ماساژ و تاثیر آن بر لاغری

ماساژ و تاثیر آن بر لاغری

ماساژ و تاثیر آن بر لاغری

امروزه درمانگران زيادي در سراسر جهان بر اين باورند كه استفاده از ماساژدرماني به تنهايي يا به‌عنوان درمان كمكي در كنار ديگر شيوه‌هاي درماني مي‌تواند نتايج بسيار چشمگيري را در روند لاغري و كاهش وزن داشته باشد

ماساژ و تاثیر آن بر لاغری

شايد كمتر كسي درباره خواص درماني اين شيوه درماني در درمان چاقي و اضافه وزن شنيده باشد. امروزه درمانگران زيادي در سراسر جهان بر اين باورند كه استفاده از ماساژ درماني به تنهايي يا به‌عنوان درمان كمكي در كنار ديگر شيوه‌هاي درماني مي‌تواند نتايج بسيار چشمگيري را در روند لاغري و كاهش وزن داشته باشد. يكي از ساده‌ترين تكنيك‌هاي ماساژ كاهش وزن با شيوه ماساژ براي لاغري موضعي پهلو، بازوها و ران‌ها می باشد.

ماساژ درمانی


معجزه نیست؛ کاتالیزور است!
به عقیده کارشناسان ، انقباض هایی که در بدن رخ می دهد می تواند باعث بروز انواع بیماری ها در فرد شود و همان طور که ماساژ می تواند به درمان بسیاری بیماری ها کمک کند، می تواند در درمان چاقی هم موثر باشد.
 
 البته ماساژ در زمینه لاغری، نقش کاتالیزور را بازی می کند؛ کاتالیزوری که در کنار رعایت برنامه غذایی صحیح و انجام ورزش، مسیر دست یابی به هدف لاغری را کوتاه تر می کند.
 

ماساژ درمانی

خانم توانگری، که فعالیت خود در زمینه ورزش و سلامت را از ۱۱ سال پیش، با فعالیت در زمینه ایروبیک آغاز کرد و از ۵ سال پیش تا کنون، وارد عرصه ماساژ و به طور خاص، ماساژ لاغری شده است؛ با بیان این جمله توضیح می دهد: 
 
«برای حفظ  یا دستیابی به تناسب اندام، باید مجموعه ای از عوامل دست به دست هم دهند تا فرد در این راه موفق شود؛ نباید تصور کنیم که فقط یک راه (تغذیه مناسب، ورزش یا ماساژ لاغری) می تواند ما را به اندامی متناسب برساند بلکه مجموعه این عوامل برای تناسب اندام سالم و ماندگار لازم است.»

 

تکنیک‌های مخصوص جهت تاثیر ماساژ بر روی لاغری

تاثیر ماساژ بر روی لاغری : در رشته اصلی ماساژ  تکنیک های به عنوان تکنیک مادر وجود دارد مانند حرکات سراندن، مالشی، ورزدادن و ضربه‌ای که در واقع به عنوان زیرشاخه‌های متفاوت از جمله ماساژ لاغری ، از همین نمونه تکنیک های مادر برای رسیدن به هدف خود الگوبرداری می نمایند .

در برخی موارد برای رفع فشار و گرفتگی‌ در عضلات از ماساژ عمقی استفاده می شود . در برخی موارد هم در صورتی که دردی مشاهده شود از ماساژ استفاده می شود . به صورت کلی ماساژ  در  مواقع درد ، اضطراب و افسردگی و فشار خون، افزایش ترشح اندورفین، بهبود جریان خون لنفاوی و بهبود خواب موثر باشد و همچنین سبب بهبود یافتن و افزایش گردش مواد مغذی در خون و عضلات شده و متابولیسم را در بدن گردد .

اگر بعد از ورزش از ماساژ استفاده کنید موجب می شود تا ترمیم عضلات و دریافت ریز مغذی ها صورت بگیرد . به گونه ای که با بالا رفتن جریان خون سبب می شود تا مواد زایدی نظیر اسیدلاکتیک و اسیدکربنیک که پس از ورزش در عضلات جمع می شوند، از بدن خارج گردد .

در واقع می توانیم بگوییم که ماساژ به صورت مستقیم و غیر مستقیم به کم کردن اندازه بافت چربی در بدن کمک نماید . با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته است ، نشان می دهد که رژیم غذایی مناسب و ورزش در کنار ماساژ می تواند به تناسب اندام و کاهش بافت چربی کمک کند . اگر ماساژ در ناحیه بافت چربی و بافت زیرجلدی صورت بگیرد موجب می شود تا در این نواحی سبب بالا رفتن سوزاندن چربی شودو افزون بر مطالبی که گفته شده است می تواند با بالا بردن جریان خون ، اکسیژن و موادمغذی در این بافت‌ها سبب زیاد شدن مصرف کالری شود .

در این قسمت نکته ای دیگری که در مورد ماساژ می توانیم از آن یاد کنیم این است که ماساژ می تواند در کاهش استرس به شما کمک کند . اگر کاهش استرس صورت بگیرد موجب می شود که افزایش حساسیت بدن به انسولین و کاهش سریع‌تر وزن صورت بگیرد .

گاهی مواقع زمانی که استرس در اشخاص کم می شود شخص نمی تواند رژیم غذایی مناسب خود را دنبال نماید و همچین میزان پذیرش ورزش در او پایین می آید ، البته باید از رژِیم غذایی ، ورزش و ماساژ با هم استفاده کنید تا بتوانید به تناسب اندام برسید .

پیش از اینکه ماساژی را انجام دهید باید بدانید شخصی که ماساژ می دهد کاملا آموزش دیده باشد و از آناتومی بدن شخص و بیماری‌های نیازمند ماساژ اطلاعات کافی در اختیار داشته باشد . البته نباید فراموش کرد که از حرکات شدیدی که موجب ایجاد صدا در مفاصل می گردد باید جلوگیری شود . در رابطه با حرکات شدید در مفاصل ، متخصصان طب فیزیکی و توان‌بخشی کاملا آموزش های ضروری را فرا گرفته اند و فقط آنها قادرند این کار را انجام دهند .

پیش از اینکه ماساژ آغاز شود لازم است که پزشک فرد را ویزیت نماید و به ماساژور یا فیزیوتراپیست آگاهی دهد که فرد مورد نظر چه مشکلاتی داشته است . به همین دلیل از بکار بردن حرکات ناگهانی و شدید در این موارد باید خودداری نمود بخصوص در ناحیه گردن ، ستون فقرات و کمر ، لگن که بسیار حساس و خطرناک می باشند .

ماساژ درمانی

چاقی های مختلف؛ ماساژهای مختلف

 متخصصان ماساژدرمانی با توجه به انواع دفرمگی ها و انواع چاقی ها، در مورد نوع ماساژهای فرد و مدت زمانی که به ماساژ احتیاج دارد، تصمیم می گیرند.

 مثلا اگر شکم ۲ مراجعه کننده به یک اندازه بزرگ باشد اما شکم یکی فوق العاده شل و ژله ای بوده و دیگری شکمش سفت باشد، ماساژهای شان متفاوت خواهد بود زیرا به گفته توانگری، یک شکم شل، علاوه بر لاغری، باید ماهیچه هایش هم شکل بگیرند اما یک شکم سفت برای لاغر شدن، باید چربی هایش کمی نرم شود تا بتوان به لاغری اش کمک کرد.

 البته این نرم شدن چربی ها، نباید منجر به شل شدن بدن فرد شود؛ اتفاقی که رژیم لاغری به تنهایی، باعث آن می شود. در واقع بسیاری افراد بعد از کاهش وزن های زیاد، دچار شل شدن و افتادگی عضلات می شوند که همین امر آن ها را بیش از پیش افسرده می کند.

 درحالی که چنین اتفاقی در ماساژ رخ نمی دهد چون با این که ما برای نرم شدن چربی ها تلاش می کنیم اما همزمان تکنیک های ورزشی هم به کار می گیریم که حین لاغر شدن، عضله سازی بدن نیز انجام شود. به این ترتیب، ماساژ لاغری برای لاغری های موضعی هم کارساز است. به عبارت دیگر، ماساژ هم می تواند به صورت موضعی انجام شود و هم به صورت عمومی.

روی چه اعضایی از بدن  ماساژ بیشتر به کار گرفته می‌شود؟

باید بدانید که برای افزایش تاثیر ماساژ بر روی لاغری باید بیشتر بر روی پوست،‌  عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، مفاصل و دیگر بافت‌های همبند مانند عروق لنفاوی و احشای داخل شکمی و همچنین بافت‌های چربی زیرجلدی مانند  کنار ران‌ها و شکم و بازوها ماساژ صورت می گیرد . البته فراموش نکنید که  در صورتی که ماساژ دردناک نباشد و موجب بالا رفتن جریان خون در بدن خواهد شد در نهایت موجب کم شدن استرس و بالا رفتن آرامش شخص می شود. 

ماساژ درمانی

 مزایای ماساژ لاغری  

از مزایای غیر مستقیم این ماساژ کاهش درد کمر و زانو می‌باشد که این درد‌ها اثرات چاقی است.

دريافت ماساژ به‌منظور درمان چاقي موضعي يكي از تكنيك‌هاي موثر است كه امروزه توسط بسياري از درمانگران به‌عنوان يك درمان مكمل در كنار ديگر شيوه‌هاي درماني به بيماران تجويز مي‌شود. با كمك اين تكنيك درمانگر با افزايش حرارت موضعي در عضو موجب افزايش متابوليسم و سوخت و ساز عضو مورد نظر شده و به اين ترتيب موجب تسريع روند لاغري عضو مي‌شود. ماساژ اندام‌هاي مستعد چاقي همچون پهلوها، ران‌ها و بازو مي‌تواند علاوه بر جنبه درماني جنبه زيبايي را نيز پوشش دهد. اين شيوه‌اي است كه بسياري از هنرمندان و بازيگران هاليوودي براي حفظ اندام و تناسب خود به‌صورت روزانه و هفتگي از آن استفاده مي‌كنند.

ماساژدرمانی در مراکز غیر معتبر، ممنوع
نکته بسیار مهم این است که با توجه به این که فرد ماساژدهنده به عنوان یک درمانگر باید موارد کاربرد صحیح، موارد ممنوعیت ماساژ، احتیاط های لازم و تکنیک مناسب را بداند، ارائه خدمات ماساژ در مراکز غیرمجاز ممکن است سبب افزایش درد، تشدید بیماری و حتی ایجاد عوارض اسکلتی و عضلانی و روحی و روانی شود.
 

  • ۶ فروردین ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×