ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین آ (Vitamin A)

ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین آ (Vitamin A)

شرف الشمس

ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین آ (Vitamin A)

ویتامین آ نقشی حیاتی در فعالیت سالم قلب و عروق بدن داشته و در تنظیم سالم فشار خون لازم است

ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین آ (Vitamin A)

حقایق و ناگفته های مهم و خواندنی از مواد معدنی و ویتامین ها

کمبود ملایم ویتامین A در بدن به قدری شایع است که هر فرد به احتمال زیاد دچار آن شده است. حتی کمبود جزئی آن به دید و بینایی چشم ها زیان می رساند. در چشم ماده ای تولید می شود که حاوی ویتامین A می باشد و به «ارغوان دید» موسوم است. از این ماده ارغوانی به مقدار بسیار در چشم تولید و دوباره نابود می شود و این دور تولید و تجزیه پی در پی در سراسر عمر ادامه می یابد. وقتی نور به چشم می رسد. قسمتی از این ماده را تجزیه می کند و محصول این تجزیه با هدف، یک رشته انگیزش های عصبی است که آنچه را چشم می بیند به مغز اعلام میدارد.

افرادی که در نور تند و شدید و یا در نور کم که کاملا به دید شب نیاز دارد مشغول کار می باشند نسبت به کسانی که در نور ملایم کار می کنند. ویتامین A را به سرعت نابود نموده و یا در بدن بیشتر مورد مصرف قرار می دهند. مانند: اپراتور کامپیوتر، ماشین نویس، نویسندگان، محققین، معدنچیان، عکاسان، اسکی بازان و... تمامی کسانی که با تابش شدید نور بر روی کاغذ سروکار دارند و دستخوش فشار مکرر كلر در چشم می باشند باید از مواد مغذی سرشار از ویتامین A جهت پیشگیری بیشتر استفاده نمایند.

 در صورتی که به اندازه کفایت ویتامین A در اختیار بدن قرار نگیرد، موها خشک شده و شفافیت و جلای خود را از دست می دهند و پوست سر را شوره فرا می گیرد. اثر کمبود ویتامین A در شکل ناخنها بی تأثیر نیست. زیرا ناخنها به واسطه کمبود به آسانی پوسته یا راه راه و برجسته می شوند.

ویتامین آ

اثر کمبود خفیف ویتامین A ممکن است در چشم ظاهر شود، اما قبل از آن، در پوست بدن تغییراتی به وجود می آید. سلول های لایه درونی پوست می میرند و پوسته می شوند. همین سلول های مرده، جلوی کیسه های چربی و منافذ زیر پوست را می بندند و مانع رسیدن چربی به سطح پوست می شوند. در نتیجه پوست، چنان خشک و زبر می شود که سبب ایجاد خارش در سراسر بدن می گردد و زبری در ارنج، زانو، اکفل، و ناحیه عقب باز و ایجاد می شود. هرگاه سلولهای مرده عفونی شوند، ممکن است جوشهای ملتهب ایجاد گردد. در نتیجه پوست آمادگی ابتلا به عفونت هایی مانند: زرد زخم، کورک، دمل، تاول و ... را خواهد داشت. این مشکلات و بیماری ها در صورت افزایش مقدار خوراک ویتامین A مرتفع خواهد گردید.

برای رشد استخوان ها، مینای دندان، اشتهای خوب و کامل، هضم طبیعی، تولد، دوران شیردهی خانم ها، و تشکیل گلبول های سفید و قرمز خون، ویتامین A بسیار ضروری می باشد. مصرف مواد غذایی دارای ویتامینه، می تواند ضعف در دوران پیری را با تاخیر روبه رو نموده و بر افزایش طول عمر تأثیرگذار باشد.

به خاطر داشته باشید ویتامین A موجود در مواد غذایی، به واسطه نیترات های موجود در کویر شیمیایی و هم چنین به وسیله حفظ کننده های مواد غذایی نابود می شود.

  • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×