هشت ساعت کار مداوم، آری یا نه؟

هشت ساعت کار مداوم، آری یا نه؟

هشت ساعت کار مداوم، آری یا نه؟

نسبت ایده آل زمان کار به استراحت ۵۲ به ۱۷ دقیقه است. افرادی که مطابق با این برنامه پیش می روند سطح بالاتری از تمرکز را تجربه می کنند

هشت ساعت کار مداوم، آری یا نه؟

به اعتقاد بسیاری، کار هشت ساعته ی مداوم یک رویکرد کاری منسوخ و بی ثمر است، اما همچنان وجود دارد. از این رو اگر می خواهید در کار خود یا کارکنان تان به بازدهي قابل قبولی برسید، باید دنبال روشی جدید بگردید.

در ابتدای انقلاب صنعتی ، کارگران روزی سیزده تا شانزده ساعت کار می کردند، بدون روزهایی برای مرخصی یا استراحت؛ در بهترین حالت، شش روز در هفته سرکار بودند. با مبارزه هایی که کارگران و سندیکاهای کارگری در پیش گرفتند، تکالیف کارفرما مثل حق مسکن، حق اولاد و... افزایش یافت و از طرفي ساعت روزانه ی کار به هشت ساعت در روز یا چهل ساعت در هفته رسید.

اما آنچه در این میان مهم است، نه تعداد ساعات، بلکه نحوه ی استفاده از آن است. از سوی کارفرمایان هنوزاین انتظار وجود دارد که آن "روزی هشت ساعت" را به طور مداوم کار کنیم. فقط لطف می کنند و اجازه می دهند درآن بین استراحت خیلی کوتاهی داشته باشیم؛ چه بسا که خیلی از افراد در ساعت ناهار خود هم مشغول به کارند.

ساعت کار روزانه

طی مطالعه ای که توسط «گروه دراجيم» صورت گرفت، عادات کارمندان در حین انجام کار، در یک برنامه ی کامپیوتری ثبت شد. این برنامه میزان زمان سپری شده در کارهای مختلف توسط کارمندان را اندازه گیری و این مدت زمان را با بازدهی حاصل از کار مقایسه کرده است. در این روند اندازه گیری، نتایج جالبی مشاهده شد. میزان بازدهی کار ربطی به مدت زمان انجام آن نداشت و بیشتر به سازمان دهي كاري افراد وابسته بود. برای مثال، در یک مورد خاص که افراد به علت آیین مذهبی خود، در طول روز معافیت های کوتاهی داشتند، بازدهي كاري بالاتری مشاهده شد.

نسبت ایده آل زمان کار به استراحت ۵۲ به ۱۷ دقیقه است. افرادی که مطابق با این برنامه پیش می روند سطح بالاتری از تمرکز را تجربه می کنند. از این رو در زمان کاری، تمام توجه خود را به کار اختصاص می دهند و در این زمان به سراغ فیسبوک یا چک کردن ایمیل های خود نمی روند. در صورت احساس خستگی، پس از هریک ساعت کار، باید استراحت کوتاهی کرد و در آن مدت کوتاه، کاملا از کار فاصله گرفت. این شیوه کمک می کند که با انرژی بیشتری کار خود را ادامه داد.

ساعت کار روزانه

نیاز مغز پانزده تا بیست دقیقه استراحت به ازای یک ساعت کار است. کشف این نسبت جادویی، بهره وری افراد را به شکلی فوق العاده افزایش می دهد. پس از یک ساعت کار، تابع عملکرد مغزبه بالاترین حد انرژی جهش می کند و برای رسیدن به حد پایین خود به این مدت زمانی نیاز دارد. برای اکثر ما این جزر طبیعی جریان انرژی مغز، خود را به شکل خستگی و حواس پرتی نشان می دهد.

بهترین راه برای رهایی از این خستگی و حواس پرتی، این است که نسبت به این رفتار مغزی آگاه باشیم. پس بعد از هر یک ساعت کار یا بیشتر، زمانی که احساس کردید تمرکز شما رو به سراشیبی رفته، بدانید که زمان استراحت فرارسیده است. هرچه استراحت های ما واقعی تر باشد، روز کاری مان بازدهي بیشتری خواهد داشت. گاهي اوقات ما به ظاهر استراحت کرده ایم، اما هنوز هم خستگی را در خود نگه داشته ایم؛ برای مثال به جای این که از میز کار خود فاصله بگیریم و در زمان استراحت کمی قدم بزنیم، خود را با چک کردن يوتيوب و ایمیل سرگرم می کنیم. این درست نیست!

  • ۲۴ تیر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×