عمر مفید یک هارد دیسک چند سال است؟

عمر مفید یک هارد دیسک چند سال است؟

شرف الشمس

عمر مفید یک هارد دیسک چند سال است؟

برای مدت بیش از 30 سال، حوزه محاسبات در کامپیوتر ذاتآ به دیسک های سخت (هارد دیسک) وابسته بوده و جزئی جدایی ناپذیر تلقی می شود. مطمئنآ بسیاری از افراد در ...

عمر مفید یک هارد دیسک چند سال است؟

برای مدت بیش از 30 سال، حوزه محاسبات در کامپیوتر ذاتآ به دیسک های سخت (هارد دیسک) وابسته بوده و جزئ جدایی ناپذیری از این صنعت تلقی می گردند. مطمئنآ بسیاری از افراد در نقش بسیار پررنگ هارد دیسک ها در پیشرفت و محبوبیت کامپیوتر ها و صنایعی مانند فناوری Cloud و سرویس های آپلود اطلاعات کاربران اتفاق نظر دارند. از آنجایی که امروزه هارد دیسک ها جزء لاینفکی از کامپیوتر ها به شمار می روند، یکی از سوالاتی که ذهن اکثر افراد را به خود مشغول کرده است درصد کارکرد یک هارد دیسک می باشد. آیا امروز که بنده یک هارد جدید خریده و آن را در کامپیوتر خود قرار دادم تا چه مدت می توانم با خیال راحت، بدون ترس از سوختن و از بین رفتن هارد و اطلاعات موجود از آن استفاده کنم؟ یک سال؟ دو سال؟ پنج سال؟ از آنجایی که گارانتی استاندارد بسیاری از هارد دیسک ها در حال حاظر 12 ماه است، آیا هارد دیسک های ساخته یک کمپانی که دارای مدت زمان گارانتی کمتر است از هارد دیسک های رقبای خود که دارای مدت زمان گارانتی بیشتر هستند زودتر از بین می روند؟ مطمئنآ اولین پاسخ وارده به سوال مطرح شده این است که قطعه الکترونیکی مانند انسان است و خبر نمیکند که قرار است امروز یا فردا از بین برود، یک قطعه ساخته یک شرکت ممکن است تا سالیان سال بدون هیچ مشکلی همچنان به کار خود ادامه دهد، اما قطعه دیگری از همان شرکت ممکن است در روز اول با مشکل مواجه شود. استفاده از این منطق در استفاده از قطعات الکترونیکی درست است، اما بدان معنا نیست که ما دیگر نباید هیچ تحقیقی درباره قطعه مورد نظر برای خرید و کمپانی سازنده و همچنین پیشینه قطعات ساخته شده توسط آن کمپانی بپردازیم و همه چیز را به دست سرنوشت بسپاریم.

از آنجایی که هارد دیسک ها تقریبآ زیربنای تمامی محاسبات امروزی در کامپیوتر ها به شمار می روند، هیچکس تا به حال تحقیقی راجع به طول عمر هارد دیسک انجام نداده است و یا اگر هم تحقیقی در این زمینه انجام شده است، نتایج آن برای همگان منتشر نشده است. در همین راستا کمپانی Backblaze دست به کار شده و نتایج استفاده از هارد دیسک ها و طول عمر آنها را در مدت زمان چهار سال منتشر کرده است. کمپانی Backblaze یکی از انبوه کمپانی های فعال در زمینه بکاپ اطلاعات کاربران به صورت آنلاین بوده و در حال حاظر تعداد 25 هزار هارد دیسک در این کمپانی به صورت 24/7 ساعته در حال کار و چرخیدن هستند و 80 هزار ترابایت (80 پتابایت) اطلاعات کاربران را در خود ذخیره کرده اند. هنگامی که یکی از هارد دیسک ها از بین می رود، افراد متخصص دیسک از بین رفته را با دیسک دیگری جایگزین کرده و مجددآ پیکربندی Raid را برقرار می کنند. مطمئنآ مدت زمان کارکرد و کارایی هارد دیسک ها در قبال هزینه پرداختی برای شرکتی که 24 ساعته با این قطعات مکانیکی سر و کار دارد بسیار مهم است. پس از 4 سال، این کمپانی جزئیات و نمودار هایی را در خصوص خرابی و مشکلات هارد دیسک های خود منتشر کرده است که در نوع خود بسیار با ارزش بوده و منبع بسیار مناسبی جهت راهنمایی کاربران در خرید هارد دیسک ها به شمار می روند.

e61dbackblaze-drive-life-three-phases

به نظر می رسد که هارد دیسک ها دارای سه فاز (مرحله) مجزا در خرابی هستند. در اولین فاز که تا مدت 1.5 سال ادامه دارد، درصد خرابی هارد دیسک ها 5.1 درصد به صورت سالیانه است، در فاز دوم یعنی 1.5 سال بعد درصد خرابی هارد دیسک ها به صورت سالیانه به عدد 1.4 درصد کاهش پیدا می کند، اما بعد از 3 سال، یعنی در فاز سوم، درصد خرابی آنها به عدد 11.8 درصد در سال افزایش پیدا می کند. به عبارتی دیگر این اعداد نشان دهنده آن هستند که حدود 92 درصد از هارد دیسک ها می توانند 18 ماه در حالت کارکرد 24/7 ساعته به کار خود ادامه دهند. بر اساس تصویر بالا تنها 80 درصد از هارد دیسک ها می توانند به چهارمین سالگرد خود برسند. آقای Brian Beach، یکی از مهندسان کمپانی Backblaze تخمین زده است که درصد خرابی هارد دیسک های چهار ساله ممکن است تقریبآ 12 درصد در سال باشند و حدود 50 درصد از هارد دیسک ها می توانند 6 ساله شوند.

379bbackblaze-bathtub-failure-rates-graph

همانطور که پیشتر اشاره شد هارد دیسک ها دارای 3 مرحله در خرابی می باشند. خرابی هارد دیسک ها در اولین مرحله در درجه اول به نقص در تولید بر می گردد. خرابی هارد دیسک ها در مرحله دوم (بین ماه های هجدهم تا سی و ششم) عمومآ از مشکلات تصادفی نظیر رفتن برق، ضربه، بدسکتور و ... ناشی می شوند. زمانی که هارد دیسک ها وارد سال چهارم (مرحله سوم) می شوند، درصد خرابی به صورت چشمگیری افزایش پیدا می کند و این میزان درصد به فرسوده شدن و اصطحکاک هارد دیسک ها باز می گردد و تنها تعدادی از قطعات قرار گرفته در دل هارد دیسک ها می توانند همچنان کار خود ادامه دهند.

لازم به ذکر است که کمپانی Backblaze از هارد دیسک های رده معمولی با گارانتی های بین یک سال تا سه سال استفاده می کند و از آنجایی که حدود 97.5 درصد از این هارد دیسک ها پس از یک سال همچنان به کار خود ادامه می دهند و حدود 90 درصد دیگر از این هارد دیسک های موجود می توانند همچنان دو سال دیگر به فعالیت خود ادامه دهند و به عمر سه سالگی دست پیدا کنند، بنابراین میزان گارانتی که از طرف کارخانه های سازنده برای هارد دیسک ها در نظر گرفته شده است کاملا مناسب می باشد. در مورد هارد دیسک های کلاس Enterprise که دارای پنج سال گارانتی می باشند، احتمالآ چنین هارد دیسک هایی با ظرافت بیشتری تولید می شوند و در معرض تست های تضمین کیفیت دقیق تری قرار میگیرند. گفته های این بخش (بخش هاردهای کلاس Enterprise) بر پایه تنها حدس و گمان می باشند، اما هارد دیسک های این کلاس احتمالآ از درصد خرابی کمتری در سال اول نسبت به هارد دیسک های رده معمولی برخوردارند، اما هنگامی که قطعات آن ها شروع به فرسوده شدن کنند (چهار سال به بالا)، درصد خرابی آنها دست کمی از هارد های کلاس دیگر ندارد.

b165backblaze-annual-hard-drive-failure-by-quarter

بنابر تست های انجام شده توسط کمپانی Backblaze می توان به این نتیجه رسید. اگر هم اکنون یک هارد دیسک جدید خریداری کردید، 90 درصد احتمال دارد که هارد دیسک خریداری شده سه سال به کار خود ادامه دهد. هنگامی که عمر هارد دیسک از محدوده سه سال گذشت بهتر است که از اطلاعات یک نسخه پشتیبان تهیه شود، زیرا 12 درصد در سال امکان دارد که هارد دیسک خراب شود. ذکر این نکته ضروری است که اطلاعات منتشر شده بر پایه هارد دیسک های اینترنال می باشند. هارد دیسک های اکسترنال بنابر دلایل بسیاری از عمر کمتری نسبت به هارد دیسک های اینترنال برخوردارند. اگر شما به اطلاعات خود بسیار اهمیت می دهید، از آنجایی که 5.1 درصد احتمال دارد که هارد دیسک تازه خریداری شده در سال اول خراب شود، بهتر است اطلاعات بسیار مهم و حیاتی خود را بر روی آن ذخیره نکنید تا هارد دیسک از فاز اول عبور کند (18 ماه بدون مشکل به کار خود ادامه دهد). پس از گذشت 36 ماه از عمر هارد دیسک حتمآ لازم است تا از اطلاعات و مهم و حیاتی خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

5af0backblaze-drive-failure-rate-four-years

در انتها ذکر این نکته ضروری است که تست ها و جزئیات منتشر شده توسط کمپانی Backblaze بر پایه هارد دیسک های این کمپانی که هم اکنون 24/7 ساعته در حال کار هستند منتشر شده اند، هارد دیسک قرار گرفته در کامپیوتر شما احتمالآ 24/7 ساعته در طول مدت 4 سال پیوسته فعالیت نمی کند، بنابراین می تواند از عمر بیشتری نسبت به مطالب ذکر شده برخوردار باشد.

  • ۲۳ شهریور ۱۳۹۴
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
سرکتاب

×