ظاهر تان در مورد زیبایی طبیعی شما چه می گوید؟ نکاتی درباره سلامت پوست

ظاهر و قیافه تان در مورد زیبایی طبیعی شما چه می گوید؟

ظاهر و قیافه تان در مورد زیبایی طبیعی شما چه می گوید؟

ممکن است با استفاده از وسایل آرایشی، پوستی نرم و لطیف و مویی درخشان به دست بیاورید اما این زودگذر خواهد بود.

ظاهر و قیافه تان در مورد زیبایی طبیعی شما چه می گوید؟

ظاهر و قیافه تان در مورد زیبایی طبیعی شما چه می گوید؟

آیا شادید یا غمگین، پرانرژی هستید یا خسته، سالمید و یا مریض؟ قیافه و ظاهر شما مانند یک پرده سینمای متحرک از درون تان خبر می دهد. یعنی به اطرافیانتان خلاصه ای از کل داستان وجود شما را ارائه می دهد. ممکن است با استفاده از وسایل آرایشی، پوستی نرم و لطیف و مویی درخشان به دست بیاورید اما این زودگذر خواهد بود. فرقی هم نمی کند که از چه محصولاتی استفاده می کنید، هیچ محصولی لک های صورت، موخوره های مو و ناخن های شکسته تان را به گونه ای قانع کننده برطرف نخواهد کرد. اگر می خواهید قیافه و ظاهر خوبی داشته باشید و پوست، مو و ناخن هایتان زیبا باشد و از سلامتی عمومی برخوردار باشید باید در وضعیت جسمانی خوبی قرار داشته باشید. شما نه تنها در این صورت احساس شگفتی خواهید کرد بلکه همچنین پایه های سلامتی و نیرومندی خود را مستحکم خواهید ساخت. خوشبختانه پوست، موجودی زنده است که نفس می کشد و به غذاهایی که می خوریم فورا و به خوبی واکنش نشان می دهد. هرگونه تغییر رژیم غذایی و گنجاندن غذاهای مغذی و سالم در آن، طی چند روز در پوست تأثیر خواهد گذاشت. به طور مشابه، استفاده از مواد غذایی به عنوان عناصر درمانی نیز نتایج سریعی را در پی خواهد داشت. و همه اینها به خاطر این حقیقت است که پوست، مو و ناخن به خوبی به مواد طبیعی واکنش نشان می دهند. در این صفحه با فهرستی از بیماری ها و اختلالات مربوط به پوست، مو و ناخن آشنا خواهید شد. در ادامه پیشنهادات و توصیه هایی برای استفاده از مواد غذایی مناسب و درمان این مشکلات ارائه کرده ایم. همچنین اشاراتی به کمک های اولیه در مورد برخی مشکلات پوستی و غیره) داشته ایم که نسل به نسل به ما منتقل شده است.

پوست

مواد غذایی مناسب برای پوست: آووکادو، موز، انواع توت، کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم برگ، هویج، مرکبات، فرآورده های لبنی، تخم مرغ، ماهی، غلات، روغن بزرک، انبه، گوشت، خشکبار، انگور، برنج، آجیل (پسته، بادام و غیره)، غذاهای دریایی، سویا، سیب زمینی شیرین، روغن زیتون، جوانه گندم.

پوست یکی از نخستین چیزهایی است که افراد به آن توجه می کنند. خواه پوست تان به علت سلامتی بدرخشد یا رنگ پریده و بی روح باشد، پوست شما مطالب زیادی راجع به وضعیت روحی و جسمی تان بیان می کند. پوست وسیع ترین عضو بدن هم به لحاظ وزن و هم به لحاظ وسعت و بزرگی است. در بزرگسالان، پوست حدودا ۱۶ درصد کل وزن بدن را تشکیل می دهد. پوست مانند یک مانع در مقابل محیط بیرون عمل می کند، از کم شدن آب جلوگیری و به دمای طبیعی بدن کمک می کند.

پوست فشارسنجی برای سلامت کلی بدن است. هنگامی که مریض احوال هستید پوست این موضوع را با بروز لک، خشکی، اگزما و پیری زودرس نشان می دهد. پوست خشک نشان دهنده فقدان یک اسید چرب ضروری (EFA) و ویتامین E می باشد، حساسیت پوست در اغلب موارد به علت درست هضم نشدن غذا می باشد، پوست لک دار نشان دهنده ایک عادت غذایی چرب می باشد.

هنگامی که پیر می شوید پوست تان رطوبت کمتری نگه می دارد و این بدان معنی است که آخر شب غذا خوردن و از مواد غذایی ضعیف استفاده کردن، عوارض خود را زودتر از زمانی که نوجوان بودید نشان می دهد. بنابراین لازم است که نسبت به آن چه به پوست تان می مالید و آن چه که می خورید دقت بیشتری به خرج دهید. یک رژیم غذایی خوب، نه فقط سلامت پوست شما را افزایش می دهد، بلکه آن را در مقابل عوامل خارجی، از جمله آلودگی هوا، دستگاه های گرم کننده و خنک کننده محیط، نور آفتاب و دود سیگار محافظت می کند. پوست به این مواد حمایت کننده در رژیم غذایی نیاز دارد، همچنین می توان این غذاها را به طور موضعی بر روی پوست مالید و اثر شفابخش آنها را به شکل مستقیم دید. پوست بیماری ها و مشکلاتی از جمله پیری پوست، اگزما و التهاب پوستی، پوست خشک، پوست چرب، پوست حساس، زگیل، رگ های واریسی، داء الصدف و آفتاب سوختگی دارد که با کلیک بر روی هر کدام از بیماری ها و مشکلات می توانید به تفضیل راه مبارزه با هر یک را متوجه شوید.

لایه های پوست

لایه های پوست 

پوست از چند لایه تشکیل شده است. لایه ی میانی، درم نام دارد و از بافت پیوندی، رگ های خونی، انتهای اعصاب، پیاز مو، غدد چربی و عرق تشکیل شده است. لایه بالایی اپی درم نام دارد که قابل مشاهده است و بر روی درم قرار دارد. ضخامت آن بر حسب سن، جنسیت و نواحی بدن تغییر می کند. (ضخامت اپی درم در ساعد حدود پنج لایه سلولی می باشد، اما در قسمت کف پا شاید بیش از سی لایه سلولی باشد.) پوست نسبت به آب عمدتا نفوذناپذیر است، اما مقداری رطوبت جذب می کند. به همین دلیل است که وقتی برای مدتی طولانی در حمام می مانیم پوست مان چروکیده می شود). اپی درم هر ۱۵ تا ۲۰ روز از نو ساخته می شود. اگر بدن دچار بیماری داء الصدف (Psoriasis) شده باشد، پوست هر ۷ تا ۱۰ روز بازسازی می شود.

آکنه بروز آکنه حالتی زشت و آزاردهنده برای فرد ایجاد می کند. بیشتر نوجوانان بدان دچار می شوند. اما بزرگسالان نیز ممکن است بدان مبتلا شوند. جوش در واقع التهاب غدد چربی زا است، خصوصا در مورد صورت، گردن، پشت و سینه. هنگامی که سبیوم اضافی، پیاز مو و منافذ آن را مسدود می کند، باکتری ها رشد می کنند و جوش ایجاد می شود. در نوجوانان این اتفاق بیشتر به آن علت می افتد که آندروژن - هورمونی که غدد چربی زا را کنترل می کند - بیش از حد کار می کند. بروز آکنه همچنین ممکن است به علت عدم تعادل هورمون ها باشد و به همین دلیل برخی از زنان در دوره عادت ماهیانه خود از آن رنج می برند.

غذاهایی که باید بخوریم

فلز روی با سلامت پوست در ارتباط است، زیرا عمل دفاعی بدن را افزایش می دهد و سطح مناسب هورمون ها را تنظیم می کند، همچنین برای رشد و ترمیم پوست ضروری است. بنابراین در درمان جوش کمک می کند و از بیشتر شدن آنها جلوگیری می کند. روی در پنیر، ماهی، تخم مرغ، غلات، گوشت، غذاهای دریایی، سیب زمینی شیرین، خزه دریایی و خشکبار وجود دارد. بیشتر منابع غذایی محتوی روی، عنصر مس را، که می تواند به علت افزایش مصرف روی کاهش یابد، را نیز تامین می کنند. ویتامین B6 به تنظیم سطح هورمون ها کمک می کند و جوش هایی را که علت شان سن بلوغ، عادت ماهانه یا یائسگی می باشد کنترل می کند. B6  در سیب زمینی شیرین، مرغ، برنج، دانه آفتاب گردان، ماهی سالمون و انبه یافت می شود. ویتامین A از بتاکاروتین به دست می آید، بنابراین بهتر است سیب زمینی شیرین و هویج را در رژیم خود بگنجانید. غذاهایی که از لحاظ اسیدهای چرب ضروری (EFA) غنی هستند نیز باید مصرف کنید، به علت این که بر رقیق شدن سموم چرب که موجب مسدود شدن حفره ها می شود کمک می کنند و مهم ترین ماده انرژی بخش مورد نیاز کبد می باشند. اسیدهای چرب موجود در روغن بزرک، ماهی تن و سالمون، ویژگی های مهم ترمیمی برای پوست دارند.

غذاهایی که باید اجتناب کنیم

تحقیقات در مورد رابطه بین رژیم غذایی و جوش نتایج گوناگونی داده اند. خوردن زیاد هله هوله و غذاهای سرپایی برای سلامتی مناسب نیست. اما بعضی تحقیقات نشان داده اند که این مواد اثری بر روی جوش ندارند. برای حصول اطمینان، و برای این که به پوست تان بهترین شانس ممکن برای بهبود و ترمیم را بدهید، از غذاهایی که قند زیاد دارند و یا هضم شان مشکل است پرهیز کنید. فرآورده های لبنی شاید تولید سبیوم را افزایش دهند و موجب جوش شوند، بنابراین سعی کنید این مواد غذایی را به مدت حداقل یک ماه از رژیم غذایی تان حذف کنید تا ببینید. که آیا تغییری در پوست تان ایجاد می کنند یا نه. برای اطمینان از دریافت کافی کلسیم در رژیم غذایی تان، هر روز دو بار ۶۰۰ میلی گرم مکمل غذایی حاوی کلسیم مصرف کنید.

مکمل ها

افرادی که از جوش رنج می برند در بیشتر موارد دچار کمبود ویتامین B2، B ، A هستند و بنابر این مکمل های غذایی به آنها کمک می کند. به هر حال، اگر حامله هستید مکمل های حاوی ویتامین A پیشنهاد نمی شوند. اگر به طور مرتب تحت نظر دکتر هستید، قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی مغذی، با پزشک معالج خود مشورت کنید. چند دستورالعمل غذایی برای درمان آکنه: سوپ سیب زمینی شیرین ، دسر پشن فروت، سیب و انبه ، اسموتی توت فرنگی.

درمان های موضعی 

ماسک صورت کدو تنبل ، پاک کننده توت فرنگی ، ماسک صورت برای پوستهای معمولی ، ماسک صورت برای پوست های چرب.

زیبایی طبیعی
  • ۲۶ آبان ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×