قوانین جذب: چطور شریک زندگی مان را انتخاب و جذب کنیم

قوانین جذب: چطور شریک زندگی مان را انتخاب و جذب کنیم

شرف الشمس

قوانین جذب: چطور شریک زندگی مان را انتخاب و جذب کنیم

بسیاری از ما به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش هستیم که چطور شریک زندگی مان را انتخاب و جذب کنیم. ما در این نوشتار با استفاده از … …

قوانین جذب: چطور شریک زندگی مان را انتخاب و جذب کنیم

بسیاری از ما به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش هستیم که چطور شریک زندگی مان را انتخاب و جذب کنیم. ما در این نوشتار با استفاده از قانون جذب به این سوال شما پاسخ خواهیم داد و ناگفته‌هایی را در این مورد به شما می‌گوییم. پس با ما همراه باشید.

قوانین جذب: چطور شریک زندگی مان را انتخاب و جذب کنیم

بسیاری از ما به دنبال شریک برای زندگی‌مان هستیم. اما چگونه شریک زندگی‌مان را انتخاب می‌کنیم؟ به هر حال ما در مسیر زندگی روزانه‌مان صدها و حتی هزاران نفر را ملاقات می‌کنیم. چه چیزی باعث می‌شود از میان هزاران کاندیدی که در دسترس هستند، دو نفر همدیگر را انتخاب کنند؟ مدت مدیدی است که علم روانشناسی می‌کوشد پاسخی به این سوال بدهد، و به موفقیت قابل‌توجهی هم دست یافته‌است.

دو نظریه‌ی اصلی، تفکرات علمی را در مورد این موضوع جهت داده‌اند. اولی نظریه‌ی تکامل است، که ادعا می‌کند تمایلات رفتاری، ویژگی‌های فیزیکی، و ویژگی‌های شخصیتی که شانس ما را برای زنده ماندن و تولید مثل بیش‌تر می‌کنند، برای ما مطلوب هستند. علاوه بر این، تفاوت های بیولوژیکی و کالبد شناختی بین موجودات زنده راه‌حل‌های بهینه‌ی مختلفی را برای همان مشکل دیکته می‌کنند. برای مثال، اگر دو حیوان، یکی با پاهای فرز  و دیگری با بال‌های قوی، با یک شکارچی گرسنه روبرو می‌شوند، چگونه با این تهدید بقا مقابله می‌کنند؟ به احتمال زیاد، اولین حیوان می‌دود و دور می‌شود و دومی پرواز خواهد کرد.

به همین ترتیب، رویکرد تکاملی پیش‌بینی کرد که تفاوت‌های بیولوژیکی و کالبد‌ شناختی بین زنان و مردان منجر به ترجیحات متفاوتی برای انتخاب شریک زندگی خواهد شد. به عنوان مثال، بیولوژی انسان حکم می‌کند که زنان در دوران بارداری نیاز به کمک و حمایت دارند، و این‌که باروری آن‌ها محدودیت زمانی دارد. بنابراین، منطقی است مردانی که می‌توانند نقش حمایتگرانه داشته باشند برای زنان جذاب تلقی می‌شوند، و آن زن جوان – که توانایی بچه‌دار شدن را دارد- برای مردان جذاب خواهد بود. در واقع، مطالعات نشان می‌دهند که وقتی پای روابط بلند مدت به میان می‌آید، زنان به طور کلی بر اهمیت پارامترهای موقعیتی تاکید دارند در حالی که از نظر مردان زنان جوان بسیار جذاب هستند.

مطلب مرتبط: کدام تیپ شخصیتی بهترین شریک زندگی و عشقی برای شما است؟

از سوی دیگر، “نظریه‌ی نقش اجتماعی،” مطرح شده توسط روانشناس آمریکایی، آلیس ایگلی، استدلال می‌کند که فرآیندهای اجتماعی – و نه بیولوژیکی- انتخاب‌های اجتماعی ما را تعیین می‌کنند. بر اساس این استدلال، قواعد انتخاب همسر توسط نقش‌هایی تعیین می‌شوند که زنان و مردان در جامعه دارند. بنابراین انتظار می‌رود، ترجیحات آدم‌هایی که در جستجوی یک همسر هستند، با تغییر نقش‌ها و هنجارهای اجتماعی تغییر کند.

به عنوان مثال، زنان جذب مردانی می‌شوند که دارای قدرت و پول هستند چرا که جامعه توانایی آن‌ها را برای به دست آوردن قدرت و پول محدود می‌کند. اگر، فردا، بیش‌تر مواضع قدرت و پول به زنان برسد، دیگر مقام و ثروت یک مرد اهمیت بسیار کم‌تری برای زنان خواهد داشت، و در عین حال زیبایی، جوانی، و استقامت مردان پراهمیت‌تر خواهد بود.

در واقع، مطالعاتی که در طول بیش از پنجاه سال گذشته صورت گرفته‌اند، نشان می‌دهند ترجیح مردان و زنان برای انتخاب همسر، تغییرات اساسی داشته‌است. برای مثال، از آن‌جایی که حفظ یک زندگی راحت با یک حقوق در غرب دشوار شده‌است، و از آن‌جا که بسیاری از زنان کار می‌کنند و درآمد دارند، هم مردان و هم زنان هنگام انتخاب همسر در مقایسه با گذشته تاکید بیش‌تری روی وضعیت اقتصادی و اجتماعی شخص دارند. از سویی دیگر مسائل مربوط به کارهای خانه، مانند توانایی پخت و پز و نظافت، نه برای مردان و نه برای زنان معیار مهمی برای انتخاب شریک زندگی در نظر گرفته نمی‌شود. این تغییرات نشان می‌دهد که فرهنگ روی ویژگی‌هایی که به نظر ما جذاب هستند، تاثیر زیادی می‌گذارد.

انگیزه‌ها هر چه که باشند، مطالعات از دهه‌ی ۱۹۴۰ تا به امروز، به وجود چند قانون جذب اشاره می‌کنند که پشتوانه‌ی خوبی دارند و  بر روند کلی انتخاب همسر حاکم هستند:

۱. ارتباط و آشنایی

به طور کلی، ما مانند کسانی که در اطراف‌مان هستند و کسانی که با آن‌ها دائما ارتباط داریم، رشد می‌کنیم. هر چه زمان بیش‌تری را با کسی صرف کنیم، شانس بیش‌‌تری داریم که او را دوست داشته باشیم، بپذیریم، و عاشق او شویم. حال فرض کنیم، همه‌ی ما کسی را می‌شناسیم که با افزایش تعامل‌مان با او سرخوردگی و خشم‌مان افزایش می‌یابد، اما این یک استثنا است که قاعده را ثابت می‌کند. ارتباط داشتن یکی از دلایلی است که چرا گل عشق و احساس بسیاری از آدم‌ها در محل کار یا در دانشگاه شکوفا می‌شود. ارتباط روزانه، یک غریبه را در طول زمان به دوست یا حتی فردی نزدیک‌تر تبدیل می‌کند.

۲. جاذبه فیزیکی

زیبایی فیزیکی یک مزیت مهم در زندگی است، و از اهمیتی اساسی در روند انتخاب همسر برخوردار است. اصل مطلب این‌که: شما نمی‌خواهید زندگی خود را با کسی که به لحاظ فیزیکی برای‌تان ناخوشایند است، بگذرانید. معلوم می‌شود که جاذبه‌ی فیزیکی، از قوانین بازار پیروی می‌کند: بهترین محصولات قیمت بالاتری دارند، و بنابراین خریداران نمی‌توانند آن‌چه دوست دارند به دست بیاورند، بلکه آن‌ها چیزی را به دست می‌آورند که استطاعت مالی‌اش را دارند. در نهایت، قشر ثروتمند مرسدس بنز سوار می‌شوند، طبقه‌ی متوسط تویوتا سوار می‌شوند و قشر فقیر سوار اتوبوس می‌شوند!

در مورد جذابیت فیزیکی هم موضوع به همین ترتیب است، آدم‌های زیبا به آدم‌هایی می‌رسند که بسیار زیبا هستند، و آدم‌هایی با ظاهر متوسط، نصیب کسانی می‌شوند که ظاهری متوسط دارند.

۳. شخصیت

تحقیقات صورت گرفته روی فاکتورهای شخصیتی که ما را جذب دیگران (و دیگران را جذب ما) می‌کند، دو فاکتور شخصیتی را شناسایی کرده‌اند که همه‌جوره مطلوب در نظر گرفته می‌شوند: شایستگی و مهربانی. افراد شایسته، که یعنی افرادی که باهوش و به لحاظ اجتماعی ماهر هستند، جذاب‌تر دیده می‌شوند. آدم‌های مهربان که شخصیت مهرآمیزی دارند نیز جذاب‌تر هستند. در تورنومنت انتخاب همسر خرد و مهربانی یک جفت برنده هستند.

۴. نزدیکی

بسیاری از ما خواهان ازدواج با کسی هستیم که فاصله‌ی مکانی زیادی با ما ندارد. بعید است با کسی که به اندازه‌ی یک پرواز اقیانوس اطلس از ما دور است در رابطه بمانیم یا با او ازدواج کنیم. شاعر بزرگ یهودا امیحای نوشت، “توصیه‌ای برای عاشق شدن: به کسانی که خیلی از شما دور هستند، دل نبندید. کسی را برای خودتان بیابید که در نزدیکی شما زندگی می‌کند. برای ساختن خانه‌ای مناسب، خشت‌های محلی را به کار ببرید،” و حق با این شاعر بود. اغلب ما کسی را انتخاب می‌کنیم که به ما نزدیک است. ساختن رابطه از راه دور دشوارتر است، و چنین روابطی غالبا عمر زیادی ندارند.

۵. تشابه

تردیدی نیست که این، قدرتمندترین یافته در این حوزه است. ما جذب کسانی می‌شویم که به ما شباهت دارند. مسیحیان جذب سایر مسیحیان می‌شوند. افراد تحصیل‌کرده به سمت دیگر افراد تحصیل‌کشیده می‌شوند، چپ دست‌ها عاشق چپ دست‌ها می‌شوند، برونگراها عاشق برونگراها، و غیره. تقریبا در هر پارامتری از قبیل وضعیت، شخصیت، ارزش‌ها و تجربه، ما کسی را ترجیح می‌دهیم که اشتراکات زیادی با ما دارد تا کسی که کاملا از ما متفاوت است، یا کسی که ما را کامل می‌کند. اقیانوس به دنبال اقیانوس است، نه ساحل، و نه قایق.

یکی از دلایل چنین ترجیحی این است که برای ما آسان‌تر است با کسی که به زبان ما صحبت می‌کند، فرهنگ ما را دارد، ارزش‌های مشترک با ما دارد، یا به خدای ما اعتقاد دارد، ارتباط برقرار کنیم، او را درک کنیم و بشناسیم و حتی به او اعتماد کنیم. دلیل دوم این است که دوست داشتن کسی که به ما شباهت دارد، به لحاظ روان‌شناختی مانند این است که با یک تیر دو نشان بزنیم: او فوق العاده است، و او درست مانند من است. بنابراین، من فوق العاده هستم! و چه کسی نمی‌خواهد احساس فوق‌العاده بودن داشته باشد؟

مطلب مرتبط: درک و به کارگیری قانون قطبیت برای موفقیت

چند سال پیش، محققان آمریکایی، تاد شاکل‌فورد، دیوید اشمیت، و دیوید باس در تلاش برای تشخیص برداشت‌های آدم‌ها نسبت به نیروهایی که در انتخاب همسر تاثیر دارند، پاسخ‌ بیش از ۹۰۰۰ زن و مرد از ۳۷ کشور را به پرسشنامه‌ای در زمینه‌ی ترجیحاتی که در مورد شرکای احتمالی زندگی‌شان دارند، تجزیه و تحلیل کردند. این محققان از تکنیکی استفاده کردند به نام “تحلیل مولفه‌های اصلی“. این تکنیک به این صورت است که میزان بسیار زیادی داده را به تعداد کمی از فاکتورهای اساسی زمینه‌ای کاهش می‌دهند.

به عنوان مثال، میلیون ها اتومبیل در جاده ها تمام مدت در جاده‌ها عبور و مرور می‌کنند، و این‌جا و آن‌جا می‌روند. اما این همه هیاهو را می‌توان به دو مولفه‌ی اساسی کاهش داد: جهت و سرعت. این دو تنها فاکتورهایی هستند که توسط راننده کنترل می‌شوند، و تمام رانندگی‌های در حال انجام را می‌توان با ترکیبی از این دو فاکتور به تنهایی توصیف کرد.

محققان چهار مولفه‌ی موثر جهانی را در فرآیند انتخاب همسر شناسایی کردند. هر یک از این چهار مولفه به مثابه‌ی گفتگوی درونی است که ما هنگام انتخاب یک شریک رمانتیک زندگی با خودمان داریم. در ادامه چهار مولفه را به ترتیب اهمیت‌شان ملاحظه می‌کنید.

۱. عشق در مقابل وضعیت / منابع

هنگام انتخاب شریک زندگی‌مان، اغلب درگیر گفتگوی درونی می‌شویم که به موجب آن ارزش عشق رمانتیک در برابر ارزش وضعیت اجتماعی و امنیت اقتصادی قرار می‌گیرد. اگر عشق قوی‌تر باشد، ممکن است امنیت یا وضعیت اقتصادی را فدای آن کنیم. اگر وضعیت شریک احتمالی زندگی‌مان خیلی خوب باشد، ممکن است در مورد شدت احساسات عاشقانه‌مان دچار تردید شویم.

۲. قابل اعتمادبودن / ثبات در مقابل ظاهر خوب / سلامتی

در هنگام انتخاب شریک زندگی‌مان، احتمالا در مورد ثبات عاطفی دچار شک و تردید می‌شویم اگر طرف مقابل جذابیت فیزیکی بسیار زیادی داشته باشد. از سویی دیگر، ما ممکن است شخصی را که جذابیت چندانی ندارد، بپذیریم اگر او فوق‌العاده پایدار و به لحاظ احساسی سالم باشد.

۳. تحصیلات / هوش در مقابل میل به خانه / فرزندان

ما ممکن است عدم تمایل شریک زندگی‌مان را به داشتن تعداد زیادی فرزند نادیده بگیریم اگر که او دنبال تحصیلات عالیه و داشتن یک زندگی حرفه‌ای است. در مقابل، ممکن است کم بودن دستاوردهای آموزشی و حرفه‌ای طرف مقابل‌مان را موضوع پراهمیتی ندانیم اگر او واقعا دوست دارد فرزندانی داشته باشد و خانواده‌ی بزرگی بسازد.

۴. اجتماعی بودن در مقابل داشتن دین مشابه

کسی که دین مشابه دین ما را دارد به عنوان یک انتخاب جذاب دیده می‌شود حتی اگر شخصیتی اجتماعی و خوش‌مشرب نداشته باشد. یک شریک بالقوه که ذاتا بسیار خوش‌مشرب است ما را جذب می‌کند حتی اگر دین و مذهب ما را نداشته باشند.

این چهار فاکتور، به طور مستقل، هم در مردان و هم در زنان تاثیرگذار هستند؛ اما برای سه مورد اول، تفاوت قابل‌توجهی بین دو جنس پیدا شد. به طور کلی، زنان اهمیت بیش‌تری برای وضعیت اجتماعی و اقتصادی قائل هستند تا عشق و عاشقی. زنان همچنین ثبات عاطفی را به جذابیت ظاهری ترجیح می‌دهند و هوش و خرد را به تمایل برای داشتن فرزند ترجیح می‌دهند. وضعیت، ثبات عاطفی، و هوش از ویژگی‌هایی هستند که برای مردان اهمیت کم‌تری دارند زمانی که آن‌ها به دنبال داشتن رابطه‌ای بلند-مدت هستند. مردان بر ارزش زیبایی ظاهری، جوانی و سلامت جسمانی، و تمایل برای داشتن فرزند تاکید دارند.

علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهند که زنان هنگام انتخاب شریک زندگی گزیده‌کارتر و پرتوقع‌تر از مردان هستند. یک دلیل این است که زنان ممکن است با یک انتخاب بد، چیزهای بیش‌تری را از دست بدهند. شاعر مارگارت اتوود می‌گوید: “مردان می‌ترسند که زنان به آن‌ها بخندند. زنان می‌ترسند که مردان آن‌ها را بکشند.” زنان آسیب‌پذیرتر هستند، و بنابراین باید دقت و توجه بیش‌تری داشته باشند. یکی دیگر از دلایل سخت‌گیر بودن زنان این است که به دنیا آوردن فرزند، کار بسیار سخت‌تر و خطرناک‌تری برای یک زن است تا یک مرد. کسی است که بیش‌تر سرمایه‌ می‌گذارد و ریسک بالاتری را قبول می‌کند، سرمایه‌گذاری را به دقت بیش‌تری بررسی می‌کند.

مطلب مرتبط: ناگفته های قانون جذب که کسی به شما نمی گوید

در نتیجه، ما محاسبات پایه‌ای را که مردم برای شناسایی یک گروه از نامزدهای احتمالی برای انتخاب همسر به کار می‌برند، کاملا درک می‌کنیم. در مقابل، هنوز هیچ پاسخ علمی برای سوال “انتخاب نهایی” وجود ندارد: چگونه شریک زندگی‌مان را از میان گروهی از نامزدهای مناسب انتخاب می‌کنیم؟

قوانین انتخاب نامزدها، در مرحله‌ی انتخاب نهایی اعمال نمی‌شود. به عنوان مثال، چنان‌چه قبلا ذکر شد، قدرتمندترین قانون جذب در مرحله‌ی انتخاب نامزد این است که ما جذب کسانی می‌شویم که به ما شباهت دارند. اگر همان قانون در مرحله‌ی “انتخاب نهایی” موثر باشد، می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که در میان گروهی از نامزدهای شبیه به خودمان، کسی را انتخاب خواهیم کرد که بیش‌تر از بقیه به ما شباهت دارد. ما همچنین ممکن است فرض کنیم افرادی که شبیه هم هستند انتخاب‌های مشابهی نیز خواهند داشت.

اما یافته‌های تحقیق این فرضیه را رد می‌کند. به نظر می‌رسد کسی را که بیش از بقیه شبیه‌مان است از گروه نامزدها انتخاب نمی‌کنیم. علاوه بر این، محققان دیوید لیکن و اوک تِلِگن در دهه‌ی نود نشان دادند که همسران دوقلوهای همسان ابدا شبیه به هم نیستند. دوقلوها چشم طمع به همسر قل‌شان ندارند. همسران آن‌ها نیز به نوبه‌ی خود، به خصوص هیچ کششی نسبت به برادر دوقلوی شوهرشان ندارند. این نتایج نشان می‌دهد که بیولوژی و جامعه، ما را به سمت فروشگاه درست هدایت می‌کنند، که اقلام مناسب با بودجه، سلیقه، و نیاز ما را دارد. با این حال، بیولوژی و جامعه نمی‌تواند تعیین کنند که ما چه چیزی خواهیم خرید. این یکی را خودمان تصمیم می‌گیریم.

برنده – انتخاب نهایی در میان تمام نامزدهای گرانمایه-  توسط یک فرآیند داخلی ذهنی انتخاب می‌شود که مبهم و غریب است و لزوما از اصول عقلانیت، قوانین فرگشتی، فشارهای فرهنگی، یا حتی اراده‌ی آگاهانه‌ی خودمان، برنامه یا نیات‌مان پیروی نمی‌کند. چنان‌چه فیلسوف بلز پاسکال می‌گوید، در نهایت، قلب دلایلی دارد که منطق آن‌ها را نمی‌فهمد.

  • ۱۸ دی ۱۳۹۵
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×