مادران چه می خواهند؟ دختر یا پسر؟ مساله این است!

مادران چه می خواهند؟ دختر یا پسر؟ مساله این است!

مادران چه می خواهند؟ دختر یا پسر؟ مساله این است!

بعضی زن ها وقتی جنسیت بچه را می فهمند و آن چیزی نیست که انتظارش را داشتند، ناراحت می شوند

مادران چه می خواهند؟ دختر یا پسر؟ مساله این است!

در حدود ۱۶ تا ۲۰ هفتگی وقتی سونوگرافی می کنید، احتمالا جنسیت جنین مشخص می شود. (با فرض اینکه جنین در یک زاویه ی دید مناسب قرار داشته باشد)
بعضی زن ها وقتی جنسیت بچه را می فهمند و آن چیزی نیست که انتظارش را داشتند، ناراحت می شوند. این ناراحتی برای بعضی بسیار عمیق تر و غیر قابل هضم تر است. فرق زیادی وجود دارد بین کسی که شاید کمی حسرت جنسیتی را بخورد که آرزویش را داشت با کسی که نمی تواند این نارضایتی را رها کند و حتی ممکن است منجر به افسردگی مادر و مشکل ش در برقراری ارتباط با نوزاد بشود.

دختر یا پسر


چرا چنین احساسی دارم؟
دلایل زیادی برای ناراضی بودن زنان از جنسیت فرزند شان وجود دارد. بعضی ها تصورات بدی از رابطه شان با فرزند دختر یا پسر دارند، بعضی ها فرزند دوم شان است و دوست دارند جنسیت اش متفاوت از اولی باشد، اما مشکل برخی هم در اثر فرهنگ های غلط یا فشار خانواده است. اما برای بعضی زن ها دلیا این نارضایتی به نوع رابطه شان با والدین خود در کودکی برمی گردد. به طور مثال اگر در گذشته رابطه ی خوبی با مادر خود نداشتند اکنون دلشان پسر می خواهد، زیرا تصور می کنند که رابطه ی خودشان با دخترشان درست مثل رابطه ای خواهد بود که با مادر داشتند و بالعکس اگر رابطه ی بسیار خوبی با مادرشان داشتند دلشان دختر می خواهد تا بتوانند رابطه ای به همان خوبی با او داشته باشند.
به گفته ی "روت انسر" روانشناس بالینی: «خواستن چیز هایی که برایمان آشنا هستند یک امر طبیعی است». او به شدت معتقد است که ما اغلب نیازهای نا خودآگاهی داریم و وقتی یک جنسیت را به دیگری ترجیح می دهیم دلایل عمیق تری برای این خواسته وجود دارد. اگر به این موضوع توجه کنید می توانید از بها دادن به چنین انتظارات و نارضایتی هایی نسبت به فرزندی که هنوز به دنیا نیامده دوری کنید.


بازی خجالت آور
مادران زیادی وقتی کودک شان به دنیا می آید از خوشحالی اشک می ریزند و بابت احساس ناراحتی که از فهمیدن جنسیت بچه داشتند احساس شرمساری می کنند. جامعه از شما انتظار دارد که نوزاد تان را فارغ از جنسیتش دوست بدارید. ولی فراموش نکنید که اعتراف به احساسات منفی که پیش از زایمان به جنسیت ش داشتید به شما کمک می کند که با خودتان راحت تر کنار بیایید. به گفته ی دکتر " استفن کنزل" قدم اول برای کنار آمدن با خودتان واقف بودن به آن نارضایتی و صداقت داشتن است. راه دیگر صحبت کردن درباره ی این موضوع با همسر و دوستان نزدیک تان است. بیان احساسات، راهی سالم برای طی این روند است.

دختر یا پسر


دست از ناراحتی بردار و لبخند بزن
دکتر "لون بریزداین" -عصب‌ شناس دانشگاه کالیفرنیا و کارشناس مقوله ی جنسیت و تاثیر آن بر مغز، فرآیندی را تحت عنوان "بازنگری فعال" پیشنهاد می کند که طی آن راجع به محاسن داشتن فرزندی با جنسیت غیر دلخواه حرف می زند. به طور مثال اگر آن ها یک دختر می خواستند ولی صاحب پسر شده اند تمرین می کنند که بر ترس های دوران نوجوانی شان در مورد جنسیت مذکر غلبه کنند. بازنگری فعال بر نکات مثبت جنسیت فرزند تان تمرکز می کند.
دکتر "روت انسر" پیشنهاد می کند اگر جنسیت بچه برایتان خیلی مهم است حتما در بارداری با سونوگرافی از جنسیتش مطلع شوید تا اگر آن چیزی نیست که دوست داشتید در طول زمان بارداری و پیش از تولد، فرصت کافی برای پذیرش آن داشته باشید. دکتر روت ادامه می دهد: بیشتر مردم وقتی فرزند شان به دنیا می آید و او را سالم در آغوش می گیرند، آن احساسات ناخوشایند راجع به دختر و پسر بودن ش را فراموش می کنند. ولی برای بعضی هم این گونه نیست.
برای بعضی والدین این احساسات متوقف می شود و فقط کمی ناراحتی و خشم به جا می ماند. این والدین در صحبت های خود به این موضوع اشاره می کنند که به طور مثال پدرم پسر می خواست و مادرم دلش می خواست دختر داشته باشد.
والدین خود را ملزم به دوست داشتن و بزرگ کردن فرزندان شان- بدون قید و شرط می دانند. مهم ترین نکته این است که برای خود معلوم کنید چرا جنسیت بچه انقدر برای تان مهم است، انتظارات شما چیست و نیازتان به جنسیتی خاص چیست.

دختر یا پسر


موضوع مهم
خوشبختانه هورمون هایی که بعد از زایمان در بدن مادر ترشح می شوند باعث ارتباط بین او و نوزاد می شود. یک ماما در این زمینه می گوید: «نارضایتی از جنسیت بچه بعد از تولد به ندرت ادامه می یابد». 
اگرچه ممکن است یک مادر خودش را برای جنسیتی خاص آماده کرده باشد، ولی بعد از زایمان و با ورود نوزاد، تمام آن آرزو به کلی فراموش می شود. به هر حال ممکن است در برخی موارد این نارضایتی باقی بماند و به افسردگی بعد از زایمان تبدیل شود. اگر نمی توانید با شرایط موجود کنار بیایید و شما را آزار می دهد از یک متخصص حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.
دکتر روت می گوید: « اگر خواسته ی داشتن یک دختر یا یک پسر در شما انقدر شدت دارد، پیشنهاد می شود حتما برای درمان و پی بردن به ترس ها و نیازهای تان اقدام کنید.
بارداری و زایمان از لحاظ هورمونی، احساسی و جسمی برای یک مادر دوران سختی ست و کمک گرفتن از مشاور برای راهنمایی تان هیچ خجالتی ندارد.
در آخر باید بدانید که جنسیت کودک مان دست ما نیست و اگر به رابطه ی شما و فرزند تان آسیب بزند و باعث شود دست به کارهای عجیبی بزنید حتما باید فکری به حالش کنید. ما می توانیم به کمک راه های درمان، شناخت بیشتری از خودمان به دست آوریم که در حل این موضوع بسیار مفید خواهد بود.
 

  • ۲۳ تیر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×