طرز تهیه مرغ پرتقالی و کلم کالی به روش چینی

طرز تهیه مرغ پرتقالی و کلم کالی به روش چینی

شرف الشمس

طرز تهیه مرغ پرتقالی و کلم کالی به روش چینی

این غذا تقریبا همان مزه مرغ پرتقالی سنتی را میدهد اما لازم نیست همه مراحل را بروید

طرز تهیه مرغ پرتقالی و کلم کالی به روش چینی

معمولترین غذای بیرون بَر چینی – آمریکایی، مرغ پرتقالی است که از مرغ سوخاری و سس شیرین پرتقال درست میشود. این غذا تقریبا همان مزه مرغ پرتقالی سنتی را میدهد اما لازم نیست همه مراحل را بروید. من دستور پخت قدیمی را برای درست کردنِ سریعِ شام کمی تغییر دادم.
من به جای سس غلیظ با شکر اضافی، از شیرینی طبیعی پرتقال نافی فصل استفاده میکنم. طعم رنده پوست پرتقال و آب آن با سس سویا و نشاسته ذرت همزمان به خورد مرغ و سبزیجاتِ در حال تفت در روغن داغ میرود و شام سبک و سریعی با مزه قوی شیرین و تلخ درست میشود. 

طرز تهیه مرغ پرتقالی و کلم کالی به روش چینی

برای تفت در روغن داغ به یک تابه بزرگ چینی احتیاج داریم. پس از اینکه موادتان آماده شد تابه را حدود سه دقیقه در دمای زیاد داغ کنید. اگر یک قطره آب در تابه ریختید و صدای جلز و ولز آن بلند شد یعنی تابه آماده پخت غذاست. اگر اجاق گاز شما شعله بزرگ و قوی ندارد میتوانید مرغها را در دو نوبت بپزید. با این روش، تابه کاملا داغ میشود و به خوبی قادر به تفت به روش چینی خواهید بود. قدم بعدی یک لایه نازک از روغنی است که زود نسوزد. روغن گلرنگ و روغن بادام زمینی انتخابهای مناسبی هستند. به سرعت آماده شوید، روغن را بریزید، تابه را بچرخانید تا روغن تمام کف آن را بپوشاند و پیاز و سیر و زنجبیل را به روش چینی و بدون استفاده از قاشق سرخ کنید. 
در آخر مرغ را برشته کنید و سپس سبزیجات و سس را بریزید. این غذا به سرعت خودش را میگیرد و آماده میشود و مدت زمان آن از پخت برنج هم کمتر طول میکشد. 

طرز تهیه مرغ پرتقالی و کلم کالی به روش چینی

 

طرز تهیه مرغ پرتقالی و کلم کالی به روش چینی


مواد لازم پخت مرغ پرتقالی و کلم کالی به روش چینی

پرتقال متوسط2 تا 3 عدد
سس سویا یا تاماری4/1 فنجان
نشاسته ذرت1 و نیم قاشق غذاخوری
ران مرغ بدون پوست و استخوان700 گرم در نوارهای یک اینچی
نمک کوشرنصف قاشق چایخوری
روغن پخت و پز با تحمل حرارت بالا2 قاشق غذاخوری
پیاز قرمز1 عدد باریکْ خرد شده
سیر خرد شده4 حبه
زنجبیل تازه ی پوست گرفته و رنده شده2 قاشق غذاخوری
فلفل قرمز خشک کوچک 2 عدد
کلم کالی1 دسته
پیازچه در قطعات نازک2 عدد
برنج سفید یا قهوه ایِ پخته برای سروبرای 4 نفر

نحوه پخت مرغ پرتقالی و کلم کالی به روش چینی

  • پوست یکی از پرتقالها را ریز ریز یا رنده کنید و در یک کاسه کوچک بریزید. آب یک یا دو پرتقال را بگیرید تا به اندازه نصف فنجان شود. آن را به همراه سس سویا و نشاسته ذرت به کاسه اضافه کرده و با چنگال خوب مخلوط کنید. مخلوط مواد را کنار بگذارید.
  • پرتقال سوم را برش بزنید و کنار بگذارید. سپس دو طرف مرغ را نمک و فلفل بزنید.
  • تابه را 3 دقیقه روی حرارت زیاد بگذارید. اگر با ریختن چند قطره آب صدای جلز و ولز از آن بلند شد یعنی به اندازه کافی داغ شده است. به سرعت روغن را اضافه کنید و تابه را بچرخانید تا کف آن کامل چرب شود. ابتدا پیاز، سیر، زنجبیل و فلفل قرمز خشک را بریزید و 1 تا 2 دقیقه مرتب تابه را تکان دهید تا مواد، کم کم قهوه ای شوند. 
  • مرغها را اضافه کنید و 3 تا 4 دقیقه مرتبا تابه را تکان دهید تا قهوه ای شوند و بپزند. کلم را اضافه کنید. سس پرتقال را هم دوباره به مواد داخل تابه اضافه کنید و بگذارید سس به جوش بیاید و غلیظ شود. شعله را خاموش کنید و خوراک را روی برنج سفید یا قهوه ای با برشهای پرتقال و پیازچه سرو کنید. 

نکته

      نگهداری:

  • میتوانید باقیمانده غذا را در ظرف دربسته و دور از هوای آزاد به مدت 3 روز در یخچال نگهداری کنید.
  • ۴ خرداد ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
سرکتاب

×