قهوه و گرسنگی

قهوه و گرسنگی

قهوه و گرسنگی

گرسنگی و اشتها، توسطِ مجموعه ای از عوامل کنترل می شوند و بر آن چه می خورید یا می نوشید و مقدار آن تأثیر می گذارند. بسیاری از مردم، از قهوه برای کنترلِ اشتهایشان استفاده می کنند

قهوه و گرسنگی

گرسنگی و اشتها، توسطِ مجموعه ای از عوامل کنترل می شوند و بر آن چه می خورید یا می نوشید و مقدار آن تأثیر می گذارند. بسیاری از مردم، از قهوه برای کنترلِ اشتهایشان استفاده می کنند. قهوه به شما انرژی می دهد و شما را هوشیارتر می سازد. همچنین قدرت انجام فعالیتهای فیزیکی را افزایش می دهد و اشتها را تا حد زیادی سرکوب می کند. اگر قصد کاهش وزن دارید، لازم است تا از قهوه ی بدون کافئین استفاده کنید. البته بدانید که نمی توانید در تمام طول روز قهوه بنوشید. توصیه ی متخصصان این است که برای کم کردنِ وزن، بهتر است که از چای سبز استفاده کنید.

حالا سؤال این است که آیا قهوه نوشیدنیِ سالمی است؟ جوابِ این سؤال، بستگی به موارد بسیار دارد. چیزی که باید در مورد قهوه بدانید این است، که این ماده سیستم ناقل های عصبی و نیز هورمونهای کورتیزول و انسولین را تعدیل می کند. به همین دلیل است که قهوه در مورد برخی از افراد، موجب خواب آلودگی می شود. نوشیدن قهوه و حسی که بعد از آن به شما دست می دهد، بستگی به عوامل مختلفی چون زمان صرف قهوه، سن شما، ساختار فیزیکی بدنتان و عوامل دیگر دارد.

قهوه و گرسنگی

هورمونها روی احساسهای مختلف تأثیر می گذارند، به همین دلیل، ممکن است شما در مواقع خاصی از روز، بیشتر از بقیه ی افراد احساس گرسنگی کنید. مثلاً زنان در هنگام عادت ماهانه، بیشتر غذا می خورند، و مردان نیز در هنگامی که دچار فشار استرس هستند. سه هورمون در گرسنگی نقش دارند. گرلین Ghrelin ، پپتید دبل وای Peptide YY ، و لپتین Leptin . گرلین در معده، لپتین در سلولهای چربی و پپتید در روده ترشح می شود. قهوه با تنظیم و تعدیل این هورمونها، اشتهای شما را تنظیم می کند.

محققان دو فرضیه را برای ارتباط بین قهوه و گرسنگی در نظر گرفته اند. اول این که »قهوه، چه کافئین دار و چه بدونِ کافئین، موجب کاهش ترشح هورمونهای لپتین، پپتید دبل وای و گرلین، و در پی آن سبب سرکوب اشتها و کاهش گرسنگی می شود. « نظریه ی دوم نیز از بسیاری جهات به اولی شبیه است، با این تفاوت که برای تأثیر قهوه بر متابولیسم بدن، بازده زمانی یک یا نهایتاً دو ساعته را در نظر می گیرد. در واقع برخی از ترکیبات قهوه موجب ایجاد حس رضایت و در نتیجه مصرف غذای کمتر می شود.

قهوه و گرسنگی

 

قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است که برای سلامتی بسیار اهمیت دارد. البته مواد مضری هم برای برخی از افراد دارد و این، در صورتی است که آنها مقدار زیادی از این نوشیدنی را مصرف کنند. بنابراین اگر برای سرکوب اشتهایتان به قهوه ایمان دارید، باید استراتژی دیگری را هم اتخاذ کنید. قدم اول این است که قهوه ی بدون کافئین بنوشید و سپس از یک غذای مکمل سالم که اثر مشابهی بر بدن شما دارد بهره مند شوید. برای برخی از مردم این ماده می تواند سیب یا موز باشد، در حالی که عده ی دیگری از گوجه فرنگی یا غلات کامل استفاده می کنند. از سوی دیگر این نکته حائز اهمیت است که بدانید فاکتورهای دیگری هم در ایجاد احساس گرسنگی دخیلند؛ از جمله می توان به نخوردن صبحانه اشاره کرد. نخوردن صبحانه، یا صبحانه ای که از لحاظ مواد مغذی مثل فراورده های لبنی، میوه ها و غلات، غنی نباشد، می تواند در شما احساس گرسنگی بیشتری ایجاد کند. همچنین این احساس در افرادی که به خوردن مداوم غذا عادت کرده اند، کسانی که بی حوصله اند یا استرس دارند بیشتر ایجاد می شود. حاملگی، دوران قاعدگی و مشکلات تیروئیدی نیز بر میزان اشتها و گرسنگی تأثیرگذارند.

نباید انتظار داشته باشید که قهوه، تنها راه حل برای کنترل گرسنگی تان باشد و مانند یک معجزه و راه حل جادویی عمل کند. اگر درست غذا نخورید، معده ی شما تمایل بیشتری به غذا خوردن پیدا می کند و ولع شما بیشتر می شود. پس در غذا خوردن اعتدال را رعایت کنید.

میترا هوشیار

  • ۲۳ فروردین ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×