فشار خون چیست؟ علائم فشار خون بالا چیست؟

فشار خون چیست؟ علائم فشار خون بالا چیست؟

شرف الشمس

فشار خون چیست؟ علائم فشار خون بالا چیست؟

فشار خون چیست؟ علائم فشار خون بالا چیست؟ در طومار راه درمان را بیابید.

فشار خون چیست؟ علائم فشار خون بالا چیست؟

فشار خون چیست؟

زمانی که خون در بدن جریان پیدا می کند به دیواره شریان ها فشار وارد میکند . قدرت این فشار به شریان ها «فشار خون» نامیده می شود . فشار خون دو قسمت دارد به عنوان مثال 80/120 میلیمتر جیوه است . عدد اول مربوط به زمانی است که قلب در حالت انقباض (سیستول) است و عدد دوم مربوط به زمانی است که قلب در حالت استراحت بین دو ضربه است (دیاستول). فشار خون اندازه گیری نیروی وارد شده به شریان ها است .

پر فشاری خون چیست ؟

پرفشاری خون یا افزایش فشار خون یعنی بالا رفتن فشار خون که یکی از علل اصلی بیماری های قلب و عروق است . پر فشاری خون به میزان زیادی خطر ابتلای به حمله قلبی، سکته و نارسایی کلیوی را افزایش می دهد و میتواند باعث مرگ بیمار شود. از آنجایی که بیشتر افراد مبتلا به پر فشاری خون علامتی ندارند به آن (قاتل خاموش) گفته می شود.

دو نوع پرفشاری خون وجود دارد. 

فشار خون اولیه

بیشتر موارد پرفشاری خون از نوع اولیه هستند و عامل آن ناشناخته است اما زمینه ژنتیک و عواملی مانند مصرف زیاد نمک, چاقی مصرف دخانیات و نوشیدن الکل و استعمال داروهای خاص در ایجاد آن نقش ایفا میکنند.هورمونهایی که توسط کلیه و عروق خونی تولید میشوند نقش کلیدی در ایجاد و تداوم پرفشاری خون اولیه دارند .

فشارخون ثانويه

پرفشاری خون ثانویه ناشی از سایر بیماری ها مانند بیماری کلیه دیابت وسندرم کوشینگ و پر کاری غدد فوق کلیوی می باشد . 

پرفشاری خون چگونه تشخیص داده می شود؟ 

پرفشاری خون به راحتی با اندازه گیری فشار خون توسط یک فشارسنج طبی تشخیص داده می شود برای تشخیص فشار خون بالا ثبت بالا بودن فشار خون در دو نوبت ضروری است. بهتر است قبل از اندازه گیری فشار خون ۲۰ الی ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی نداشته باشید و چای و قهوه و سیگار مصر نکرده باشید همچنین در هر بیمار مبتلا به فشار خون بالا انجام پاره ای از ازمایش های اولیه از قبیل بررسی قند و چربی خون لازم است .

علائم فشار خون بالا چیست ؟

فشار خون بالا بطور معمول هيچ گونه علامتی ندارد . تنها راه اطمینان از ابتلا به فشار خون بالا اندازه گیری فشار خون می باشد . فردی که به فشار خون بسیار بالا و درمان نشده مبتلا می باشد ، ممکن است دچار سردرد ، سرگیجه ، خونریزی از بینی یا طپش قلب شود.

اثرات منفی فشار خون بالا بر بدن : 

سکته مغزی ، حمله قلبی ، سختی و تصلب شرایین ، آسیب چشم » آسیبه کلیه 

توصیه هایی برای تغییر در شیوه زندگی و اقدامات خود مراقبتی:

1. وزن خود را در محدوده سلامت نگه دارید .
2. مصرف کل چربی و چربی اشباع شده را در ترکیب غذایی خود کاهش دهید .مقدار زیادی از سبزیجات و میوه ها مصرف کنید و از محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید. 
3. مصرف نمک را در برنامه غذایی خود کاهش دهید .
۴. به ورزش هایی مانند راه رفتن سریع بپردازید (حد اقل ۳۰ دقیقه در روز و اکثر روزهای هفته)
5. سیگار را ترک کنید. در برخی از موارد که فشار خون بالا با مصرف مقادیر معمول دارو و رعایت توصیه های فوق مهار نمیشود یا در برخی شرایط دیگر و به صلاح دید پزشک ممکن است بررسی های بیشتری برای یافتن علت فشار خون بالا لازم باشد.

در صورتیکه پزشک شما پرفشاری خون را تشخیص داد چه باید بکنید ؟

شما می توانید فشار خون بالا را به وسیله داروها و تغییرات در شیوه زندگی کنترل کنید و مصرف روزانه دارو ها دقیقا مطابق دستورات پزشک بسیار مهم است زیرا مصرف نکردن یک نوبت از دارو می تواند منجر به افزایش فشار خون و افزایش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی شود. 
پس از آن که پر فشاری خون تشخیص داده شد ، شما باید به طور منظم فشار خون خود را اندازه گیری کنید (معمولا یک بار در روز به مدت سه ماه متوالی) تا از کفایت درمان مطمئن شوید هدف اصلی درمان و کاهش فشار خون سیستولی به زیر ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار خون دیاستولی به زیر ۹۰ میلیمتر جیوه است. در صورتی که مبتلا به دیابت با بیماری کلیوی هستید و هدف از درمان کاهش فشار خون به زیر 80/130 میلیمتر جیوه خواهد بود. 

انداره گیری فشار خون در منزل و آوردن نتیجه مکتوب آن در هر ملاقات با پزشک می توانند در تنظیم دوز داروها و اجرای برنامه درمانی موثر و کار آمد باشد.

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۱۸ تیر ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×