عوارض مصرف “آمپی سیلین” در دوران بارداری

عوارض مصرف “آمپی سیلین” در دوران بارداری

شرف الشمس

عوارض مصرف “آمپی سیلین” در دوران بارداری

“آمپی سیلین” یک آنتی بیوتیک رایج است . از این آنتی بیوتیک در درمان عفونت های گوناگون باکتریایی نظیر عفونت گوش میانی ، سینوزیت ، و پوست ، بافت نرم ، دستگاه تنفس ، و دستگاه ادراری استفاده می شود.

عوارض مصرف “آمپی سیلین” در دوران بارداری

عوارض و نحوه مصرف آمپی سیلین

آمپی سیلین (ampicillin ) یک آنتی بیوتیک رایج است . از این آنتی بیوتیک در درمان عفونت های گوناگون باکتریایی نظیر عفونت گوش میانی ، سینوزیت ، و پوست ، بافت نرم ، دستگاه تنفس ، و دستگاه ادراری استفاده می شود.

اشکال دارویی:

• کپسول:250 میلی گرم و 500 میلی گرم

• سوسپانسیون خوراکی:125 میلی گرم و 250 میلی گرم بر 5 میلی لیتر

• ویال حاوی پودر استریل جهت ترزیق:250 میلی گرم، 500 میلی گرم، 1 گرم

توجه:ویال به ظروف شیشه ای کوچک گفته میشود که برای نگهداری داروها بصورت مایع و یا پودر استفاده می گردد.

مکانیسم اثر:

• اثر آنتی بیوتیکی:آمپی سیلین یک باکتریوسید است. مانع ساخت دیواره سلولی باکتری می شود و از این طریق موجب مرگ باکتری های در حال رشد و تقسیم می گردد.

 

عوارض مصرف آمپی سیلین

فارماکوکینتیک

• نیمه عمر آمپی سیلین 1-1.5 ساعت است که در صورت عیب کار کلیه ممکن است تا 19 ساعت افزایش یابد.

• این دارو از راه ادرار دفع می شود.

کاربرد دارو

1)درمان ارگانیسم های حساس از انواع شیگلا ، سالمونلا E.Coil ، هموفیلوس ، پروتئوس نایسریا ، آنتروکوک و گرم مثبت های حساس مثل استافیلوکوک های حساس به پنی سیلین G ، استرپتوکوک و پنوموکوک .

2)عفونتهای تنفسی وبافت نرم

3)مننژیت باکتریال

4)سپتی سمی

5)عفونتهای گوارشی وادراری تناسلی

6)عفونتهای سوزاکی

7)آرتریت سوزاکی در مردان

8)پیشگیری از بروز اندوکاردیت باکتریال.

مقدار مصرف

خوراکی

بزرگسالان:

مقدار مصرف این دارو از راه خوراکی 0.25 - 1 گرم هر 6 ساعت است که ترجیحاً نیم ساعت قبل از غذا باید مصرف شود.

در درمان سوزاک 2 – 3.5گرم از دارو همراه با 1 گرم پروبنسید در یک نوبت مصرف می شود. در درمان عفونت مجاری ادرار 500 میلی گرم هر 8 ساعت مصرف می شود.

کودکان:

مقدار مصرف در کودکان با سن کمتر از 10 سال نصف مقدار مصرف بزرگسالان است.

تزریقی

بزرگسالان:

مقدار مصرف آمپی سیلین از راه تزریق عضلانی یا وریدی یا انفوزیون 500 میلی گرم هر 4 – 6 ساعت می باشد که در درمان مننژیت این مقدار بیشتر خواهد شد.

در درمان مننژیت همراه با سایر آنتی بیوتیک ها مقدار 2 گرم هر 4 ساعت برای مدت 5 روز انفوزیون وریدی می شود (دوره درمان برای مننژیت لیستریایی 10 - 15 روز است).

در درمان آندوکاردیت 2 گرم هر 6 ساعت مصرف می شود که تا 2 گرم هر 4 ساعت قابل افزایش است.

کودکان:

مقدار مصرف آمپی سیلین، از راه تزریقی، در کودکان با سن تا 10 سال نصف مقدار مصرف بزرگسالان است.

در درمان مننژیت لیستریایی در نوزادان 50-100 mg/kg هر 6 ساعت و در کودکان 3 ماهه تا 12 ساله 100 mg/kg هر 6 ساعت مصرف می شود.

الف) عفونتهای سیستمیک ، عفونتهای حاد و مزمن مجاری ادرار ناشی از ارگانیسمهای حساس.

 

بزرگسالان:از راه خوراکی، مقدار 4 g/day در مقادیر منقسم (هر شش ساعت )، یا از طریق تزریق عضلانی یا وریدی g/day 12-2 در مقادیر منقسم (هر 6-4 ساعت ) مصرف می شود.

 

کودکان با وزن کمتر از 40 کیلوگرم:از راه خوراکی ، مقدار mg/kg/day 100-25 در مقادیر منقسم (هر شش ساعت)، یا از طریق تزریق عضلانی یا وریدی، مقدار mg/kg/day 200-100 به مدت 3 روز و سپس تزریق عضلانی با دوز قبلی در مقادیر منقسم (هر شش ساعت) مصرف می گردد.

 

ب ـ مننژیت.

 

بزرگسالان:از طریق تزریق وریدی، مقدار g/day 14-8 به مدت سه روز، و بعد از طریق تزریق عضلانی، مقدار g/day 14-8، در مقادیر منقسم (هر 4-3 ساعت) مصرف می شود.

 

کودکان 2 ماه تا 12 سال :از طریق تزریق وریدی، تا mg/kg/day 400-200 به مدت سه روز، و بعد از طریق تزریق عضلانی، تا 300 mg/kg/day، در مقادیر منقسم (هر چهار تا 6 ساعت)، مصرف می گردد. آمپی سیلین ممکن است همزمان با کلرامفنیکل هم مصرف شود که این امر به نتیجه کشت بستگی دارد.

 

نوزادان بالای یک هفته:میزان 50 mg/kg از راه تزریق وریدی هر 8 ساعت (وزن کمتر از 2 کیلوگرم ) یا هر 6 ساعت (وزن بالاتر از 2 کیلوگرم) مصرف می شود.

 

نوزادان زیر یک هفته:مقدار mg/kg 75-50 از راه تزریق وریدی هر 12 ساعت ( وزن کمتر از 2 کیلوگرم ) یا هر 8 ساعت (وزن بالاتر از 2 کیلوگرم) تجویز می گردد.

 

پ ـ سوزاک ساده.

 

بزرگسالان:از راه خوراکی، مقدار 5-3 گرم، همراه با یک گرم پروبنسید، به صورت مقدار واحد مصرف می شود.

 

مصرف در نارسایی کلیه

 

اگر کلیرانس کرآتینین معادل یا کمتر از 10 میلی لیتر در دقیقه باشد، باید فواصل زمانی مصرف به هر 12 ساعت افزایش یابد.

 

ت) مننژیت استرپتوکوکی گروه B در نوزادان.

 

 

ـ نوزادان بالای 7 روز:300 mg/kg/day از راه وریدی در 4 تا 6 دوز منقسم مصرف می شود.

 

 

ـ نوزادان 7 روزه و کوچکتر:200 mg/kg/day در 3 دوز منقسم از راه وریدی تجویز می گردد.

 

 

ث) پروفیلاکسی اندوکاردیت باکتریایی قبل از اقدامات دندانپزشکی یا دستکاری های خفیف ریوی.

 

 

بزرگسالان :2 گرم از راه وریدی یا عضلانی، 30 دقیقه قبل از دستکاری تجویز می گردد.

کودکان :50 mg/kg از راه ور یدی یا عضلانی، 30 دقیقه قبل از دستکاری مصرف می شود.

 

ج) درمان اندوکاردیت انتروکوکی.

 

بزرگسالان:12 گرم روزانه از راه انفوزیون مداوم وریدی یا در 6 دوز منقسم همراه با جنتامایسین به مدت 4 تا 6 هفته مصرف می شود.

 

چ) پروفیلاکسی عفونت استرپتوکوکی گروه B در نوزادان.

 

2 گرم از راه وریدی حداقل 4 ساعت قبل از زایمان به مادر تزریق شده و سپس 2-1 گرم هر 4 تا 6 ساعت تا زمان زایمان تجویز می گردد.

چگونگی مصرف

به منظور جذب بهتر آمپی سیلین باید با شکم خالی حدوداً 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا خورده شود. بهتر است آمپی سیلین در نوبت هایی با فواصل مساوی در طی شبانه روز مصرف شود تا سطح خونی و ادراری ثابتی داشته باشد. برای مثال ، اگر لازم است روزی 4 نوبت آمپی سیلین مصرف کنید، باید بین هر نوبت 6 ساعت فاصله گذاری کنید (مثلاً 12 ظهر، 6 عصر، 12 شب ، 6 صبح ). اگر این برنامه با برنامه کاری یا خواب شما مغایرت دارد، برای تعیین یک برنامه مناسب تر از پزشکتان کمک بخواهید. مهم است که دارو سر وقت و به مقدار کامل مصرف شود؛ حتی اگر احساس بهبودی می کنید. اگر پیش از اتمام دارویتان آن را قطع کنید ممکن است دچار عود علایم شوید. اگر یک نوبت را فراموش کردید ، به مجردی که به یاد آوردید مصرفش کنید. البته ، اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دارو رسیده است ، به برنامه منظم دارویی تان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

تداخل دارویی:

مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها باعث بروز اثرات سینرژیک باکتری کش بر بعضی از گونه های انتروکوکسی و استرپتوکوک گروه B می شود. با این وجود این داروها از نظر فیزیکی و شیمیایی با یکدیگر ناسازگارند و در صورت مخلوط شدن غیر فعال خواهند شد.

به نظر میرسد مصرف همزمان با آلوپورینول بروز بثورات پوستی ناشی از هریک از این دو دارو را افزایش می دهد.

مصرف همزمان با کلاوولانات (clavulanate) اثرات باکتری کش دارو را افزایش می دهد. زیرا اسید کلاوولانیک یک مهار کننده بتا – لاکتاماز است.

پروبنسید ترشح لوله ای آمپی سیلین را کاهش و غلظت سرمی این دارو را افزایش می دهد.

مقادیر مصرف زیاد پنی سیلینها ممکن است با ترشح لوله ای متوترکسات تداخل داشته باشد که در نتیجه دفع دارو به تأخیر افتاده و غلظت سرمی متوترکسات افزایش می یابد.

اثر بر آزمایشهای تشخیصی:

ممکن است نتایج آزمونهای گلوکز دار که با سولفات مس اندازه گیری شده ( آزمون، بندیکت یا کلینی تست) را تغییر دهد. در این موقع برای تعیین میزان گلوکز ادرار، باید از روش گلوکز اکسیداز استفاده کرد. ممکن است به طور کاذب غلظت سرمی آمینوگلیکوزیدها را کاهش دهد.

مصرف در بارداری و شیردهی:

• آمپی سیلین بهتر است در بارداری و شیردهی استفاده نشود.

• آمپی سیلین در بارداری جز داروهای گروه B می باشد.

• آمپی سیلین به سرعت در شیر مادر ترشح می شود و بی خطر بودن آن در دوران شیردهی به اثبات نرسیده است. تجویز این دارو در دوران شیردهی باید با احتیاط صورت گیرد.

توجهات پزشکی - پرستاری:

• محلول تزریقی آمپی سیلین را باید حداکثر تا یکساعت بعد از تهیه آن تزریق نمود.

• در تزریق وریدی آمپی سیلین، انفوزیون باید به آهستگی و در خلال 10 تا 15 دقیقه صورت گیرد زیرا تزریق سریع دارو ممکن است منجر به تشنج بیمار شود.

• برای تزریق وریدی می توان دارو را در 50 میلی لیتر و یا بیشتر از سرم دکستروز، دکستروز سالین و یا رینگر لاکتات رقیق کرد.

• این دارو نباید با داروی دیگری مخلوط شود.

• بررسی پایه و دوره ای عملکرد کلیه و کبد و هماتولوژیک در صورت مصرف طولانی مدت دارو توصیه می شود.

توجهات بیمار - خانواده:

• بهتر است کپسول آمپی سیلین با معده خالی (یک ساعت قبل و یا 2 ساعت بعد از غذا ) همراه با یک لیوان آب مصرف شود.

• دوره درمان با دارو باید کامل شود.

• توصیه می شود هنگام مصرف آمپی سیلین از شیوه های غیر هورمونی برای جلوگیری از بارداری استفاده شود.

• در صورت بروز علائم عفونت ثانویه (رویش زوائد خزه مانند و سیاه رنگ بر روی زبان، خارش و ترشح واژینال، مدفوع شل و آلرژی) به پزشک خود اطلاع دهید.

آمپی سیلین

کاربرد آمپی سیلین

شرایط نگهداری دارو

• سوسپانسیون خوراکی آمپی سیلین را می توان تا 14 روز در یخچال نگهداری نمود. از یخ زدن دارو جلوگیری نمایید.

• کپسول و ویال آمپی سیلین باید در درجه حرارت 15 تا 30 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

عوارض جانبی آمپی سیلین

شبیه پنی سیلین جی بوده و شایعترین عارضه راش پوستی کهیری یا ماکولوپاپولر است. به خصوص در آمپی سیلین و آموکسی سیلین راش اریتماتوز ماکولوپاپولر که معمولاً 7 روز پس از تجویز دارو مشاهده می شود قابل توجه است. این راش مصرف سایر بتالاکتامها را ممنوع نمی کند ولی هشداری است برای انجام تست پوستی حساسیت قبل مصرف آنها. همچنین دیده شده که این راش به خصوص در افراد مبتلا به مونونوکلئوز عفونی ( EBV. glandular fever )و سایر اختلالات لنفوئید همچون لوسمی لنفی و یا در بیماران دچار اچ.آی.وی. عوارض گوارشی شامل تهوع و استفراغ، اسهال می شود. همچنین مصرف همزمان این دارو با آلوپورینول باعث افزایش احتمال ایجاد راش می شود.

هشدارها

1-مهمترین عارضه پنی سیلین ها از جمله آمپی سیلین حساسیت مفرط می باشد که با ضایعات پوستی و گاه آنافیلاکسی همراه است که می تواند کشنده باشد.این واکنشها بیشتر در افراددارای سابقه ازدیاد حساسیت به پنی سیلین و یا سابقه ازدیاد حساسیت به آلرژن های متعدد به وقوع می پیوندد.

2-اسهال ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل عارضه ای است که اغلب با مصرف پنی سیلین های خوراکی از جمله آمپی سیلین همراه است که شدت آن از اسهال خفیف تا کولیت کشنده متغیر است.در صورت بروز اسهال ممکن است نیاز به قطع آنتی بیوتیک باشد . مصرف مایعات و الکترولیت کافی ، مکمل های پروتئینی ، آنتی بیوتیک برای درمان کلستریدیوم دیفیسیل و ارزیابی جراحی در صورت وجود علائم بالینی صورت پذیرد.

نکات قابل توصیه

1-بیماران باید آگاه شوند که داروهای ضد باکتری از جمله آمپی سیلین تنها باید برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده شود و نباید برای درمان عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی بکار روند.

2-داروی آمپی سیلین را با معده خالی و دقیقا طبق نسخه پزشک مصرف کنید.

3-در برخی موارد پس از شروع درمان با آنتی بیوتیک ها ، بیماران دچار مدفوع آبکی و خونی (با وجود یا عدم وجود کرامپ معده و تب ) حتی با فاصله2 ماه یا بیشتر پس از آخرین نوبت مصرف آنتی بیوتیک می شوند.در صورت بروز این عارضه هر چه سریعتر با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

مسمومیت و درمان

تظاهرات بالینی:حساسیت عصبی-عضلانی یا حمله تشنجی.

درمان:اگر زمان مصرف دارو کمتر از چهار ساعت باشد، باید فوراً با گذاشتن لوله بینی ـ معدی ( NG-Tube) معده را شستشو داد. بعد با مصرف ذغال فعال می توان جذب دارو را کاهش داد.

آمپی سیلین به وسیله همودیالیز از بدن خارج می شود.

دارو های هم گروه امپی سیلین

Amoxicillin

Amoxicillin+Clavulanic acid

Ampicillin+Sulbactam

آمپی سیلین ، عوارض مصرف آمپی سیلین در دوران بارداری

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×