چه غذاهایی حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند؟

چه غذاهایی حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند؟

شرف الشمس

چه غذاهایی حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند؟

تقریبا در هیچ یک از مواد غذایی گیاهی ویتامین ب۱۲ به مقدار بالا وجود ندارد

چه غذاهایی حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند؟

غذاهایی که حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند را بشناسید

مهم نیست در رژیم غذایی‌تان چه محدودیت هایی دارید. شما نباید از مواد غذایی که حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند غافل شوید. در اینجا برای کسب اطلاعات بیشتر مواد غذایی که شامل ویتامین ب ۱۲ هستند را آورده ایم. ۱۳ نوع ویتامین برای رشد و نگهداری بدن انسان تاکنون مشخص شده است که بیش از نیمی از آنها ویتامین ب است. ممکن است نام برخی اسب آنها را شنیده باشید، مانند ریبوفلاوین، فولیک اسید و نیاسین این ویتامین های محلول در آب نقش مهمی در تولید انرژی دارند. این ویتامین ها در واقع با تبدیل غذا به سوخت در بدن تولید انرژی می کنند .ویتامین ب ۱۲ یکی از مهمترین ویتامین هاست که برای تولید انرژی و سلول های قرمز خون نقش به سزایی دارد. این ویتامین از آسیب های عصبی جلوگیری می کند. بسیاری از مردم با کمبود ویتامین ب ۱۲ در رژیم روزمره خود مواجه هستند. 

تقریبا در هیچ یک از مواد غذایی گیاهی ویتامین ب۱۲ به مقدار بالا وجود ندارد کسانی که از مصرف محصولات حیوانی پرهیز می‌کنند مانند گیاهخواران، با کمبود ویتامین ب ۱۲ مواجه هستند کسی که سابقه جراحی در دستگاه گوارش، سوء هاضمه و یا دچار بیماری سلیاک هستند در معرض خطر کمبود ویتامین ب ۱۲ می باشند. بنابراین آنها باید به مصرف غذاهایی که حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند روی آورند.

 در زیر به تعدادی مواد غذایی که حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند می پردازیم:

1. ماهی سالمون

 

ماهی سالمون

 

 یک تکه از ماهی سالمون بیش از دو برابر نیاز به ویتامین ب۱۲ را در بزرگسالان تامین می کند .ماهی قزل آلا نیز حاوی این ویتامین می باشد 

2.جگر 

جگر 

جگر یکی از مهم‌ترین منبع به ۱۲ است . جگر گاو بالاترین مقدار این ویتامین را داراست. در هر اونس حدود ۶۰ میلی گرم ب ۱۲ در جگر گاو وجود دارد و این در حالیست که در هر اونس جگر مرغ ۱۸ میلی گرم به ۱۲.

3.صدف

صدف

غذاهای دریایی بالاترین مقادیر ویتامین ب ۱۲ را دارند. صدف ها علاوه بر اینکه حاوی ب ۱۲ هستند برای لاغری نیز بسیار مفید بوده و سرشار از آهن نیز می‌باشند .

4.لبنیات

 

لبنیات

شیر و ماست و پنیر سرشار از ویتامین ب ۱۲ هستند. ممکن است با مصرف لبنیات کمی دچار اضافه وزن شوید، چرا که بعد از خوردن آن ها نیاز به خواب و استراحت دارید.

5.خاویار

 

خاویار

 

 این ماده غذایی گران سرشار از امگا ۳ و ویتامین ب ۱۲ است.

6.غلات 

 

غلات 

 

اکثر غلات غنی شده حاوی ب۱۲ هستند .گندم جو ذرت برنج و غیره جزو غلات هستند.

 

نویسنده: مستانه کیا

  • ۱۷ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×