در مورد واریکوسل، تشخیص و درمان آن بیشتر بدانید

در مورد واریکوسل، تشخیص و درمان آن بیشتر بدانید

شرف الشمس

در مورد واریکوسل، تشخیص و درمان آن بیشتر بدانید

واریکوسل بر تولید اسپرم در بیضه ها اثر می گذارد و تعداد زیادی از مردانی که دچار ناباروری هستند واریکوسل دارند

در مورد واریکوسل، تشخیص و درمان آن بیشتر بدانید

در مورد واریکوسل چی میدانید؟

به اتساع (گشاد شدن) عروق خونی (سیاهرگ ها) که ممکن است در اطراف یک یا هر دو بیضه مردان اتفاق بیفتد واریکوسل گویند. سیاهرگ ها در واریکوسل گشادتر از حد معمول می شوند. واریکوسل را از روی پوست اسکروتوم (کیسه ای که بیضه را نگه می دارد) می توان لمس یا مشاهده کرد.

علت واریکوسل چیست؟

واریکوسل در اثر گشاد شدن رگهای خونی به علت رکود خون در سیاهرگ های بیضه بوجود می آید و اسکروتوم بیضه ی شایع تر است.

علائم واریکوسل چیست؟

اغلب افراد هیچ گونه علایمی ندارند، گاهی اوقات ممکن است موجب دردهای مبهم در بيضه شود. در طول روز به دلیل فعالیت بدنی و ایستادن بدتر می شود. این دردها با خوابیدن به پشت کاهش می یابد. واریکوسل بر تولید اسپرم در بیضه ها اثر می گذارد و تعداد زیادی از مردانی که دچار ناباروری هستند واریکوسل دارند. این شایع ترین علت ناباروری قابل اصلاح با عمل جراحی است.

واریکوسل چگونه تشخیص داده می شود؟

ممکن است پزشک در معاینه، توده ی کلاف مانند بدون دردی در طناب بیضه لمس کند. اگر توده به اندازه ی کافی بزرگ باشد هنگام ایستادن پزشک توده را لمس می کند ولی اگر توده کوچک باشد ممکن است از شما بخواهند که نفس عمیقی بکشید و چند ثانیه نفس خود را نگه دارید و به پایین زور بزنید و در این حالت در معاینه واریکوسل لمس می شود اگر با این روش هم پزشک به نتیجه نرسد ممکن است از روش های تصویربرداری کمک گرفته شود اما مهمترین وجه تشخیص واریکوسل معاینه است.

واریکوسل چگونه تشخیص داده می شود؟

در چه مواردی جراحی انجام می شود؟

در بیشتر موارد واریکوسل منجر به مشکلات پزشکی نشده و نیاز به درمان نیز پیدا نمی کند ولی در صورتیکه موارد زیر مشاهده شود جراحی برای شما پیشنهاد می گردد:

ناباروری (که با آزمایش شمارش اسپرم مشخص می شود)

واریکوسل شدید(واریکوسل هایی که از روی پوست قابل مشاهده است)

در جراحی واریکوسل یا به اصطلاح پزشکی واریکوسلکتومی اقدام به بستن وریدهای بیضه مبتلا می کنند که پس از بستن رگ ها بدلیل عدم حرکت خون، به تدریج این وریدهای مسدود کوچک شده و از بین می روند و واریکوسل برطرف می گردد.

آموزش های قبل از عمل

جراحی واریکوسل معمولا با بی هوشی کامل یا نیمه بیهوشی و یا بی حسی کمری انجام می شود. شما می توانید پس از مدت کوتاهی به فعالیت روزمره ی غیر سنگین خود(مانند کار) با نظر پزشک برگردید.

قبل از عمل برای کاهش آلودگی و احتمال عفونت، لازم است استحمام کنید. موهای ناحیه ی عمل، لازم است قبل از جراحی تراشیده شود. قبل از رفتن به اتاق زیور آلات، اجسام فلزی، لنز، دندان مصنوعی و غیره را خارج کنید. کلیه ی لباسها، لباس زیر و جورابهای خود را در آورید و لباس مخصوص اتاق عمل بپوشید. قبل از خروج از بخش جراحی، ادرار خود را تخلیه کنید.

آموزش های خود مراقبتی بعد از عمل 

در صورت هوشیاری کامل و عدم وجود مشکلات گوارشی مانند تهوع و استفراغ با اجازه ی پرستار نوشیدن مایعات (آب کمپوت، چای کمرنگ و آب میوه برای شما شروع خواهد شد در صورت تحمل مایعات کم کم سایر مواد غذایی برای شما آغاز می شود.

زمانی که به شما اجازه داده شد تخت خود را ترک کنید، ابتدا مدتی بر لبه ی تخت نشسته و پاهای خود را آویزان کنید، در صورتی که سرگیجه نداشتید می توانید با کمک پرستار راه بروید.

معمولا پانسمان ناحیه ی عمل در بیمارستان برداشته می شود و 48 ساعت پس از جراحی حمام کنید. در صورت داشتن درد از استامینوفن یا ایبوبروفن استفاده نمایید.

نکات قابل توجه :

قرمزی خفیف و یا تغییر رنگ جزئی در اطراف بر کشاله ی ران ممکن است بوجود بیاید که خود به خود بهبود می یابد.

احساس سفتی اطراف اطراف و زیر محل عمل تا ۳ هفته بعد از عمل از بین خواهد رفت.

تا چند روز پس از عمل ترشح مقدار کمی از مایع کمرنگ از محل برش جراحی طبیعی است، محل را تمیز و خشک نگه دارید.

اگر محل جراحی گرم، متورم، قرمز و دردناک شد و مقدار قابل توجهی مایع از محل برش خارج گردید و یا تب داشتید به پزشک خود مراجعه کنید.

جهت کشیدن بخیه ۱۰-۷ روز پس از عمل به مرکز  درمانی مراجعه نمایید.

  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×