فواید و مزایای خوابیدن که حتما باید بدانید

فواید و مزایای خوابیدن که حتما باید بدانید

فواید و مزایای خوابیدن که حتما باید بدانید

میزان مناسب خواب شما می تواند سلامت تان را بهبود بخشد، استرس را کاهش دهد و به بهبود حافظه و مهارت یادگیری کمک کند. در این مقاله به مزایای خواب نگاهی می اندازیم تا بیشتر به آن اهمیت دهیم

فواید و مزایای خوابیدن که حتما باید بدانید

فواید و مزایای خوابیدن که حتما باید بدانید

گاهی اوقات ما برای تغییر زندگی مان ناچاریم که مهارت ها، عادات یا توانایی های جدیدی بیاموزیم اما اگر خوب به اطرافمان نگاه کنیم درمی یابیم که چیزهایی بسیار ساده که اغلب آنها را نادیده می گیریم می توانند زندگی ما را بهبود ببخشند. نکته مهم این است که آنها می توانند به راحتی در کنترل مان باشد و هرشب می توانیم آن را انجام دهیم. 

میزان مناسب خواب شما می تواند سلامت تان را بهبود بخشد، استرس را کاهش دهد و به بهبود حافظه و مهارت یادگیری کمک کند. در این مقاله به مزایای خواب نگاهی می اندازیم تا بیشتر به آن اهمیت دهیم.

بیماری مسری بی خوابی

مشکلات خواب به قدری حاد هستند که سازمان بهداشت جهانی از آن به عنوان "اپیدمی ضایعه خواب" یاد می کند و دو سوم از بزرگسالان در کشورهای توسعه یافته، 8 ساعت خواب توصیه شده در شبانه روز را ندارند. 

در ایالات متحده، 35 درصد بزرگسالان هر شب 8 ساعت می خوابند. این میزان در کانادا 30 درصد و در بریتانیا 37 درصد است. در ژاپن متوسط خواب تنها 6 ساعت و 22 دقیقه است. تحقیقاتی در سال 2017 انجام شد که اعلام شد خواب ناکافی یک مشکل بهداشت عمومی است و هر ساله میلیاردها یورو به اقتصاد جهانی ضربه می زند. 

در یک نظرسنجی در سال 2018 تنها 10 درصد از آمریکایی ها خواب را در اولویت برنامه های زندگی شان قرار داده اند. تناسب اندام، تغذیه و کار در اولویت های بالاتری برای مردم قرار دارد. 

بنابراین با زندگی پر مشغله امروزی، تلاش برای یک تغییر تاثیر گذار می تواند از مزایای خواب شبانه آغاز شود. اگر عوارض کم خوابی را نمی دانید بهتر است این مقاله را مطالعه کنید تا درک کنید چرا خواب شبانه دارای اهمیت زیادیست. 

اثرات منفی کمبود خواب

اثرات منفی کمبود خواب

محرومیت از خواب واقعا بد است و بر سلامت جسم و روح انسان تاثیرات منفی زیادی دارد. عوارض کم خوابی عبارتند از:

استرس زیاد

فشار خون بالا

کند شدن واکنش

کاهش تمرکز

کاهش قدرت جنسی

مستعد شدن در برابر خشم، غم و اندوه

ذهن خسته و خلاقیت کمتر

سیستم ایمنی ضعیف

ابتلا به فراموشی

دچار شدن به پریشانی

احتمال بیشتر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی

خطر ابتلا به دیابت

اضافه وزن

مزایای خواب

در این زندگی پر مشغله مدرن باید حتما فرصتی برای خواب و آرامش اختصاص دهیم و آن را در اولویت بگذاریم. خواب کافی مزایای بسیاری دارد که به اصلی ترین های آن اشاره خواهیم کرد:

1. احساس خوشحالی بیشتری خواهید داشت

خواب ضعیف می تواند روز شما را خراب کند. ممکن است احساس کسلی داشته باشید و مغزتان در طول روز نتواند عملکرد درستی از خود نشان دهد. یک فرد خسته هرگز نمی تواند شاد باشد. در این صورت بیشتر احساس فشار و استرس خواهید کرد نسبت به کسی که به طور کامل 8 ساعت خوابیده است. 

شما می دانید که وقتی در تختخواب احساس آرامش می کنید، اولین گام برای آمادگی جهت به دست گرفتن کنترل روزتان را برداشته اید. 

آسایش و آرامش تاثیر قابل توجهی بر شادی روزانه شما دارد. میزان رضایت از زندگی ارتباط مستقیمی با خواب و شادی هر فرد دارد. هنگامی که خواب خوبی را تجربه می کنید، انگیزه شما افزایش می یابد، خلاق تر خواهید شد و انرژی و احساس مثبت بیشتری برای رفع مشکلات روزمره خواهید داشت. بدین شکل شما نسبت به مسائل پیرامون تان خوشبین تر خواهید شد. 

برای اینکه بتوانید 8 ساعت در شبانه روز بخوابید، یک روز در هفته تمرین کنید تا تفاوت در شادی روزانه خود را به طور ملموس تری درک نمایید. 

بعد از خواب خوب احساس خوشحالی بیشتری خواهید داشت

وقتی ما خواب خوبی داشته باشیم، ذهن مان بهتر کار می کند. ما می توانیم برای مدت طولانی متمرکز باشیم و دقت و توجه بیشتری نیز خواهیم داشت. هر یک از ما که با کمبود خواب مواجه شده ایم می دانیم در آن شرایط تمرکز کردن چه قدر دشوار است. 

هنگامی که ذهن ما استراحت نکرده باشد، عملکردش کند شده و به راحتی احساس پریشانی خواهیم کرد. اگر بخواهیم مشکلات مان را به طور کامل و کارآمد حل کنیم باید استراحت کافی داشته باشیم. 

پس از گذراندن یک شب خوب، می توانیم سریعتر واکنش نشان دهیم و سریعتر اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنیم. با کمبود خواب نباید تصمیمات مهمی بگیریم زیرا از قدرت و توانایی مغزمان نمی توانیم به طور کامل بهره ببریم. 

3. حافظه تان را بهبود می بخشد

هنگامی که ما در خواب فرو رفته ایم، مغز ما در حال پردازش لحظات و خاطراتی است که در طول روز داشته ایم. در واقع همین فرآیند به ما کمک می کند که روز بعد عملکردمان را تقویت کنیم. 

آیا متوجه شده اید هنگامی که با سوالی که فکرتان را درگیر کرده به خواب می روید، روز بعد راه حال آن مشکل را پیدا می کنید؟ تمرکز بر یک مساله پیش از خوابیدن می تواند برای حل آن به شما کمک کند. مرور خاطرات، مهارت ها، افزایش یادگیری، منطق و توانایی حل مساله از عملکردهای مغز به شمار می رود. 

4. رابطه جنسی بهتری خواهید داشت

اگر خواب کافی نداشته باشید مهم نیست که چه قدر توانایی جنسی دارید زیرا حتما کم خوابی بر عملکرد جنسی شما در اتاق خواب تاثیر می گذارد. 

خواب باعث افزایش سطح تستوسترون می شود و منجر به افزایش میل جنسی مردان و زنان خواهد شد. وقتی شما خواب کافی ندارید، احساس خستگی می کنید و این به یک رابطه ناسالم منجر می شود. اگر این مساله ادامه پیدا کند می تواند مشکلات مربوطه بیشتری را به دنبال داشته باشد. 

بنابراین هر شب به اندازه کافی بخوابید تا بتوانید رابطه جنسی خوبی داشته باشید. 

5. باعث رشد عضلات سالم می شود

یک دلیل وجود دارد که ورزشکاران حرفه ای بیش از حد بر خواب تاکید دارند و دلیلش این است که اگر به درستی نخوابید نمی توانید عضله بسازید. خواب بدن ما را وارد حالت آنابولیک می کند و این زمان برای از بین بردن آسیب به سلول ها و بافت هایمان استفاده می شود. بدن ما هورمون های رشد انسانی مانند تستوسترون و ملاتونین را می سازد که در بازتولید و بازسازی سلول های بدن نقش مهمی ایفا می کنند. 

به سادگی و بدون خواب کافی، بدن قادر نخواهد بود به طور منظم آسیب هایی که در طول روز به عضلات وارد می شود را جبران کند. 

6. می تواند بر وزن شما تاثیر بگذارد

متخصصین تغذیه توصیه می کنند اگر می خواهید وزن کمک کنید حتما خواب کافی داشته باشید. پس از گذراندن یک شب راحت ما نه تنها انرژی مضاعفی دریافت خواهیم کرد بلکه بدن می تواند بیشتر کالری بسوزاند. عدم خواب کافی شبانه باعث عدم توازن هورمونی می شود که به شما حس گرسنگی می دهد در صورتی که واقعا نیازی به خوردن ندارید. 

اگر ما خواب کافی نداشته باشیم، بیشتر احتمال دارد که گرسنه بمانیم. بیشتر هم غذاهای ناسالم می خوریم زیرا به انرژی نیاز داریم. همین مساله می تواند منجر به اضافه وزن شود. 

اگر خیلی احساس خستگی کنید حتما تمایل و انرژی لازم برای رفتن به باشگاه را نخواهید داشت و این به سلامت جسمانی تان ضربه می زند. 

اگر تغذیه درستی داشته باشید و خوب استراحت کنید بدن تان از شما متشکر خواهد بود. 

7. به کاهش استرس کمک می کند

استرس واقعا می تواند بر جسم و روان تاثیر بگذارد. استرس زیاد خواب را دچار اختلال می کند اما بر عکس، یک خواب خوب می تواند استرس را کاهش دهد. 

وقتی ما خسته هستیم، تحملمان کم می شود، بیشتر احساس ناامیدی می کنیم و راحت تر مضطرب می شویم که اینها می توانند استرس مان را افزایش دهند. بدین شکل ممکن است فشار خون و کلسترول هم تحت تاثیر قرار گیرد. 

خواب شبانه به شما اجازه می دهد تا راحت تر با تنش های روزانه کنار بیایید. 

8. پوست سالم تری خواهید داشت

خواب به شدت با بیماری های مزمن پوست در ارتباط است. وقتی ما از خواب محروم باشیم، بدن ما بیشتر هورمون استرس (کورتیزول) ترشح می کند. سطح بالای کورتیزول باعث افزایش سطح استرس می شود، همچنین می تواند باعث التهاب در بدن شود که بر کیفیت پوست تاثیر می گذارد. 

هنگامی که می خوابیم، هیدراتاسیون بدن دوباره متعادل می شود و رطوبت پوست بهبود می یابد. اما خواب ناکافی تعادل آب بدن را بر هم زده و باعث ایجاد پف زیر چشم، سیاهی دور چشم، خشکی پوست و چین و چروک می شود. 

خوابیدن مناسب از تسریع پیری پوست جلوگیری می کند. هنگامی که ما در خواب هستیم، ترشح هورمون رشد که سلول های آسیب دیده را بازسازی می کنند، افزایش می یابد. 

با خواب کافی هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید پوست خود را درخشان و سالم ببینید. 

9.ایمنی بدن در برابر بیماری ها را تقویت می کند

کمبود خواب می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و بنابراین شما در برابر سرماخوردگی و آنفلوانزا آسیب پذیر می شوید. 

سیستم ایمنی بدن مسئول مبارزه با باکتری، ویروس و چیزهای دیگر است که می توانند ما را بیمار کنند. هنگامی که ما خسته هستیم، بدن نمی تواند با مهاجمانش به خوبی مبارزه کند. 

هنگامی که بدن ما فرصت شارژ و ترمیم مجدد را با 8 ساعت خوابیدن پیدا می کند شرایط درون بدن بهینه سازی می شود و مبارزه با بیماری ها و مقاومت در برابرشان آسان تر می گردد. 

10. کمتر در معرض تصادف خواهیم بود

اگر ما خسته باشیم، انرژی و چابکی ذهن ما کاهش می یابد. این می تواند ما را بیشتر در معرض خطر تصادف قرار دهد زیرا وقتی بدن خسته است مغز دچار تلاطم شده و نمی تواند تمرکز داشته باشد. 

حتما دیده اید که چه قدر در رابطه با خستگی و بی خوابی در هنگام رانندگی هشدار داده اند. اگر ما به اندازه کافی استراحت نکنیم، واکنش سریع ما دچار وقفه شده و نمی توانیم به طور موثر تمرکز داشته باشیم. 

11. بازدهی بیشتری خواهید داشت

در سال 2016 مشخص شد که کم خوابی باعث هزینه 411 میلیارد دلاری در آمریکا می شود و 1 میلیون روز کاری از بین می رود. این ناشی از بیماری هاییست که مردم به دلیل بی خوابی دچارشان می شوند. 

وقتی ما خواب کافی نداریم نمی توانیم درست تمرکز کنیم، در گوش دادن و حفظ اطلاعات دچار مشکل می شویم و نمی توانیم پربار باشیم. بدین ترتیب انرژی کمتری داریم و توانایی و خلاقیت مان دچار افت شدید می شود. 

وقتی خواب کافی داریم، تمرکزمان به مراتب بهتر است و در تصمیم گیری ها و حل مشکلات بهتر عمل می کنیم. 

هنگامی که از خواب محروم می شویم در معرض تحریک و فراموشی بیشتری خواهیم بود اما تمرکز بیشتر می تواند واکنش های ما را بهبود بخشد، خطر بروز فرسودگی را کاهش دهد و خطاهایمان را نیز کم کند. 

12. احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می دهد

خواب کم می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد به ویژه برای افرادی که طولانی مدت کار می کنند. هنگامی که ما خسته هستیم، بیشتر غذا می خوریم زیرا به انرژی بیشتری نیامندیم و به جای خوردن غذاهای سالم به سراغ خوراکی هایی می رویم که قند بیشتری دارند.

دیابت زمانی اتفاق می افتد که بدن ما به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند. کمبود خواب می تواند منجر به مقاومت به انسولین شود و بنابراین برای بدن، شکستن قندها سخت تر می شود. 

هنگامی که ما خسته هستیم، بدن نمی تواند قند را به انرژی تبدیل کند. هنگامی که ما خسته هستیم، انسولین نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد و بدین ترتیب قند می تواند به چشم، کلیه، اعصاب و قلب ما آسیب وارد کند. 

خواب خود را اولویت بندی کنید

یک خواب خوب برای سلامتی ذهن، جسم، روان و حیات ما ضروری است زیرا عملکرد سیستم ایمنی، سوخت و ساز بدن، حافظه، یادگیری و بسیاری از مسائل بهداشتی ما را درگیر می کند. عادت های خود را تغییر دهید و 8 ساعت در شب بخوابید تا به سادگی زندگی بهتری را تجربه نمایید. 

پردیس کیانی

  • ۳ آذر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×