ماساژ چگونه برای رسیدن به آرامش در مواقع پر استرس کمک میکند؟

ماساژ چگونه برای رسیدن به آرامش در مواقع پر استرس کمک میکند؟

ماساژ چگونه برای رسیدن به آرامش در مواقع پر استرس کمک میکند؟

یکی از راه های مناسب برای رسیدن به آرامش، ماساژ دادن بدن است. هنگامی که تحت فشار هستید و تمایل دارید که بر روی مجموعه کارهایی که مجبور به انجام آنها هستید تمرکز کنید، استراحت - یا حتی درست نفس کشیدن - آخرین چیزهایی خواهند بود که در موردشان فکر می کنی

ماساژ چگونه برای رسیدن به آرامش در مواقع پر استرس کمک میکند؟

چگونه به آرامش برسیم؟ 

یکی از راه های مناسب برای رسیدن به آرامش، ماساژ دادن بدن است. هنگامی که تحت فشار هستید و تمایل دارید که بر روی مجموعه کارهایی که مجبور به انجام آنها هستید تمرکز کنید، استراحت - یا حتی درست نفس کشیدن - آخرین چیزهایی خواهند بود که در موردشان فکر می کنید. افراد وقتی تحت فشار هستند مرتبا اخم می کنند و این امر منجر به تشكيل خطوط کوچکی در پیشانی و دور چشمان می شود و پیری زودرس را برایشان به ارمغان می آورد. ماساژ بدن که ممکن است بسیار ساده به نظر برسد، در حقیقت به کاهش سطح هورمون های استرس زا در بدن کمک می کند. ماساژ به بافت ماهیچه ها آرامش می دهد و سیستم لنفاوی را که در خط اول دفاع بدن در مقابل بیماری ها قرار دارد، تحریک می کند. ماساژ همچنین مغز را برای آزاد کردن نوعی ماده شیمیایی که آندروفین نامیده می شود و از بین برنده دردهای طبیعی و بهبود دهنده حالات روانی می باشد تحریک می کند و موجب آرامش ذهن می شود.

اگر شما در رابطه با مسائل روزمره خود دچار استرس می شوید راه هایی برای پیشگیری از این احساس فشار روانی وجود دارد: استراحت های کوتاه و منظم داشته باشید، حتی اگر لازم است کارتان را متوقف کنید و یا از پشت میز تان بلند شوید. یک لیوان آب بخورید تا مطمئن شوید که آب مورد نیاز بدنتان را مصرف کرده اید.

راه درست نفس کشیدن

نفس کشیدن را به یاد داشته باشید! چند نفس عمیق برای کاهش آدرنالین و رفع خستگی صورت، گردن و شانه ها بسیار عالی می باشد.

وعده های غذایی خود را منظم و در ساعات معینی بخورید. هنگامی که یک وعده غذایی را حذف می کنید، مقدار قند خونتان کاهش می یابد و این امر می تواند باعث عصبی شدن، خسته شدن و یا حتی مضطرب شدن شما شود. و زمان را برای خود برنامه ریزی کنید. هنگامی که فهرست کارهای روزانه خود را می نویسید، اطمینان حاصل کنید که برای خودتان چیز شادی بخشی در آن گنجانیده اید. این به آن معنی نیست که استراحت را نیز باید به عنوان یک وظیفه انجام دهید! بلکه این یک تمرین ضروری است برای این که مطمئن شوید سالم و هوشیار می مانید تا روزتان را به خوبی سپری کنید. مثلا می توانید تصمیم بگیرید که در ساعت ناهار در پارک نزدیک محل کار یا منزل تان قدم بزنید، مجله مورد علاقه تان را در حال خوردن یک فنجان قهوه بخوانید، یا یک دوش طولانی آب گرم بگیرید. این ها همگی فعالیت های نشاط آوری هستند که کمک می کنند تا دوره های پراسترس زندگی را قابل تحمل تر طی کنید. 

برای ورزش کردن وقت بگذارید. بعد از یک روز طولانی پرکار، رفتن به سالن ورزشی یا کلاس های ورزشی، حتی اگر تمایل چندانی به آن نداشته باشید، به کاهش استرس شما کمک می کند. و مهمتر از آن این که به هنگام ورزش کسی نمی تواند مخل آسایش شما شود! به شنا بروید، عضو کلاس یوگا شوید یا کفش های خود را بپوشید. بدین طریق نه تنها احساس بهتری خواهید داشت، بلکه برای ان کارهای روز بعد نیز آماده تر خواهید شد.

کجا تمرین آرامش کنیم؟ (Relaxation)

هنگامی که زمانی را برای تمرین آرامش پیدا می کنید، ایجاد محیط مناسب نیز با اهمیت است. قسمتی از خانه را مخصوص این کار در نظر بگیرید. مهم نیست که این مکان کیا باشد، می تواند در باغچه، در اتاق خوابتان یا هر مکان دیگری که شما در آن احساس راحتی می کنید باشد، فقط اطمینان حاصل کنید که این مکان فقط برای این منظور استفاده می شود و دیگر اعضای خانواده را از این موضوع آگاه سازید. تلفن را قطع کنید، یک صندلی یا یک کوسن راحت برای نشستن پیدا کنید. درون ظرف رایحه درمانی خود مقداری عصاره اسطوخدوس، بابونه یا لیمو بریزید و شمع زیر آن را روشن کنید. اگر دوست دارید نوار موسیقی آرامش بخش مراقبه (مدیتیشن) را در دستگاه پخش بگذارید تا به آرامش برسید. چشمانتان را ببندید و به طور مرتب و آرام نفس بکشید. اگر صدها فکر مختلف از ذهنتان عبور کرد، نگران نشوید، این یکی از مراحل طبیعی روند تمرکز حواس است. چند دقیقه به چیزی جز تنفس خود فکر نکنید. اگر فکری وارد ذهنتان شد فقط آن را قبول کنید و بگذارید باقی بماند. من دریافته ام که تمرکز بر روی تعداد نفس هایی که می کشم راه خوبی برای پیشگیری از صداهای ناخواسته ای است که مخل روند تمرکز حواس می شوند. می توانید به این حالت تمرکز بر دم و بازدم خود تا هر مدتی که دوست دارید ادامه دهید. استرس نباید در زندگی شما سلطه یابد. آن را هوشمندانه در اختیار بگیرید تا احساس بهتری داشته باشید.
 

نویسنده پریسا سعیدی

  • ۲۸ آبان ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×