فرزند شما چند ساعت مطالعه می کند؟ آیا میزان مطالعه او کافی است؟

فرزند شما چند ساعت مطالعه می کند؟ آیا میزان مطالعه او کافی است؟

فرزند شما چند ساعت مطالعه می کند؟ آیا میزان مطالعه او کافی است؟

فرزند شما چند ساعت مطالعه می کند؟ آیا میزان مطالعه او کافی است؟

فرزند شما چند ساعت مطالعه می کند؟ آیا میزان مطالعه او کافی است؟

روزهای تعطیل چند ساعت باید درس بخواند؟ 

قبل از اینکه این سؤال را پاسخ دهیم، سؤال دیگری اینجا است که فرزند شما درسهایش چگونه است و در چه مقطعی درسی می خواند؟ اگر دانش آموز موفق و درس خوان است و خودش تا به حال برنامه و کارهایش را انجام داده و بهترین نمره ها را آورده، دلیلی ندارد در این کار دخالت کنید، چون خودش مسئولیت پذیر است، صلاح بداند درس می خواند و ببیند نیاز ندارد، استراحت میکند. ولی اگر دانش آموزی است که در حد متوسط است، طبق تکالیفی که آموزشگاه به او داده باید انجام وظیفه نماید و چند ساعت را به درس اختصاص دهد، نه اینکه دائم پدر و مادر روی او کلید کنند و تعطیلی او را خراب کنند، تعطیلی از نامش پیداست یعنی تعطیل، باید وقتی برای استراحت دانش آموز باشد ولی اگر فرزند شما از نظر درس ضعیف است، طبق اصول و برنامه ریزی خاص و متنوع باید درس بخواند نه اینکه تمام وقت او را بگیرم که روز بعدش که میخواهد به مدرسه برود انقدر او را خسته کرده باشیم که مدرسه برایش بهتر از منزل باشد و دائم او در منزل احساس خستگی و انزجار پیدا کند.


فرزند شما چند ساعت مطالعه می کند؟ آیا میزان مطالعه او کافی است؟ 

به راستی فرزند ما در دوره ابتدایی چند ساعت باید مطالعه کند، در راهنمایی باید چند ساعت مطالعه کند، در دبیرستان چند ساعت و یا در کنکور چقدر؟ بلی فرزندان ما از روزی که وارد مدرسه شده اند تا به امروز هر شب و روز با این شعار روبرو هستند بخوان بخوان بخوان، میخواهند تلویزیون تماشا کند، می خواهند بازی کند، می خواهند به مهمانی بروند، می خواهند تفریح بروند، واقعا این همه ساعت مطالعه برای چه؟ آیا آنها را دلسرد و خسته از درس نمیکند؟ اگر فرزند شما نمره اش در مدرسه ۲۰ است، چقدر دوباره باید بخواند؟ اگر کسی غذا خورده و سیر است، چه اجباری دارد دوباره به دستور پدر و مادرش یکبار دیگر غذا بخورد؟ پس متوجه می شویم باید طبق یک اصول و قاعده ایی مطالعه داشته باشد. معلمان عزیز ما هم باید به اندازه به بچه ها تکلیف بدهند.

بین نمره بیست و نمره ده، یک تفاوت بگذارند، نه اینکه همه مجبور باشند بنویسند و حل کنند. پس در مقطع ابتدایی با توجه به تکالیفی که از طرف مدرسه تعیین شده فقط همان را باید بنویسد و بخوانند. در مقطع ابتدایی اگر نمره اش بالا هست دلیل ندارد که دوباره کاری کند و حداقل و حداکثر ۳ ساعت به طور برنامه ریزی شده درس بخواند. اما برای یک نوجوان که درسش ضعیف است کافی است در مقطع راهنمایی، حداکثر ۴ ساعت به صورت برنامه ریزی شده با توجه به برنامه ریزی درسی برای فردا، در مقطع دبیرستان حداکثر ۶ ساعت کافی است، البته این میزان ساعت در وضعیت عادی است ولی اگر فردا فرزند شما امتحان دارد یا باید دوره ایی داشته باشد، حتما ساعت بیشتری نیاز به مطالعه دارد. ولی اگر دانش آموزی از اول سال طبق برنامه و ساعت مشخص درس بخواند و مشخص گردد که نیاز درسی او چند ساعت باید باشد، دیگر نیازی به مطالعه شب امتحان ندارد و کاملا خوب و مطلوب در برنامه پیشرفته است. در مورد ساعات فوق بستگی به استعداد، توانایی و درس دانش آموز هم دارد.

مطالعه دانش آموزان و کودکتن

او علاقه دارد برای درس خواندن به خانه دوستانش برود، آیا اگر مانع شوم درست است؟ 

اگر شما اطمینان دارید که دوستان فرزندتان دارای وضعیت اخلاقی خوب و مطلوب می باشند و به او و فرزند خودتان اعتماد دارید، اشکال ندارد که فرزند شما در بعضی مواقع به خانه دوستش برود، زیرا دلایلی برای این کار هست:
اولا شاید فضای منزل شما برای او خستگی آورده باشد. به خصوص اگر تک فرزند باشد، یا اینکه فاصله فرزندانتان زیاد باشد و هیچ کدام از افراد در منزل با او همسن و سال نباشند و دلیل دیگر، اگر فرزند شما درس را خوب یاد نگرفته باشد، بهترین معلم خصوصی، دوستان درس خوان فرزند شما هستند و واقعا اگر فرزند شما علاقه داشته باشد که درس بخواند و از طرفی در خانواده شما هم، سکوت و تنهایی حاکم باشد و فرزند شما تمرکز حواس نداشته باشد و سکوت افکار منفی یا خیالبافی در او ایجاد میکند که اگر با دوستانش درس بخواند این معایب از بین می رود و فقط باید به او اعتماد کنید که ام فردی پاک و صالح و درس خوان است ولی اگر مشاهده کنید که او عادت می کند و هر شب می خواهد خانه دوستانش باشد، این کار زیاد خوشایند نیست و باید برنامه ی دیگر اتخاذ کنید، زیرا عادت دوران کودکی به دنبالش نوجوانی می آید و کم کم جوانی و دیگر هیچ حوصله ای را نخواهد داشت که در کنار شما ان هر چیزی باید دارای اصول و متعادل باشد حتما ساعتی را مقری عادت کند که از آن ساعت عدول نکند، تا این برنامه هم بر او جزء قوانین منزل تلقی گردد ولی روی هم رفته سعی شود فضای خانه جاذبه و عاطفه لازم را داشته باشد که موجب فرار فرزندتان از منزل نشود.

نویسنده: پریسا سعیدی
 

  • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×