غذاهای نذری محبوب و پر استفاده ایام عزاداری محرم را بشناسید

غذاهای نذری محبوب و پر استفاده ایام عزاداری محرم را بشناسید

شرف الشمس

غذاهای نذری محبوب و پر استفاده ایام عزاداری محرم را بشناسید

غذاهای نذری محرم به اذعان اکثر عزاداران طعم و مزه خاص و بسیار دلنشینی دارد.غذای نذری با نیت خیر پخت می شود و همه سعی می کنند با بهترین مواد اولیه نذری را برای استفاده عزاداران حسینی آماده کنند. در این مقاله برخی از این نذری ها را معرفی کرده ایم

غذاهای نذری محبوب و پر استفاده ایام عزاداری محرم را بشناسید

غذاهای نذری محبوب ایام محرم

باز این چه شورش است که در خلق عالم است          باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است

هر ساله در ایام عزاداری سالار شهیدان کربلا بسیاری از مردم عاشق سرزمین مان در مراسم عزاداری و نوحه خانی شرکت میکنند. تکایا و حسینیه ها و هئیت ها پر از عزادار حسینی است و همه غمگین و پریشانند. عزادارانی که در آیین عزای حسینی شرکت میکنند پس از پایان مراسم بر سر سفره اطعام حسینی می نشینند و  لقمه نانی از جهت تبرک  صرف می کنند. 

بسیاری از خیرین و مردم نذر می کنند و با اطعام عزاداران حسینی حاجت در این نذر خود را ادا می کنند. پخش نذری و غذا و اطعام عزاداران یکی از زیباترین صحنه های این آیین روحانی است.

بازار خرید مواد غذایی و پخت غذا و شرکت در این امر الاهی تصاویر زیبایی را می آفریند که همه از پیر تا جوان در آن شرکت می کنند و تلاش دارند سهمی هر چند کوچک در آن داشته باشند.

برخی غذاهای نذری در سالیان طولانی که از واقعه کربلا می گذرد بیشتر خود را در سفره های حسینیه ها و تکایا نشان می دهد و پای ثابت مراسم محرم گشته اند.

غذاهای نذری محرم به اذهان اکثر عزاداران طعم و مزه خاص و بسیار دلنشینی دارد. غذای نذری با نیت خیر پخت می شود و همه سعی می کنند با بهترین مواد اولیه غذای نذری را برای استفاده عزاداران حسینی آماده کنند.

در این مطلب برخی از غذاهایی که بیشتر برای نذری و مراسم عزاداری محرم پخت می شود را مرور می کنیم.

قیمه پلو نذری

قیمه پلو نذری

مهمترین و خوشمزه ترین نذری محرم بدون شک قیمه پلوی نذری است. قیمه نذری به طرز عجیبی خوش طعم و خوشمزه است. به نظر می رسد دلیل تفاوت طعم دلپذیر قیمه نذری با قیمه معمولی، استفاده از بهترین ادویه و زعفران، گوشت تازه و برنج اعلا باشد که با حال و هوای زیبای مراسم در هم می آمیزد و طعمی بی نظیر خلق می کند.

هنوز هم قدیمی ترین تکایا و هیئت ها، عزاداران حسینی را با قیمه نذری و با همان طعم به یاد ماندنی اطعام می کنند و هستند بسیاری حسینیه ها که فقط قیمه نذری پخت می کنند.

 خورش قورمه سبزی

 

 خورش قورمه سبزی

 

کدام ایرانی را می شناسید که دیوانه طعم اعجاب انگیز قورمه سبزی نباشد؟ قورمه سبزی یکی از غذاهای مهم سفره هر زن خانه دار ایرانی است به طوری که با قورمه سبزی دسپخت یک بانوی ایرانی میتوان کیفیت آشپزی اش را اندازه گرفت.

پربیراه نیست بگوییم قورمه سبزی پس از قیمه نذری دومین غذای پرطرفدار مراسم عزای حسینی است و در بسیاری از آشپزخانه های تکایا و هیئت ها پخت می شود.

عدس پلو

عدس پلو

عدس پلو غذای عجیبی است موافق و مخالف به اندازه دارد و در عین حال یکی از غذاهای اصلی منوی هر آشپزخانه ای است . عدس پلو سفره های عزای حسینی زیاد دیده می شود. به نسبت قیمه و قورمه سبزی آماده سازی راحت تری دارد و ارزان تر تمام می شود. به مخالفان عدس پلو پیشنهاد می دهیم طعم دلپذیر این غذا را در ایام محرم از دست ندهند.

شله زرد

شله زرد

یک دسر کاملا ایرانی نام ببرید؟  بله شله زرد . این  غذا یکی از اصیل ترین و خوش طعم ترین دسر های ایرانی هست که بیشتر در ایام خاص و مناسبت های مذهبی استفاده می شود. شله زرد با طعم بی نظیر زعفران و با  چاشنی دارچین و هلال بادام یکی از نذری های محبوب ایام محرم است. طعم شیرین شله زرد همراه با عطر برنج ایرانی و زعفران خراسانی رنگ و مزه زیبایی خلق می کند. در ایام محرم شله زرد نذری را از دست ندهید که فوق العاده خوشمزه است.

در پایان یادآور می شویم این غذاها تنها نذری های ایام محرم نیست ولی متداول تر هستند و همین طور در شهرهای مختلف کشورمان در مراسم محرم غذاهای محلی و بومی نیز استفاده می شود.

عزاداری هایتان مقبول و حاجت روا باشید.

  • ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×