عناصر معدنی یا ترکیبات غیر آلی موجود در بدن چه کاربردی دارند

عناصر معدنی یا ترکیبات غیر آلی موجود در بدن چه کاربردی دارند

شرف الشمس

عناصر معدنی یا ترکیبات غیر آلی موجود در بدن چه کاربردی دارند

بدن انسان، همانند كل طبیعت، باید تعادل میزان شیمیایی طبیعی خود را حفظ کند

عناصر معدنی یا ترکیبات غیر آلی موجود در بدن چه کاربردی دارند

عناصر معدنی یا ترکیبات غیرآلی

عناصر معدنی را ترکیبات غیرآلی بدن می نامند در کتب دینی ادیان مختلف، مانند قرآن، تورات، انجیل و.... آفرینش انسان را از خاک می دانند و دانشمندان پس از خاک ترکیب بدن انسان را مشابه آب دریا و همانند آبزیان تشبیه میکنند. لذا، چون برای ساختن گل از خاک، آب لازم است این چنین می توان بیان کرد که ترکیب بدن از عناصر موجود در خاک و آب شکل گرفته است. (آب ۶۵٪ وزن بدن، موادالی ٪۳۰ و مواد غیرآلی ۵٪).

در نامگذاری تأکید بر مواد غیر آلی بدین جهت است که مواد معدنی بیشتر اذهان را متوجه به عناصر شیمی معدنی نظیر سنگ های معدنی و غیره می کند. به هر صورت به دلیل اشتها و مواد یا ترکیبات معدنی (Mineral) در بیشتر کتب تغذیه و گاهی املاح ( Salt) یا ترکیبات معدنی ( Mineral Compound) دیده می شود. مواد گیاهی، میوه جات، بیشتر از اغذیه حیوانی عناصر معدنی را به بدن می رسانند. مواد معدنی غیرآلی مانند سایر مواد مغذی، بر زندگی، سلامت و بهبود بیماریها مؤثر هستند. مواد معدنی غیرآلی مانند سایر موادی هستند که در بدن انسان و غذاهایی که مصرف می شوند به صورت ترکیبات ارگانیک و غیر ارگانیک وجود دارند. تقریبا ۷۰ نوع ماده معدنی اساس تغذیه انسان را تشکیل می دهند. تمام نسجها و مایعات داخلی تشکیل دهنده موجودات زنده، دارای مقدار مختلفی از مواد معدنی غیرآلی می باشند. این مواد، سازنده استخوان ها، دندانها، نسج های نرم عضلات، خون و سلول های عصبی هستند و عوامل مهمی در حفظ مراحل مختلف فعالیتهای مغزی، تقویت استخوان، توانایی قلب و مغز و همچنین تمام عضلات و سلسله اعصاب به شمار می آیند.

عناصر معدنی نیز همانند ویتامین ها، نقش کوآنزیم ها را ایفا می کنند. چون تمام فعالیتهای آنزیمی به عناصر معدنی وابسته است، بنابراین، وجود این مواد برای استفاده صحیح از ویتامین ها و مواد مغذی دیگر ضروری می باشد.

بدن انسان، همانند كل طبیعت، باید تعادل میزان شیمیایی طبیعی خود را حفظ کند. این تعادل به مقدار عناصر معدنی مختلف در بدن و به ویژه به نسبت میان یک عنصر معدنی خاص به عنصر دیگری بستگی دارد. میزان هر عنصر و یا از حالت بالانس خارج شدن عنصر در بدن بر روی هریک از مواد دیگر تاثیر خواهد گذاشت. یعنی اگر یکی از آنها نا متعادل و یا کم و زیاد شود، بر روی میزان تمام عناصر معدنی تأثیر خواهد گذاشت. و در صورت عدم پیگیری و تداوم این مسئله، این امر باعث شروع واکنش زنجیره ای شده، و این عدم توازن منجر به بیماری می گردد. به عنوان مثال: مقدار بیش از حد «روی» می تواند مانع از جذب مس (Copper) گردد، یا دریافت کلسیم (Calcium) اضافی بر جذب مگنیزیوم (Magnesium) اثر می گذارد. در نتیجه عناصر معدنی تکمیلی باید همیشه به مقدار متناسبی مصرف شوند. در غیر این صورت نه تنها ثمربخش نیستند، بلکه زیان آور نیز خواهند بود. استفاده از مکمل های فیبر نیز روی جذب عناصر معدنی تأثیر می گذارد. فیبرها میزان جذب عناصر معدنی بدن را کاهش می دهند، بنابراین مکمل های فیبر و عناصر معدنی را باید در ساعات مختلف روز مصرف کرد.

عناصر معدنی یا ترکیبات غیرآلی

مواد معدنی به صورت کاتالیستها (اثرگذارنده بر عمل شیمیایی) روی تعداد زیادی از عکس العمل های بیولوژیکی در بدن عمل می کنند مانند: حرکت عضلات، انتقال فرامین از طریق سلسله اعصاب، هضم غذا، استفاده از مواد غذایی موجود در غذا، تولید هورمونها.

مواد معدنی به حفظ تعادل آب بدن که برای اعمال فیزیکی و مغزی لازم است کمک شایان می کنند. از طرفی مایعات خون و نسجها را از اسیدی یا قلیایی شدن زیاد حفظ میکنند و به مواد غذایی دیگر اجازه عبور از مجاری خون را می دهند. هم چنین در کشیدن مواد شیمیایی به داخل سلول ها و خارج شدن از آنها کمک می کنند و در ساختن ضد پادتن ها (Antibodies مؤثرند.

مواد معدنی نقش های متعددی در بدن دارند. مانند:

۱- به عنوان ضد اکسیدان عمل می کنند. مثل: سلنيوم و منگنز

۲- به عنوان تشکیل دهنده ساختاری اهمیت دارند. مثل: کلسیم، منیزیوم و فسفات که باعث استحکام استخوان ها و دندان ها می شوند.

۳- باعث حفظ عمل طبیعی یاخته ها می شوند: مثل سدیم، پتاسیم و کلسیم

۴- به عنوان عامل کمکی برای آنزیم های مهم عمل می کنند. مثل: مس، آهن، منیزیوم، منگنز، مولیبدنیوم، سلنیوم و روی

۵- در انتقال اکسیژن نقش دارند. مثل: آهن

۶- برای عمل هورمونها لازم هستند. مثل: کرومیوم و ید

لازم به ذکر است که فشارهای فیزیکی و روانی موجب نارسایی مواد معدنی در بدن می گردند. و این کمبود و نارسایی تولید بیماری را در پی خواهد داشت.

  • ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×