ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی چیست؟

شرف الشمس

ماساژ درمانی چیست؟

استفاده از عبارت ماساژ درمانی راهی برای معرفی کردن ماساژ به عنوان یک روش برای بهبود سلامت است. در ماساژ درمانی مشتری و درمان گر هدفی مشترک دارند و آن دستیابی به تغییرات اساسی در بدن از طریق مجموعه ماساژهای مشخص است

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی چیست؟

استفاده از عبارت ماساژ درمانی راهی برای معرفی کردن ماساژ به عنوان یک روش برای بهبود سلامت است. در ماساژ درمانی مشتری و درمان گر هدفی مشترک دارند و آن دستیابی به تغییرات اساسی در بدن از طریق مجموعه ماساژهای مشخص است. 

دانستن پیشینه ای مختصر از ماساژ درمانی به ما کمک می کند که اهمیت آن را به عنوان یک شاخه ی درمانی درک کنیم. در اواخر قرن 19 ماساژورهای زن و مرد با سواد ابتدایی پزشکی به عنوان دستیار و همچنین ماساژورهای خصوصی کار می کردند. آنها در حرکات دستی ماساژ مثل حرکات دورانی، حرکات مالشی با دو دست در حالت موازی و ضربه های آرام و سبک به شیوه ی ماساژ سوئدی کسب مهارت می کردند که پزشکی اروپایی به نام « جان مزگر » آنها را به شکل کامل تری جمع بندی کرده بود.

گسترش سالن های ماساژ 

با شروع دهه ی ۳۰، ماساژ سوئدی شبیه یک سیستم درمانی فیزیوتراپی عمل می کرد که شامل ماساژ دستی بافت های نرم ماهیچه ای، برق درمانی و آب درمانی می شد. و برای سلامت عمومی، درمان بیماری ها و ناتوانی ها بکار می گرفتند.

ماساژورهای زن و مرد به عنوان تکنسین فیزیوتراپی در کنار پزشکان، در استخر ها، سالن های اِسپا، سالن های زیبایی و گاهی در کلینیک های خصوصی خود فعالیت می کردند.

سالن اسپا ماساژ

مراکز ماساژ به منظور ارائه خدمات نوین و متفاوت در حال افتتاح بودند. طی دهه های 50 و 60 مراکز ماساژ کاربرد ناپسند جنسی پیدا کردند و ماساژ از یک شیوه ی درمانی مشروع به ورطه ی بدنامی افتاد.

در دهه های 60 و 70 مردم تحت تأثیر ظرفیت ها و توانایی های بشر و قدرت درمانی شیوه های طبیعی بار دیگر به ماساژ درمانی روی آوردند. موسسه اسلن در کالیفرنیا که در 1962 تاسیس شده بود بخش جدیدی را تحت عنوان ماساژ اسلن پایه گذاری کرد. آنهاآنها برای اعاده ی حیثیت جایگاه ماساژ خودشان را ماساژ درمان و حرفه شان را ماساژ درمانی معرفی کردند.

حتی امروزه هم گاهی مشتریان مرد با ماساژورهای زن تماس گرفته و درخواست ماساژ با خدمات نامشروع می کنند و طبیعتا با پاسخ منفی آنها روبرو می شوند.

ماساژ درمانی برای دستیابی تغییرات اساسی در بدن

به معنای دیگر در ماساژ درمانی مشتری و ماساژور هدف مشترکی دارند و آن ایجاد تغییرات اساسی مطلوب در بدن است. دردر عین حال که بیشترین هدف ماساژ، درمان و سلامتی است، آرامش اعصاب هم در کنار آن یک هدف دیگر است. به طور مثال، ماساژ سوئدی که یک ماساژ حرفه ای تر است و با بهبود گردش خون و لنف ها به بدن شما آرامش می دهد، اگرچه برای جسم و ذهن شما خوب است ولی نمی تواند با تغییر ساختار فیزیکی بدن بر بهبود درد و جراحت اثرگذار باشد.

ماساژ بافت های سفت تر یا همان ماساژ ورزشی با وارد کردن فشار بیشتر و حرکات لرزشی به آزاد کردن اسپاسم ماهیچه ها می انجامد و این دقیقا یک ماساژ درمانی است. اما اگر شما ماساژ را به عنوان یک سرویس ریکلسیشن دریافت می کنید شاهد فواید درمانی آن نخواهید بود. برای دریافت یک ماساژ درمانی، شما با شکایت پزشکی خاصی مثل درد در پاها، شانه و یا گرفتگی عضلانی در کمرتان مراجعه می کنید، سپس متخصص مربوطه به پیگیری 4 مرحله می پردازد.

۱.    ارزیابی وضعیت فعلی شما

در این مرحله از شما سوالاتی شامل سابقه ی بیماری، اینکه چه زمانی از شروع آن می گذرد، غیر منتظره یا مزمن بودن آن، چگونگی کنار آمدن با درد و ... پرسیده می شود. متخصص همچنین نحوه ی حرکت شما را مشاهده می کند، دامنه ی درد را تخمین می زند و وضعیت ماهیچه ها را از لحاظ بافت و مقاومت در طول اعمال حرکات درمانی بررسی می کند.

ماساژ درمانی

۲.    پیشنهاد یک جدول برنامه ریزی

پس از اینکه متخصص از بررسی وضعیت شمال اطمینان حاصل کرد یک برنامه جامع برای شروع روند درمان تدوین می کند که می تواند شامل برنامه ساده ای باشد که تمرکز آن در جلسه ی اول بجای ماساژ سرتاسری بدن روی موضع درد است.

ممکن است متخصص شما مجموعه ای از جلسات درمانی را با فواصل مشخص پیشنهاد کند و روند بهبود مشخص را طی هر جلسه پیش بینی کند. همچنین به صلاح دید او روش های مختلفی مثل به کارگیری حرارت، یخ، آب درمانی و یا حرکات کششی انجام شود.

متخصص شما در صورت لزوم شما را به متخصص دیگری برای ارزیابی مجدد و درمان های بعدی ارجاع می دهد.

۳.    شروع درمان 

در این مرحله ماساژ یا درمان بر اساس تشخیص قبلی و موافقت شما آغاز می شود.

۴.    ارزیابی نتیجه به دست آمده 

در پایان درمان لازم است متخصص نتیجه را بررسی کند تا مشخص شول که آیا درد کاهش یافته؟ دامنه ی حرکت مفصل مورد نظر بیشتر شده است؟ حالت شامل بهبود یافته؟ 

متخصص بر اساس مشاهده نتایج ممکن است جلسات تکمیل و تغییر در کیفیت کار را پیشنهاد کند. اگر هر هفته برای گرفتن ماساژ مراجعه کنید شاهد سرعت بیشتری در روند بهبود خواهید بود، اما فاصله ها ی دو و سه هفته ای، این زمان را طولانی تر خواهد کرد. احتمالا در پایان هر جلسه یک ارزیابی برای پیش بینی روند درمان انجام می شود.

ماساژ درمانی چیست

جالب است بدانید اما یک متخصص با تجربه در یک سالن اسپا هم می تواند وضعیت شما را بررسی کند و یک برنامه برایتان تنظیم کند و شما ممکن است درجاتی از بهبود را حتی  در یک جلسه احساس کنید.

اگر بین جلسات ماساژ تان به کشور دیگری سفر می کنید سعی کنید با مشورت متخصص خودتان ترتیبی بدهید تا با کمک یک ماساژور در سالن های اِسپای آن کشور بتوانید تا حدودی جلسات خود را ادامه بدهید زیرا ایجاد یک فاصله ی طولانی در روند درمان شما اختلال ایجاد می شود و شاید مجبور شوید آن را از اول شروع کنید.

  • ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×