مقایسه عملکرد درایورهاى AMD در سالی که گذشت

مقایسه عملکرد درایورهاى AMD در سالی که گذشت

مقایسه عملکرد درایورهاى AMD در سالی که گذشت

کمپانی های تولید کننده ای نظیر AMD و NVIDIA هر ساله در بخش کارت گرافیک نوآوری ها و ابداعات جدیدی را معرفی می کنند تا مشتریان بیشتری را برای خرید محصولات....

مقایسه عملکرد درایورهاى AMD در سالی که گذشت

amd-logo

بدون شک امروزه کارت گرافیک به عنوان یکی از پرکاربردترین و همچنین محبوب ترین قطعه سخت افزاری هر کامپیوتری شناخته می شود، کارت گرافیک ابزاری هست که به کاربران این امکان را می دهد تا از جلوه های گرافیکی زیبای موجود در بازی های کامپیوتری و مطابق با آن تماشای فایل های چند رسانه ای لذت ببرند، به همین دلیل قطعه سخت افزاری کارت گرافیک در سیستم کامپیوتری اکثر کاربران به ویژه گیمرهای حرفه ای نقشی کلید را ایفا می کنند، اهمیت این موضوع باعث شده است تا محصولات بخش کارت گرافیک هر ساله با آب و تاب خاصی مورد بررسی قرار گیرند و در همین راستا رقابت بسیار سختی بین کمپانی های سازنده تراشه های گرافیکی برای گرفتن سهم بیشتری از این بازار پر سود شکل گرفته است، کمپانی های تولید کننده ای نظیر AMD و NVIDIA هر ساله در بخش کارت گرافیک نوآوری ها و ابداعات جدیدی را معرفی می کنند تا مشتریان بیشتری را برای خرید محصولات تولیدی خود تشویق کنند، طی سال های گذشته رقابت بسیار سختی بین این دو کمپانی برای گرفتن سهم بیشتری از بازار شکل گرفته است، در نتیجه هر دو کمپانی از تمام مهندسان مجرب تیم خود برای ارائه ای محصولی بهتر و با بازدهی بیشتر نهایت استفاده را می کنند.

AMD Drivers

نکته بسیار مهم: تمام مراحل این بررسی اعم از تست ها، تجزیه تحلیل، نتایج و غیره در لابراتوار تخصصی سخت افزار انجام شده و این بررسی هیچ منبع، چه داخلی و چه خارجی ندارد!

Introduction

تمام کارت های گرافیکی قدرت پردازشی خود را از یک عدد تراشه مرکزی دریافت می کنند که این تراشه گرافیکی هر چقدر هم توانمند باشد در صورت عدم تغذیه مناسب نرم افزاری شرایط سختی را را برای نمایش واقعی پتانسیل عملکردی خود خواهد داشت، در نتیجه درایور ها یا به عبارت دیگر راه انداز های سخت افزاری وارد میدان می شوند تا به صورت رابطی میان برنامه های نیازمند پردازش و همچنین عملکرد کارت گرافیک رفتار کنند، شاید سایر قطعات سخت افزاری چندان وابستگی زیادی به درایور نداشته باشند اما وقتی صحبت از قطعه کارت گرافیک می شود تمام نظریات مشابه کنار می روند چرا که درایور ها در اجرای برنامه های مرتبط با مبحث گرافیک نقشی بسیار اساسی دارند. اگرچه اولویت اول تمام کمپانی های سازنده بر روی طراحی بخش سخت افزاری باشد اما برای شرکت هایی مانند AMD و NVIDIA اهمیت دو بخش سخت افزار و نرم افزار تقریبا در یک اندازه قرار می گیرند. کمپانی NVIDIA طی چند سال گذشته به خوبی از پتانسیل تیم مهندسی بخش نرم افزاری خود استفاده کرده است و همواره به دلیل برتری نرم افزاری از رقیب دیرینه خود یک گام جلوتر بوده است، با این حال کمپانی AMD نیز طی این سال ها بیکار نبوده و تغییرات بسیار مثبتی را با رابط برنامه نویسی جدید DirectX 12 و همچنین درایور های جدید سری Crimson به ارمغان آورده است. در ادامه به بررسی درایور های منتشر شده این کمپانی در یک سال گذشته می پردازیم و سعی می شود تا شرایط عملکردی هر کدام از آن ها مورد بازبینی قرار گیرد.

crimson driver

تقریبا تا قبل از انتشار رسمی ویندوز 10 تمام درایور های محصولات AMD در قالب نام Catalyst در اختیار کاربران کارت های گرافیک سری Radeon قرار می گرفت، عملکرد نه چندان مطلوب تیم مهندسان برنامه نویس کمپانی در ارائه درایور های مناسب باعث نارضایتی اکثر کاربران در چند وقت گذشته شده بود، مشکلات درایور های AMD مسئله چندان جدیدی نیست چرا که جمع زیادی از کاربران کارت های گرافیک سری Radeon با این مشکلات دست و پنجه نرم کرده اند، سیل انتقادات شدید نسبت به درایور های ارائه شده از سوی AMD منجر شد تا این کمپانی برنامه ای اساسی را برای تغییر همیشگی بخش درایور های محصولات خود تدارک ببیند، سری Crimson با ورود غیر منتظره خود روحی دوباره را به کالبد نیمه جان درایور های گذشته بخشید و سری جدید درایور های Crimson به خوبی در زمان نسبتا کوتاهی پتانسیل عملکردی مثبت خود را به نمایش گذاشتند.

سستم-تست
Hardware Setup
 

لیست درایور ها:

Catalyst 15.7 منتشر شده در 7 اوت 2015

Crimson 15.11 WHQL منتشر شده در 25 نوامبر 2015Crimson 16.1.1 Hotfix منتشر شده در فوریه 2016Crimson 16.4.1 Hotfix منتشر شده در 5 آوریل 2016Crimson 16.7.3 WHQL منتشر شده در 29 جولای 2016 
بنچمارک-بازی-ها
 HITMAN (2016)

بدون شک در عصر حاضر و همچنین در میان عاشقان بازی‌های رایانه‌ای کمتر کسی را می‌توان یافت تا با نام افسانه‌ای مأمور 47 و سری بازی‌های بسیار پرطرفدار  و جذاب Hitman آشنایی نداشته باشد. عنوان نامبرده بدست استودیو  IO Interactive توسعه یافته و همان‌طور که همگان مستحضر می‌باشند کمپانی  Square Enix نیز وظیفه نشر آن را برعهده دارد. سرآغاز ششمین نسخه از فرانچایز سری بازی‌های افسانه‌ای Hitman داستان 20 سال پیش از اولین نسخه عنوان را روایت کرده و چگونگی ورود شخصیت اصلی بازی به سازمان آژانس مخفی بین‌المللی و تبدیل وی به مأمور 47 را روایت می‌کند، اما پیکره اصلی عنوان روایت داستان و وقایع پس از نسخه پیشین خود را برعهده دارد. موتور گرافیکی  Glacier 2 که طبق گفته سازندگان به صورت کاملاً اختصاصی تنها برای طراحی و ساخت سری بازی‌های هیتمن توسعه یافته است پیشتر قدرت و پتانسیل خود را با خلق محیطی کاملاً پویا و عظیم به رخ همگان کشیده است. یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های موتور گرافیکی یاد شده قابلیت خلق محیطی با حضور تعداد بیش از  1200 کاراکتر کاملاً پویا و قابل ارتباط با شخصیت اصلی داستان می‌باشد که نظیر آن تاکنون در هیچ یک از بازی‌های رایانه‌ای به چشم نخورده است.  در کنار تمامی موراد ذکر شده، بازی هیتمن از رابط برنامه نویسی DirectX 12.0 پشتیبانی می کند، تراشه های گرافیکی Radeon به دلیل ساختار معماری پیشرفته در اجرای پردازش های ناهمگام Async Compute  بسیار قدرتمند ظاهر شده اند، استدیوی سازنده بازی Hitman همکاری نزدیکی با کمپانی AMD برای توسعه بازی داشته است و عنوان مورد نظر به خوبی از مزیت کارت های گرافیک سری Radeon در مبحث DirectX 12 و Async Compute استفاده خواهد کرد.

HITMANdx11

پس از اجرای بازی Hitman بر روی رابط برنامه نویسی DirectX 11 پیشرفت عملکردی کارت گرافیک Radeon R9 290X در بخش حداقل و میانگین نرخ فریم با به روز رسانی درایور قابل مشاهده است.

HITMAN-DX12

زمانیکه به DirectX 12 مهاجرت می کنیم قدری قضیه پیچیده خواهد شد چرا که تنها نسخه های 16.4.1 و 16.7.3 از لیست درایور های تست شده قادر به اجرای بازی بودند، با این حال نتایج دو درایور مورد نظر به خوبی گواه پیشرفت عملکردی کارت گرافیک Radeon R9 290X بر روی رابط DirectX 12 هستند، با در نظر گرفتن بخش حداقل نرخ فریم ثبت شده نیز مشکل افت فریم بازی بر روی رابط برنامه نویسی DirectX 12 نسبت به DirectX 11 مشخص می شود.

Rise Of The Tomb Raider

عنوان بسیار پرطرفدار Rise of the Tomb Raider که همانند نسخه پیشین خود از پتانسیل بالایی برخوردار بوده و با برخورداری از المان‌هایی نظیر جلوه‌های گرافیکی چشم‌نواز، خط داستانی بسیار غنی، گیم‌پلی زیبا و … در افزایش انتظارات کاربران و طرفداران سهم به سزایی را به خود اختصاص داده است توسط استودیو Crystal Dynamics توسعه یافته و کمپانی Square Enix نیز وظیفه نشر آن را برعهده گرفته است. موتور گرافیکی Foundation Engine که تماماً با اتکا به دانش فنی و قدرت تیم برنامه‌نویسی استودیو سازنده توسعه یافته و در پردازش المان‌ها و ویژگی‌هایی نظیر نورپردازی مبتنی بر تصویر، بارش برف باقابلیت دگریس پذیری، بهبود پردازش رشته‌های موجود نظیر زلف و … از قدرت شگرفی برخوردار می‌باشد. شخصیت مؤنث لاراکرافت در این نسخه از بازی نیز به عنوان کاراکتر اصلی وظیفه هدایت خط داستانی را برعهده داشته و با قدم گذاشتن در خاک سیبری در جستجوی شهر گمشده و افسانه‌ای Kitezh می‌باشد. سازمانی شبه‌ نظامی در ایجاد موانع و جلوگیری از نائل آمدن لاراکرافت به قدرت جاودانگی مدفون در شهر افسانه‌ای نامبرده نقش به سزایی را ایفا می‌کند. بازی زیبا و خوش گرافیک Rise Of The Tomb Raider در بخش های از تنظیمات گرافیکی شواهدی از کتابخانه GameWorks انویدیا به چشم می خورد. تکنیک گرافیکی تازه معرفی شده VXAO به علت فشار بیش از حد به کارت گرافیک و همچنین غیر فعال شدن خودکار آن در DirectX 12.0 در تست گرفته شده لحاظ نشده است.

TOMB-RAIDER-DX11

با نزدیک شدن به نسخه های جدید درایور Crimson شاهد افزایش اندک عملکرد کارت گرافیگ Radeon R9 290X در عنوان Rise of the Tomb Raider هستیم، اما اگر به جهش عملکردی نتایج هنگام ارتقاء درایور از نسخه Catalyst 15.7 به Crimson 15.11 توجه کنیم، بهینه سازی های صورت گرفته در سری جدید درایور های Crimson قابل تشخیص خواهد بود.

TOMB-RAIDER-DX12

درست مشابه با بازی Hitman در عنوان Rise of the Tomb Raider نیز تنها نسخه های 16.4.1 و 16.7.3 از لیست درایور های تست شده قادر به اجرای بازی بودند، AMD در درایور نسخه 16.7.3 که در چند روز گذشته منتشر شده بود از بهینه سازی های صورت گرفته برای بازی Rise of the Tomb Raider سخن گفته بود که با مشاهده نتایج به خوبی این ادعا ثابت می شود.

The Witcher 3 Wild Hunt

The Witcher 3 Wild Hunt سومین نسخه از سری بازی های The Witcher در سبک نقش آفرینی و جهان باز می باشد که توسط شرکت محبوب CD Projekt RED توسعه یافته است، عنوان مورد نظر به دلیلی داستان پردازی پویا و همچنین جلوه های گرافیکی فوق العاده مورد تحسین اکثر منتقدین بازی های کامپیوتری قرار گرفت و در نهایت نیز جایزه بهترین بازی سال را به خود اختصاص داد، The Witcher 3 Wild Hunt جزء آن دسته از بازی هایی است که تجربه بی مانندی را برای بازیکنان خود فراهم می کند. نقد مثبت، محبوبیت زیاد و در کنار آن گرافیک چالش برانگیز، عنوان مورد نظر را جهت بررسی عملکرد کارت های گرافیکی به گزینه بسیار ایده آل تبدیل کرده است.

the-witcher3
 کارت گرافیک Radeon R9 290X با ارتقاء درایور از نسخه های قدیمی به شماره های جدید بهبود عملکردی خوبی را به خصوص در بخش حداقل نرخ فریم تجربه می کند. 
برنامه-های-بنچمارک-گیری
 

3DMARK

3DMark محصولی از شرکت Futuremark برای ارزیابی عملکرد کارت گرافیک می باشد که براساس رابط برنامه نویسی DirectX 11 و DirectX 12 (در آپدیت اخیر) توسعه یافته است، برنامه بنچمارک مورد نظر از ویژگی های رابط DirectX 11 و DirectX 12 نظیر Tessellation، تکنیک سایه زنی (Compute Shaders) و پردازش چند رشته ای (Multi-Threading)، پردازش های ناهمگام (Async Compute) و ...... استفاده وسیعی می کند و دارای مؤلفه های بنچمارک مختلفی مانند Ice Storm ،Cloud Gate ،Sky Diver ،Fire Strike و Time Spy برای تست بخش گرافیکی می باشد، همچنین مؤلفه Physics test نیز برای سنجش بخش شتاب دهنده فیزیک پردازنده موجود خواهد بود، علاوه بر این موارد بخش جدید دیگری با نام Combined test نیز فراهم شده است که پردازنده و کارت گرافیک را به صورت ترکیبی مورد ارزیابی قرار می دهد.

3DMARK-FSU

تست Fire Strike در برنامه 3DMark برای سنجش عملکرد کلی سیستم های کامپیوتری پرقدرت و یا به اصطلاح High-End با استفاده از رابط برنامه نویسی DirectX 11 می باشد، بخش FireStrike دارای سه حالت مختلف بنچمارک با وضوح تصویر و تنظیمات گرافیکی متفاوت است که در حالت Ultra سنگین ترین شرایط ممکن برای سنجش عملکرد سیستم کامپیوتری اعمال خواهد شد، با توجه به نتایج ثبت شده پیشرفت چندان زیادی را با ارتقاء درایور ها مشاهده نخواهیم کرد.

3DMARK-TS

همانطور که گفته شد کمپانی فنلاندی Futuremark به تازگی بسته به روز رسانی جدیدی را برای نرم افزار محبوب 3DMark با قابلیت عملکردی رابط برنامه نویسی DirectX 12 منتشر کرده است، Time Spy با بهره گیری از ویژگی های کلیدی DirectX 12 نظیر Async Compute عملکرد کلی سیستم های کامپیوتری را در زمان استفاده از این رابط برنامه نویسی مشخص می کند. برخلاف نتایج Fire Strike در هنگام مهاجرت به Time Spy و مطابق با آن استفاده از DirectX 12 شاهد افزایش عملکرد بسیار مناسب کارت گرافیک Radeon R9 290X با به روز رسانی درایور ها هستیم، برای مشاهده تاثیر فناوری پردازش های ناهمگام (Async Compute) نتایج به دست آمده در دو ستون مختلف قرار گرفته اند.

Unreal Engine 4 Elemental DX12

چهارمین نسخه موتور پیشرفته Unreal Engine در سال گذشته معرفی شد و در قالب پیش نمایشی قابل توجه پتانسیل خود را در توسعه جلوه ها و پارتیکل های گرافیکی خیره کننده به رخ همگان کشید، نسخه پیش نمایش اجرا شده هنگام معرفی انجین مورد نظر به روز رسانی DirectX 12 را نیز با گذشت زمان نسبتا کوتاهی دریافت کرد و به معیاری برای سنجش عملکرد کارت های گرافیکی بر روی رابط برنامه نویسی جدید DirectX 12 تبدیل شد.

Unreal-Engine-4-Elemental

شرایط عملکردی کارت گرافیک Radeon R9 290X در پیش نمایش Unreal Engine 4 Elemental DX12 با سایر نتایج قدری متفاوت می باشد، همانطور که مشاهده می کنید تنها درایور های شماره 16.1.1، 16.4.1 و 16.7.3 قادر به اجرای دموی مورد نظر بوده اند. نسخه 16.1.1 در کمال تعجب بهترین عملکرد را در نمودار به ثبت رسانده است که با در نظر گرفتن مشکلات و نواقص سیستم بنچمارک مورد نظر نمی توان به نتیجه گیری نهایی رسید.

Final Thought

با نگاهی کلی به نتایج به دست آمده از بررسی چند درایور اخیر AMD پیشرفت نسبتا قابل توجه این کمپانی در توسعه بخش نرم افزاری محصولات قابل تشخیص خواهد بود، AMD با انتشار درایور های سری جدید Crimson به طور غیر منتظره ای خوب ظاهر شده است و می توان گفت که تا حدودی خاطرات بد درایور های سری Catalyst به پایان خود نزدیک شده اند، اما با تمام تفاسیر طبق بررسی های صورت گرفته محصولات Radeon در بخش حداقل فریم چندان رضایت بخش ظاهر نشده اند و با در نظر گرفتن اهمیت حداقل نرخ فریم در تجربه روان و مناسب بازی های کامپیوتری نیاز هست تا AMD تمرکز بیشتری را به این قسمت اختصاص دهد، طبق تجربه به دست آمده در هنگام تست ها، درایور های جدید تر می توانند از لحاظ تاخیر فریم تایم و صد البته حداقل نرخ فریم بهتر عمل کنند و پرش، لگ حتی خروج نا بهنگام از بازی را کاهش دهند. پس همچنان وب سایت سخت افزار پیشنهاد می کند درایور های خود را به روز نگه دارید.

>>کپی برداری از بررسی فوق با ذکر منبع مجاز می باشد<<

  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۵
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×