ماساژ ورزشی برای چه مواقعی مناسب است؟

ماساژ ورزشی برای چه مواقعی مناسب است؟

ماساژ ورزشی برای چه مواقعی مناسب است؟

تاکید ماساژ ورزشی بر پیش گیری و بهبودهای عضلات و تاندونها ست و می تواند برای افرادی که دچار جراحت یا دردهای مزمن هستند یا در حرکات دچار مشکل شده اند مفید باشد

ماساژ ورزشی برای چه مواقعی مناسب است؟

ماساژ ورزشی برای چه مواقعی مناسب است؟

ماساژ ورزشی برای کمک به ورزش کاران ابداع شد تا بدن آنها را برای داشتن عملکردی مطلوب، بازیابی بدن بعد از مسابقات و فعالیت مناسب هنگام تمرینات آماده کند. البته بر خلاف اسم این ماساژ، شما حتما نباید یک ورزش کار باشید تا بتوانید از فواید آن بهره مند شوید. تاکید ماساژ ورزشی بر پیش گیری و بهبودهای عضلات و تاندونها ست و می تواند برای افرادی که دچار جراحت یا دردهای مزمن هستند یا در حرکات دچار مشکل شده اند مفید باشد.

در ماساژ ورزشی، ماساژور به طور کلی بر روی یک منطقه خاص آسیب دیده که شما درباره اش توضیح می دهید متمرکز می شود که معمولا این مشکل با نوعی فعالیت ورزشی مانند پیاده روی، تنیس و گلف مرتبط است. مهم ترین  مسأله در ماساژ ورزشی این است که شما یک ماساژ درمانگر پیدا کنید که دارای مهارت کافی در طیف گسترده ای از تکنیک ها است و می داند چه زمانی از آنها استفاده کند. در گذشته، بسیاری از سالن های اِسپا ماساژ ورزشی را در منوی خود قرار می دانند تا از این طریق مشتری های مرد را هم جذب کنند.  با این حال و با پیشرفت سطح کیفی سالن های  اِسپا، آنها به این نتیجه رسیدند که فقط در صورت داشتن متخصص این نوع ماساژ، آن را در منوی خود قرار دهند. 

یک سالن اِسپا در جزیره ای در منطقه ی بریتیش کلمبیا به ماساژ بازیکنان گلف مشهور است و خدمات گسترده ای از درمان های ورزشی را به ورزشکاران ارائه می کند. سایر سالن های اِسپا که این سطح از مهارت را برای این شاخه ندارند آن را از منوی خود حذف کرده اند.

در طول یک جلسه ماساژ ورزشی چه کارهایی انجام می شود؟

ماساژورهای ورزشی از تکنیک های مختلفی برای رسیدن به هدف درمانی خود استفاده می کنند. به طور کلی ۴ نوع ماساژ ورزشی داریم:

•    ماساژهای پیش از فعالیت ورزشی: ماساژی کوتاه و تحریک کننده که ۱۵-۴۵ دقیقه قبل از مسابقات انجام می شود. این ماساژ مستقیما با اعضایی مرتبط است که فعالیت بیشتری در مدت زمان مسابقه خواهند داشت.

•    ماساژ ورزشی بعد از فعالیت ورزشی: این ماساژ یک تا دو ساعت بعد از مسابقات و به منظور برگرداندن ماهیچه ها به حالت قبلی انجام می شود ‌

•    ماساژ ورزشی ترمیمی: این ماساژ در طول تمرین بر روی ورزشکاران انجام می شود تا بتوانند بیشترین فعالیت را با کمترین آسیب ها داشته باشند.

•    ماساژ ورزشی بازسازی: این ماساژ برای کاهش درد ناشی از آسیب و بازگشت بدن به وضعیت سلامتی است.

ماساژور ممکن است از ماساژ سوئدی برای تحریک گردش خون و مایعات لنفاوی استفاده کند و ماساژ موضعی را برای رفع موانع غلاف های ماهیچه ای (گره در عضلات) و کشش برای افزایش دامنه ی حرکات انجام دهد. تکنیک های دیگر می توانند شامل آزادسازی تاندون ها، تخلیه ی لنفاوی و ارزیابی درمان های ارتوپدی باشند. ماساژور همچنین باید مهارت کافی در انواع آب درمانی از قبیل کریوتراپی و ترموتراپی، که در روند بهبود موثرند داشته باشد.

ماساژ ورزشی

بعد از ماساژ ورزشی

اگر شما مشکل خاصی مثل درد زانو بعد از راه رفتن دارید. ماساژ ورزشی انتخاب خوبی برای شماست. هم چنین یک ماساژور ورزشی می تواند در اصلاح الگو های حرکتی به شما کمک کند تا دچار آسیب نشوید.

بک ماساژور به طور کلی بر نواحی آسیب دیده مثل کار روی یک شانه ی از کار افتاده تمرکز می کند نه یک ماساژ سرتاسری بدن. گاهی اوقات مردانی که برای اولین بار به مراکز ماساژ مراجعه می کنند با انتخاب ماساژ ورزشی راحت ترند چون به نظرشان مردانه تر می آید حتی اگر دچار جراحت نباشند.

مهم نیست که چه نوع ماساژی را انتخاب می کنید. ماساژور باید با شما در مورد اینکه به چه چیزی نیاز دارید صحبت کند و انتظارات شما بررسی کند.

ماساژ ورزشی می تواند انتخاب خوبی برای ماساژورهایی باشد که قصد دارند تمام وقت مشغول این حرفه باشند. تیم های ورزشی حرفه ای معمولا ماساژورهای متخصصی در کادر خود دارند تا به بهترین شکل روی بدن ورزشکاران کار کنند.

  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×