۲۵ ورزش مغز که به تقویت حافظه کمک می کنند

۲۵ ورزش مغز که به تقویت حافظه کمک می کنند

۲۵ ورزش مغز که به تقویت حافظه کمک می کنند

تمرینات ساده مغز برای بهبود حافظه وجود دارد که می توانید برای تقویت توان مغز خود آنها را به کار ببندید تا حافظه بهتری داشته باشید و همه چیز را به خوبی به یاد آورید

۲۵ ورزش مغز که به تقویت حافظه کمک می کنند

مغز مشابه یک کامپیوتر است. هنگامی که مغز قدرتمند است و به درستی کار می کند، تمام کارکردهای شناختی شما را تقویت می بخشد. متاسفانه با افزایش سن، قدرت مغز ما کاهش می یابد و همانطور که ممکن است در گزارش های رسانه ای مشاهده کرده باشید، از دست دادن حافظه و زوال عقل یکی از نگرانی های روز افزون مردم به شمار می رود. 

اگر شما به طور معمول بسیاری از چیزها را فراموش می کنید، این می تواند نگران کننده باشد اما شما باید بدانید که سلامت و قدرت مغز می تواند کمک کننده باشد. تمرینات ساده مغز برای بهبود حافظه وجود دارد که می توانید برای تقویت توان مغز خود آنها را به کار ببندید تا حافظه بهتری داشته باشید و همه چیز را به خوبی به یاد آورید. 

مزایای بهبود قدرت مغز

طبق مطالعه ای در سال 2015، افراد مسنی که به طور منظم ورزش هایی مثل دویدن و دوچرخه سواری را انجام می دهند، کمتر در معرض بیماری های مغزی مرتبط با سن که حافظه و تحرک را محدود می کنند قرار دارند و کسانی که ورزش های هدفمند مغزی را به طور مرتب انجام می دهند، مغزشان سرحال و سالم می ماند و دچار کاهش شناختی و اختلال حافظه نمی شوند. 

هنگامی که مغز خود را تمرین می دهید، در واقع توانایی های خلاق خود را نیز بهبود می بخشید که مزیت رقابت و رشد در کار را دارد. 

علاوه بر این تمرینات مغز باعث تقویت توانایی شما در فکر کردن می شود و واکنش های شایسته ای را به دنبال خواهد داشت. بدین معنا که در لحظات بحرانی مشکلی برای یافتن واژه ها نخواهید داشت. 

"با سکوتی که بی دست و پایی شما را نشان می دهد خداحافظی کنید"

تمرین هایی ساده برای تقویت مغز

درحالیکه می توانید در جلسات آنلاین تقویت مغز شرکت کنید، کارشناسان بیشتر توصیه می کنند تمرین های مغزی که می خواهید انجام دهید شامل فعالیت هایی در دنیای واقعی باشند. 

به گفته دیوید ایگلمن که دکترای علوم انسانی دارد و استادیار دانشکده پزشکی در هوستون تگزاس است و به تازگی تمریناتی برای بهبود عملکرد مغز ارائه داده است:

"تقریبا هر پیشنهاد احمقانه ای می تواند جواب دهد."

در اینجا ۲۵ تمرین ساده در دنیای واقعی را خواهید دید که می توانید از امروز شروع کنید تا به مغزتان کمک کنید و حافظه تان را بهبود ببخشید. 

۱. از مسیر جدید به خانه رانندگی کنید

این تمرین با اینکه بسیار ساده به نظر می رسد اما در تقویت مغز بسیار تاثیر گذار است. شما مجبورید برای یافتن مسیر خود، حواستان را بهتر درگیر کنید که باعث می شود مغزتان بیشتر کار کند زیرا مسیر همیشگی را بلد است و نسبت به آن بی اعتنا عمل می کند.

ایگلمن می گوید: تغییر روتین و عادت های زندگی می تواند باعث بهبود عملکرد مغز شود. 

۲. با صدای بلند تکرار کنید

برای به خاطر سپردن هر چیزی که می خوانید بهتر است آن را با صدای بلند تکرار کنید. به عنوان مثال با صدای بلند نام کسی که به تازگی ملاقات کرده اید را تکرار کنید تا نام وی در ذهن تان باقی بماند. 

۳. گوش دادن همزمان با خواندن

در تحقیقی در دانشگاه پورتوریکو از ۱۳۷ دانشجوی اسپانیایی زبان برای خواندن یک کتاب انگلیسی زبان خواسته شد به پرسش هایی پاسخ دهند. آن دسته از دانشجویان که کتاب را می خواندند و همزمان به نسخه صوتی آن نیز گوش می دادند توانستند هشت آزمون مختلف درباره کتاب را پاسخ دهند. 

گوش دادن به صدا از چیزی که در حال خواندن و یا تماشایش هستیم می تواند حواس بیشتری را درگیر کرده و عملکرد مغز را تقویت نماید. 

۴. حل جدول کلمات

جدول کلمات متقاطع و دیگر بازی های مربوط به واژه ها که شما در آنها مجبور به تنظیم حروف هستید، می توانند به خوبی مغز را تحریک کرده و حافظه را بهبود بخشند. 

۵. شطرنج بازی کردن

بازی های فکری مختلفی هستند که می توانند عملکرد مغز را بهبود بخشند. بازی های استراتژیکی مانند شطرنج و چکرز بسیار مثال خوبی در این مورد هستند. بازی های دیگری همچون سودوکو هم می توانند تمرین خوبی برای مغز باشند. 

6. نواختن یک ساز را یاد بگیرید

شروع به آموختن یک ساز کنید. مطالعات نشان می دهند که یادگیری چیزی جدید و پیچیده در طول یک مدت زمان طولانی می تواند برای داشتن یک ذهن سالم مفید باشد. 

7. یک ورزش جدید انجام دهید

شروع به بازی کردن یک ورزش جدید نمایید که هم ذهن و هم بدن را درگیر می کند. در این مورد می توانید ورزش هایی همچون تنیس، گلف و حتی یوگا را تجربه کنید. چنین ورزش هایی نه تنها آمادگی جسمانی شما را بهبود می بخشند بلکه آمادگی ذهنی شما را نیز تقویت می کنند. 

8. یک زبان خارجی یاد بگیرید

ثبت نام در یک دوره زبان خارجی را در یک آموزشگاه محلی و یا حتی به صورت آموزش آنلاین شروع کنید. این کار کمک می کند مغز شما سرحال و جوان بماند. 

9. در حافظه تان یک نقشه رسم کنید

هنگامی که شما به یک مکان یا خانه جدید می روید می توانید نقشه ای از منطقه را به طور ذهنی رسم کنید. کشیدن نقشه های رفت و آمد، محله و مناطق دیگر یک ورزش مغزی برای گسترش حافظه محسوب می شود. 

10. غذاهای جدید طبخ کنید

به کلاس های آشپزی بروید و طبخ غذاهایی جدید را یاد بگیرید. پخت و پز باعث تحریک بخش های مختلف مغز و حواس مختلف همچون بویایی، بینایی و چشایی می شود. 

11. کارهایی را با چشم های بسته انجام دهید

سعی کنید شستن ظروف، مرتب کردن لباس ها یا دوش گرفتن را با چشمان بسته انجام دهید. این کار موجب می شود مغز شما از مسیرهای عصبی دیگری برای انجام کار استفاده کند. 

بدیهیست با چشمان بسته خود، کاری انجام ندهید که به شما و یا دیگران آسیب وارد شود. 

12. غذا را با چاپستیک (چوب های غذاخوری) بخورید

چاپستیک مغز شما را وادار به توجه و تمرکز می کند به خصوص اگر هرگز از آنها استفاده نکرده اید. 

13. هنگام کار کردن، دستان تان را عوض کنید

اگر به کار کردن با دست راست عادت دارید، سعی کنید از دست چپ خود برای انجام کارهایی همچون مسواک زدن و خوردن غذا استفاده نمایید. 

به عنوان مثال اگر شما در خوردن غذا با چاپستیک حسابی حرفه ای شده اید اکنون سعی کنید با دست دیگرتان به کمک چاپستیک غذا میل کنید و اینگونه مهارت های ریز حرکتی را که به وسیله سیستم عصبی مغز کنترل می شود به گونه ای متفاوت انجام دهید. 

14. با افراد جدید ارتباط برقرار کنید

هر بار که با دیگران ارتباط برقرار می کنید خودتان را با ایده های جدید و روش های دیگر تفکر مواجه می کنید. این ذهن شما را تحریک می کند که دیدگاه و روند تفکرتان را گسترش دهید. 

بنابراین بیشتر سفر کردن، نمایش های بیشتری دیدن و ملاقات و تعامل با افراد جدید می تواند ذهن شما را در نوک قله نگه دارد. 

15. طعم های مختلفی در وعده های غذایی تان میل کنید

سعی کنید در خوردن وعده های غذایی تان حتما به طور عمیقی حس چشایی تان را به چالش بکشید. سعی کنید مواد تشکیل دهنده غذا از جمله ادویه جات و گیاهانی که برای حافظه مفید هستند را شناسایی کرده و استفاده کنید.

16. در سرتان محاسبات ریاضی را انجام دهید

همیشه خود را به استفاده از یک قلم و کاغد و ماشین حساب عادت ندهید و برای کشف محاسبات ریاضی چندان عجله نکنید. سعی کنید یک سری محاسبات را در ذهن خود انجام دهید. 

17. تمرین مدیتیشن

تمرین دادن ذهن برای رسیدن به آرامش همیشه هم آسان نیست اما می توانید این کار را از طریق مدیتیشن انجام دهید. برخی از مزایای استفاده از مدیتیشن عبارت است از: کاهش استرس، توانایی یادگیری بهبود یافته، تمرکز و توجه بیشتر، تقویت حافظه و خلق و خو و همچنین معکوس کردن آتروفی مغزی.

18. شماره تلفن ها را حفظ کنید

با به خاطر سپردن نام افراد و شماره تلفن آنها، ارتباط بین سلول های مغزی خود را تقویت می کنید که می تواند برای حافظه شما تفاوت بزرگی ایجاد کند. برای حفظ کردن یک شماره ده رقمی می توانید آن رقم را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید تا حفظ کردن شان راحت تر شود. 

19. صنایع دستی را برای سرگرمی یاد بگیرید

سرگرمی های هنری مانند بافندگی، نقاشی و طراحی راه هایی برای افزایش قدرت مغز هستند. برای سرگرمی یکی از صنایع دستی را یاد بگیرید تا هم مهارت های حرکتی و هم مهارت های ذهنی تان تقویت شود. 

20. داستان گویی کنید

داستان گویی برای مغز از لحاظ فراخوانی و تفسیر جزئیات بسیار مهم است. این کار همچنین به شما در یادآوری رویدادها و احساسات مرتبط با خاطرات کمک می کند. داستان گویی برای حافظه بسیار خوب است و حتی برای بهبود زندگی افراد مبتلا به آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرد. 

21. استفاده از لغات جدید

هر زمان که بخواهید چیزی را با عجله بگویید به شکلی هوشمندانه از کلمات اختصاری استفاده می کنید. استفاده از کلمات اختصاری که شما در آن از اولین حرف یک کلمه برای نام بردن از چیزی در یک عبارت استفاده می کنید، می تواند مغز شما را جوان کرده و در به یاد آوردن بیشتر کمک تان کند. 

22. آنچه می خواهید به یاد بسپارید را در ذهن تجسم کنید

اگر می خواهید به یاد داشته باشید که چیزی را از سوپر مارکت خریداری کنید می توانید محصولات را روی قسمت های مختلف اجزای بدن تان تجسم کنید تا از طریق حافظه تصویری آن را از یاد نبرید. به عنوان مثال یک تخم مرغ را جای بینی، شیر را جای سر و یا یک بسته پنیر را روی شانه تصور کنید. این یک فن است زیرا شما تصویر را فراموش نمی کنید. 

23. محیط اطراف خود را تغییر دهید

تغییر چیزهایی مانند موسیقی پس زمینه، کارهای روزانه و نشستن یا ایستادن در هنگام انجام کار می تواند در افزایش یادآوری تاثیر گذار باشد. تئوری این است که مغز، کلمات یا هر کاری که شما انجام می دهید را با محیط اطراف شما مرتبط می کند. بیشتر نشانه های متنی که مغزتان در اختیار شما قرار می دهد از چیزهاییست که شما در اطرافتان مشاهده کرده اید. 

24. جلسات یادگیری تان را طولانی کنید

همیشه با شتاب یاد گرفتن خوب نیست. شما باید در طول زمان به طور منظم اطلاعاتی را که می خواهید یاد بگیرید (مانند ریاضی، واژگان خارجی، تاریخ، تعاریف علمی و غیره) مرور کنید. 

25. خوابیدن

چشمان شما هر شب باید با اندازه کافی بسته باشند. مغز انسان نیاز به شش تا هشت ساعت استراحت یا حداقل دو دوره خواب عمیق دارد تا تغییرات شیمیایی لازم برای ادغام مهارت ها و اطلاعات جدید در حافظه بلند مدت را داشته باشد. 

به یاد داشته باشید مغز شما به طرق مختلفی رشد می کند. با ورزش های مغزی، می توانید مغز خود را به چالش بکشید و آن را سالم نگه دارید. 

مترجم: پردیس کیانی

  • ۶ دی ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×