فواید نوشیدن آب برای زیبابی، سلامت کبد و کلیه ها

فواید نوشیدن آب برای زیبابی، سلامت کبد و کلیه ها

شرف الشمس

فواید نوشیدن آب برای زیبابی، سلامت کبد و کلیه ها

فواید نوشیدن آب برای زیبابی، سلامت کبد و کلیه ها. آب شیر، تصفیه شده یا معدنی؟ چند لیوان آب در روز برای بدن لازم است؟

فواید نوشیدن آب برای زیبابی، سلامت کبد و کلیه ها

فواید زیبایی بخش آب

حقیقتا آب برترین عنصر درمان گر طبیعی است و بالاتر از آن رایگان و مجانی در دسترس همگان است! در حالی که بدون غذا حداکثر تا یک هفته می توانید زنده بمانید، بدون جبران آب از دست رفته بدن حداکثر تا دو روز می توانید دوام بیاورید. با در نظر گرفتن اینکه ۷۵ درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد، جای تعجب است که فقط با نوشیدن روزانه ۱/۵ لیتر آب می‌توان آب مورد نیاز بدن را تأمین کرد. آب عنصری ضروری برای انجام همه فعالیت های بدن است و يقينا نقشی حیاتی در حفظ و نگهداری زیبایی طبیعی را داراست. برای مثال، برای بیرون راندن سموم از کبد و کلیه های خود و کمک به پمپاژ اکسیژن در سراسر بدن و حفظ پوستی صاف و نرم، به آب نیاز دارید.

نوشیدن آب تأثيرات مستقیم و غیر مستقیم روی پوست دارد. با تأمین آب مورد نیاز بدن پوست صاف، گوشتالو، نرم و سالم می ماند. اما برای اینکه پوست عملکرد صحیحی هم داشته باشد، همه اندام های داخلی هم باید در سطح مطلوبی کار کنند و این همان جایی است که آب به عنوان یک بخش مکمل، نقشی را عهده دار می شود. برای مثال: اگر ما میزان آب ورودی به بدنمان را در حدی مطلوب و کافی نگه نداریم، جریان خون نمی تواند اکسیژن و مواد غذایی را به شکلی سریع و مؤثر به همه قسمت های بدن مان برساند.

آب و کبد 

اگر به کبد خود به عنوان دستگاه سم زدایی بدن تان فکر کنید، حس مراقبت از آن در وجودتان برانگیخته می شود. کبد مسئول خنثی کردن سموم و مواد زایدی است که در نتیجه تجزیه برخی مواد غذایی مثل غذاهای چرب و الكل، در بدن تولید می شود. اگر شما همیشه غذاهای ناسالم می خورید و الكل زیاد می نوشید، ممکن است احساس خستگی و خمودگی کنید و به طور کلی در شرایط بدی به سر ببرید. این بدین دلیل است که شما کبد خود را تحت فشار زیادی قرار داده اید، به نحوی که نمی تواند فرآیند خنثی کردن سموم را با سرعت مطلوبی انجام دهد. با نوشیدن مقدار کافی آب باعث می شوید مواد زاید و سموم بدن قبل از انباشته شدن روی هم، به طرف بیرون بدن جریان یابند و به این طریق به عملکرد پاکسازی کبد کمک می کنید.

آب و کلیه‌ ها

کلیه‌ها هم نقشی مشابه کبد - تصفیه و خنثی کردن مواد زاید - را در بدن ایفا می کنند. کلیه ها این عمل را به وسیله دور کردن مواد زاید از خون، رقیق کردن آنها با آب و در نهایت خارج ساختن آنها از بدن انجام می دهند. اما این توازن دقیق و ظریف به راحتی در بدن به هم می خورد. برای مثال یک رژیم غذایی پر نمک کلیه ها را تشویق می کند که آب بیشتری را از بدن جذب کند، که این امر ممکن است به احتباس مایع در زیر پوست و ظاهر پف آلود فرد منجر شود. از سوی دیگر قهوه و الكل همچون مواد مدر عمل می کنند و در نتیجه آب زیادی از طریق ادرار از بدن دفع می شود و در نتیجه بدن دچار کم آبی می شود.

آب شیر، تصفیه شده یا معدنی؟

تاکنون تحقیقات و بحث های زیادی در رابطه با اینکه کدام یک از منابع آب آشامیدنی آب شیر، آبهای تصفیه شده (مقطر) یا آب های معدنی برای نوشیدن سالم ترند، وجود داشته است. يقينا آب شیر پیش از منابع دیگر دچار تغییر و «فرآوری» می شود، زیرا طی مراحل تصفیه به آب لوله کشی کلر، فلوراید و سولفات آلومینیوم افزوده می شود. اما تحقیقات نشان می دهد که مواد شیمیایی افزودنی در طی فرآیند تصفیه بسیار ناچیز هستند، و بنابراین من توصیه می کنم از یک تنگ آب با فیلتر کربنی که جلوی مواد شیمیایی افزودنی به آب را می گیرد، اما کانی های طبیعی موجود در آب به راحتی از آن عبور می کنند، استفاده کنید. آب مقطر، يقينا خالص ترین شکل آب است که عاری از هرگونه ناخالصی و سایر عناصر مضر چون سرب، فلوراید، کلر و آفت کش هاست. اما فقط آب مقطر نوشیدن، ممکن است به این معنی باشد که بدن شما برخی از مهم ترین کانی های موجود در دیگر آبها را از دست می دهد.
بسیاری از مردم، این روزها از بطری های آب معدنی استفاده می کنند زیرا گمان می کنند این نوع آب، سالم ترین نوع آب های موجود می باشند. اما آبهای درون بطریها هم انواع زیادی دارند و با برچسب های مختلف از هم متمایز می گردند: آب معدنی طبیعی، آب معدنی، ... برخی از این اصطلاحات پایه و اساس قانونی و واقعی ندارند لزوما به این معنی نیست که این آبها عاری از هرگونه ناخالصی هستند. بعضی از آنها را ممکن است از منابعی چون دریاچه، رودخانه و یا حتی آب شهری درون بطریها کرده باشند. اگر مطمئن نیستید که کدام نوع آب معدنی را خریداری کنید، پیشنهاد می کنم آب معدنی هایی را که برچسب «آب معدنی طبیعی» را دارند، بخرید.

فواید نوشیدن آب

نوشیدن آب برای سلامتی 

احتمالا شما هم حوالی ساعت ۳ بعداز ظهر دچار خستگی و افت شدید قوای بدنی می شوید و سعی می کنید با خوردن کافئین و یا یک میان وعده شیرین یا چرب بر این ضعف و خستگی غلبه کنید. با خوردن این موادغذایی ممکن است در ابتدا احساس سرزندگی کنید. اما به احتمال زیاد فقط پس از سپری شدن یک ساعت دوباره احساس خستگی می کنید و شاید سردرد و یا حتی کمی حالت تهوع هم پیدا کنید. توصیه می کنم به جای خوردن هله هوله، سعی کنید یک لیوان بزرگ آب بنوشید، یا یک میوه پر آب مثل پرتقال، سیب یا مقداری انگور بخورید. آنگاه بلافاصله از مزایای تأمین آب بدن و مغزتان برخوردار می شوید و احتمال خیلی ضعیفی وجود دارد که دوباره دچاره افت انرژی در آن روز، شوید. ورزش منظم برای سلامتی شما مفید است اما طی ورزش به سرعت آب بدنتان از دست می رود. به طور متوسط طی یک ساعت ورزش سخت، ۱ ليتر از آب بدن از دست می رود. بنابراین سعی کنید همیشه ضمن ورزش یک بطری آب کنارتان داشته باشید تا آب از دست رفته بدنتان را دوباره تأمین کنید. به هنگام سونا نیز مقدار زیادی عرق می کنید که برای دفع سموم بدن ایده ال است، به خاطر داشته باشید که در اولین فرصت دوباره آب از دست رفته بدن خود را تأمین کنید. 

نوشیدن آب برای زیبایی 

پوست وسیع ترین اندام بدن است که حدوده محتوى 9 ليتر آب است. وقتی که اپیدرم سطحی ترین لایه پوست از آب خوب تأمین شود سلولهایش نرم و صاف می شوند. اما اگر از خوردن آب کافی غفلت بورزید، پوستتان کم کم خشک و چروکیده می شود. و پیرتر و خشن تر از معمول به نظر می رسید. (درست مثل سیبی که در آفتاب قرار گیرد و پوستش خشک، چروکیده و رنگ پریده می شود، پوست شما هم همان طور می شود!). غشاهای سلولهای اپیدرم از اسیدهای چرب ضروری (EFAS) تشکیل شده اند. از آنجا که این اسیدهای چرب در بدن ساخته نمی شوند، باید از طریق مواد غذایی به بدن برسند. وقتی که پوست شما مقدار کافی از (EFAS) (حدود ۱۵ درصد از کالری روزانه ای که می خورید باید شامل این اسیدها باشد) را دریافت نکند، پوست تان به سرعت آب خود را از دست می دهد و خشک و شکننده می شود. (EFAS) در انواع ماهی های چرب از قبیل سالمون و ساردین و در روغن بزرک و روغن های نباتی وجود دارد.
یک نکته برای دستیابی به زیبایی طبیعی استفاده از چراغ های روغن سوز نه تنها بوی شگفت انگیزی دارد و به خلق یک فضای آرام کمک می کند، بلکه پوست شما را از کم آبی ناشی از کارکرد سیستم حرارت مرکزی (شوفاژ) مصون نگاه می دارد.

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۳ دی ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×