نگاهی اجمالی به سیستم عامل جدید Android 7.0 Nougat (بخش دوم)

نگاهی اجمالی به سیستم عامل جدید Android 7.0 Nougat (بخش دوم)

نگاهی اجمالی به سیستم عامل جدید Android 7.0 Nougat (بخش دوم)

همان‌طور که مستحضر می‌باشید پیشتر خبرهای گوناگونی مبنی بر عرضه زود هنگام جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل قدرتمند کمپانی گوگل تحت عنوان android در سطح ...

نگاهی اجمالی به سیستم عامل جدید Android 7.0 Nougat (بخش دوم)

 

همان‌طور که مستحضر می‌باشید پیشتر خبرهای گوناگونی مبنی بر عرضه زود هنگام جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل قدرتمند کمپانی گوگل تحت عنوان آندروید در سطح اینترنت انتشار یافته و شایعات ضدونقیض بسیاری را نیز تاکنون با خود به همراه داشته است. اکنون با عرضه نسخه پیش‌نمایش اختصاصی توسعه‌دهندگان (Developer Preview) از جانب کمپانی گوگل نوبت به عرضه نقد و بررسی‌ها و نگاه‌های اجمالی مبنی بر ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید و تازه‌نفس سیستم‌عامل نامبرده توسط رسانه‌های مختلف فرا رسیده است. در بخش پیشین مقاله نرم‌افزاری "نگاهی اجمالی به سیستم‌عامل جدید Android 7.0 Nougat"با برخی از مشخصه‌ها و تغییرات انجام گرفته در پیش‌نمایش‌های دوم و سوم سیستم‌عامل نامبرده نظیر تغییر کلی ظاهر پوشه‌ها، به‌روزرسانی آسان‌تر و نصب روان برنامه‌ها، پلتفرم واقعیت مجازی Daydream، افزودن رابط برنامه‌نویسی ولکان و ... آشنا شدیم و دانستیم که نسخه هفتم سیستم‌عامل محبوب آندروید در پشتیبانی از قابلیت‌های مختلف بسیاری غنی‌تر از گذشته ظاهر گشته است. در این بخش از مقاله نرم‌افزاری فعلی با ویژگی‌ها و قابلیت کلی اولین نسخه از پیش‌نمایش اختصاصی توسعه‌دهندگان سیستم‌عامل فوق آشنا شده و سپس در آخر نیز به جمع‌بندی می‌پردازیم.

ویژگی‌های معرفی شده در اولین نسخه از پیش‌نمایش اختصاصی توسعه‌دهندگان

android-nougat-developer-preview1

پشتیبانی از قابلیت پردازش همزمان چندین برنامه مختلف در پنجره‌های کاملاً مستقل از یکدیگر

قابلیت نامبرده در مقایسه با دیگر ویژگی‌ها و فاکتورهای معرفی گردیده تاکنون به نظر می‌رسد که جدیدترین خاصیت افزوده شده به هفتمین نسخه از سیستم‌عامل محبوب آندروید به شمار رفته و موفق به دریافت عنوان پرچم‌داری از میان دیگر مشخصه‌های موجود گردیده است، اما اگر به گذشته نگریسته و اندکی دقت نمایید متوجه می‌شوید که این گونه نیست. کمپانی‌های فعال درزمینهٔ طراحی و ساخت سخت‌افزارهای هوشمند قابل حمل نظیر سامسونگ، ایسر، ایسوس و ... از زمان اقتباس سیستم‌عامل آندروید تاکنون قابلیت نامبرده را در قالب حالت‌های مختلفی در دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل مذکور گنجانده و بسترهای لازمه جهت استفاده از آن را برای کاربران خود فراهم آورده‌اند، اما همان‌طور که مستحضر می‌باشید بسیاری از مشترکان سخت‌افزارهای هوشمند تغییرات ظاهری و برنامه‌های غیر کاربردی موجود در نسخه‌ آندرویدهای عرضه شده از جانب کمپانی‌های توسعه‌دهنده سخت‌افزاری را نپذیرفته و پس از دریافت واحد خود بلافاصله اقدام به نصب رام‌های سفارشی و استفاده از سیستم‌عامل خام کمپانی گوگل می‌کنند. اکنون با افزودن قابلیت نامبرده به ویرایش پیش‌فرض سیستم‌عامل مورد بحث بسترهای لازمه به منظور استفاده از آن فراهم و موانع سد راه کاربران دوستدار نسخه خام آندروید جهت بهره بردن از حداکثر پتانسیل‌های موجود بدون قربانی نمودن ویژگی‌های سودمند نظیر قابلیت نامبرده مرتفع گردیده‌اند.

هنگامی‌که فردی قصد گشودن تعداد دو برنامه مختلف به‌صورت پهلوبه‌پهلو را در سر داشته باشد با فشردن و نگهداری کلید Overview (کلید مربع‌گون) می‌تواند هدف خود را تحقق ببخشد. عمل نامبرده قابلیت چند پنجره‌ای را بلافاصله فعال کرده و برنامه فعلی که شخص در حال استفاده از آن می‌باشد در قالب ورودی اصلی در یکی از پنجره‌های نمایان گردیده ظاهر شده و پنجره دیگر نیز نرم‌افزارهایی که قابلیت پشتیبانی از ویژگی پردازش موازی را دارا می‌باشند به منظور انتخاب در بطن خود فهرست می‌کند. در این حالت صفحه‌نمایشگر دستگاه مورد استفاده با توجه به جهت قرارگیری سخت‌افزار به دو بخش عمودی یا افقی تقسیم‌بندی شده و بسترهای لازمه جهت استفاده همزمان از تعداد دو برنامه مختلف را فراهم می‌آورد. یکی دیگر از روش‌های موجود به منظور فعال‌سازی قابلیت پردازش همزمان برنامه‌های گوناگون از طریق کلیک بر روی کلید Overview جهت نمایان‌سازی صفحه برنامه‌های اخیر و سپس تقه و کشیدن برنامه مورد نظر به سمت لبه صفحه‌ نمایشگر به منظور قرارگیری آن در حالت چند پنجره‌ای انجام می‌پذیرد. اشغال و استفاده از دیگر پنجره نمایان گردیده نیز همانند توضیحات پیشتر انجام می‌پذیرد. آیکون مربع‌گون کلید نامبرده هنگام بهره بردن از قابلیت مورد ذکر به شکل یک آیکون مربع دو قسمتی تغییر ظاهر می‌دهد که خود نمایانگر فعال‌سازی ویژگی نامبرده می‌باشد.

android_n_multi-window_landscape

در حالت پیش‌فرض صفحه‌نمایشگر هنگام فعال‌سازی قابلیت نامبرده به‌صورت کاملاً مساوی از وسط به دو قسم تقسیم‌بندی شده و بزرگی پنجره‌های موجود با یکدیگر توفیری ندارند، اما هنگام استفاده از برخی نرم‌افزارهای به خصوص قابلیت تغییر اندازه پنجره‌های نمایان گردیده در اختیار فرد قرار داده شده و شخص با کشیدن خط مجزا سازی قرار گرفته در میانه صفحه می‌تواند دوسوم حجم نمایشگر را در اختیار برنامه مورد نظر خود قرار دهد. اگر چه برخی از برنامه‌های توسعه یافته ممکن است نسبت ابعاد تصویر 1:1 را به شخص تحمیل کنند (قابلیت تغییر اندازه پنجره‌ها میسر نمی‌باشد)، نرم‌افزارهایی نظیر Spotify و ... به منظور تطبیق با میزان مختلف اندازه صفحات نمایشگر به‌صورت پویا تغییر می‌کنند. همچنین ذکر این نکته نیز ضروری است که قابلیت استفاده از حالت پردازش‌های به هم پیوسته هنگام بهره بردن از اپلیکشن‌های بازی امکان‌پذیر نمی‌باشد، به‌عبارتی‌دیگر بازی‌های گوناگون در حالت چند پنجره‌ای اجرا نشده و به منظور استفاده ازحداکثر پتانسیل سخت‌افزارهای قرار گرفته در بطن دستگاه در حالت تمام صفحه اجرا می‌شوند.

اگر شخص هنگام فعالیت ویژگی نامبرده کلید Overview را یک مرتبه بفشارد برنامه اصلی به سمت بالای صفحه هدایت می‌شود، اما پنل اطلاع‌رسانی موجود جهت آگاه‌سازی شخص از فعال بودن قابلیت پردازش چند پنجره‌ای به لون دیگری تغییر رنگ پیدا می‌کند. اگر سخت‌افزار در وضعیت افقی قرار داشته باشد برنامه اصلی هنگامی فشردن کلید مذکور و انتقال آن مقداری از سمت کناره‌های صفحه قابل رؤیت می‌باشد. اکنون اگر فرد برنامه دیگری را (به‌عنوان‌مثال از طریق منوی برنامه‌های نصبی) بگشاید نرم‌افزار مربوطه در بخش ثانویه صفحه‌نمایشگر نمایان می‌گردد. فشردن و نگهداری کلید Overview به منظور خروج کامل و مناسب از حالت پردازش چند پنجره‌ای ضروری می‌باشد. لازم به ذکر نیست که قابلیت نامبرده با افزایش اندازه صفحات نمایشگر سخت‌افزار کاربرد بیشتری داشته و سودمندی خود را کاملاً به رخ می‌کشد. استفاده از ویژگی نامبرده ممکن است در یک تلفن همراه میزبان صفحه‌نمایش چهار اینچی جالب نباشد، اما یک تبلت حاوی صفحه‌نمایشگر هشت اینچ در بهره بردن از طیف گسترده پتانسیل آن بسیار توانا است.

android_n_multi-window_home

منوی اطلاع‌رسانی و میانبرهای دسترسی سریع

تغییرات ایجادی توسط گوگل در منوی اطلاع‌رسانی گنجانده شده در سیستم‌عامل آندروید همچنان با قدرت ادامه یافته و کمپانی نامبرده در بخش مذکور بسیار ثابت قدم می‌باشد. میانبرهای دسترسی سریع در جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل آندروید با جلوه‌های گرافیکی و پویانمایی‌های زیبا و لذت بخشی به سمت پایین صفحه هدایت شده و برخی از آیکون‌های مربوطه نیز جهت حذف لغزش دوباره انگشت جهت دسترسی آن‌ها به بخش بالای منوی اطلاع‌رسانی سنجاق شده‌اند. علاوه بر آن قابلیت تغییر و شخصی‌سازی میانبرهای دسترسی سریع قرار گرفته در منوی ثانویه نیز در اختیار کاربران قرار گرفته است.

در بخش اطلاع‌رسانی نیز کمپانی گوگل سیستم نامبرده را به گونه‌ای طراحی کرده است که توسعه‌دهندگان برنامه‌های مختلف از توانایی باندل و دسته‌بندی اطلاع‌رسانی‌های برنامه‌های گوناگون نظیر نرم‌افزارهای پیام‌رسان و ... برخوردار باشند که این خود در مرتب‌سازی و ایجاد نظم در بخش نامبرده بسیار تأثیرگذار است. گسترش و بسط دادن پیام‌های اطلاع‌رسانی دسته‌بندی شده اکنون با کلیک بر روی آیکون مربوطه یا لغزش بر روی آن‌ها با تعداد دو انگشت قابل انجام می‌باشد. پیام‌های اطلاع‌رسانی مربوطه علاوه بر ویژگی‌های نامبرده در نمایش گستره فراتری از محتویات غنی‌تر شده و جزئیات بیشتری را با جلوه‌های بصری جدید در دسترس کاربران قرار می‌دهند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های معرفی گردیده در سیستم اطلاع‌رسانی تازه‌نفس فوق قابلیت پاسخ مستقیم از طریق منوی نامبرده می‌باشد. پیشتر قابلیت مذکور در برنامه‌ها و نرم‌افزارهای به خصوصی نظیر Hangouts و ... حاضر بوده و استفاده از آن به‌صورت گسترده برای تمامی برنامه‌های موجود برقرار نبوده است، اما جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل آندروید موانع سد راه پاسخ مستقیم از طریق منوی اطلاع‌رسانی را به‌صورت کامل مرتفع ساخته و قابلیت استفاده گسترده از آن را کاملاً فراهم آورده است. هنگامی‌که شخص پیام آگاه‌سازی مربوطه را از طریق منوی اطلاع‌رسانی دریافت می‌کند، گزینه پاسخ (Reply) نمایان گردیده در زیر پیام آن را به یک زمینه متنی جهت پاسخ مستقیم بدون گشودن نرم‌افزار مربوطه مبدل می‌سازد.

android-n-direct-reply

بهبود قابلیت خواب کوتاه (Doze) و مصرف باتری

نسخه پیشین سیستم‌عامل آندروید تحت عنوان مارشملو افزایش بازده عملکردی باتری دستگاه‌های هوشمند را از طریق معرفی قابلیت خواب کوتاه و نزول میزان استفاده از انرژی ذخیره‌ای هنگامی‌که سخت‌افزار در حالت ایستا و ساکن قرار دارد تحقق بخشیده است. این خود بدان معنی است که اگر فراموش کنید تلفن همراه خود را پیش از خواب به شارژ متصل کنید به دلیل فعالیت برنامه‌های پس‌زمینه سیستم‌عامل در صبح هنگام با دستگاهی خاموش و خالی از شارژ مواجه نشده و در حقیقت در طول شبانه روز ممکن است اغلب تنها یک یا دو درصد از میزان انرژی ذخیره‌ای باتری کاهش پیدا کند. اکنون با معرفی جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل محبوب آندروید قابلیت نامبرده مجدداً تحت تغییر و نوسازی قرار گرفته که این خود به فزونی بیشتر راندمان عملکردی و کاهش مصرف باتری هنگامی‌که صفحه‌نمایشگر خاموش بوده و تلفن همراه به‌صورت ساکن قرار دارد منتهی گردیده است. پروژه Svelte گزینه دیگری می‌باشد که کمپانی گوگل به منظور بهینه‌سازی و کاهش مصرف حافظه توسط برنامه‌های مختلف در پی توسعه و خلق آن می‌باشد.

میانبر برنامه‌های اخیراً مورد استفاده قرار گرفته

ویژگی نامبرده به دلیل عدم برخورداری از کلید یا گزینه‌ای جهت اطلاع به راحتی نادیده گرفته می‌شود. هنگامی‌که شخص در حال استفاده از یک نرم‌افزار می‌باشد اگر دو مرتبه کلید Overview را بفشارد سیستم‌عامل به‌صورت خودکار آخرین برنامه‌ای که فرد پیش از گشودن نرم‌افزار فعلی در حال استفاده از آن بوده است را می‌گشاید، فشردن دو مرتبه کلید نامبرده به‌صورت خودکار برنامه اخیر را بسته و برنامه فعلی را مجدداً نمایان می‌سازد. قابلیت مذکور می‌تواند به عنوان جایگزینی مناسبی برای ویژگی پردازش چند پنجره‌ای به شمار رفته و هنگام به انجام رسانی عملیات کپی و جایگذاری، یا ارجاع بین دو برنامه مختلف نیز بسیار تأثیرگذار بوده و خوش بدرخشد.

حالت شب

حالت دیگری که به دلیل مخفی بودن و عدم برخورداری از گزینه‌ای مخصوص به راحتی نادیده گرفته شده و بلا استفاده می‌ماند حالت شب است. ویژگی نامبرده پیشتر در نسخه پیش‌نمایش سیستم‌عامل آندروید مارشملو حاضر بوده و تحت استفاده همگان قرار گرفته است، اما متأسفانه نسخه پایدار و نهایی منتشره از آن بهره نبرده و هم‌اکنون فاقد آن می‌باشد.

همان‌طور که مستحضر می‌باشد حجم عظیمی از اخبار، مقالات، متون، بیانیه و گفته‌های مختلف پیرامون تأثیرات ایجادی در تغییر الگوی خواب و ریتم‌های شبانه‌روزی ناشی از استفاده از صفحات نمایشگر گوناگون و تأثیرات مخرب آن‌ها در زندگی فردی و اجتماعی هم‌اکنون در سطح اینترنت و بسیاری از رسانه‌های مختلف موجود بوده و این مهم با گسترش و فراگیری استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند که امروزه زندگی بدون آن‌ها کابوسی بس دهشتناک می‌باشد تقویتی دو چندان پیدا کرده است. کمپانی گوگل به منظور کاهش تأثیرات مخرب ناشی از استفاده تلفن‌ همراه در شب‌ هنگام قابلیت نوین و خلاقانه‌ای را در جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل خود گنجانده است که در نوع خود می‌تواند بسیار مفید واقع شود. جهت فعال‌سازی و استفاده از ویژگی نامبرده کافی است منوی اطلاع‌رسانی را پایین کشیده و سپس آیکون میانبر مربوط به تنظیمات سخت‌افزار را برای چند ثانیه بفشارید، مشاهده می‌کنید که پیغام "شما قابلیت نواگر رابط کاربری سیستم‌عامل را فعال کردید" نمایان می‌شود. منوی نامبرده در حالت پیش‌فرض مخفی بوده و قابلیت نمایان‌سازی آن از طریق گفته‌های فوق امکان‌پذیر می‌باشد. اکنون فرد با مراجعه به منوی مورد ذکر می‌تواند ویژگی حالت شب را فعال کند که این خود به تغییر رنگ رابط کاربری از حالت درخشان و سفید کورکننده (در شب‌هنگام و تاریکی مطلق محیط) به نسخه‌ای تیره و تاریک و فاقد الوان خسته کننده چشم منتهی می‌شود. قابلیت تنظیم ویژگی مذکور به منظور فعال‌سازی خودکار با توجه به زمان و موقعیت فعلی کاربر نیز فراهم می‌باشد. ویژگی تنظیم و سازگاری ته رنگ و روشنایی صفحه‌نمایشگر نیز به‌وسیله مشخصه‌ نامبرده امکان‌پذیر است. ته رنگ نامحسوس موجود در صفحات نمایشگر تلفن‌های همراه هوشمند، تبلت‌ها، لپتاپ‌ها و ... برای افرادی که به نور آبی حساس می‌باشند مضر بوده و در تغییر ریتم‌های شبانه‌روزی و اختلال در خواب و بیدار نگه‌داشتن بی مورد آن‌ها دخیل هستند. ویژگی معرفی گردیده با افزودن ته‌ رنگی بسیار گرمتر و فاقد طیف‌های رنگی مختلف هنگام استفاده از سخت‌افزار در شب‌ هنگام بسیار مفید و سودمند می‌باشد.

android-n-night-mode

بهبود سرعت و تغییرات بصری عمومی

سیستم‌عامل آندروید N به دلیل تغییر در هسته مرکزی و برخورداری از بهبودهای سرعتی به خصوص در نمایش جلوه‌های گرافیکی و انیمیشن‌های بصری بسیار نرم و روان بوده و این مهم تنها بر روی سخت‌افزارهای پرچم‌دار برقرار نمی‌باشد، بلکه دستگاه‌هایی که از قدرت سخت‌افزاری اندکی در مقایسه با دیگر واحدهای موجود بهره می‌برند نیز به صوت چشمگیر و قابل توجهی هنگام استفاده از سیستم‌عامل نامبرده سریع‌تر می‌باشند. فهرست برنامه‌های اخیر که اکنون برخلاف گذشته کارت‌هایی تمام صفحه به نمایندگی از هر برنامه فعال در پس‌زمینه را در بطن خود گنجانده است به‌صورت فوق‌العاده سریع پیمایش می‌شود. حتی منوی برنامه‌های نصبی که به‌صورت فهرستی عمودی ظاهر گشته است نیز همانند منوی برنامه‌های اخیر به خوبی پیمایش شده و از سرعت قابل قبولی برخوردار است. منوی تنظیمات سیستم‌عامل نیز هم‌اکنون اطلاعاتی بیشتری پیرامون هر کدام از گزینه‌های ورودی و ... را در بطن خود گنجانده است که این مورد در کاهش قدم‌های انجام پذیرفته جهت اطلاع از میزان داده‌های استفاده شده و ... تأثیرگذار می‌باشد.

android_n_app_launcher_and_settings

جمع‌بندی

همان‌طور که در ابتدای مقاله نرم‌افزاری فعلی نیز ذکر شد جدیدترین سیستم‌عامل کمپانی قدرتمند گوگل در بخش‌های بسیاری بهبودها و تغییرات چشمگیری به خود دیده و بسی غنی‌تر از گذشته ظاهر گشته است. نسخه هفتم سیستم‌عامل آندروید با برخورداری از قابلیت‌های نظیر پشتیبانی از رابط برنامه‌نویسی Vulkan در زمینه پردازش‌های گرافیکی بسیاری قدرتمندتر از گذشته ظاهر شده و دست توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و بازی‌های رایانه‌ای را جهت استفاده و بهره بردن از حداکثر پتانسیل سخت‌افزارهای قرار گرفته در بطن دستگاه‌های هوشمند قابل حمل گشوده است. رابط برنامه‌نویسی نامبرده هم‌اکنون به صورت گسترده‌ای در بخش‌های مختلف نظیر بازی‌های مبتنی بر رایانه‌های رومیزی و ... مورد استفاده قرار گرفته و بسیار نیز خوش درخشیده است. از دیگر تغییرات اساسی انجام پذیرفته و افزوده شده به سیستم‌عامل نامبرده می‌توان به بازگشت ویژگی حالت شب و فراهم‌سازی قابلیت کاهش ته رنگ و روشنایی صفحه‌نمایش جهت سهل و آسان‌سازی استفاده از تلفن همراه در شب‌هنگام و ... اشاره کرد. افرادی که تاکنون رام‌های سفارشی نظیر سیانوژن، اسلیم کت و ... را مورد استفاده خود قرار داده‌اند بدون شک با گستره عظیم ویژگی‌ها و قابلیت‌های ارائه شده به خصوص در بخش شخصی‌سازی رابط کاربری که بسیاری از آن‌ها متأسفانه همچنان از نسخه هفتم سیستم‌عامل پیش‌فرض کمپانی گوگل غایب می‌باشند آشنایی دارند. درصورتی‌که سیستم‌عامل فعلی را با رام‌های به شدت سفارشی‌سازی شده نامبرده مقایسه کنیم باید گفت که آندروید N متأسفانه در بخش‌های شخصی‌سازی و برخورداری از برخی از ویژگی‌های کوچک و بزرگ نقص داشته و حرفی برای گفتن ندارد، اما مقایسه آن با نسخه‌های پیشین همتای خود نمایانگر بهبودهای بسیاری می‌باشد. علاوه بر آن ذکر این نکته ضروری است که تمامی رام‌های توسعه یافته توسط اشخاص سوم شخص بر پایه نسخه سیستم‌عامل‌ها و کدهای منبع عرضه شده از جانب کمپانی گوگل بوده و در صورت عدم عرضه آن‌ها افراد مذکور نیز قابلیت توسعه و عرضه رام‌های مختلف را به‌هیچ‌عنوان دارا نمی‌باشند.

 

 

  • ۴ شهریور ۱۳۹۵
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×