با شکایت کودکمان از مدرسه چگونه برخورد کنیم؟ فضای مطالعه کودکان چگونه باشد؟

با شکایت کودکمان از مدرسه چگونه برخورد کنیم؟ فضای مطالعه کودکان چگونه باشد؟

شرف الشمس

با شکایت کودکمان از مدرسه چگونه برخورد کنیم؟ فضای مطالعه کودکان چگونه باشد؟

با شکایت کودکمان از مدرسه چگونه برخورد کنیم؟ فضای مطالعه کودکان چگونه باشد؟ برای اطلاع از پاسخ سئوالات با طومار همراه باشید.

با شکایت کودکمان از مدرسه چگونه برخورد کنیم؟ فضای مطالعه کودکان چگونه باشد؟

فرزند شما دائم از مدرسه و دانش آمون شکایت می کند با این کار او چگونه باید برخورد کنیم؟ 

شکایت کودکان از مدرسه چندین علت دارد که قبل از هر اقدامی باید ریشه ها را مورد بررسی قرار داد. یکی از علتها این است که از مدرسه راف نیستند. مثلا از معلم می ترسند و یا اینکه واقعا دانش اموزان دیگر او را اذيت میکنند و یا ممکن است جای نشستن آنها خوب نباشد و یا اینکه در کلاس مورد تحقیر و سرزنش دیگران قرار میگیرید و یا اینکه مسافت مدرسه تا خانه زیاد است و دهها دلیل دیگر و اگر شما بخواهید بدون در نظر گرفتن هیچ یک از عوامل، دائم او را سرزنش کنید و به اجبار او را وادار کنید و حتی او را تنبیه کنید که هر چه من می گویم یا این مدرسه برو، یا اصلا مدرسه نمی خواهد بروی. اینها یک رفتارهای نامطلوب می باشد.

در مرحله اول تمام عوامل را مورد بررسی قرار دهید و ببینید آیا می توانید از کودک خود حقیقت را بپرسید که چه می گوید. مورد بعد اینکه شما هم نمی توانید بدون هیچ گونه بررسی با پا فشاری فرزندتان، مدرسه اش را تغییر دهید، ممکن است این کار هم بدون بررسی و تحقیق مطلوب نباشد. زیرا شاید هیچ دلیلی نداشته باشد و کودک بخواهد شما را آزمایش کند یا بهانه بگیرد و در این حالت برایش یک عادت بشود که هر جا کاملا خوب نبود، شما را وادار به تقاضایی کند که در آینده مشکل آفرین و یا غیر قابل جبران باشد و دوباره در مدرسه دیگر هم بهانه بگیرد، شاید در زندگی آینده اش نیز همین انتظار را از شما داشته باشد. پس هر اقدامی می خواهید انجام دهید، ولی اول بررسی و تحقیق نماید. حتما با یک کارشناس و یا یکی از معلمین یا مربیان آموزشگاه صحبت کنید، قبل از هر اقدامی راه های دیگر را نیز آزمایش کنید. مثلا گفتگو با معلم، تغییر دادن جای نشستن کودک، تهیه سرویس، تبادل نظر با مدیریت آموزشگاه و...... و بعد تصمیم بگیرید.

مطالعه کودکان

وقتی بچه ها از مدرسه می آیند چگونه و چطور باید به بررسی و بازرسی کیف آنها بپردازیم؟ 

آیا واقعا اجازه داریم كیف و اسباب و وسایل فرزندمان را بازرسی کنیم؟ یا بعضی عقیده دارند که ما باید بر کلیه عملکرد آنان نظارت داشته باشیم و نه تنها كيف بلکه کمد و وسایل او را به شدت مورد بازرسی قرار دهیم، تا مبادا دچار خلاف و اشتباه شود و اگر ما بی تفاوت باشیم کم کم او به کارهایی دست می زند که ما توجه نمی شویم و... ولی بعضی عقیده دارند گاهی اوقات باید بررسی و بازرسی داشته باشیم اما نه شدت زیاد داشته باشد.

از عده زیادی دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان سؤال شده که آیا از این رفتار والدین راضی هستید؟ همه آنها اظهار داشته اند، یک بی حرمتی و بی احترامی به ماست. چرا که موجب می شود ما باور کنیم که والدین هیچ اعتمادی به ما ندارند و اگر یک بار متوجه شدیم که بازرسی می شویم نه این که کارمان را ترک میکنیم بلکه کاری میکنیم که آنها اصلا متوجه نشوند و فکر کنند ما هیچ مشکلی نداریم.

اما نظر متولیان تعلیم و تربیت این است که خودتان را جای فرزندان بگذارید که چقدر جسورانه او باید کیف و لباس شما را بررسی کند و واقعا این کار درستی نیست و ما تا به حال شنیده ایم که می گویند آنها را تحت بررسی قرار دهید ولی چگونه و چطور این کار را انجام دهیم بسیار مهم است. اما اگر متوجه این کار ما شود اصلا این کار درستی نیست و شاید فرزند ما خیلی از این کار ناراحت شود و دیگر هیچ احساس امنیت در منزل نداشته باشد و چه بسا کارهایی را در بیرون از منزل انجام دهد که آسیب پذیری دیگری هم داشته باشد و در آموزشگاههایی که کیف دانش آموزان دختر را مورد بررسی کار قرار میدهند و اگر آنها آینه داشته، برخورد سخت می کردند، پیشنهاد شد در تمام محل های عمومی آموزشگاه آینه های بزرگ نصب کنند تا دختران خودشان را در آینه بینند و فکر نکنند این کار خلاف مقررات است و بعد از مدتی، دانش آموزان هیچ احساسی نسبت به آینه آوردن نداشته و ثابت شد هر چه رفتارهای ما حساس و غیرمنطقی تر و متناسب با اصول روانشناسی نباشد، مشکل را دوچندان میکند. پس قبل از اینکه بازرسی باشد، آموزش دهنده باید منطقی باشد، زیرا اگر یک بار در کیف فرزند شیء را پیدا کردید اگر بگویید ابهت خودتان را شکسته اید، اگر نگویید دائم دچار افکار وسواسی هستید، پس قبل از اینکه مشکلی پیش آید باید پیشگیری نمود.

فضای مطالعه کودکان

فضای مطالعه باید چگونه باشد؟

١. یکی از عوامل مهم در درس خواندن وجود مکانی کاملا خالی از لوازم و اشیاء، یعنی خلوت، ساکت و آرام و هم ثابت می باشد. یعنی اینکه اتاق مخصوص مطالعه که هر وقت فرزند شما وارد آن اتاق شد تحریک شود که درس بخواند، اگر اتاق مشخص ندارید لااقل فضا ساکت و آرام باشد.

۲. داشتن میز تحریر است، کسی که روی زمین می نشیند خسته می شود و دائم روی این پا و آن پا می نشیند، یا کمرش درد میگیرد یا مجبور است دراز بکشد که بعدأ منجر به خواب می شود و در حال دراز کشیدن دائم احساس خستگی خواهد کرد.

٣. هیچ موقع اجازه ندهید فرزندتان در رختخواب یا پای تلویزیون و یا در جمع افراد درس بخواند، زیرا ممکن است عادت کند و این روش خوبی نیست.

۴. نور مکانی که در آن مشغول مطالعه است نور لامپ زرد نباشد و نور حتما از سمت مخالف با دست، باید بتابد. 

5. به فاصله چشمها روی کتاب حد معینی دارد، بعضی از کودکان آنقدر کتاب را نزدیک میکنند که انگار نزدیک بین هستند و گاهی اوقات کتاب را خیلی دور می گذارند، فاصله کتاب ۲۵ الی ۳۰ سانتی متر باید باشد.

۶ . دمای اتاق اگر خیلی گرم باشد خواب و بی حالی ایجاد می شود، اگر سرد هم باشد لرزش و سرما و موجب عدم تمرکز می شود، پس اتاق نباید زیاد گرم یا سرد باشد.

۷. ساعت مطالعه بستگی به فرایند یادگیری دارد، هیچ وقت از فرزندتان نخواهید ساعتی را که شما دوست دارید آن زمان درس بخواند، ممکن است فرزند شما از مدرسه آمده و شما بلافاصله از او بخواهید درس بخواند که این زمان صحیحی نیست. ممکن است او دوست داشته باشد بعد از شام درس بخواند و فقط نکته مهم آن است که ساعتی لازم هست مطالعه کند، اما زمانش بستگی به شرایط روحی و وضعیت ایشان دارد.

۸. در حالتهای گرسنگی و تشنگی و خستگی و پرخوری زمان مناسبی برای درس خواندن نیست، بگذارید کمی مواد غذایی مصرف شود تا از شدت گرسنگی ضعف نگیرد و آنقدر هم در شکم او نریزید که از شدت پرخوری خواب و کسلی به سراغش بیاید.

۹. آنها را در یک اتاق زندانی نکنید که وادارشان کنید تا پشت سر هم درس بخوانند.

۱۰. اتاق مطالعه را از تصاویر، عکس، روزنامه، مجله، مجسمه هایی که به هر طریق حواس را پرت میکند، خالی کنید مطمئن باشید اگر عکس یک فوتبالیست به دیوار باشد فرزندان ساعت ها با افکارش به فوتبال و تجزیه تحلیل آن خواهد پرداخت.

۱۱. برنامه درس فرزندتان را در اتاق مطالعه او نصب کنید، اگر برنامه ریزی هم دارد ساعت برنامه ریزی را در کنار برنامه اش نصب کنید.

۱۲. هر یک ساعت یکبار به بهانه چای، میوه و غیره به او یک سری بزنید که اگر در رؤیاها و فکر فرو رفته باشد، او را به مطالعه برگردانید.
 

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×