لباس عروس | مدل لباس عروس

شرف الشمس

لباس عروس

لباس عروس جامه ای است که عروس در مراسم ازدواج خود می پوشد. رنگ، سبک و اهمیت تشریفاتی این لباس به مذهب و فرهنگ افراد بستگی دارد. در فرهنگ غربی، عروس معمولا لباس سفید رنگ به تن می کند و این رسمی است که ملکه ویکتوریا در قرن 19 آن را رواج داده است. در فرهنگ شرقی، لباس عروس قرمز رنگ و نماد خوش یمنی است. 

فرهنگ غرب

در قرون وسطی و کمی پس از آن، ازدواج تنها پیوند میان دو انسان نبود، بلکه اتحاد دو خانواده، دو تجارت یا حتی دو کشور محسوب می شد. خیلی از ازدواج ها بخصوص در بین اشراف و طبقات بالای جامعه، بیشتر بر پایه اهداف سیاسی بودند تا عشق. به همین خاطر عروس تنها نماینده خود نبود؛ بلکه می بایست به گونه ای لباس می پوشید که معرف خانواده و موقعیت اجتماعی اش باشد. عروس های خانواده های ثروتمند اغلب لباس هایی با رنگ تند و جنس خاص به تن می کردند و استفاده از رنگ های شاد و پارچه هایی از خز، مخمل و ابریشم در بین آنان امری عادی محسوب می شد. بسته به وسع خانواده ها، گرانترین لوازم و مواد اولیه برای دوختن لباس عروس به سبک آخرین مدل روز فراهم می شد. فقیرترین عروس ها بهترین لباس مخصوص رفتن به کلیسایشان را در روز عروسی به تن می کردند. مقدار و قیمت مواد اولیه یک لباس عروسی، نشان دهنده شأن اجتماعی عروس بود و میزان ثروت خانواده را به رخ مهمانان می کشید.

اولین نمونه ثبت شده لباس عروس سفید شاهزادگان، متعلق به فیلیپا، شاهدخت انگلیسی است که در سال 1406 با اریک، شاهزاده پومرانیا ازدواج کرد. لباس عروسی وی یک تونیک بود که روی آن شنلی از ابریشم سفید داشت و لبه هایش از خز بود. گرچه رنگ سفید در آن زمان رنگ لباس عزاداری ملکه های فرانسه بود اما ماری، ملکه اسکاتلند در سال 1559 در مراسم ازدواج با همسر اولش، فرانسیس پسر ارشد پادشاه فرانسه، لباس عروسی به رنگ سفید پوشید؛ چرا که به این رنگ علاقه داشت. 

اما همچنان پوشیدن لباس عروس سفید در بین مردم جا نیفتاده بود: پیش از دوره ویکتوریا عروس اجازه داشت به هر رنگی که می خواهد لباس بپوشد. در اسکاندیناوی رنگ مشکی محبوبیت خاصی داشت. اما رنگ سفید از سال 1840 و پس از ازدواج ملکه ویکتوریا با آلبرت ساکس بورگ رواج پیدا کرد. ملکه ویکتوریا در مراسم عروسی اش لباس سفید توردار به تن کرده بود و نقاشی هایی از این مراسم در بین مردم پخش شد که باعث شد خیلی از عروس ها مثل ملکه، رنگ سفید را انتخاب کنند. 

تا مدت ها پس از آن دوره، لباس های عروس با همان رنگ و در سبک های جدیدتر عرضه می شدند. در اوایل دهه 1990 تزئینات زیادی چون تور و نوارهای مخصوص حاشیه به لباس ها افزوده شدند و لباس های عروس نیز از این تزئینات بی نصیب نماندند. مثلا در دهه 1920 قسمت جلوی لباس عروس کوتاه تر و دنباله آن بلندتر بود و آن را به همراه یک کلاه کلوش مانندِ چسبان از جنس تور می پوشیدند. گرایش به دنبال کردن مُد روز همچنان ادامه پیدا کرد تا اینکه در اواخر دهه 1960 دوباره لباس عروس هایی با دامن های بلند و پشت و جلوی هم اندازه، همانند دوران ویکتوریا رواج یافت. 

امروزه لباس های عروس غربی غالبا سفیدند اما همین رنگ سفید، انواعی چون سفید تخم مرغی، سفید اِکرو و سفید عاجی دارد.

بعدتر مردم با فرضیه پردازی به این نتیجه رسیدند که این مدل سفید، نماد باکرگی است؛ اما در ابتدا این طور نبود. در قدیم رنگ آبی را نشان دهنده خلوص، تقوا، ایمان و مریم مقدس می دانستند.

مُد امروزی

حدود 75 درصد لباس های عروس موجود در بازار، دکُلته یا بدون آستین هستند؛ چون آماده کردن آنها برای طراحان آسان تر است و راحت تر با هر اندامی متناسب می شود. اما در چند سال اخیر لباس های بنددار و آستین دار محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. در مد امروزی استفاده از دسته گل و تاج عروس نیز مرسوم شده است.

فرهنگ شرق

خیلی از لباس های عروس در چین، هند (ساریِ عروس)، پاکستان (شلوار و قمیص با گلدوزی بسیار، یا لهنگا) و ویتنام (فُرم سنتی آئودای) به رنگ قرمزند که در فرهنگ قدیم نماد خوش شانسی و خوش یمنی بوده است. امروزه زن های شرقی رنگ های دیگری را نیز برای لباس عروس استفاده می کنند. در عروسی های مدرنِ سرزمینِ اصلی چین، عروس لباسی به سبک غربی با رنگ دلخواه خود می پوشد و بعدتر در مراسم رسمی چای خوران، لباس سنتی به تن می کند. 

در عروسی های مدرنِ تایوان، عروس معمولا لباس ابریشمیِ قرمز (طبق سنت چینی) یا سفید (غربی) می پوشد اما اکثر افراد، در هنگام انتخاب لباس  عروس، مدل سنتی قرمز را برای ضیافت پس از عروسی انتخاب می کنند. طبق رسوم قدیمی، پدر عروس میزبان مراسم مخصوص فامیل های عروس و مسئول تدارک نوشیدنی (شی جیو) در مهمانی فامیل های هر دو طرف است. در تایوان، خودِ مراسم عروسی طبق سلیقه زوج ها برگزار می شود اما ضیافت های پس از آن برای "تشکر" از کسانی است که عروس و داماد را تربیت کرده اند (مثلا پدربزرگ و مادربزرگ و عموها و دایی ها) یا کسانی که در آینده نیز به آنها کمک می کنند. به همین جهت برای احترام به بزرگترها، ضیافت عروسی به طور رسمی و سنتی برگزار می شود. 

در فرهنگ هند، ساریِ عروسیِ قرمز لباس سنتی عروس هاست. جنس ساریِ سنتی از ابریشم بوده اما به مرور زمان در رنگ و جنس آن تنوع ایجاد شده است. امروزه ساری ها از جنس کرپ، جورجت، شارمیوز و ساتن و با رنگ هایی چون طلایی، صورتی، نارنجی، خرمایی، قهوه ای و زرد عرضه می شوند. عروس های هندی در کشورهای غربی هنگام عروسی ساری می پوشند و از آن پس لباس های سنتی هندی (مثل لهنگا، چولی و ...) را به تن می کنند. 

لباس عروس ژاپنی یک کیمونوی سنتی ساده سفیدرنگ است که در مراسم رسمی پوشیده می شود و نماد خلوص و باکرگی است. عروس در مراسم های بعدی به نشانه خوش یمنی، کیمونوی قرمز می پوشد. 

جاوه ای های اندونزی لباس عروسی به اسم کِبایا دارند که نوعی بلوز سنتی است و طرحی روی آن کشیده شده است.

در فیلیپین انواع خاصی از "باروت سایا" (لباس سنتی فیلیپینی) به رنگ سفید برای عروس و "بارونگ تاگالوگ" برای داماد در نظر گرفته شده است. قبیله های مختلف و مسلمانان اَشکال دیگری از لباس های سنتی را در مراسمات خود به تن می کنند. 

  • 747 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5

آخرین مطالب
25 مدل لباس عروس ترک جدید 2018

25 مدل لباس عروس ترک جدید 2018

۰ ۱۹ مهر ۱۳۹۷

25 مدل لباس عروس ترک جدید 2018، گالری زیباترین و ساده ترین لباس های خاص دانتل و گیپور را در طومار ببینید.

جدیدترین و شیک ترین مدل های تاج عروس ۲۰۱۸

جدیدترین و شیک ترین مدل های تاج عروس ۲۰۱۸

۰ ۵ مرداد ۱۳۹۷

داشتن یک عروسی کامل و بی نقص آرزوی هر عروس خانمی است. لباس عروس شاید مهمترین مورد برای عروس جوان باشد، اما بهتر است عروس خانم ها وسایل اضافی کامل کننده لباس عروس را فراموش نکنند. یکی از این وسایل مکمل لباس عروس، تاج عروس است. یک تاج عروس زیبا و شیک ب

بهترین لباس عروس متناسب با فرم اندام شما

بهترین لباس عروس متناسب با فرم اندام شما

۰ ۱۳ تیر ۱۳۹۷

آیا دوست دارید فرم گلابی شکل پایین تنه خود را اصلاح کنید؟ و یا به اندام صاف و یکدست خود انحنا بدهید؟ ما می دانیم که دقیقا چه سبکی از لباس عروس به شما کمک می کند تا در خاص ترین روز زندگی تان چشم ها را خیره کنید

25 مدل لباس عروس گیپور 2018

25 مدل لباس عروس گیپور 2018

۰ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

مدل لباس عروس پرنسسی، مدل لباس عروس گیپور، مدل لباس عروس جدید در تهران، مدل لباس عروس ایرانی، مدل لباس عروس 2018،جدیدترین مدل لباس عروس 2018، لباس عروس دانتل،لباس عروس اروپایی 2017 را در طومار ببینید.

مدل لباس عروس 2015

مدل لباس عروس 2015

۰ ۳۰ مرداد ۱۳۹۳

جدیدترین مدل لباس عروس, مدل لباس عروس های 2015, مدل لباس عروس, لباس عروس 2015,مدل لباس عروس ایرانی,مدل لباس عروس جدید لباس عروس نباتی, مدل لباس عروس 2015

مدل لباس عروس 2015 | مدل لباس عروس 1394

مدل لباس عروس 2015 | مدل لباس عروس 1394

۰ ۱۳ شهریور ۱۳۹۳

جدیدترین مدل لباس عروس 2015 مدل لباس ، مدل لباس نامزدی ، مدل لباس عروس ، مدل مو ، مدل لباس مجلسی ، مدل کفش ، مدل کیف مدل لباس ، مدل لباس نامزدی ، مدل لباس عروس ، مدل مو ، مدل لباس مجلسی ، مدل کفش ، مدل کیف مدل لباس ، مدل …

مدل لباس عروس ایرانی 2015

مدل لباس عروس ایرانی 2015

۰ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳

مدل لباس عروس, لباس عروس 95, مدل لباس عروس 2016, لباس عروس برند Midgley, شیک ترین لباس های عروس, لباس عروس مدرن, مدرن ترین لباس های عروس 95

جدیدترین مدل لباس عروس 2015

جدیدترین مدل لباس عروس 2015

۰ ۲ مهر ۱۳۹۳

مدل لباس عروس , مدل لباس عروس 2015, مدل لباس عروس 94, مدل لباس عروس 1394, مدل لباس عروس جدید 2015, مد لباس عروس, مدل لباس عروس جدید

مدل لباس عروس 2015 سری دوم

مدل لباس عروس 2015 سری دوم

۰ ۱۹ مهر ۱۳۹۳

لباس عروس, لباس عروسی, مدل لباس عروس ۹۴, مدل لباس عروس ۱۳۹۴, مدل لباس عروس جدید ۲۰۱۵, مد لباس عروس, مدل لباس عروسس جدید ۲۰۱۵, جدید ترین مدل لباس عروس

مدل لباس عروس 2015 سری پنجم

مدل لباس عروس 2015 سری پنجم

۰ ۱۹ مهر ۱۳۹۳

لباس عروس, لباس عروسی, مدل لباس عروس ۹۴, مدل لباس عروس ۱۳۹۴, مدل لباس عروس جدید ۲۰۱۵, مد لباس عروس, مدل لباس عروسس جدید ۲۰۱۵, جدید ترین مدل لباس عروس

شرف الشمس

شرف الشمس

×