معنای زندگی چیست؟ راهنمایی برای هدفدار کردن زندگی

معنای زندگی چیست؟ راهنمایی برای هدفدار کردن زندگی

معنای زندگی چیست؟ راهنمایی برای هدفدار کردن زندگی

معنای زندگی چیست؟ این یکی از اساسی ترین و ماندگارترین سوالاتیست که طی قرن ها ذهن بشر را درگیر کرده است. پاسخ های متنوعی برای این پرسش وجود دارد و به همان چیزهای ابتدایی مانند وجود ما، دلایل آفرینش انسان، تلاش ما برای بهتر شدن و البته دین باز می گردد

معنای زندگی چیست؟ راهنمایی برای هدفدار کردن زندگی

راهنمایی برای هدفدار کردن زندگی

تفاسیر مختلفی از "زندگی خوب" وجود دارد. اینکه چه چیزی باعث خوشحالی و تحقق بخشیدن به بهترین ها می شود و اینکه چه کارهایی می توانیم انجام دهیم تا به آنها برسیم. اگر با یک دانشمند، فیزیکدان یا متخصص زیست شناسی در مورد هدف بودن انسان صحبت کنید به احتمال زیاد داستانی مهیج از بیگ بنگ، ریشه های آفرینش جهان و تکامل از چیزی که بودیم تا به امروز تعریف می کند. 

اما تکامل چیزیست که به ما انگیزه می دهد که بخواهیم زندگی را ادامه دهیم اما در واقع باید بدانیم که آن چیست؟ تکامل چیزیست که از ما انسان می سازد و ذهن ما، حس خودآگاهی، جاه طلبی ها، رویاها و اهداف ما را در بر می گیرد. 

راهنمایی برای هدفدار کردن زندگی

بنابراین هنگامی که از دلایل وجودی خود صحبت می کنید باید به ارزش هایتان، پیشرفت، جامعه، خانواده و حتی تولید مثل هم فکر کنید. 

انسان های عاقلی که در طول تاریخ، هدف از زندگی را باور داشتند:

قبل از اینکه این عناصر را بیشتر بشکافیم، بیایید به عقب بازگردیم و ببینیم در طول تاریخ چه کسانی از عقلانیت بهره برده اند. 

یونانیان

یونانیان باستان اعتقاد داشتند که مفهوم سعادت به معنای شادی یا رفاه است. تمام فیلسوفان بزرگ یونان مانند سقراط، افلاطون و ارسطو اعتقاد داشتند که زندگی خوب بدین معناست. تفسیرهای این معنا متفاوت است. بعضی ها به این فکر می کنند که این هدف می تواند در دستیابی به فضیلت ها (کنترل خود، شجاعت و خرد) باشد. به عنوان مثال ارسطو معتقد بود که سعادت نه تنها به یک شخصیت خوب بلکه به اقدامات و دستیابی به برتری بستگی دارد. اپیکوروس، یکی دیگر از فیلسوفان برجسته یونان هم معتقد بود زندگی خوب در لذت و آزادی از درد و مصیبت خلاصه می شود. 

مکتب کلبیون

مکتب معروف یونانی بر این باور بود که هدف از زندگی، فضاییست که با طبیعت سازگار باشد. زندگی یک شادی و پر شوری ساده است بدون در نظر گرفتن ثروت، شهرت و جنیست. به اعتقاد آنها مردم باید تحت آموزش قرار بگیرند تا طبیعی ترین راه های زندگی را بیاموزند. 

فلسفه رواقیون

مکتب فلسفی استئوآرایی یا رواقیون، زندگی خوب را زندگی در توافق با طبیعت معرفی کرد. این مکتب معتقد است انسان در صورتی آرامش می یابد که بتواند به درستی عمل کند و با تمرکز بر آنچه که تحت کنترل ماست بتواند تاثیر گذار باشد. 

شادی یعنی:

پذیرفتن لحظه به همان شکلی که وجود دارد. اگر زندگی اجازه نمی دهد ما به میل خود آن را کنترل کنیم، می توانیم با استفاده از ذهن خود و درک دنیای اطراف، نقش خود را در طرح طبیعت و برخورد با دیگران ایفا نماییم. 

تئیسم یا خداباوری

تئیست ها به وجود یک خدا اعتقاد داشتند. خداوندی که جهان را آفرید. هدف زندگی ما با هدف خداوند جهان همسو است و این خداوند است که به زندگی ما معنی، هدف و ارزش می دهد. بدون او، زندگی پوچ و خالی خواهد بود. 

اگزیستانسیالیسم

این فلسفه مهم قرن بیستم توسط نامدارانی چون سورن کی یر کگارد، فئودور داستایوفسکی، ژان پل سارتر، فردریش نیچه و همه انسان های روشن فکر حمایت می شود. اعتقاد آنها بر این است که هر فرد به زندگی خود، نه جامعه یا مذهب معنا می دهد. بنابراین هدف هر فرد منحصر به همان فرد و ذهن و شرایط و درک اوست. 

یا به سادگی، معنای زندگی همان چیزیست که ما تصمیم می گیریم. 

چه چیزی معنای زندگی شما را می سازد؟

با نگاهی گذرا بر تاریخ به نظر می رسد تفسیر آنچه که موجودیت ما، معنا و هدفی را به وجود می آورد، بستگی به دوره تاریخی و آنچه آموخته ایم دارد. اما بی تردید هنوز هم اشتراکات و ایده های تکراری زیادی به چشم می خورد. دلیلش این است که ما چیزی بیشتر از خودمانیم. مانند خدمت در راه اراده خداوند و کمک به جامعه. در عین حال همه چیز از لحاظ ظاهری تغییر کرده است زیرا منشورهای فردی آدمها تغییر می کند. 

با این حال چیزهای بسیاری وجود دارد که می تواند معنای زندگی ما را بسازد:

زندگی اجتماعی

از آنجا که انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند، ما نیاز داریم که با دیگران ارتباط داشته باشیم تا حس کنیم متعلق به یک گروه هستیم و کسی هست تا از ما مراقبت کند. مطالعه ای طولانی درباره شادی و رضایت از زندگی که بیش از 75 سال پیش انجام شد که بیان می کرد زندگی خوب بستگی به کیفیت روابط ما دارد. پروفسور والدینگر به عنوان رهبر این مطالعه با نام "زمانی با دیگران" به ما می گوید چگونه ارتباط با دیگران می تواند در برابر آسیب های ناشی از زندگی از ما محافظت کند. اما این دوستی های ما نیست که زندگی مان را با ارزش می کند بلکه این خانواده، فرزندان و خواهر و برادرها هستند که زندگی مان را زیباتر می کنند. این ها افرادی هستند که به نوبه خود به ما عشق و محبت می دهند.

دستاوردها

اگرچه وابستگی ما صرفا به تلاش هایمان ممکن است حس ناپایداری در اعتماد به نفس مان ایجاد کند ولی ما همچنان می خواهیم که خالص موفقیت هایمان از شکست هایمان بیشتر باشد. ما دوست داریم حس کنیم که در حال حرکت، پیشرفت و تحقق اهداف مان هستیم. مطالعات نشان می دهند که دستاوردهای ما، معنای بیشتری به زندگی روزمره ما می دهند. این دلبستگی برای مورد توجه قرار گرفتن نیست بلکه تمایل برای به رسمیت شناختن تلاش ها، قدردانی و مورد تحسین قرار گرفتن است. به عبارتی دیگر، اقدامات ما برای ساختن تفاوت هاست. 

صلاحیت، دانش و تخصص

کنراد لورنز برنده جایزه نوبل اتریش می گوید: "زندگی خود یک فرایند کسب دانش است."

امروزه کارهایی که ما به بهترین نحو انجامشان می دهیم، در بهبود خود ما تاثیر زیادی دارد. شاید بیشترین معنی آن در مفاهیم و آموزه های ژاپنی باشد که به معنای بهبود مستمر است. این یک شیوه زندگی است که از طریق تکیه بر کسب تخصص به بهبود خودمان کمک کنیم. افتخار هر آنچه که انجام دهیم، نصیب خودمان می شود و تبدیل به شخصیتی بهتر و حرفه ای تر خواهیم شد. 

چگونه مهارت ها می توانند معنای زندگی ما باشند؟ 

در واقع همه زوایای یک زندگی خوب از سه دسته ذکر شده در بالا آمده است. در اینجا به شما خواهیم گفت چگونه و کجا می توانید به دنبال هدف خود و تحقق آن باشید.

۱. از آنچه شما را خوشحال می کند آگاهی داشته باشید

چیزهایی که شما را خوشحال می کند می تواند شامل فعالیت هایی همچون رفت و آمد با دیگران، خواندن، نوشتن، مسافرت و غیره باشد که احساس خوبی به شما می دهد. این فعالیت ها اگرچه ممکن است به شما کمک نکند اما شما از آنها لذت می برید. یکی از معانی مهم زندگی، تحقق بخشیدن به کارهاییست که دوست دارید و در نتیجه به خوشحالی شما ختم می شود. شما می توانید شادی ها را معانی کوچک بنامید که در طول زمان ممکن است اهداف بزرگ شما را شکل دهند. 

همین امروز یک دلیل برای صبح بیدار شدن از خواب پیدا کنید که تبدیل به انگیزه شما شود. 

۲. تولید مثل

تولید مثل، تکامل بشریت به عنوان یک موجود بر روی زمین است و ادامه نسل انسان را پایدار می کند تا اطمینان حاصل شود که نسل انسان منقرض نمی شود. بدین ترتیب داشتن فرزند و خانواده می تواند به عنوان یک ارزش در جامعه محسوب شود. این نیز یک نیاز انسانی محسوب می شود تا موفقیت هایمان را به اشتراک بگذاریم و از یکدیگر مراقبت کنیم. 

۳. تمایل به جا گذاشتن نشانه ای در جهان

این یک میل طبیعیست که دوست داریم در جهان ارزشمند باشیم و یک تفاوت ایجاد کنیم. ما همه توانایی تاثیر گذاری در جهان را داریم. برخی در مقیاس کوچکتر اما بدون در نظر گرفتن این موضوع، اقداماتی که انجام می دهید مهم است. شما می توانید با یک چیز کوچک شروع کنید، چیزی که برای شما اهمیت دارد و سپس بر روی آن کار کنید. 

به عنوان مثال اگر شما حیوانات را دوست دارید می توانید یک توله سگ را در نظر گرفته و زندگی بهتری برایش بسازید. شما همچنین می توانید در پناهگاه های محلی داوطلب شده یا به طور مثال با جداسازی زباله ها به این سیاره کمک کنید. 

همانطور که مادر ترزا گفت: "ما نمی توانیم کارهای بزرگ انجام دهیم اما می توانیم کارهای کوچکی با عشق بزرگ انجام دهیم."

راهنمایی برای هدفدار کردن زندگی

چگونه یک زندگی معنادار را هدایت کنیم؟

1. مهربان باشید و به خودتان اهمیت دهید

طبق تحقیقی در سال 2014 در سازمان ملی بهداشت بریتانیا، پنج اقدام برای معنی دار کردن زندگی وجود دارد:

ارتباط با جامعه و خانواده

تمرین فیزیکی

یادگیری مادام العمر

بخشیدن به دیگران

ذهنیت جهان درباره شما

این توصیه ها به شما اشاره می کنند که چه چیزی باعث می شود آفتاب بر زندگی شما بتابد. راه هایی برای مراقبت از خودمان و انجام کارهایی که دوست داریم وجود دارد که باعث می شود ما احساس خوبی داشته باشیم. نیازی به گفتن مزایای اهمیت دادن به خود نیست زیرا اثرات مثبت جسمی و روانی آن اثبات شده است. در واقع مهربانی به دیگران و اهمیت دادن به خود از جمله کارهایی هستند که می توانند در افزایش طول عمر تاثیر داشته باشند و استرس و افسردگی را کاهش دهند. 

2. مفید باشید

داریوش فوروکس که یک نویسنده و کارآفرین بزرگ است می گوید: "معنای زندگی به دنبال شاد بودن نیست بلکه این است که انسان مفیدی باشیم."

این بدان معنیست که چه کاری انجام می دهید تا تفاوتی ایجاد کنید؟

به جای آنکه از طریق چیزهای مادی به شادی های زودگذر بپردازیم، باید اعمالی مفید انجام دهیم و به دیگران کمک کنیم تا بتوانیم تغییری ایجاد کنیم. 

"ترسناک ترین چیزی که ممکن است در بستر مرگ داشته باشم این است که ببینم پس از من هیچ نشانه و اثری باقی نخواهد ماند."

3. با جهان ارتباط برقرار کنید

به گفته آلین بوتون که یک اینفلوئنسر مشهور جهانیست، معنای زندگی به سه دسته تقسیم می شود:

ارتباطات

درک و فهم

خدمات

او می گوید: برخی از لحظات معنی دار ما با ارتباطات شکل می گیرند. این ارتباط می تواند با اشخاص، آهنگ و یا کتاب باشد. درک چیزی که ما را از انزوا خارج می کند و توانایی شناخت جهان را به ما می بخشد و در آخر خدماتی که به دیگران می دهیم تا زندگی راحت تری برای آنان فراهم کنیم. 

4. پیروی از الگوی هشما

پیتر وانگ، روانشناس کانادایی معنای زندگی را در الگویی به نام هشما که خلاصه چند واژه مهم است می داند. 

ه : هدف (یعنی هدف خود را بشناسید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.)

ش: شناخت (درک افراد از جهان اطراف شان را نشان می دهد.)

م: مسئولیت پذیری (به این معناست که ما مسئولیت اعمال خود را می پذیریم و به عواقب آن می اندیشیم.)

ا: ارزیابی (نیاز به ارزیابی است تا اطمینان حاصل شود به درستی در مسیر موفقیت قرار گرفته اید.)

بنابراین راه های زیادی وجود دارد که هدف خود را کشف کنید. درست است که برخی اوقات احساس کنید تمام زحمات شما مانند قطره ای در اقیانوس است اما بدانید که با کوچکترین گام هم می توانید تغییر ایجاد کنید. 

به انجام کارهای خوب فکر کنید. این کلیشه است اما گفتنش خالی از لطف نیست که اگر شما خودتان را تغییر دهید می توانید دنیا را هم تغییر دهید. به یاد داشته باشید که قطره ها در کنار هم می توانند موج ایجاد کنند. 

راهنمایی برای هدفدار کردن زندگی

جمع بندی

تلاش برای یافتن معنی در زندگی شاید انگیزه ای برای تمام کارهایی باشد که ما انجام می دهیم و این دلیل همه دلایل است. 

روش های برجسته ای برای ایجاد یک هدف وجود دارد که می تواند هر کس را به بهترین نسخه خودش تبدیل کند و شما با کمک و خدمت به دیگران، تعیین هدف و تلاش کردن برای رسیدن به آن به نسخه بهتری از خودتان تبدیل می شوید. 

چگونگی تعیین هدف مفهومی نسبتا وسیع است و هر کس تفسیر منحصر به فرد خود را دارد. 

شاید تنها یک معنای واحد در زندگی وجود نداشته باشد. شاید چند عامل موثر باید در کنار هم قرار گیرند تا معنای زندگی را تشکیل دهند. خانواده، دوستان، دستاوردها، تشخیص ها و غیره همگی قطعه ای از یک کل هستند. شما باید همه چیز را در حد متعادل داشته باشید تا بتوانید احساس خوشحالی کنید. یا شاید همانطور که ویکتور فرانکل می گوید:

معنای زندگی در دادن معنا به زندگی است

و هر یک از ما حق دارد تصمیم بگیرد چه چیزی می خواهد

مترجم: پردیس کیانی

  • ۲۸ آذر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×