فرشید عظیمی، کارشناس مکانیکی که سبزی می کارد!

فرشید عظیمی، کارشناس مکانیکی که سبزی می کارد!

فرشید عظیمی، کارشناس مکانیکی که سبزی می کارد!

اوهمزمان با افتتاح اولین رستوران «دیژون» در محله ی قیطریه ی تهران، محصولات مزرعه ی خود را هم ارائه کرد

فرشید عظیمی، کارشناس مکانیکی که سبزی می کارد!

فرشید عظیمی که متولد ۱۳۵۱ است، کارشناسی مکانیک خود را از دانشگاه امیرکبیر گرفته، اما کارامروز او از رشته ی تحصیلی اش متفاوت است. سفرهای خارج از کشور، کنجکاوي او را در موارد بسیاری برانگیخت و همین باعث شد کارش را تغییردهد و در زمینه ی مواد غذایی مشغول شود. خودش در این باره می گوید: «وقتی به این سفرها می رفتم، همیشه به این فکر می کردم که در ایران خیلی کار می شود کرد که پیش از این رخ نداده.» وقتی تصمیم به تغییر جهت کاری گرفت، با دو نکته مواجه شد: اول این که زمینه ی کاری جدیدی که برگزیده بود، اجازه ی بروز خلاقیت و ایده پردازی را می داد و دوم این که در این فضا، آدم جسور و کنجکاو می توانست ایده های خودش را در طراحی منو و غذا، و همچنین طراحی محیط غذاخوری پیاده کند. او که جسارت و کنجکاوی را از خصوصیت های خود می داند، این موارد را با علاقه ی خود همسو یافت. فرشید متوجه شد که سبزی ها و صیفی جاتی در دنیا وجود دارند که در ایران نبود یا کمتر دیده می شد. ابتدا با آوردن بذرهای این گیاهان به ایران، و آزمون و خطا در مورد کاشت و برداشت آنها کار را شروع کرد. میخواست سازگاری این محصولات را در محیط ایران بسنجد و سرآخر، بعد از دقت، حوصله و مو شکافی، در مزرعه ای که برای همین کار مهیا کرده بود، به نتیجه ی دلخواه رسید. امروزاز آغاز اولین کاشت او پنج سال گذشته و فرشید روزبه روز در رسیدن به هدف خود پیشرفت کرده است.

اوهمزمان با افتتاح اولین رستوران «دیژون» در محله ی قیطریه ی تهران، محصولات مزرعه ی خود را هم ارائه کرد. فرشید در این تجربه متوجه شد که سیکل کاشت و برداشت سبزی ها و کاهوهای او، با فعالیت ذاتی رستوران همخوانی دارد: «مثلا اگر بخواهیم سیب زمینی بکاریم، باید چند ماه برای برداشتش صبر کنیم، اما این سبزی ها هفته به هفته آماده ی چیدن و استفاده در رستورانند.» سبزی هایی که شاید برای اولین بار به ذائقه ی ایرانی معرفی می شدند. تنوع رنگارنگی که او برای اولین بار وارد کرده و در منوی رستورانش گنجانده بود؛ سبزی هایی منحصر به رستوران دیژون: سبزی کیل kale، روكولا roccola، سوئیس چارد Swiss chard، خردل روبیrubi mustard ، کوماتسانا kumatsana، و... بعد از دو سال مشخص شد که استفاده و پرورش این گیاهان برای کارآفرینان دیگر هم جذاب شده، و بسیاری به تولید صنعتي این سبزی ها علاقه دارند و حالا کار به جایی رسیده که گاهی خود دیژون هم از آنها خرید می کند. به عبارت دیگر، نوآوری فرشید عظیمی در میان دیگران تکثیرو گسترده شده است.

فرشید عظیمی

می گوید: «افتخارم این است که با این که بسیاری از کارها در ایران به سرعت کپی می شوند، هنوز کسی به عنوان صاحب رستوران این تجربه را انجام نمی دهد؛ من هرهفته برای برداشت محصولاتی که به عنوان دورچین غذاها یا عناصر اصلي سالاد استفاده می کنیم به مزرعه می روم.» او سالادهایی از ترکیب کاهوهای مختلف، کلم کیل، سوئیس چارد و... به وجود آورده، که ضمن داشتن فایده های غذایی، خوشمزه هم هستند.

فرشید همچنان پویا و جست وجوگر است و در سفرهایش به دنبال بذرها و منوهای جدید است. اصلا جوهره ی کار خود و دیژون را پویایی می داند و این، محرکی است برای ذوق و ادامه ی هرچه بهتر کار. مثلا دانه ی کینوآ Quinoa برای اولین بار در ایران سه سال پیش در رستوران او استفاده شد؛ دانه ای که این روزها تازه شناخته شده. کینوا که به خاطر فایده هایش در دنیا طرفداران بسیاری دارد، از آمریکای جنوبی میاید، شبیه ارزن است، در رنگ های مختلفی مثل سفید و قرمز دیده می شود و پروتئین فراوانی دارد. این گیاه در کشورهای بولیوی و پرو یک غذای معمولی است، اما به تازگی مورد توجه اروپایی ها و آمریکایی ها قرار گرفته، تا جایی که فائو سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، سال ۲۰۱۳ را به نام کینوآ نام گذاری کرد و ناسا هم در مأموریت های فضایی اش از آن استفاده می کند.

فرشید هم سالاد کینوآ و از امسال برگر کینوا را در منوی رستورانش گنجانده؛ غذایی که برای گیاهخواران بسیار مناسب است. این روزها در کافه ی شهرکتاب فرشته، که با مدیریت فرشید عظیمی و با روش خودش اداره میشود، برای آشنایی مشتریان، روی هر میز، استندی گذاشته شده و بروشورهایی برای دریافت اطلاعات، درباره ی مزرعه ی دیژون وجود دارد. دیژون به عنوان اولین رستورانی که مزرعه دارد، در اینستاگرام و دنیای مجازی هم برای آشنایی بیشتر مخاطبان، عکس ها و ویدئوهایی در مورد کار و نوآوری هایش منتشر می کند.

  • ۲۹ تیر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×