مشکلات و بیماری های چشم و درمان آن را بشناسید

مشکلات و بیماری های چشم و درمان آن را بشناسید

مشکلات و بیماری های چشم و درمان آن را بشناسید

وقتی چیزهایی که در فاصله دور از شما هستند را تار و کدر می بینید شما نزدیک بین هستید

مشکلات و بیماری های چشم و درمان آن را بشناسید

علائم هشدار دهنده مشکل چشم

تاری دید ، لکه ها ، نور خیره کننده در شب ، اینها شکایات شایع چشم هستند. هر یک می تواند ناراحتی بی ضرر یا نشانه اولیه بیماری باشد. در صورت مشاهده هرگونه تغییر در بینایی ، فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید.

نزدیک بینی   

وقتی چیزهایی که در فاصله دور از شما هستند را تار و کدر می بینید شما نزدیک بین هستید.

نزدیک بینی چشم

دلایل ایجاد نزدیک بینی: 

-یکی از والدین یا هردوی آنها دارند

-مطالعه متون از فاصله ی بسیار نزدیک

علت این بیماری معمولاً ایجاد چربی چشم است که خیلی طولانی است. یا می تواند ناشی از قرنیه یا عدسی شکل عجیب باشد. به جای اینکه مستقیماً روی آن قرار گیرد ، پرتوهای نور فقط در مقابل شبکیه متمرکز می شوند. این غشای حساس پشت چشم (که به رنگ زرد مشاهده می شود) را خط می کند و سیگنال هایی را از طریق عصب بینایی به مغز می فرستد. نزدیک بینی اغلب در کودکان و نوجوانان در مدرسه ایجاد می شود ، بنابراین ممکن است نیاز به تغییر شیشه یا تماس با آنها به طور مکرر هنگام رشد باشد. معمولاً تا اوایل دهه 20 کامل می شود.

نزدیک بینی می تواند رانندگی ، بازی ورزشی یا دیدن تخته سیاه یا تلویزیون را سخت کند. علائم آن شامل تاری دید و خستگی است. برای اصلاح آن ، می توانید در بعضی موارد ازعینک استفاده کنید و یا جراحی کنید.

دوربینی

دوربینی چشم

بیشتر افراد با دوربینی خفیف متولد می شوند و در کودکی ازبیشتر می شود. وقتی ادامه یابد ، شما می توانید اشیاء دور را به خوبی مشاهده کنید ، اما کتاب خواندن، بافندگی و سایر اشیاء نزدیک را تار می بینید. این مشکل در خانواده ها وجود دارد. علائم این بیماری شامل مشکل خواندن ، تاری دید در شب ، چشم درد و سردرد است. برای درمان آن در بعضی موارد عینک استفاده می کنند و یا عمل جراحی می کنند.

پیرچشمی

مشکل در خواندن نشانه پیرچشمی است.  بیشتر افراد در دهه چهل سالگی خود دچار این عارضه می شوند.  راه حل: از عینک مخصوص مطالعه استفاده کنید.

این مشکل زمانی ایجاد می شود که کره ی چشم خیلی کوچک باشد یا قرنیه شکل غیر طبیعی داشته باشد. پرتوهای نور در پشت شبکیه شما متمرکز شده و اشیاء نزدیک، تار به نظر می رسند. در کودکانی که انحراف چشم یا تنبلی چشم دارند این مشکل شایع است. به همین دلیل است که پزشکان چشم سنجش بینایی را برای کودکان خردسال توصیه می کنند.

آستیگمات

اگر یک یا هر دو چشم شما آستیگمات باشد، شما درهر دو فاصله ی دور و نزدیک مشکل دید دارید . این اتفاق زمانی  می افتد که چشم از حالت کروی خارج شده و به سمت حالت بیضوی برود در این حالت دو کانون خطی به جای یک کانون نقطه‌ایی بوجود می آید.   پرتوهای نور نمی توانند روی یک نقطه روی شبکیه شما متمرکز شوند.نتیجتا تصاویر را تار می بینید.راه حل: عینک یا لنزهای تماسی استفاده شود.

علائم آن شامل تاری دید ، سردرد ، خستگی و فشار چشم است.

آب سیاه

شما نمی توانید متوجه کوری تدریجی شوید.این بیماری به عصب بینایی شما آسیب می رساند. ممکن است تا زمانی که بینایی مرکزی خود را از دست ندهید ، هیچ علامتی نداشته باشید.معاینات منظم چشم در هر 1 تا 2 سال داشته باشید، به خصوص بعد از 40 سالگی. پزشکان می توانند کوری تدریجی را با دارو یا جراحی درمان کنند.

آب سیاه چشم

چه افرادی در معرض این بیماری قرار دارند:

سن بیشتر از 40 سال مخصوصا بانوان

ابتلای یکی از افراد خانواده به آب سیاه یا گلوکوم

سابقه ضربه شدید چشمی

مصرف طولانی قطره های کورتون چشمی(بتامتازون، دگزامتازون، پردنیزولون، هیدروکورتیزون)

شماره بالای عینک 

ابتلا به بیماری قند یا پرفشاری خون

دلیل ایجاد این بیماری

چشم  از مایعات پر شده است. فشار داخل چشم  را افزایش می دهد.که به عصب بینایی (مجموعه ای از الیاف عصبی که اطلاعات را به مغز شما منتقل می کند) آسیب می رساند ،. بدون درمان ، آب سیاه می تواند باعث نابینایی کامل شود.

رتینوپاتی دیابتی

دیابت نوع 1 و نوع 2 می تواند باعث از بین رفتن جزئی بینایی ونهایتا منجر به نابینایی شود. آسیب رگهای خونی ریزو نشت خون در شبکیه چشم و نهایتا تخریب شبکیه است. که تصویر را کج و معوج می بینید.

این بیماری غالباً قابل درمان است. 

علائم آن: تاری دید ، لکه ها ، سایه ها یا درد است. اگرمبتلا به دیابت هستید، سالانه معاینه چشم انجام دهید. بهترین پیشگیری این است که قند خون خود را کنترل کنید.

آب مروارید

تا سن 80 سالگی ، بیش از نیمی از ما دچار آب مروارید یا لنز ابری خواهیم شد. با افزایش سن ، پروتئین در لنز تشکیل می شود.و دچار تاری دید می شوید.

آب مروارید

علائم آن: خواندن ، رانندگی و دیدن در شب سخت می شود. 

عوامل ایجاد: دیابت، استعمال سیگار، خیره شدن به نور خورشید

نقطه ها و لکه های شناور

آیا لکه های مبهم یا نقاط مختلفی که احتمالاً حرکت می کنند را تابحال دیده اید؟ آنها مانع از دید نیستند و به راحتی در نور روشن مشاهده می شوند. آنها معمولاً بی ضرر هستند.

تنبلی چشم

تنبلی چشم

تنبلی چشم زمانی رخ می‌دهد که چشم در دوره کودکی دید طبیعی ندارد. این اختلال معمولاً در یک چشم دیده می‌شود .به دلیل اختلال دید چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظیر عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی، یا آستیگماتیسم)، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم)، یا عدم شفافیت مسیر بینایی رخ می‌دهد. عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و بهتر بودن تصویر ایجاد شده در چشم سالم سبب می‌شود تا مغز بین دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند و در واقع مسیر ارسال تصویر از چشم بیمار به مغز را می بندد.

خشکی چشم

اشک چشم شما را مرطوب می کند. برخی مواقع به دلیل هوای خشک ، پیری یا سایر شرایط بهداشتی ، به اندازه کافی اشک ندارید. چشم شما می تواند دردناک و تحریک شود. قطره های چشمی با پارگی های مصنوعی ، ممکن است این مشکل را کمی حل کند.در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنید.

گل مژه

این برجستگی قرمز دردناک مانند یک جوش در لبه پلک شما یا نزدیک پلک است. این نوعی عفونت پلک است (پزشکان آن را بلفاریت می نامند). گل مژه ها معمولاً در یک هفته بهبود می یابند. با قرار دادن یک کمپرس گرم و مرطوب 3 تا 6 بار در روز می توانید درمان را سرعت بخشید. تا زمانی که بهبود یابد ، تماس و یا آرایش چشم نداشته باشید.

مترجم: مستانه کیا

  • ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×