برای سلامتی و طول عمر بیشتر وزن خود را کنترل کنید!

برای سلامتی و طول عمر بیشتر وزن خود را کنترل کنید!

شرف الشمس

برای سلامتی و طول عمر بیشتر وزن خود را کنترل کنید!

بهترین روش برای شروع رژیم غذایی ، کاستن ۵۰۰ کالری روزانه از میزان کالری مصرفی می باشد

برای سلامتی و طول عمر بیشتر وزن خود را کنترل کنید!

وزن بدن خود را کنترل کنید

جزء بزرگی از سلامت انسان حفظ وزن مناسب می باشد . در دهه های اخیر تعداد افرادی که وزن اضافه دارند در کشورهای توسعه یافته بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است . افزایش وزن می تواند تهدیدی برای سلامت باشد . اختلالاتی که با چاقی همراه هستند مثل بیماریهای عروق کرونر ، فشار خون و سکته مغزی ، شایعترین عارضه و علت مرگ و میر در افراد چاق می باشند . کم وزن بودن و لاغری بیش از حد نیز برای سلامتی میتواند مضر باشد . از عوارض لاغری مفرط و پوکی استخوان را می توان نام برد.

علل ایجاد وزن زیاد

شایعترین علت چاقی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه ، نداشتن تحرک به همراه خوردن غذای زیاد میباشد نوع غذای مصرف شده ( مثل غذاهای ساندویچی و آماده ) که حاوی چربی های اشباع شده و مواد نشاسته ای بمقدار زیاد هستند . عامل دیگری برای ایجاد چاقی میباشند. از دست دادن وزن میتواند بعلت کاهش اشتها و در نتیجه افسردگی ، بیماری سل یا روماتیسم مفصلی باشد .. با اندازه گیری نسبت قد و وزن، ( BMI) محاسبه میشود . این روش بسیار دقیق بوده و میتواند مشخص کند که شما اضافه وزن یا کاهش وزن دارید یا خیر ؟ BMI توسط تقسیم وزن شخص به کیلوگرم بر مجذور قد به متر اندازه گیری میشود اگر BMWI زیر ۲۰ باشد یعنی شخص الاغر و اگر از ۲۵ بیشتر باشد به این معنی است که شخص چاق است.

از دست دادن وزن

قبل از تصمیم گیری برای کاهش وزن باید علت افزایش وزن را پیدا کنیم . شایعترین علت ، نداشتن تحرک و زیاده روی در غذا میباشد ، به دلیلی که باعث میشود غذا زیاد بخورید ، توجه کنید مثلا" آیا زمانهایی که خوشحال نیستید غذا زیاد میخورید؟

بهترین راه برای کاهش وزن ، ورزش و کاهش غذای مصرف شده می باشد و باید برای اینکار برنامه ریزی بشود ، مثلا اگر احتیاج است که ورزش بیشتری انجام شود ، برنامه ریزی کنید که روزها بمقدار زیادی پیاده روی کنید . لیستی از غذاهای سالم تهیه کنید و خارج از این لیست خرید نکنید .

برای کاهش وزن باید در ابتدا به یک کاهش اندک مثل ۲ تا ۴ کیلوگرم در ماه قناعت کرد و اگر میخواهید که بیشتر از این مقدار وزن کم کنید ، ممکنست سلامتی شما دچار مشکل شود و باید حتما از قبل بدانید که آیا کاهش وزن ، مشکل شما را حل می کند ؟

اگر میزان کالری دریافت شده شما در روز کمتر از میزان احتیاج روزانه شما باشد ، بدن از چربی های ذخیره شده بعنوان منبع انرژی استفاده میکند و وزن شما آهسته آهسته کم می شود . باید اطلاعاتی در مورد میزان کالری موجود در غذاها داشته باشید . در حال حاضر روی بسته بسیاری از مواد غذایی میزان کالری موجود در ۱۰۰ گرم از این ماده غذایی نوشته شده است.

بهترین روش برای شروع رژیم غذایی ، کاستن ۵۰۰ کالری روزانه از میزان کالری مصرفی می باشد . برای کاهش کالری غذای مصرف شده ، ابتدا کاستن از غذاهای پرچرب ( مثل کیک ، شیرینی ، پنیر ، سرخ کردنی ) را شروع کنید و بجای آن از مواد خوراکی با کالری کم ( مثل میوه و سبزیجات و موادی که روی آتش کباب شده اند ) استفاده کنید.

برنامه هایی که موجب کاهش سریع وزن میشوند برای سلامتی مضر بوده و نباید اجرا شوند زیرا باعث میشوند تا مواد حیاتی لازمه به بدن نرسیده و عملکرد دستگاه های حیاتی بدن دچار اختلال شود . از طرفی داشتن رژیم های بسیار سخت و کم کالری پایدار نبوده و در طولانی مدت قابل استفاده نیستند. ورزش بطور مستمر باعث میشود که میزان انرژی مصرفی پایه ، افزایش یافته و وزن کم شود . انرژی مصرفی پایه عبارت از آن مقدار انرژی است که برای زنده ماندن لازم است و برای تنفس کردن ، هضم غذا و انقباض قلب و گرم نگهداشتن بدن بکار میرود. ورزش باعث میشود که عضلات رشد کرده و قدرت بیشتری پیدا کنند. ورزش معمولا" اشتهای شما را زیاد میکند که باید در مقابل آن مقاومت کنید.

دارو و جراحي

داروهائیکه باعث کاهش وزن میشوند فقط در مواردی مصرف میشوند که وزن بالای شخص زندگی او را تهدید میکند. تعدادی دارد که باعث لاغر شدن میشوند ساخته شده است که عبارتند از مواد حجیم کننده که باعث احساس پری معده و سیر شدن میشوند. تمامی داروهای کاهنده اشتها باید توسط پزشک تجویز شوند و بیمار باید مرتبا از نظر عوارض این داروها کنترل شود . انجام اعمال جراحی مثل برداشتن قسمت زیادی از معده و یا اتصال معده به اواسط روده باریک بعنوان آخرین اقدام و در افرادیکه فوق العاده چاق بوده و باهیچ اقدامی لاغر نشده اند انجام می شود .

توجه:

چنانچه وزن و قد شما مناسب بوده و BMI شما بین ۲۰ و ۲۵ است باز هم امکان دارد در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی باشید ، چنانچه دور کمر شما بیشتر از ۸۹ سانتی متر (برای خانمها) و ۱۰۲ سانتی متر ( برای آقایان) باشد. حتما" در معرض بیماری قلبی عروقی قرار می گیرید.

  • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×