نیازهای تغذیه ای در دوره نوجوانی

نیازهای تغذیه ای در دوره نوجوانی

شرف الشمس

نیازهای تغذیه ای در دوره نوجوانی

سرعت رشد تأثیر زیادی بر نیازهای غذایی دارد و تغذیه نامناسب و شیمیایی باعث بلوغ زودرس و غیرقابل کنترل می شود

نیازهای تغذیه ای در دوره نوجوانی

نیازهای تغذیه ای در نوجوانی و بلوغ

نیازهای غذایی دوره ی نوجوانی تحت تأثیر تغییرات طبیعی دوره بلوغ و رشد ناگهانی بدن است. بلوغ دوره رشد بسیار مهمی است که با افزایش قد و وزن و تغییرات در ترکیب بدن که به سبب افزایش چربی کلی بدن و بزرگ شدن بسیاری از اندام هاست، همراه می باشد.

سرعت رشد تأثیر زیادی بر نیازهای غذایی دارد و تغذیه نامناسب و شیمیایی باعث بلوغ زودرس و غیرقابل کنترل می شود.

نیاز به انرژی

در دختران نیاز به انرژی در دوره شروع نخستین عادت ماهانه (حدود ۱۲ سالگی) افزایش یافته و پس از آن یک دوره کاهش آرام و آهسته و سپس افزایش نیاز به کالری مشاهده می شود.

در پسران همراه با جهش ناگهانی رشد تا سن ۱۶ سالگی افزایش و سپس تا سن ۱۹ سالگی مقداری کاهش می یابد.

پروتئین

 به جهت رشد بافتهای جدید در این دوره باید پروتئین مورد نیاز بدن جوانان تأمین شود که در صورت عدم تامین آن، بدن از پروتئین عضلات و بافت های بدن استفاده نموده و جهت کمبود انرژی به گلوکز تبدیل می شود. این امر سبب تحلیل عضلانی آنان می گردد و کم کم باعث حالت ضعف و بیحالی ناراحتی و دردهای دیگر می شود.

ویتامین ها

ویتامین A برای بینایی، رشد، تقسیم و تکثیر سلولی، تولید مثل و بهبود کارکرد دستگاه ایمنی لازم است. ویتامین D در تعادل میزان کلسیم و فسفر و غنی سازی استخوانی نقش دارد.

ویتامین C و B12 نیز جهت رشد سریع سلولی مورد نیاز بدن نوجوانان می باشد.

مواد معدنی 

سه ماده مهم در این دوره باید تأمین شود:

۱. کلسیم: که باعث افزایش جرم اسکلتی می شود. میزان نیاز بدن ۹۰۰ میلی گرم در روز است.

۲.  آهن: برای کمک به تولید و افزایش تعداد گلبول های قرمز در جرم ماهیچه ای. رژیم غذایی حاوی گوشت، دل، جگر و قلوه و ویتامین C می تواند نیاز به آهن را در این دوره برطرف نماید. 

۳. روی: برای تولید اسکلت جدید و بافت ماهیچهای. کمبود این ماده سیب تأخير رشد شده و بر روی هوش و ادراک نیز تأثیر منفی دارد.

غذای غنی از روی شامل: گوشت های قرمز، گوشت سفید، تخم مریخی محصولات لبنی کم چربی و سبزی ها و غذاهای دریایی هستند

غذاهای آرامش بخش

 این غذاها موادی هستند که فرد برای به دست آوردن یا حفظ احساسی خاص به آنها روی می آورد. معمولا این غذاها را به اشتباه با خلق منفی مرتبط می دانند و عقیده این است که مردم وقتی از آنها استفاده میکنند که خلقی پایین دارند و یا افسرده هستند و احساس می کنند با مصرف این غذاها آرامش به دست می آورند. در فهرست غذاهای آرامش بخش، بستنی حرف اول را می زند و بعد از بستنی، فهرست غذاها به افراد بستگی دارد. زنان از شکلات و شیرینی استفاده میکنند و مردان به پیتزا، استیک و کباب روی می آورند. در كل نوع غذای مصرفی در زمان بروز احساسات و هیجانات به خلق افراد بستگی دارد. اگر فرد خلق شادی داشته باشد و به عبارتی آن لحظه بسیار خوشحال باشد، معمولا مایل است از پیتزا، استیک، کباب و غذاهای این چنین استفاده کند در حالی که افراد غمگین معمولا به بستنی روی می آورند.

چگونگی ارتباط تغذیه و خلق و خو

گروه عظیمی از مواد شیمیایی موجود در مغز که خلقیات را کنترل می کنند «میانجی عصبی» نام دارند، معروف ترین آنها سروتونین است که به عنوان مادهی شادی آور محسوب می شود. این مواد شیمیایی تعیین می کنند که آیا شما احساس خوبی دارید یا خیر. کاملا پرانرژی هستند یا خسته؟ آیا تحریک پذیرند؟

نیازهای تغذیه ای در نوجوانی و بلوغ

این مواد شیمیایی موجود در مغز که کاملا حیاتی می باشند برای این که عملکرد طبیعی داشته باشند به انرژی نیاز دارند و مغز یکی از معدود نواحی بدن است که برای تأمین انرژی خود، کاملا و فقط به گلوکز وابسته است. گلوکز در شکر و قند و بسیاری از مواد دیگر وجود دارد.

متخصصان معتقدند که اگر سطح گلوکز خون (قند خون) تمام طول روز در شرایط پایداری باقی بماند و نوسان نداشته باشد، به تدریج این مواد شیمیایی موجود در مغز را تغذیه می کند و مشکلی پیش نمی آید. بدین منظور باید از کربوهیدرات هایی استفاده کرد که ناگهان قند خون را بالا نمی برند.

این کربوهیدرات ها در نان حاوی غلات، لوبیا، غلات کامل، سویا، سیب، هلو و سایر میوه ها وجود دارد

موادی مثل کیک، سیب، چیبس، شکلات و شیرینی قندن خون را سريعا افزایش می دهند. در نتیجه بدن ما ناچار می شود برای ورود این قندها به درون سلول یا ذخیره کردن آنها به طور ناگهانی و به شدت، هورمون انسولین ترشح کند و تعادل طبیعی سیستم کنترل کننده قند خون بر هم خواهد خورد.

به نظر کارشناسان تغذیه اگر بدن ما از نظر شیمیایی و ترکیبات طبیعی خود متعادل باشد، خلق، رفتار شما هم متعادل می شود. عوامل زیادی می توانند تعادل بدن شما را به هم بزنند. به عنوان مثال، بسیاری از زنان دچار کم خونی هستند، این مساله باعث افسردگی و خستگی زودرس می شود. یا افراد سالمند معمولا با کمبود ویتامینهای گروه B مواجهند، که روی سیستم عصبی و رفتاری بسیار مؤثر است. در افرادی که به طور منظم و سر وقت غذا نمی خورند، قند خون دائما در حال تغییر است و ثبات لازم را ندارد و همین مساله روی قدرت تفکر و تمرکز و در نتیجه خلق و خو تأثیر می گذارد. بعضی از مردم هم به برخی از مواد شیمیایی موجود در غذا حساسند که در حین مصرف این مواد خاص، خلق و خوی آنها دچار مشکل می شود.

تأثیر برخی خوراکی ها بر سیستم عصبی

فرآورده های لبنی فرآیند شده و غذاهای آماده مصرف

این مواد به دلیل درگیری در پروسه فرایند سازی و افزوده شدن مواد نگهدارنده و ادویه جات، بسیار محرک سیستم عصبی می باشند و سلامتی آن را به مخاطره می اندازند. کاهش مصرف این مواد و جایگزینی آنها با غذاهای تازه توصیه می شود.

آرد سفید

این نوع آرد تصفیه شده و بدون سبوس به داشتن گلوتن با شدت گرفتن افسردگی در ارتباط است بنابر این بهتر است حذف شود.

برخی رژیم های لاغری

کاهش وزن نادرست باعث می شود استفاده از پیش ساز سروتونین دچار اختلال شود و مقدار آن در بدن کاهش یابد که زمینه ساز ابتلا به افسردگی در انسان می شود.

چای و قهوه

این مواد حاوی کافئین هستند. کافئین هوشیاری را افزایش و خستگی را کاهش می دهد. ولی مصرف بیش از حد آن منجر به اضطراب و عصبانیت شدید، افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا می گردد.

همچنین باعث بالا رفتن ترس و تغییر رفتار اجتماعی و اختلال در خواب خواهد شد.

نیازهای تغذیه ای در نوجوانی و بلوغ

سوسیس و کالباس و غذاهای آماده

این مواد و سایر غذاهایی که به آنها طعم دهنده هایی با طعم گوشت یا مونوسدیم گلوتامات ، فلفل و سایر ادویه جات محرک افزوده می شود در طی فرآیند سازی، چربی های مضر به آن افزوده می گردد، قادر به تشدید حملات میگرنی می باشند.

الكل

الكل به عنوان یک عامل افسردگی بر سیستم عصبی عمل میکند و حتی قادر به ایجاد حملات صرعی به خصوص در افراد با سابقه این بیماری است.

در مواقع پایین بودن سروتونین مصرف الكل قادر به ایجاد رفتارهای جنون آمیز است و باعث پرخاشگری می شود.

  • ۱۵ اسفند ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×