شوخی بجا بد نیست، اما همسرتان را سوژه ای برای خنده های خود نکنید

شوخی بجا بد نیست، اما همسرتان را سوژه ای برای خنده های خود نکنید

شرف الشمس

شوخی بجا بد نیست، اما همسرتان را سوژه ای برای خنده های خود نکنید

هدف این نیست که شما با همسر خویش کمتر شوخی کنید، بلکه توجه به این موضوع است که از شوخی تعریف درستی داشته باشیم و این که متوجه شوخی های باشیم که به جای ایجاد تفریح و شادی رابطه مارا مخدوش می کند.

شوخی بجا بد نیست، اما همسرتان را سوژه ای برای خنده های خود نکنید

همسرتان را سوژه ای برای خنده های خود نکنید

چه کسی گفته شوخی بد و ناپسند است؟ چه اشکالی دارد آدم با همسرش شوخی کند؟ همه خندیدند، چرا ناراحت شدی جنبه داشته باش. احتمال دارد این جملات را از همسرتان یا همسر دیگران شنیده باشید. در دورهمی ها و مهمانی ها گاهی برخی افراد با همسرشان شوخی های خاصی انجام می دهند، تا جایی که سوژه برای خنده و تفریح دیگران می شود. در اینجا سوالی اساسی مطرح است، آیا نباید با همسرمان شوخی کنیم یا جلوی دیگران نباید شوخی کرد و در فضای خصوصی شوخی و دست انداختن یکدیگر مانعی ندارد؟ خب وارد مبحث مهمی می شویم که می تواند زیربنای دلخوری، رنجش و ایجاد سردی در رابطه همسران شود، رابطه ای که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست؛ خانواده سالم زیربنای جامعه ای سالم است در این مجال من تنها از رابطه همسران صحبت می کنیم. آقایی با خانمش شوخی می کند، خانمی سر به سر شوهرش می گذارد؛ یعنی شرکای زندگی مشترک، به عبارتی دخترو پسری که با تعهدی به نام ازدواج تشکیل خانواده میدهند. از مزایای این مدل ارتباط می توانم به تازه شدن ارتباط ایجاد حال خوب، شادی، شعف و گذراندن وقت با کیفیت و صمیمیت بیشتر اشاره کنم. اما کمی بی دقتی و در نظر نگرفتن برخی موارد مهم می تواند کاملا عکس عمل کند. فردی که نمی تواند بین توهین، تمسخر و سرزنش با شوخی، مزاح و سرگرمی تفاوت قائل شود و وجه تمایز آن را تشخیص نمیدهد، قطعا سبب دلخوری و آزار طرف مقابل شده و ارتباط خود را با عزیزان، دوستان و همچنین همسرش به مخاطره می اندازد.

روانشناسان بر این باورند که شوخی ها گاهی اوقات شما را از خانواده دور می کند

در مواردی دیده شده دختر یا پسری قبل از ازدواج با توجه به نظام خانوادگی خود برخی از شوخی ها را خالی از اشکال و حتی جالب و مفرح توصیف کرده و با همان دید و باور در زندگی مشترک با همسر خویش رفتار کرده و در کمال ناباوری با ناراحتی و اعتراض همسر روبه رو شده است، شایسته می دانیم به این نکته اشاره کنیم که نظام هر خانه ای بر اساس تدبیر و آگاهی اعضای آن خانواده تدوین می شود، و لزوما استفاده از باورها و شکل ارتباط خانواده ما برای زندگی مشترک قابل استفاده و مفید نخواهد بود. بنابراین بهتر است در زمان آشنایی و دوره نامزدی به این موارد با دقت نگاه کرده و راجع به آن با یکدیگر صحبت کنید تا مواردی را که دوست ندارید و شایسته خود و رابطه خود نمی دانید را با طرف مقابل حل و فصل کنید. به یاد داشته باشیم توجه به مواردی که همسر ما نمی پسندد یا دوست ندارد، به داشتن ارتباطی سالم و پویا کمک شایانی کرده و مقاومت و زیر سوال بردن افکار طرف مقابل به ما کمکی نخواهد کرد.

شوخی با همسر

شوخی های متداول

در اینجا می خواهم شوخی هایی را که بین زوجین متداول هستند شرح داده و برای هر کدام مثال هایی مطرح کنم تا شما خوانندگان گرامی بهتر بتوانید مصادیق آنها را مشاهده کنید.

شوخی با چهره و تیپ بدنی یا پوشش یکدیگر

زیر سوال بردن و سوژه کردن بخشی از چهره یا چاقی و سوژه کردن بخشی از چهره یا چاقی و لاغری یکدیگر؛ کاری که متاسفانه رایج است و الفاظی خاص هم برای آن استفاده می کنند یا ایراد گرفتن از پوشش و سلیقه یکدیگر آن هم با طعنه و نیش در حضور دیگران. باید گفت این زوج ها از این موضوع غافل می شوند که وقتی حرمت همسر نگه داشته نشود، آثار منفی عمیقی بر روابط آنها خواهد داشت.

شوخی با اسم یا فامیل همسر یا مخفف کردن نام او

ضرب المثلی قدیمی را به یاد می آورم احترام امامزاده را متولی نگه می دارد؛ به راستی می توان این ضرب المثل را ملکه ذهن کرد. هنگامی که شما با ادای تمسخرآمیز نام همسرتان که بخشی از هویتش است، را به تمسخر می گیرید و نام آن را شوخی می گذارید، عملا به دیگران این پیام را منتقل می کنید که شما نیز اجازه دارید با همسر من شوخی کنید یا او را به حساب نیاورید، مخفف کردن هایی که شکل خوبی به خود نمی گیرند، مانند سیا به جای سیامک یا فری به جای فرشته و فریدون، شاید به نظر عاری از مشکل باشد، اما پیام پنهان خود را منتقل می کند. یکی از مواردی که به زوج ها پیشنهاد می شود زیبا صدا کردن نام همسرشان است که سبب ایجاد حس احترام و نزدیکی بیشتر می شود.

تمسخر بهار خوابها

باید بگویم این مورد نیز در آقایان بیشتر دیده می شود. برخی از مردها از جایی که در ذهن خود معنایی برای برخی از بهارخواب های همسرشان نمی یابند، آن را در جمع به سخره می گیرند؛ مانند ترس از تاریکی با ترس از گربه و برخی حشرات. گاهی این شوخی ها فقط در جمع نیست، بلکه به شکل عملی با استفاده از حشرات پلاستیکی و امثالهم اتفاق می افتد.

شوخی هایی در مورد طلاق یا ازدواج مجدد 

این شوخی اغلب از طرف آقایان مطرح می شود و بار عاطفی بسیار منفی و تاثیرات عمیقی بر همسرشان دارد. علی رغم این که بسیاری از افراد، اذعان دارند مطلقا جنین قصدی ندارند و فقط برای شوخی و سربه سر گذاشتن این موضوع را مطرح می کنند، ولی بهتر است از این موضوع غافل نشویم که کلمات از بار معنایی و عاطفی برخوردارند و استفاده از این کلمات و جملات طرف مقابل را مکدر می کند، صحبت از این که می خواهم همسرم را طلاق دهم یا من می خواهم مجدد ازدواج کنم و اسلام هم اجازه اش را داده یا می خواهم خدمتکاری جوان و زیبا بیاورم به شما در کارهای منزل کمک کند. قرار هست چه حس و پیامی را انتقال دهد؟ و جز احساس بی وفایی، بی تعهدی و همچنین ایجاد زمینه برای سوء استفاده دیگران چه حاصلی دارد؟ به یاد داشته باشیم شوخی و سر به سر گذاشتنی که همسرمان را ناراحت کرده و برنجاند، دیگر نامش شوخی نیست، بلکه اذیت و آزار است و شما را از یکدیگر دور می کند. عقل سلیم حکم می کند وقتی کسی نسبت به کلام یا شوخی شما اعتراض کرده و ناراحتی خود را اعلام می کند، دیگر آن را تکرار نکنید. از طرفی اگر کمی آگاهی و دانش خود را از ارتباط بالاتر ببریم متوجه می شویم برخی از جملات مانند سم عمل کرده و به شدت فضای رابطه را مسموم می کنند. بهتر است هنر ما این باشد، از جملاتی استفاده کنیم که حال طرف مقابل را بهتر کند نه این که صرفا سیب خنده دیگران یا لذت بردن ما شود.

شوخی با خانواده های یکدیگر

به راستی شوخی با چهره یا سوژه کردن رفتار و حتی صدای پدر و مادر یا خواهر و برادر طرف مقابل چه حسنی می تواند داشته باشد؟ تنها دستاورد چنین رفتارهایی رنجش همسر شماست؛ حتی در جایی که خود او نیز چنین رفتاری نسبت به خانواده اش ابراز کرده و در مقابل شما شروع به دست انداختن والدینش می کند نیز پیشنهاد می کنم تاییدش نکنید و به ایشان بگویید که مایل نیستید اعضای خانواده اش موضوع شوخی و خنده شما و او باشد. به این ترتیب احتمال این که این رفتار را در قبال خانواده شما هم به کار ببرد ضعیف می شود.

جمله آخر 

هدف این نیست که شما با همسر خویش کمتر شوخی کنید، بلکه توجه به این موضوع است که از شوخی تعریف درستی داشته باشیم و این که متوجه شوخی های باشیم که به جای ایجاد تفریح و شادی رابطه مارا مخدوش می کند.

  • ۱۱ مهر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×