نکاتی که قبل از خرید موکت باید بدانید

نکاتی که قبل از خرید موکت باید بدانید

شرف الشمس

نکاتی که قبل از خرید موکت باید بدانید

در این مطلب نکاتی کلی نیز وجود دارند که قبل از انتخاب و خرید هر نوع موکتی برای هر محیطی باید لحاظ شوند.

نکاتی که قبل از خرید موکت باید بدانید

قبل از خرید موکت این نکات را بدانید

موکت ها با هر نوع سبک مبلمان و دکوری هماهنگ بوده و از لحاظ تجملی نیز در سطح بالایی هستند.
موکت ثابت سراسری، رنگ و بافت و نقش را به فضای منزل می آورد. به علاوه، بافت موکت عایق حرارت و صوت است.
به همین دلیل در مکان های پرسر و صدا و سرد استفاده از موکت بسیار مناسب است.
هم موکت و هم فرش به دلیل بافت ملموس و لطیفی که دارند باعث تلطیف خطوط راست و معماری هندسی اتاق می شوند. از آنجا که موکت ها در بافت، رنگ و طرح های متنوع در دسترس هستند، هماهنگ کردن آنها با انواع دکوراسیون نیز براحتی صورت می گیرد. به طور معمول، اتاق های کم اثاثیه را موکت می کنند تا مبله تر به نظر برسد.
همچنین موکت برای پوشش اتاق هایی که کف چندان زیبایی ندارد، مناسب است. انتخاب موکت طرحدار برای فضاهای بزرگ کار هوشمندانه ای است؛ چراکه با این کار، فضا کوچک تر و دوستانه تر به نظر می رسد. برای اتاق های کوچک از موکت های ساده و بدون طرح و با رنگ روشن استفاده کنید تا اتاق بزرگ تر به نظر برسد.

 

خرید موکت

قبل از خرید موکت این نکان را لحاظ کنید

 
نکته دیگر این که هر چه پرز موکت ها کمتر باشد، فضای اتاق بزرگ تر جلوه می کند. موکت هایی که رنگ تیره دارد، فضاهای بزرگ را به جایی دنج و کوچک تبدیل می کند. موکت هایی که در آن رنگ های آفتابی به کار رفته است نیز حس گرمای مطلوبی را به محیط می دهد و برای اتاق هایی که از نور طبیعی آفتاب بی بهره است، گزینه خوبی به شمار می آید.
موکت هایی که رنگ سرد دارد باعث تعدیل فضاهای بسیار روشن می شوند. اینها نکاتی درباره رنگ و طرح بودند که باید قبل از انتخاب و خرید مدنظر قرار داده شوند، ولی نکاتی کلی نیز وجود دارند که قبل از انتخاب هر نوع موکتی برای هر محیطی باید لحاظ شوند.

این نکات عبارتند از:

1 ـ ابتدا مشخص کنید موکت را برای چه مکانی می خواهید، موکت های قدیمی معروف به کبریتی، کفپوشی ارزان، اما کم پشت و حتی زبر با امکان شست و شوی سریع و راحت محسوب می شوند، اما در مقابل موکت های ضخیم و طرح دار طرفداران بیشتری در بازار دارند. این موکت ها که رنگ بندی بالایی دارند بیشتر برای پوشاندن کف اتاق خواب ها استفاده می شوند. قیمت آنها از متری 18 هزار تومان به بالاست که این مبلغ در طرح های مختلف ارزان تر یا گران تر هم می شود. انتخاب این مدل موکت ها گرچه زیبایی خاصی را به فضای خانه می بخشد، اما دردسرهای خاص خود را دارد. تمیز کردن این موکت ها در اتاق کودک مصائب خاص خود را دارد مخصوصا وقتی خرده ریزهای خوراکی وارد تورفتگی های موکت شوند.

2ـ مشخص کنید که موکت طرح برجسته می خواهید یا ساده، طرح های برجسته شکیل تر و زیباتر هستند، اما جاروکشی و تمیز نگه داشتنشان برخلاف موکت های تخت و کم پشت سخت تر است.

3ـ قبل از خرید، پشت موکت را نیز از نظر کیفیت مواد یا نوع گره بررسی کنید، هر چه گره ها نزدیک تر و تراکم و فشردگی بافت بیشتر باشد، استحکام موکت بیشتر است.

 

خرید موکت

قبل از خرید موکت این نکان را لحاظ کنید

 

4ـ به یاد داشته باشید که تقلب در برندهای مشهور بیشتر است، این اجناس را از نمایندگی بخرید تا جای کالای اصلی، جنس تقلبی با مواد نامرغوب نخریده باشید. حواستان باشد حتما مدت و معیار گارانتی و خدمات حین ضمانت را نیز بپرسید و در نظر بگیرید.

5ـ هنگام نصب دقت کنید که جهت خواب همه قطعات به یک طرف باشد.

6ـ قبل از انتخاب موکت از فروشنده بخواهید نحوه چسباندن آن را به شما توضیح بدهد و بهتر است در مورد شست وشوی هر کدام از موکت ها نیز اطلاعاتی به دست بیاورید.

نکاتی که قبل از خرید موکت باید بدانید

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
سرکتاب

×