مراسم شام غریبان چیست و چه زمانی برگزار می شود؟

مراسم شام غریبان چیست و چه زمانی برگزار می شود؟

مراسم شام غریبان چیست و چه زمانی برگزار می شود؟

در کشور ما ایران واقعه کربلا به بهترین نحو گرامی داشته می شود و مراسم بسیار باشکوهی در وصف از جان گذشتگان کربلا برگزار می شود. یکی از این آیین ها، مراسم شام غریبان حسینی است که از شامگاه روز دهم محرم که عاشوراست شروع می شود

مراسم شام غریبان چیست و چه زمانی برگزار می شود؟

مراسم شام غریبان حسینی

حادثه کربلا، واقعه ای بس بزرگ بود که تاثیر خود را نه فقط تا زمان حال که حدود ۱۴۰۰ سال از آن گذشته، بلکه تا ابد تاثیر گذار خواهد بود. حادثه ای که یک سر آن نور است و سر دیگرش تاریکی. جنگی بین خیر و شر. جنگی که از ابتدای پیدایش انسان بوده است و تا ابد ادامه خواهد داشت تا در نهایت به دست منجی عالم بشریت به سرانجام رسد و خیر و روشنایی به پیروزی نهایی برسد.

در کشور ما ایران واقعه کربلا به بهترین نحو گرامی داشته می شود و مراسم بسیار باشکوهی در وصف از جان گذشتگان کربلا در همه شهرها و روستاهای کشور برگزار می شود. یکی از این آیین ها، مراسم شام غریبان حسینی است که از شامگاه روز دهم محرم که عاشوراست شروع می شود. 

شام غریبان

پایان جنگی نابرابر  فرا رسیده است. سید الشهدا و ۷۲ تن از یاران باوفایش به دیدار محبوب شتافته اند. آفتاب در سوگ این ماتم بزرگ کمر خم کرده است و بازماندگان کاروان حسینی با چشمانی ماتم زده که دیگر اشکی ندارد و خشکیده است به تنهای بی سر مردانشان می نگرند.  

دشمنان بی رحم که انگار کشتن مردان  سیرابشان نکرده مشغول آتش زدن خیمه می شوند و بازماندگان کاروان را به اسیری گرفته و با دستان بسته به صف می کنند تا به سمت کاخ یزید ملعون ببرند. زنان و کودکان با حالی اندوهناک غریبانه رهسپار دیار شام می شوند. و این است شام غریبان کربلا

شام غریبان حسینی

عزاداران اندوهناک ایران این واقعه را گرامی می دارند و مراسم بسیار روحانی و معنوی شام غریبان را از غروب عاشورا تا پاسی از شب برگزار می کنند.

در شام غریبان دیگر خبری از دسته های پر سر و صدا نیست. دیر طبل و شیپوز نمی زنند و علم و کتل برپا نیست. چراغ روشن نمی کنند و در تاریکی یاد اسراو غریبان کربلا را گرامی می دارند. رسم است که شمع روشن میکنند و نوحه ها آرام و پر از اندوه و حزن است. دسته های عزادرای در صفوفی منظم در کوچه ها آرام حرکت می کنند . نوحه ها معمولا دو قسمتی است، بخش اول را در حال ایستاده و بخش دوم را به صورت نشسته می خوانند.

مراسم شام غریبان

مردم در سر کوچه ها جمع می شوند و در محلی مشخص شمع روشن کرده و نذر و نیاز می کنند و نذری می دهند و به یاد اسرای غریب کربلا گریه سر می دهند.

با این آیین های عاشورایی یاد حسین شهید در قلب های شیعیان تا ابد زنده می مانند ، باشد که ما نیز همچون او به دنبال آزادی و آزادگی باشیم.

مراسم شام غریبان حسینی
  • ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×