مشکلات پارانوئیدی چند نوع است؟

مشکلات پارانوئیدی چند نوع است؟

مشکلات پارانوئیدی چند نوع است؟

همان طور که در قسمت پیشین ذکر شد، شخصی که از پارانویا رنج می برد ممکن است به اختلال شخصیت پارانوئید، اختلال هذیانی و یا بیماری های جسمانی یا روانی که با علائم پارانوئیدی همراه هستند، مبتلا باشد.

مشکلات پارانوئیدی چند نوع است؟

حالت های پارانوئیدی بر چند نوع است؟

همان طور که در قسمت پیشین ذکر شد، شخصی که از پارانویا رنج می برد ممکن است به اختلال شخصیت پارانوئید، اختلال هذیانی و یا بیماری های جسمانی یا روانی که با علائم پارانوئیدی همراه هستند، مبتلا باشد. برای روشن شدن تفاوت بین انواع مختلف اختلالات پارانوئیدی، هر کدام به اختصار، همراه با ذکر مثال توضیح داده میشود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به ضمیمه شماره یک مراجعه نمایید.
اختلال شخصیت پارانوئید: بیماران مبتلا به پارانوئید آشفتگی بارزی در نحوه تفکر و نیز شیوه ارتباط با دیگران دارند. گرچه بیمار هذیان اختلال شخصیت ندارد اما به شدت بدبین است و ممکن است همه یا برخی از نشانه ها و ویژگیهای شخصیتی مربوط به اختلال شخصیت پارانوئید را از خود نشان دهد. عقیده بر این است که این نوع پارانویا شدید در کودکی فرد ریشه دارد و در اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی تشدید می شود، و علائم و نشانه های این اختلال در تمام زندگی فرد وجود خواهد داشت. تشدید یا تخفیف نشانه های اختلال به میزان فشاری که بیمار از محیطش دریافت می کند، بستگی دارد. فشارهایی که بیمار با آن روبه رو می شود ممکن است مربوط به محیط زندگی وی باشد (مانند مشکلات زندگی بیمار) و یا مشکلاتی باشد که بیمار به دلیل بدبینی و یا رفتارهای منفی برای خود به بار می آورد.
داستان زندگی یک دختر بيمار: مریم شاداب ترین فرد خانواده بود و در مدرسه نیز دانش آموز زرنگی بود. او کار می کرد و خرج خود را درمی آورد. اما تا آنجا که به یاد دارم، مریم هرگز به کسی اعتماد نداشت. او همیشه منتظر وقوع بدترین اتفاقات ممکن بود و متأسفانه معمولا هم با چنین مسائلی مواجه می شد. گاهی اوقات شاد و سرحال به نظر می رسید. او با اطمینان کامل در مورد دیگران اظهارنظر می کرد. از نظر او هیچکدام از افراد پیرامونش افراد درستی نبودند. برای سالهای سال مریم نسبت به اطرافیان خود، رفتارهایی به شدت کنترل کننده و انتقادآمیز داشت؛ به طوری که به تدریج همه دوستانش را از دست داد و به مرور زمان نیز بدبینی وی تشدید یافت؛ به طوری که در حال حاضر او حتی به خانواده خود هم اعتمادی ندارد. به دلیل بدبینی شدید اکثر افراد در کنار او معذب هستند، زیرا کوچک ترین موضوعی به او برمی خورد و او را به شدت خشمگین می کند. او اغلب به دیگران تهمت می زند که سعی دارند به شیوه خاصی به او صدمه بزنند. مریم اکنون در سنین میانسالی قرار دارد و پیرتر از سنش به نظر می رسد. او باور ندارد که بیمار است و معتقد است این دیگران هستند که مشکل دارند.
اختلال هذیانی: هذيانها در این نوع اختلال با هذیانی که از پارانویا سرچشمه می گیرد، متفاوت است. بیمار مبتلا به اختلال هذیانی، دارای هذیانها یا (پندارهای زیادی است. از جمله هذیان بزرگ منشی، هذیان خیانت، هذیان گزند و آسیب و….
اگر بیمار مبتلا به اختلال هذیانی تنها نسبت به یک شخص خاص افكار هذیانی داشته باشد، در این صورت معمولا نسبت به سایر افراد رفتار مناسبی دارد و اگر خود در مورد هذیانهایش صحبتی نکند، سایرین متوجه بیمار بودن او نخواهند شد. اما اگر نسبت به اکثر افراد دور و برش افکار هذیانی داشته باشد، در این صورت دیگران به راحتی به بیماری او پی خواهند برد.
اختلال هذیانی می تواند در هر سنی، پس از سال های نوجوانی رخ دهد؛ اما عمدتا در سنین میانسالی به وجود می آید. گاهی اوقات ممکن است به دنبال استرس های شدید به طور ناگهانی یا پس از گذشت سالهای سال به کندی نمودار شود. وقتی بیماری ناگهانی و سریع آشکار می شود، ممکن است در عرض چند هفته تا چند ماه از بین برود. با وجود این، چه بیماری به صورت ناگهانی شروع شود و چه تدریجی، چندان غیرمعمول نیست که هذيانها برای سالهای سال و در تمام طول زندگی فرد دوام داشته باشند. باشند.

پارانوئید

  • همچنین بخوانید : 

اخیر در شرکت ما، برای رئیس جدید، مراسم معارفه ای برگزار شد مهرداد از این موضوع خشمگین شد، چون بر این اعتقاد بود که او شایسته رئیس شدن است و باید این مقام به او داده میلان، مهرداد وقتی متوجه شد ارتقا پیدا نکرده است، با من دشمن شد و به مسن تهمت زد که او را خراب کرده ام. او می گفت که از «فعالیت های زیرزمینی من، برای توطئه علیه او، کاملا اطلاع دارد. وی همچنین عقاید عجیب و غریبی داشت مبنی بر اینکه من نقشه تصاحب شرکت را طرح کرده ام. از آن زمان به بعد او بیشتر اوقات را در تنهایی سپری می کند و به کوه آتشفشانی می ماند که ممکن است هر لحظه فوران کند. اخیرا متوجه شدم که او با این اتهام که من اسرارش را افشا کرده ام، علیه من به دادگاه شکایت کرده است.
تفکر پارانوئیدی به عنوان نشانه ای همراه در سایر بیماری ها: شخصی که به بیماریهای روانی نظیر اسکیزوفرنیا، افسردگی، اختلال دوقطبی یا اختلال عضوی مغز مبتلاست، ممکن است علاوه بر نشانه های اختصاصی این بیماریها علائم پارانوئیدی نیز داشته باشد. هم چنین کسی که مقدار زیادی الکل مینوشد، مواد مصرف می کند، یا از بیماری های جسمانی خاصی مانند اختلالات غدد درون ریز یا مسمومیت با سرب رنج می برد، نیز ممکن است به اختلال پارانوئیدی دچار شود. اگر علائم پارانوئیدی به این علل مربوط باشند، هذیان و توهمها معمولا به طور ناگهانی ظاهر می شوند. و هذيانها اغلب نامأنوس و غریب هستند. بیمار ممکن است صداهایی را بشنود یا چیزهایی را ببینید که واقعا وجود خارجی ندارند. علائم پارانوئیدی معمولا زمانی ناپدید میشوند که بیماری جسمانی یا روانی مربوطه بهبود یابد. با وجود این، در بعضی موارد افرادی که از اسکیزوفرنیای نوع پارانوئید یا اختلال عضوی مغز رنج می برند، حتی بعد از برطرف شدن مرحله حاد بیماری نیز همچنان کج باور یا پارانوئید باقی می مانند.
داستان زندگی یک شوهر: مهناز زنی بود که از نوجوانی به اسکیزوفرنیای نوع پارانوئید مبتلا بود. من در جریان بیماری او نبودم ولی مادرش به من گفت که او قبلا دو بار در بیمارستان بستری شده است، و در هر دو بار فکر می کرده که موجودات بیگانه فضایی در همسایگی او فرود آمده اند و قصد اشغال زمین را داشته اند. مهناز معتقد بود که از تلویزیون پیام هایی را دریافت کرده است که والدینش به دلیل اینکه او چیزهای زیادی می داند، دستور دارند که او را بکشند. مهناز وحشت زده بود، اتاق را ترک نمی کرد و از غذا خوردن امتناع می ورزید. هر وقت والدینش به او نزدیک می شدند به شدت فریاد می کشید و با تلاش و تقلای زیاد آنها را به بیرون از اتاق هل میداد. او را به اجبار در بیمارستان بستری کردند. پس از سپری شدن اولین دوره بیماری، نسبت بهبود یافت و به خانه بازگشت. ولی متأسفانه، از مصرف ارو امتناع کرد، بنابراین نشانه های بیماری به سرعت عود کرد و به همین دلیل مجددآ بستری شد. پس از بهبودی از دومین دوره بیماری ای برد که بیماری عودکننده ای دارد؛ و پذیرفت که داروهایش را مصرف کند.

اختلال پارانوئید
  • ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×