۱۳ مهارت گوش دادن برای بهبود زندگی در محل کار و خانه

۱۳ مهارت گوش دادن برای بهبود زندگی در محل کار و خانه

۱۳ مهارت گوش دادن برای بهبود زندگی در محل کار و خانه

گوش دادن احتمالا یکی از مهارت های مدیریت است که به شدت در کسب و کار نادیده گرفته می شود. همه ما می دانیم گوش دادن جزء مهمی از کار ماست پس بهتر است برای تبدیل شدن به یک شنونده بهتر، زمان بگذاریم

۱۳ مهارت گوش دادن برای بهبود زندگی در محل کار و خانه

ما در عصر حواس پرتی های دائمی زندگی می کنیم و افزایش علاقه به ارتباطات در رسانه های اجتماعی و زندگی در عصر تکنولوژی باعث شده که این روزها گوش دادن به یک چالش جدی تبدیل شود. شاید به اکثر ما فقط توصیه می شود که برای رسیدن به موفقیت باید سخنران خوبی باشیم. این تفکر فقط بر صحبت کردن فرد تمرکز دارد در صورتی که گوش دادن یک تمرین عمیق است. 

آماده سازی برای خوب گوش دادن نیاز به چند مرحله دارد:

۱. گوش دادن به قصد درک کردن

این جزء کلیدی گوش دادن موثر است. هنگامی که شما با قصد فهمیدن گوش می دهید با یک ذهن باز در مقابل نتیجه گیری، صحبت ها را می شنوید. هنگامی که شما با قصد درک کردن ارتباط برقرار می کنید سوالات زمان بندی شده ای را می پرسید برای اطمینان از اینکه پیام هایی که دریافت می کنید را سخنران از قبل در نظر گرفته باشد. 

گوش دادن به معنی درک کردن، به معنای ایجاد یک گفتگو با یک علاقه واقعی در درک آنچه سخنران مد نظر دارد است و بهتر است نشانه های گفتگو چه کلامی و چه غیر کلامی، چه آشکار و چه به کنایه را به خوبی درک کنید. 

۲. استفاده درست از فاصله انداختن

هنگام تمرین گوش دادن مهم است که از وقفه و فاصله استفاده کنید. اجازه دهید کسی که با شما صحبت می کند فرصت فکر کردن و تفسیر صحبت های شما را داشته باشد و همچنین شما هم به گفته های او خوب گوش داده دهید. 

اگر دیگران با شما صحبت کنند و شما حرف آنها را قطع کنید ممکن است سوءتفاهم ایجاد شود. شاید شما پیام هایی اشتباه از جمله "من از تو بیشتر می دانم" و "تو زیادی حرف می زنی و من وقت شنیدن حرفهایت را ندارم" را به طرف مقابل منتقل کنید. اگر مردم احساس کنند توسط شما نادیده گرفته شده و شنیده نمی شوند اعتمادشان به شما را از دست خواهند داد. 

۳. پردازش آنچه که شنیده اید

فرآیند پردازش آنچه شما شنیده اید به این صورت است که خود را در جایگاه فرد مقابل قرار داده و از چشم انداز او به ماجرا نگاه کنید. این یک رفتار کاملا صادقانه است تا درست بتوانید اوضاع را مدیریت کنید. 

ممکن است شما حسابی به موهای خود برسید و به محل کار بروید اما همکارتان به شما بگوید چه قدر مدل موهایتان قدیمی شده است. شاید در وهله اول همه چیز را به پای حسادت بنویسید اما با نگاهی دقیق تر متوجه می شوید که هر کس سلیقه ای دارد و این فقط یک تفاوت نظر است. اگر گفتگوهایتان را به خوبی پردازش نکنید، ممکن است همه چیز در ذهن تان به شکل یک توهین باقی بماند چه در مورد همکارانتان و چه در مورد همسرتان.

۴. تکرار کنید

فقط به این دلیل که دو نفر در حال مکالمه هستند نمی توان اثبات کرد که تمام حرفها به درستی شنیده می شوند. هر کدام از ما یک دیدگاه نسبت به حرفهای دیگری داریم و این همان چگونه شنیدن است. 

ممکن است شما مدیر یک پروژه باشید و به کارمندتان نکاتی را درباره انجام آن پروژه گوشزد کرده باشید. وقتی او کار را تحویل داد متوجه شوید که او کارش را به خوبی انجام داده اما اصلا شبیه به درخواست شما نیست. 

تکرار کردن یک ابزار عالی برای افزایش درک است. وقتی طرف مقابلتان چیزی می گوید با تکرار کردنش مطمئن شوید که حرف او را درست شنیده اید. در جلسات گروهی این مساله بسیار اهمیت پیدا می کند. اگر در یک سخنرانی یا یک رویداد بزرگ هستید ممکن است فرصت تکرار برای آنچه شنیده اید وجود نداشته باشد. با این حال در جمع دوستان، همکاران و خانواده سعی کنید آنچه فکر می کنید شنیده اید را تکرار کنید تا از صحتش اطمینان یابید. وقتی فرد مقابلتان صحبتش تمام شد، نکات برجسته صحبتش را به او بگویید تا او هم مطمئن شود به درستی شنیده اید. این یک تمرین ساده و بسیار عالیست.

۵. حواس پرتی نکن

مکالمات همزمان با کار کردن با موبایل و رسانه های اجتماعی، تماشای تلویزیون یا گوش دادن به موسیقی می توانند حواسمان را پرت کنند. اگر در حال مکالمه هستید سعی کنید جلوی حواس پرتی تان را بگیرید. تمرین تمرکز بر یک چیز زمانی که کسی با شما صحبت می کند می تواند موثر واقع شود. اغلب افراد بر این باورند که قادر به انجام چند کار همزمان هستند اما تحقیقات نشان می دهد که هیچکس نمی تواند این کار را به درستی انجام دهد. 

مردم خیال می کنند می توانند بیش از یک کار را همزمان انجام دهند و این مهارت گوش دادن را تضعیف می کند. دفعه بعد که شما در حال مکالمه هستید سعی کنید حواس پرتی های اطرافتان را محدود کنید. تلفن تان را از دسترس خارج کنید، تلویزیون را بی صدا یا خاموش کنید و برای چند دقیقه تنها بر صحبت های کسی که با شما گفتگو می کند تمرکز نمایید. 

حتی اگر فکر می کنید می توانید چند کار را همزمان انجام دهید هم به این فکر کنید آیا فردی که با شما صحبت می کند به شما اعتماد می کند یا خیر؟ اگر طرف مقابل اعتقاد داشته باشد که شما به طور کامل به او گوش نمی دهید ممکن است تمرکز خود را از دست دهد و تلاش کند تا به جای درست صحبت کردن، فقط به طریقی توجه شما را به خود جلب کند. 

به طور مثال وقتی یک نفر در حال سخنرانی است و می بیند که افراد روبروی او مدام با گوشی خود سرگرم هستند ممکن است به طور کامل تمرکزش در سخنرانی را از دست بدهد. 

۶. تماس چشمی

ممکن است در یک سخنرانی تعداد زیادی از مردم به حرفهای سخنران گوش دهند اما چشمشان جای دیگری را ببیند. گوش دادن صحیح به این صورت است است که تمام بدن و حواس ما متمرکز باشد. برای بهبود یا ارتقاء مهارت های گوش دادن خود، خوب است که به فرد سخنران نگاه کنید. در هر مکالمه با فرد مقابل ارتباط مستقیم چشمی برقرار کنید. این کار به شما این فرصت را می دهد که هر کلمه ای که طرف مقابل می گوید را با حرکات صورتش نیز بسنجید. 

در این صورت ما به شما قول می دهیم وقتی در یک مکالمه به دیگران خوب نگاه کنید، هیچ چیز را از دست نمی دهید. 

۷. نزدیک شدن به سخنران

یک راه عالی برای اینکه تبدیل به یک شنونده خوب شوید این است که به سخنران سیگنال و انرژی بفرستید که به او گوش می دهید و این کار با نزدیک شدن به او ممکن می شود. برای برقراری ارتباط با معلم، همکار و دوست باید سراپا گوش باشید. حتی اگر هم خسته شدید باز هم این انرژی مثبت را به کسی که صحبت می کند انتقال دهید. 

وقتی در یک مکالمه هستید، کنار طرف بنشینید یا در کنارش بایستید. بدین شکل ثابت می کنید که در حال گوش دادن به حرفهایش هستید و به شنیدن او علاقه مندید. در واقع بدین صورت با او ارتباط برقرار می کنید. 

۸. سوالات واضح بپرسید

برای اطمینان از آنچه دیگری گفته است، سوالاتی واضح و روشن از او بپرسید. پرسیدن سوال باعث می شود هم او بیشتر توضیح دهد و هم نشان دهید که حرفش را به خوبی درک کرده اید. در نهایت اگر سوالاتی پرسیدید اما باز هم متوجه کلام او نشدید، می توانید به راحتی بگویید: "من درست متوجه نشدم میشه دوباره تکرار کنید؟"

۹. کنجکاوی کنید

برخی از بهترین اکتشافات دنیا به خاطر کنجکاوی ایجاد شده اند. کنجکاوی می تواند به وجود آورنده نوآوری باشد و البته در گوش دادن هم بسیار مفید است. هنگامی که شما کنجکاو شدید، مشتاق به دست آوردن اطلاعات بیشتر هستید و با دقت بیشتری به پیام های محرک گوش می دهید. حتی زمانی که مکالمه به پایان می رسد هم ذهن کنجکاو شما همچنان روند شنیدن را ادامه می دهد. 

۱۰. کفش دیگران را بپوشید

این کار بسیار دشوار است اما لازم است که خود را در جای دیگران قرار دهید تا بتوانید شنونده خوبی باشید. برای گوش دادن صحیح موقتا خود را در جایگاه دیگران قرار دهید و احساسات آنها را حس کنید. این نوع گوش دادن می تواند به نوعی همدلی با شخصی باشد که با شما صحبت می کند. هنگامی که این تصورا را دارید، گوش دادن به دیگران آسان تر می شود. 

۱۱. قضاوت را متوقف کنید

برای اینکه شنونده خوبی باشید نباید دیگران را داوری و محکوم کنید. هنگامی که در جایگاه قاضی قرار می گیرید، نتیجه گیری های از پیش تعیین شده را عنوان می کنید و در طی مکالمه شما مدام در فکر جستجوی اطلاعاتی هستید که از ادعایتان پشتیبانی کنید. 

وقتی این اتفاق می افتد ما به درستی متوجه نمی شویم که طرف مقابل مان چه می گوید. در واقع به نظر می رسد که شما در حال انجام یک بازی برای رسیدن به پیروزی هستید. هر چیزی که ذهن تان را منحرف می کند دور بریزید زیرا شما در حال انجام ماموریت هستید. کنار گذاشتن قضاوت به این معنی نیست که بدون تشخیص همه چیز را گوش دهید بلکه به این معنیست که با ذهن باز گوش دهید. بدون تعلیق قضاوت، گوش دادن عمیق غیر ممکن است. 

۱۲. یادداشت برداری کنید

یکی از راه های جلوگیری از وقفه در هنگام صحبت کردن، یادداشت برداری است. یادداشت برداری به شما این امکان را می دهد که به خوبی افکارتان را حفظ کنید. این کار در مورد گوش دادن هم صدق می کند. وقتی شما از صحبت های دیگران یادداشت برداری می کنید، در واقع به آنها اثبات می کنید که به صحبت هایشان گوش می دهید. 

۱۳. نیاز به پیروزی را کنار بگذارید

هنگامی که شما نیازمند پیروزی یک استدلال هستید، تلاش می کنید تا هر طور که شده مکالمه تان برنده شود. در این صورت شما واقعا قادر به شنیدن آنچه دیگران می گویند نیستید زیرا معتقدید که حرف شما درست است. یکی از مهارت های مهم گوش دادن این است که سعی نکنید همیشه خود را بر حق نشان دهید. وقتی اینگونه وارد یک مکالمه می شوید، از اینکه چه قدر خوب می شنوید شگفت زده خواهید شد. 

با تمرین بیشتر شما می توانید تبدیل به یک شنونده عالی شوید. دوستان و همکاران شما از این بابت از شما تشکر می کنند و شاید حتی از شما الهام بگیرند تا روی خودشان کار کنند و بهتر شوند. 

مترجم: پردیس کیانی
 

  • ۱۵ دی ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×