مرطوب کننده و لایه بردارهای طبیعی برای درمان خشکی پوست

مرطوب کننده و لایه بردارهای طبیعی برای درمان خشکی پوست

شرف الشمس

مرطوب کننده و لایه بردارهای طبیعی برای درمان خشکی پوست

غذاهای طبیعی حاوی همه ی عناصر سلامتی بخش ضروری برای رشد و نوسازی پوست، مو و ناخن ها هستند.

مرطوب کننده و لایه بردارهای طبیعی برای درمان خشکی پوست

مرطوب کننده‌ها و لایه‌ بردارها

غذاهای طبیعی حاوی همه ی عناصر سلامتی بخش ضروری برای رشد و نوسازی پوست، مو و ناخن ها هستند. این مواد غذایی همچنین می توانند به صورت خارجی مورد استفاده واقع شده و با وجود خواص حفاظتی و نشاط بخش خود به طور مستقیم در زدایش، مرطوب سازی و تغذیه و احیای پوست نقش داشته باشند. در هنگام انتخاب مواد غذایی سعی کنید بیشتر از مواد طبیعی و آلی استفاده کنید چرا که این مواد فاقد افزودنی، مواد شیمیایی و آلاینده ها هستند - موادی که شما مطمئنا نمی خواهید پوستتان را در معرض آنها قرار دهید.

مرطوب کنندهای روزانه

مرطوب کننده ها هم پوست را از بسیاری از عناصر دور نگه می دارند و هم رطوبت از دست رفته ی پوست را در خلال روز جبران می سازند. می توانید این کرم را دوبار در روز پس از استفاده از پاک کننده ها یا تقویت کننده ها، به کار ببرید.

روغن بادام

مواد لازم:
۱۵۰ میلی لیتر روغن بادام
 ۹۰ گرم کره ی شکلاتی
 1 قاشق چایخوری ژله
 ۱۵ گرم موم
 ۱۲۵ میلی لیتر آب مقطر
 ۳۰ قطره عصاره دانه‌ی گریپ فروت

روغن را با کره و موم مخلوط کرده و آنها را روی شعله کم در حالی که گهگاه هم می زنید آب کنید. سپس این مواد را از روی حرارت برداشته و آب و ژله را نیز به آن اضافه کنید. مواد را داخل مخلوط کن ریخته هم بزنید تا نرم و غليظ شوند. سپس عصاره گریپ فروت را به آن بیفزایید. و آن را در بطری های شیشه ای در دار بریزید. این مخلوط را می‌توانید حدود ۴ ماه به این شکل نگه داری کنید اما چنانچه نشانه هایی از تغییر رنگ یا کپک در آن دیدید، مخلوط را دور بریزید.

مرطوب کننده‌ای برای کل بدن

استفاده از روغن‌های اصلی به هیدراته کردن پوست خشک و بازگرداندن رطوبت طبیعی آن کمک می کند.

روغن اسطوخدوس

مواد لازم:
۱۰ قطره روغن اسطوخدوس
 ۱۰ قطره روغن رزماری
 ۱۰ قطره اسانس تخم هویج
 ۵۰ میلی لیتر روغن کنجد، روغن زیتون یا روغن بادام

هر روز می توانید یکی از این روغن ها را بعد از حمام یا دوش هنگامی که هنوز پوستتان مرطوب است بکار بگیرید.

این روش به بدن شما در بدست آوردن رطوبت از دست رفته هنگام حمام کمک می کند. 

کرم کره کاکائو

این کرم برای زنان باردار که از کشیدگی پوستشان رنج می برند مفید خواهد بود. بعد از دوش گرفتن برای بدست آوردن رطوبت از دست رفته استفاده کنید.

مواد لازم:
۱۲۵ گرم کره کاکائو رنده شده
 1 قاشق چایخوری روغن بادام
 ۱ قاشق چایخوری روغن کنجد
 1 قاشق چایخوری روغن ویتامین E

همه‌ی مواد را در یک ظرف شیشه ای ضد حرارت ریخته و در مایکروویو تا زمانی که کره ذوب شود حرارت دهید تا همه ی روغن ها کاملا با هم ترکیب شوند. سپس این مواد را در یک ظرف تمیز ریخته و بگذارید کاملا سرد شوند. بعد از اینکه سرد شد یکبار دیگر آن را هم بزنید. این مخلوط را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

مرطوب کننده برای پوست‌های خشک

آووکادو نه تنها میوه ی خوشمزه ایست بلکه وسیله ی مناسبی برای پوست خشک و خسته به حساب می آید چرا که مقادیر زیادی از روغن هایی را که در طول روز بدن از دست می دهد جایگزین می کند.

مواد لازم:
۴ قاشق چایخوری روغن جوانه گندم
 ۴ قاشق غذاخوری روغن آووکادو
 ۲۵ گرم کره کاکائو
 1 قاشق چایخوری موم
2/1 قاشق چایخوری پودر بوره
۲ قاشق غذاخوری گلاب 
۱۰ قطره روغن اصلی گل شمعدانی
۵ قطره روغن اصلی کندر 
۵ قطره روغن اصلی صندل

روغن جوانه گندم و آووکادو را در یک کاسه نسوز ریخته و کاسه را در قابلمه ای که تا نصفه در آن آب ریخته اید، قرار دهید. آن را حرارت داده و کره کاکائو و موم را به کاسه بیفزایید و بگذارید مواد با هم مخلوط شوند. پوره را در گلاب حل کرده و به مخلوط اضافه کرده و مواد را هم بزنید. آن را سپس از روی حرارت برداشته و روغن های اصلی را به آن بیفزایید. قبل از اینکه بخواهید آن را برای نگهداری کنار بگذارید، اجازه دهید تا مخلوط سرد شود.

معجزه‌ی شکر

به فایده‌ی شکر به عنوان یک مرطوب کننده هنگام مسافرت وقتی که مرطوب کنندهی معمولی خود را فراموش کرده بودم، پی بردم این ترکیب برای انواع پوست مناسب است و شما بعد از استفاده از آن از میزان نرمی و لطافت پوستتان شگفت زده خواهید شد.

مواد لازم:
۲۵۰ گرم شکر سفید
 ۲۵۰ میلی لیتر روغن آووکادو یا گلیسرین گیاهی
 ۲ قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا
 ۲ قطره اسانس اسطوخدوس
 ۲ قطره اسانس پرتقال

همه این مواد را در یک کاسه با هم ترکیب کنید. مقداری از آن را با قاشق برداشته و به آرامی به مدت یک دقیقه روی پوستتان بمالید. (این مخلوط مانند ماسک روی پوستتان سفت خواهد شد). قبل از اینکه پوست را بشویید بگذارید این ماده ۳ الی ۴ دقیقه روی پوست شما بماند. توجه داشته باشید این ماده را می توانید برای پوست تمام قسمت های بدن بکار ببرید. هشدار : بعضی افراد بعد از استفاده از این مخلوط روی پوستشان لک مشاهده می کنند، این لکها موقتی خواهد بود. 

بدن ساب گیاهی

استفاده از مواد طبیعی مانند انواع مغزها و جو دو سر بدون اینکه موجب سوزش یا التهاب پوست شوند، باعث لایه برداری پوست می شود و از طرفی روغن موجود در مغزها با ایجاد لایه ی مرطوب کننده روی پوست آن را از گرم شدن حفظ می کند.

مواد لازم:
50 گرم بلغور جو دو سر
 ۱۰۰ گرم مغز آسیاب شده (بادام یا تخم کتان)
 ۵۰ گرم آرد گندم آب برای خمیر

همه مواد خشک را در هم زن مخلوط کرده تا به شکل مخلوط دانه درشتی در آید. سپس آن را در یک شیشه ی دردار بریزید. برای استفاده از آن، با قاشق به اندازه ی یک مشت از آن را برداشته و در کاسه بریزید و به آن آب بیفزایید تا خمیری بدست آید. این خمیر را روی بدن خود بمالید تا آن بخش از پوست که خشک و مرده است، برداشته شود و بریزد. این مخلوط را می توانید در فریزر نگهداری کنید.

سایش و شست و شوی بدن وسط هفته

این دستورالعمل برای لایه برداری پوست های معمولی تا حساس مناسب است. دانه‌ی غلات کاملا روی پوست نرم هستند و با استفاده از آنها می توان بدون ایجاد آلرژی در پوست، از پوست لایه برداری کرد. چنانچه مایل هستید بیشتر از یکبار در هفته پوست خود را بسائید از این دستور پیروی کنید.

مواد لازم:
۲ قاشق چایخوری بلغور جو دو سر
 ۲ قاشق چایخوری بلغور ذرت
 ۲ قاشق چایخوری گیاهک گندم 
آب برای درست کردن خمیر

همه‌ی مواد خشک را با هم ترکیب کرده و در یک ظرف بی منفذ نگه‌داری کنید. خمیر را با استفاده از افزودن مقداری آب گرم به ۱ قاشق غذاخوری از این مخلوط بدست آورید.

لایه برداری طبیعی از پوست

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۴ آذر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×