هفت نکته مهم برای رسیدن به یک اسپرسو خوش طعم

هفت نکته مهم برای رسیدن به یک اسپرسو خوش طعم

شرف الشمس

هفت نکته مهم برای رسیدن به یک اسپرسو خوش طعم

نوشیدن قهوه هیچ وقت بهتر از زمانی که بدن شما کاملا به آن احتیاج دارد نیست

هفت نکته مهم برای رسیدن به یک اسپرسو خوش طعم

برنامه ریزی برای خسته نشدن ذائقه
 خستگی ذائقه نکته ای اجتناب ناپذیر است. قهوه ی زیاد علاوه براین که درک شما را برای احساس کردن طعم ها از بین می برد، به سرعت روی لذت شما هم تأثیر می گذارد. دیوید شومر David Schomer  به نکته ی خوبی در این باره اشاره می کند: «نوشیدن قهوه هیچ وقت بهتر از زمانی که بدن شما کاملا به آن احتیاج دارد نیست.» در شرایطی که ما به اولین فنجان قهوه نیاز داریم، در پیدا کردن معایب آن گمراه می شویم، اما وقتی کافئین زیادی به بدن مان رسیده، هیچ فنجان قهوه ای خوش طعم نخواهد بود.

اسپرسو

نوشیدن قهوه در جمع دوستان لذت بخش است

توجه به نظافت دستگاه
دستگاه کثیف نمی تواند قهوه ی خوبی به شما ارائه کند. دستگاه اسپرسو به سرعت کثیف می شود، پس قبل از این که این موضوع ناامیدتان کند، مراقب باشید. تمام اجزای دستگاه باید مرتب تمیز شوند. استفاده از مواد شیمیایی مشکل خاصی به وجود نمی آورد و البته انتظار نداشته باشید که دستگاه اسپرسو بیش از حد تمیز شود.

دستگاه اسپرسو

 

تمیزکردن آسیاب
حتا بهترین آسیاب دنیا هم مقداری قهوه بین تیغه ها و در گلويي خود نگه می دارد. در آسیاب های مخزن دار هم مقداری قهوه در مخزن باقی می ماند. پس همه ی آسیاب ها تمیزکاری احتیاج دارند. تمیز کاری باعث می شود درجه ی آسیاب همیشه یک دست باقی بماند.

اتخاذ استراتژی مناسب
به یاد داشته باشید که در کار شما متغیرهای زیادی وجود دارد: دما، وزن، درجه ی آسیاب، زمان عصاره گیری و... از طرفی فشار به طور پیوسته توجه بیشتری را به خود جلب می کند. مثلا اگر شما با بیست گرم قهوه شروع کردید و با توجه به کاری که انجام می دهید، اسپرسوتان شور و Underextracted بود، بالا بردن وزن مشکل خاصی را برطرف نمی کند.

توجه به طعم ها
البته همیشه با این روش نمی توان مشکل را یافت، اما تعادل در عصاره گيري اسپرسو راهنمای خوبی است. غالبا اسیدیته ی بالا یا ترشی زیاد ما را به سمت Underextracted سوق می دهد که نشانه های عصاره گیری با سرعت بالا، دمای پایین و زمانی که عصاره گیری است. در نقطه ی مقابل تلخي زیاد، زمان عصاره گیری طولانی تر و اتمام ناخوشایند از مسببان Overextracted شدن اسپرسو است. در این دو حالت می توان کاملا مطمئن شد، که عصاره گیری خوب انجام نشده است.

آرامش و تأمل
به دست آوردن یک فنجان قهوه ی بد، سریع باریستا را به این سمت می برد که آسیاب را مجددا تنظیم کند، اما برطرف کردن اصل مشکل، از ایجاد تغییر بسیار مهم تر است. اکثراوقاتی که عصاره گیری اسپرسو سریع انجام می شود، باریستا درجه ی آسیاب را ریزتر می کند و همین، سبب عصاره گیری آهسته برای اسپرسوی بعدی می شود؛ چیزی که اصطلاحا به آن Overextracted می گویند. بنابراین بررسی مجدد، قبل از تغییر، نکته ی مهمی ست .

نمونه برداري وسيع تر
به هنگام تنظیم کردن، وقتی نکاتی مثل دمای آب را مدنظر دارید، باید به خاطر داشته باشید که تصمیم گیری از روی تعداد محدودی اسپرسو کار دشواری ست. هر چند که چشیدن می تواند مسیر خوبی را برای یافتن مشکل نشانمان دهد، اما فراموش نکنید که اشتباه های کوچک از فنجان اول به فنجان دوم انتقال پیدا می کنند. تا وقتی مشکلهای اولیه را حل نکرده اید، راجع به مسئله ی مهمی مثل دمای آب تصمیم نگیرید.
 

  • ۱۲ تیر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×