گیاه بامبو | نحوه نگهداری و پیچ دادن بامبو

گیاه بامبو | نحوه نگهداری و پیچ دادن بامبو

شرف الشمس

گیاه بامبو | نحوه نگهداری و پیچ دادن بامبو

گیاه بامبو | نحوه نگهداری و پیچ دادن بامبو را در طومار بیاموزید.

گیاه بامبو | نحوه نگهداری و پیچ دادن بامبو

گیاه بامبو

گیاه بامبو بومی مناطق استوایی غرب آفریقا و آسیای جنوب شرقی است و در جنگلهای این نواحی در بوته‌های به هم فشرده رشد میکند و ارتفاع ان به بالاتر از 20-30  متر می رسد. بیش از 662 نوع بامبو در جهان وجود دارد که دارای قطر و ضخامت های متفاوت هستند و در حال حاضر بهترین نوع بامبو در ژاپن ، چین و به طورکلی کشورهای شرق آسیا و هند روئیده و کشت می شود. در ایران نیز لیالستان لاهیجان، علی آباد (بین سخت سر و تنکابن )، قاسم آباد رودسر و تقریبا بیشتر نقاط شمال کشور را از مساعدترین مناطق رویش بامبو دانست. 

انواع بامبو از نظر پیچ و شکل ظاهری

1. پیچ فنری :  از نظر تعداد پیچ نیز به دسته های تک پیچ ، دو پیچ ، سه پیچ و چهار پیچ تقسیم می شود.
2. پیچ O  :به دلیل شباهت زیاد این نوع پیچ بامبو به کلمه O انگلیسی به این نام معروف است .
3. پیچ S:به علت شباهت زیاد این نوع پیچ بامبو به کلمه S انگلیسی به این نام معروف شده است .

بامبو

چگونه بامبو را پیچ دهیم؟

1.گیاه را در یک محیط کاملا تاریک قرار میدهند و یک نور مصنوعی را روی گیاه تنظیم میکنند و گیاه در جهت نور میرود و به مرور زمان حالت مارپیچی به خود میگیرد.

2.گیاه بامبو را در قالب های پیچ داده شده قرار میدهند پس از باز کردن قالب شکل دلخواه را به دست می اید.

3. فرم  دهی مرتب 

4.گیاه را حدود یک ماه بیرون از آب ولی در رطوبت 90 درصدی قرار می دهند که بدنش نرم شود ,در این زمان گیاه را در قالب گذاشته دوباره به آن آب می دهند.وقتی گیاه سفت و محکم شد حالت مارپیچی قالب را پیدا می کند.

نحوه نگهداری گیاه بامبو

عواملی موثر در تکثیر و رشد گیاه بامبو  

نور: نیاز به نورغیر مستقیم دارد. نور مستقیم موجب زرد شدن برگ های آن می شود.

دما: دما ی مناسب برای بامبو 18 الی 22 درجه سانتی گراد است.

رطوبت: اگر داخل آتاق خنک باشد کافی است، اما برای رشد و نگهداری بهتر، پیشنهاد می شود با اسپری آب پاشی شود.

آب: این گیاه غالبا در آب رشد می کند، اگرچه در خاک هم کاشت می شود. نباید به همه ساقه بامبو آب برسد. و نکته مهم این که فقط به 3 الی 5 بند آن آب برسد.

تغذیه : بامبو نیاز به کود دارد. بهتر است کودها را در ماه فقط یکبار در داخل گلدان بامبو حل کنیم.

بامبو

نگهداری بامبو

آب و یا در خاک ژله ای محیط مناسبی برای رشد بامبو است. هنگام خرید بامبو دقت کنید که لبه ی برگ ها سوخته نباشد و ساقه و برگ ها سرحال باشند و بعد از خرید حتما دور آن روزنامه بپیچیدتا به گیاهتان شوک وارد نشود. ماهی یک بار بامبوها را باید حمام کرد. گیاه را در کنار رادیاتور و یا در معرض باد کولر و کنار تلویزیون قرار ندهید. برگ های بامبو به خاطر خشکی هوا تغییر می کنند و زرد می شوند که باید روی برگ ها آب اسپری کنید تا طراوت و تازگی را بازیابند. اگر از این گیاه به خوبی مراقبت کنید تا یک متر هم بلند می شوند. اگر خواستید آب گلدان را تعویض کنید یک روز قبل آب را کنار بگذارید تا املاح آن ته نشین شود ,چون بامبو به کلر حساس است . آب گلدان را دو هفته یک بار تعویض کنید. از جابجا كردن گياه بامبو در داخل ساختمان بپرهيزيد زيرا گياه بعد از مدتي به مكاني كه در آن قراردارد عادت مي كند و جابجايي ممكن است باعث وارد شدن استرس به گياه و زرد شدن برگ ها گردد.

تکثیر بامبو

تکثیر بامبو بسیار ساده است، یکی از روشهای ازدیاد این گیاه قلمه زدن است و در هر زمانی و هر فصلی می توان آن را قلمه زد. از هر جای گیاه که خواستید قلمه می زنید.

تکثیر بامبو به روش قلمه زدن

برای تهیه  قلمه ساقه های تازه را به طول ۲۰ سانتی متر یا بیشتر با استفاده از چاقو از قسمت زیر بند برش دهید و از گیاه اصلی جدا کنید و برای اینکه عمل ریشه زایی انجام شود آن را در یک ظرف پر از آب تمیز قرار دهید. البته این گیاه را میتواند از طریق پاجوش هم تکثیر کرد اگر جوانه هایی از کنار گیاه میرویند را جدا کنید و در آب قرار دهید میتوانید این گیاه را به شکل پاجوش تکثیر کنید. پس از  قلمه محل برش را با لاک یا رنگ بپوشانید.

نویسنده: مستانه کیا

  • ۱۵ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×