو چیست؟ راه های جلوگیری و درمان

19 علت ریزش مو چیست؟ راه های جلوگیری و درمان را در طومار بخوانید.

19 علت ریزش مو چیست؟ راه های جلوگیری و درمان

علت ریزش مو چیست؟

دلایل ریزش مو چه مواردی می تواند باشد؟ بهترین راه برای درمان در ابتدا فهمیدن علت ریزش و سپس پیدا کردن راه درست درمان است. در ادامه با طومار همراه باشید.

1* تغییرات جسمی

در اثر تغییرات شدید ناگهانی مثل تصادف، بیماری های سخت، جراحی های سنگین می تواند دچار ریزش موقتی مو شود. مو دارای سیکل مشخصی است که از رشد، استراحت و ریزش تشکیل می شود. اگر در این چرخه مشکلی ایجاد شود دچار مشکل می شویم که معمولا بعد از 3 تا 6 ماه از حادثه نمایان می شود. تغییر در هورمون های زنانه در زمان یائسگی، سندروم تخمدان پلی کیستیک و یا قطع کردن قرص های هورمونی ضد بارداری می تواند یکی از عوامل مهم ریزش باشد. Telogen effluvium نام بیماری های پوست سر است. نگران این نوع ریزش ها نباشید معمولا بعد از برطرف شدن مشکل خود به خود حل خواهد شد.

2*ریزش در مدت بارداری

بارداری از جمله تغییرات ناگهانی جسمی است که معمولا تغییرات شدیدی را ایجاد می کند. این ریزش ها معمولا بعد از زایمان خود را نمایان می کنند که باز هم نگرانی بی مورد است چرا که بعد از چند ماه به شرایط عادی برخواهید گشت.

3*آلوپسی

آلوپسی یکی از بیماری های ریزش مو است. این بیماری باعث از دادن موی سر و یا کل بدن می شود.  نازک شدن موه، کچلی کامل دائمی و یا موقتی از علائم این بیماری است. یکی از عوامل ایجاد این بیماری ژنتیک است.

آلوپسی

4* کم کاری تیروئید

وظیفه غده تیروئید ترشح هورمون هایی است که در رشد و نمو و سوخت و ساز بدن تاثیرگزار است. تنها راه فهمیدن مشکل تیروئید آزمایش دقیق است. برای حل این مشکل از پزشک کمک بگیرید و حتما از داروهای کمکی استفاده کنید.

5* درست کردن و فرم دادن بیش از اندازه و نادرست

مدل دادن مو با وسایلی مثل ویو، بابلیس، مواد شیمیایی، لخت کردن، فر کردن و در کل تغییراتی که دائم و اجباری انجام می شود باعث آسیب شدید مو می شود. این کارها دقیقا بر روی ریشه تاثیر منفی را میگذارد و حتی شاید امکان رشد مجدد مو هم نباشد. برای جلوگیری از این مشکل پیشنهاد میشود در هر بار حمام کردن از نرم کننده استفاده کنید و فرم دادن مو را بسیار محدود کنید.

6* دلایل ارثی 

این ژن ها از پدر و مادر به فرزند انتقال پیدا می کند. این ریزش از سن 20 سالگی شروع می شود. با کمک ماینوکسیدیل تا حدی جلوی ریزش را میگیرد. البته باید مراقب عوارض جانبی این داروها باشید.

7* کاهش وزن ناگهان

کاهش وزن شدید در مدت کوتاه باعث می شود که تعادل ویتامین های بدن دچار مشکل شود. این کاهش ناگهانی می تواند باعث اختلالات پرخوری و یا کم خوری شود.

کاهش وزن

8*مصرف زیاد ویتامین A

ویتامین آ اگر بیش از اندازه مصرف شود می تواند محرک ریزش موی شما شود که بعد از دفع مقدار اضافی به حالت عادی برخواهید گشت.

9* کمبود پروتئین

در تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده است بدن کمبود پروتئین در ابتدا با توقف رشد مو جبران می کند که این توقف بعد از 2 تا 3 هفته شروع می شود. باید این مشکل را با دریافت پروتئین بیشتر مثل مرغ، ماهی و حبوبات جبران کنید.

10* الگوی طاسی مردان

از هر 3 مرد دو مرد مشکل ریزش خط M را دارند که به علت هورمون های جنسی و ژن های موروثی ایجاد می شود. این مشکلات تا سن 60 سالگی ادامه دارد. راه حل هایی مثل عمل کاشت مو و مصرف داروهای خوراکی مانند فیناستراید و همچنین کرم های مینوکسیدیل وجود دارد. 

11* ریشه های ارثی در خانم ها

ریزش مو در خانم ها الگویی بسیار متفاوت از مردان دارد. در خانم ها ریزش بصورت پراکنده و کلی و بازتر شدن فرق سر و همچنین نازک شدن تار موی سر نشان داده می شود. درمان هم مانند مردان مشابه انجام می شود. نام الگوی ریزش موی خانم ها آندروژنیک آلوپسیا نام دارد.

12* لطمه های روحی

مشکلاتی که باعث شود روحیه شما ضعیف شود البته اگر این لطمه روحی بزرگ باشد، طلاق و یا مرگ عزیزان می تواند مشکل ریزش مو را تشدید کند که با کم شدن این فشارهای روحی به حالت اولیه باز خواهید گشت.

13* کم خونی شدید

کم خونی یکی از شایع ترین مشکلات در خانم های بین 17 تا 50 سال استکه می تواند به علت خون ریزی های ماهیانه باشد. این مشکل اگر به علت کمبود آهن رخ داده باشد با یک مکمل ساده می تواند به راحتی بر طرف شود. برای اینکه از کم خونی مطمئین شوید بهترین راه آزمایش خون است. البته که خستگی، سردرد، سرگیجه، رنگ پریدگی و از علائم کم خونی است.

کم خونی شدید

14* کمبود ویتامین ب

کاهش سطح ویتامین B خیلی رایج نیست اما می تواند یکی از دلایل مهم ریزش مو باشد. این مشکل با داشتن یک تغذیه کامل از همه نوع ماده غذایی به راحتی حل می شود.

15* مسائل خود ایمنی

مشکل خود ایمنی مشکلی است که در آن بدن دچار اختلالی می شود که خودی و غیر خودی را تشخیص نمی دهد. به همین علت مو را عاملی خارجی تصور می کند و برای نابودی آن اقدام می کند. برای رفع این مشکل معمولا پزشکان تزریقات استروئید و داروهای روگین را تجویز می کنند. لوپوس ( زخم پوستی) نام این بیماری است که حدود 1.5 میلیون نفر به این مشکل دچار هستند. این بیماری با خستگی مفرط، سردرد، زخم های دهانی و مفاصل متورم همراه است. بهتر است در چنین شرایطی به متخصص روماتیسم مراجعه کنید. 

16* شیمی درمانی و بیماریهای خاص

شیمی درمانی باعث از بین رفتن سلول های در حال رشد است که مو و سلول های سرطانی از این سلول ها هستند. راه حلی جز پایان دوره مصرف داروها وجود ندارد و موها کمی بعد از قطع مصرف رشد میکند ولی احتمال تغییر حالت موها وجود دارد، یعنی امکان فر شدن و یا تغییر رنگ وجود دارد. قرص های رقیق کننده ی خون و ضد افسردگی نیز جز داروهای مضر برای مو هستند. 

17* بالا رفتن سن

یکی از اتفاق هایی که در سنین کهنسالی اتفاق می افتد کم شدن حجم مو است، متاسفانه محققین هنوز به علت این مشکل پی نبرده اند و درمان برای ریزش در این سن را توصیه نمیکنند.

18* چربی پوست سر

چربی بیش از اندازه باعث ریزش، شوره، سوریاس و بیماری های قارچی می شود. پوسته ریزی و شوره های زرد رنگ لایه موها و همچنین روی شونه می شود.این بیماری های قارچی می تواند بر اثر تماس با حیوانات و یا انسان های آلوده سرایت کند. برای درمان می توانید از شامپوهای مختلف استفاده کنید. 

19* اختلال مو کنی

تریکوتیلومانیا نام این بیماری است که ریشه ایی روانی دارد. فرد بودن اختیار موهای سر خود را می کند.

اختلال موکنی

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×