نوشیدنی خنک تابستانی | طرز تهیه نوشیدنی خنک تابستانی

نوشیدنی های خنک تابستانی

شرف الشمس

نوشیدنی های خنک تابستانی

نوشیدنی های خنک تابستانی، انواع نوشیدنی های خنک تابستانی با در طومار بیاموزید.

نوشیدنی های خنک تابستانی

نوشیدنی خنک تابستانی

با فرا رسیدن فصل تابستان، بازار نوشیدنی های خنک داغ می شود و همه به تهیه و خرید این نوشیدنی ها روی می آورند و در این بین افرادی هستند که به دلیل اهمیت دادن به سلامت خود، نوشیدنی های گیاهی و خانگی را به نوشیدنی های صنعتی ترجیح می دهند. نوشیدنی سرد ساده برای فصل تابستان که هوا بسیار گرم است، خیلی می چسبد و احساس خنک شدن و تازه شدن به انسان می دهد. بسیاری از این نوشیدنی ها با اینکه به شیوه ساده ای تهیه و مصرف می شوند، ولی خواص بسیار مفیدی دارند. برای مثال برخی از آنها تقویت کننده، آرام بخش و دسته ای نیز تأثیر درمانی دارند.
در این بخش با طرز تهیه برخی از این نوشیدنی های گیاهی سالم و مفید و دسرهای خنک که برای فصل گرم تابستان و پیشگیری از گرمازدگی نیز سودمند هستند، آشنا خواهید شد:

سان شاین

به لایه هایی از بستنی و ژله که پشت سرهم در درون لیوان ریخته می شوند «سان شاین» می گویند. در واقع سان شاین از انواع دسرهای خوشمزه است که مواد اصلی به کار رفته در طرز تهیه ی آن، میوه های دلخواه و بستنی و ژله ها هستند. شما می توانید در بین لایه های ژله و بستنی، از انواع مخلفات دلخواه تان استفاده نمایید و این را هم در نظر داشته باشید که مهم ترین بخش سان شاین تزیین آن است.

مواد لازممقدارمیزان کالری
بستنی وانیلییک یا دو لیتر (به مقدار لازم)200 در هر 100 گرم
ژلهچند طعم و رنگ ژله60 در هر 100 گرم 
سس توت فرنگی و یا سس شکلاتبرای تزیین200 در هر 100 گرم
میوه دلخواهمثلا موز و توت فرنگی و آناناس-
شکلات رنده شدهبرای تزیین500 در هر 100 گرم
مغز پسته، پودر گردو، خامه، چتر، شوکورولبرای تزیین-

طرز تهيه
لیوان هایی که برای سرو سان شاین در نظر دارید را مدتی قبل از تهیه سان این در درون یخچال قرار دهید تا سرد شوند. ابتدا پودر ژله را درون ظرفی بریزید یک لیوان آب جوش به پودر ژله اضافه کنید و ژله را هم بزنید تا به خوبی در درون آب جوش حل شود. بعد از حل شدن ژله، یک لیوان آب سرد به آن اضافه کنید و دوباره ژله را هم بزنید و آن را به مدت ۵ ساعت در درون یخچال قرار دهید، تا خودش را بگیرد.
بعد از آماده شدن ژله ها در مرحله بعدی لیوان های بلندی را انتخاب کنید و ته هر لیوان را به اندازه ۳ سانت از ژله پر کنید و سپس یک لایه از بستنی وانیلی را هم به اندازه ۳ سانت بر روی ژله بریزید و به همین ترتیب لایه های ژله و بستنی را تا بالای لیوان بر روی هم بریزید. بهتر است که لایه آخری سان شاین بستنی باشد. می توانید در بین لایه های بستنی و ژله از برش های هر نوع میوه دلخواه (که البته بهتر است از موز و توت فرنگی و آناناس استفاده شود)، مغز پسته و شکلات رنده شده نیز استفاده کنید. حتی می توانید از خرده کیک نیز استفاده کنید؛ چرا که طعم لذيذ و دلچسبی به معجون شما خواهد داد.
سپس بعد از تمام شدن لایه های بستنی و ژله، بر روی آنها مقداری خامه بریزید و شوكو رول ها و چتر تزیین را در داخل آن قرار دهید و با کمک شکلات رنده شده و برش های میوه و پودر گردو و مغز پسته و مقداری سس توت فرنگی و شکلات، سان شاین را تزیین کنید. سان شاین دسری خوشمزه و متفاوت است و شما میتوانید این دسر خوشمزه را برای مهمانی ها و مجالس خود تهیه نمایید. امیدواریم از طرز تهیه سان شاین در منزل نهایت لذت را ببرید. 

شیرعسلی خانگی

مواد لازممقدارمیزان کالری
شکریک لیوان400 در هر 100 گرم
شیردو لیوان300
کره50 گرم370

شیرعسلی یک دسر خیلی خیلی ساده است که در خانه به راحتی می شود آن را درست کرد. هرچه ماهیتابه ی شما بزرگتر باشد، درست شدن آن کمتر طول میکشد. شیر و شکر را داخل ماهیتابه می ریزیم و آن را روی حرارت کم می گذاریم و مدام با قاشق چوبی هم می زنیم. آن قدر عمل هم زدن را ادامه می دهیم، تا نصف شیر تبخیر شود و ما به شیرعسلی غلیظ دلخواه مان برسیم. اگر شعله زیاد باشد و شما مداوم، هم نزنید، شیرعسلی تان حتما گلوله گلوله می شود؛ پس مراقب باشید. در آخر هم که به غلظت مورد نظر رسید، به آن کره را اضافه کنید. بدین ترتیب شیرعسلی خوش مزه شما آماده است.

سنگر خنک

سنگریا خنک تابستانی

مواد لازممقدارمیزان کالری
آب پرتقال (خنک )دو پیمانه172
آب انگور سفید شیرین نشده خنکیک پیمانه144
آب کرن برییک پیمانه-
آب لیمویک لیتر220
یخمقداری0

تکه های میوه های گوناگون(پرتقال، لیمو، آناناس

هلو پوست کنده و توت فرنگی)

دو پیمانه-
برگ های کوچک نعنامقداری43 در هر 100 گرم

طرز تهیه
در یک کاسه بزرگ یا پارچ، آب میوه های خنک پرتقال، انگور سفید و کرن بری را با هم مخلوط کنید. سپس به مخلوط خود آب لیمو را اضافه کنید. دو سوم هرده لیوان را با یخ پر کنید. میوه ها را در لیوان بریزید. مخلوط آب میوه را داخل لیوان ها بریزید. آنها را با برگ های نعنا تزئین کنید.

آگوئا فرسکا خیار
مواد لازممقدارمیزان کالری
خیار متوسط4 عدد ( حدود 5 پیمانه)20
آبنصف پیمانه0
نمکنوک قاشق چای خوری0
مکعب های یخسه پیمانه0
نعنا یا ریحانیک دسته کوچک (یک پیمانه)43 در هر 100 گرم
لیمو ترشیک عدد14
شربت قندبه مقدار لازم (بر حسب طبع)400 در هر 100 گرم
برش های باریک خیاراختیاری-

طرز تهیه
در مخلوط کن خیار ( پوست کنده، دانه گرفته و خرد شده)، آب و نمک را با هم مخلوط کنید تا حسابی له و نرم شود. تکه های یخ و نعنا را اضافه کنید و دوباره مخلوط کنید تا یخ ها خرد شوند. آب لیمو را بگیرید و با شربت قند اضافه کنید. هنگام سرو می توانید برش های باریک خیار را داخل هر لیوان بیندازید.
برای تهیه شربت قند نیزیک پیمانه آب و یک پیمانه شکر را با هم مخلوط کنید. داخل قابلمه بریزید و با شعله متوسط حرارت دهید تا زمانی که شکر حل شود. پس از خنک شدن، آن را به آگوئا فرسكا اضافه کنید.

نوشیدنی هندوانه

نوشیدنی خنک هندوانه

مواد لازممقدارمیزان کالری
هندوانهسه پیمانه135
شکرسه چهارم پیمانه400 در هر 100 گرم
برگ های ریز نعنانصف پیمانه43 در 100 گرم
آب انگور سفیددو  پیمانه288
پوست رنده شده لیمویک قاشق چای خوری0
آب لیمو خنکسه چهارم پیمانه33
آب گازدار خنک 4 پیمانه0
برگ های تازه نعنااختیاری-
برش های هندوانهاختیاری-

هندوانه ها را داخل مخلوط کن بریزید تا له شوند. سپس آن را از صافی عبور دهید تا تفاله های آن گرفته شود. در یک کاسه بزرگ، شکر و نعنا را با هم مخلوط کنید و با پشت یک قاشق چوبی، برگ های نعنا را فشار دهید تاله شوند. آب انگور سفید، پوست رنده شده لیمو، آب لیمو و پوره هندوانه را اضافه کنید. هم بزنید تا شکر حل شود. داخل لیوان ها یخ بریزید و آب میوه را روی آنها بریزید. در صورت تمایل با تکه های هندوانه و برگ نعنا تزئین کنید.

لیموناد

لیموناد مادلاین

مواد لازممقدارمیزان کالری
لیمو ترش زرد6 عدد (1.5 پیمانه آب لیمو)26 در هر 100 گرم
لیمو ترش سبزدو عدد(یک سوم پیمانه آب لیمو)26 در هر 100 گرم
شکر یک پیمانه400 در هر 100 گرم
آب6 پیمانه0
تمشک تازهیک پیمانه80 در هر 100 گرم
تکه های لیمو ترش سبز و زردبرای تزیین-

طرز تهیه
در یک پارچ بزرگ، آب لیموها، شکر و آب را با هم مخلوط کنید. هم بزنید تا شکر حل شود. تمشک را اضافه کنید. روی آن را بپوشانید و اجازه دهید یک شب تا صبح در یخچال بماند. سپس با تکه های لیموترش سبز و زرد آن را تزئین کنید.

پانچ چای

پانچ چای

مواد لازممقدارمیزان کالری
چای سیاه دم شده900 گرم0
شکرنصف پیمانه400 در هر 100 گرم
چوب دارچین20 سانتی متر261 در هر 100 گرم
برگ ریحان تازه خرد شدهیک چهارم پیمانه40 در هر 100 گرم
لیمو ترش سبز و زرد قاچ شدهیک عدد42 در هر 100 گرم
پرتقال چاق شدهیک عدد37 در هر 100 گرم
آب گازدار900 گرم0
قالب یخمقداری0
چوب دارچیناختیاری-
تکه های پرتقال و لیمواختیاری-
برگ ریحانبرای تزیین-

طرز تهیه
چای را دم کنید و پس از خنک شدن، درون پارچ بریزید. شکر را به آن اضافه کنید و هم بزنید. چوب دارچین، ریحان خرد شده، لیمو و پرتقال برش خورده را اضافه کنید. روی آن را بپوشانید و به مدت ۴ تا ۲۴ ساعت داخل یخچال نگهداری کنید. حال مایع را از صافی عبور دهید و تکه های میوه و سبزی را خارج کنید. خیلی آرام آب گازدار را اضافه کنید و با قالب های یخ آن را سرو کنید. برای تزئین نیز می توانید با تکه های مرکبات و برگ های ریحان آنها را تزئین کنید. 

آب لیموی خنک

مواد لازممقدارمیزان کالری
لیموی خرد شده4 عدد80
برگ های تازه نعنا و ریحان1.5 پیمانه43 در هر 100 گرم
آب6 تا 8 پیمانه0
یخ6 تا 8 پیمانه0
برگ های تازه نعنا یا ریحانبرای تزیین-

طرز تهیه 
تکه های لیمو را داخل پارچ بیندازید. برگ های نعنا را کف دست خود کمی فشار داده تا عصاره آن بیرون بیاید. سپس آنها را نیز داخل پارچ ریخته و بر روی آن، آب اضافه کنید. درب آن را ببندید و به مدت ۱ الی ۸ ساعت آن را در یخچال خنک کنید. مایع را از صافی عبور دهید تا برگ های سبزیجات جدا شوند. تکه های لیمو و برگ های نعنا را در ۶ یا ۸ لیوان به طور مساوی تقسیم کنید. برای هر لیوان یک قالب یخ بیندازید. آب لیمو را اضافه و سرو کنید. 

موهیتو


موهیتو (نوشیدنی محبوب و پرطرفدار مکزیکی)

مواد لازممقدارمیزان کالری
آبیک لیوان0
شکریک لیوان400 در هر 100 گرم
برگ نعنا20 عدد43 در هر 100 گرم
آب گازدارنصف لیوان0
یخ خرد شدهبه مقدار لازم0
لیمو ترش تازهیک عدد20

موهیتو یکی از نوشیدنی های محبوب سراسر جهان است که به دلیل داشتن نعنا و لیمو ترش خواص زیادی برای آن گزارش شده است. همچنین این نوشیدنی طعم بی نظیری دارد. موهیتو یکی از نوشیدنی های محبوب و پرطرفدار و سنتی در کشور کوبا می باشد که سال های زیادی است در منوهای کافی شاپ های ایران نیز تهیه می شود و طرفداران زیادی در ایران پیدا کرده است. این نوشیدنی را به راحتی می توانید در خانه تهیه کنید و از طعم فوق العاده ی آن لذت ببرید.
نوشیدنی موهیتو را به روش های مختلف، ولی مشابه یکدیگر تهیه می کنند. این نوشیدنی خنک در روزهای گرم تابستان بسیار پرطرفدار است. در ادامه یکی از ساده ترین روش های طرز تهیه موهیتو را بیان خواهیم کرد.
طرز تهیه
ابتدا شکر و آب را با یکدیگر مخلوط کرده و درون قابلمه ای ریخته و بر روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا شربت غلیظی درست شود. در مرحله دوم، برگ های نعنا را به شربت آماده شده اضافه کرده و قابلمه را از روی حرارت بردارید. سپس اجازه دهید شربت سرد شود. هرچه شربت بیشتر سرد شود، نوشیدنی موهیتو شما خوش مزه تر و خوش طعم تر خواهد شد.
در این مرحله آب لیمو ترش را گرفته و لیوانی که می خواهید نوشیدنی را در آن بریزید، آماده کنید. چند برگ نعنا داخل لیوان مورد نظر ریخته و توسط گوشکوب یا چنگال آن را له کنید تا عطر نعنا بیشتر و بهتر پخش شود. در این مرحله، یخ های خرد شده را بر روی نعنا داخل لیوان بریزید و سپس ۵۰ میلی لیتر آب گازدار و ۲۵ میلی لیتر آب لیموترش و نصف لیوان از شربت آماده شده را اضافه کنید. موهیتو آماده است.

  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×