ماساژ تایلندی چیست؟ | فواید ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی چیست؟

شرف الشمس

ماساژ تایلندی چیست؟

ماساژ تایلندی کشش های مثبت عضلانی و فشار ملایم در امتداد مسیرهای انرژی بدن باعث افزایش انعطاف، تسکین دردهای عضلانی و مفصلی و برقراری تعادل در سیستم چرخش انرژی در بدن می شود

ماساژ تایلندی چیست؟

ماساژ تایلندی چیست؟

ماساژ تایلندی به تازگی در سالن های آسپا و مراکز ماساژ باب شده است، اما پیشینه ی آن به ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد، یعنی زمانی که راهبان بودایی آن را در تایلند پایه گذاری کردند. در این نوع ماساژ، کشش های مثبت عضلانی و فشار ملایم در امتداد مسیرهای انرژی بدن باعث افزایش انعطاف، تسکین دردهای عضلانی و مفصلی و برقراری تعادل در سیستم چرخش انرژی در بدن می شود. 

در این ماساژ باید لباس کامل به تن داشته باشید. از این جهت این ماساژ مورد علاقه ی کسانی ست که با برهنگی هنگام ماساژ راحت نیستند. البته این نوع ماساژ برای کسانی که اولین تجربه شان است بهترین انتخاب نیست. زیرا زمانی که بر تشک مخصوص دراز بکشید، ماساژور بر بدن شما سوار می شود و از همان ابتدا فشار زیادی را به پاهای تان وارد می کند. حتی ممکن است تمام وزنش را به کار بگیرد تا بدن شما را در جهات مختلف به حرکت درآورد تا به کشش مثبت عضلانی دست پیدا کنید. شاید برخی از حرکات تخصصی برای تان عجیب و غیر منتظره باشد، ولی نکته مهم این است که در تمام طول زمان ماساژ احساس راحتی و آسایش داشته باشید. 

در طول ماساژ چه کارهایی انجام می شود؟

در این نوع ماساژ با فشار دست و انگشتان، حرکات پر فشار و منظم به بدن وارد می شود که مستقیما روی بافت های ماهیچه ای اثر می گذارد. این ماساژ معمولا بر تشکی روی زمین انجام می شود و ماساژور که لباسی آزاد شبیه لباس یوگا بر تن دارد روی شما سوار است و با حرکات کششی، بدن تان را در جهات مختلفی قرار می دهد. این کار در عین آرامش بخشی، انرژی زا نیز هست و برای کسانی که دوست دارند در پایان کار، سرحال باشند بسیار مناسب است. 

ماساژور حرکات مختلفی را به ترتیب و در حالی که شخص در وضعیت های مختلفی مثل نشسته، خوابیده به پهلو، خوابیده روی سینه با سر بالا یا صورت روی زمین است انجام می دهد و طی آن تماس پیوسته ای بین بدن برقرار است، اما ماهیچه ها به جای مالش در معرض کشش، چرخش و فشرده شدن و حرکت قرار می گیرند. 

ماساژ تایلندی

ماساژهای تایلندی در تایلند

در کشور تایلند در هر جایی غرفه های خیابانی و با قیمت ارزان برای ماساژ پیدا می شود. وات فو در بانکوک جایی ست که هم قدیمی ترین معبد تایلند به حساب می آید و هم مبداء آموزشی قدیمی ترین ماساژها است. گذشته از جنبه ی توریستی معبد، مسافران با پرداخت هزینه ی کمی می توانند ماساژهای نیم ساعته یا یک ساعته بگیرند وات فورد در بانکوک، هم چنین مکانی فوق العاده برای آموزش است و کلاس ها به زبان انگلیسی برگزار می شوند.

ماساژ در سایر کشور ها

این نوع ماساژ از سال 1990 به آمریکا و سپس به بقیه ی کشورها راه یافت و امروزه طرف داران بیشتری نسبت به گذشته دارد. با این حال به دو دلیل در هر جایی پیدا نمی شود. دلیل اول بهره برداری مرقون به صرفه از فضای سالن کار است. در یک سالن برای ماساژتایلندی به اتاقی مجزا و همیشه آماده که پوشیده از تشک با روکش ملحفه باشد نیاز است و در نظر گرفتن چنین فضایی در صورتی به صرفه است که در هر سانس تمام ظرفیت اتاق با تعداد متناسب مشتری تکمیل شود و فضای بلا استفاده باقی نماند. این در حالی ست که به دلیل تقاضای کم، برخی سالن ها این ماساژ را با ماساژ دیگری ادغام می کنند و به جای تشک برای ماساژتایلندی از تخت برای هر دو نوع استفاده می کنند تا هیچ فضایی هدر نرود. دلیل دوم کم بودن ماساژورهای حرفه ای ست. تعدادی از ماساژورها افرادی هستند که به آسیا سفر کرده و دوره های جدی و تخصصی ماساژ را گذرانده اند، اما افراد زیادی هم فقط در کارگاه های کوتاه مدت شرکت کرده اند و مهارت کافی ندارند. در نهایت کسانی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند شاید بتوانند جایی را پیدا کنند که هم حرفه ای باشد و هم قیمت معقولی داشته باشد.

این ماساژ از ماهیتی معنوی برخوردار است و هدفش تسکین دادن افراد از لحاظ جسمی، احساسی و روحی ست و نباید آن را با ماساژهایی که جنبه ی شهوانی دارند اشتباه گرفت.

  • ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×