وقتی با گوشی در رخت خواب هستید چه بلایی سرتان می‌آید؟

وقتی با گوشی در رخت خواب هستید چه بلایی سرتان می‌آید؟

شرف الشمس

وقتی با گوشی در رخت خواب هستید چه بلایی سرتان می‌آید؟

وقتی با گوشی در رخت خواب هستید چه بلایی سرتان می‌آید؟ با گوشی در رخت خواب بودن چه بلایی بر سرمان می‌آورد؟ بسیاری از ما اکنون بیش‌تر از … …

وقتی با گوشی در رخت خواب هستید چه بلایی سرتان می‌آید؟

وقتی با گوشی در رخت خواب هستید چه بلایی سرتان می‌آید؟

با گوشی در رخت خواب بودن چه بلایی بر سرمان می‌آورد؟ بسیاری از ما اکنون بیش‌تر از همیشه از گوشی یا تلفن همراه استفاده می‌کنیم، و قطعا این وسیله فواید خودش را دارد. با این حال، بسیاری از آدم‌ها به ایرادهای دنیای به‌روز ما، از جمله از دست دادن مهارت‌های اجتماعی‌مان، ابتلا به اختلال زوال شخصیت، تنبل‌تر شدن، و حتی محرومیت از خواب اشاره کرده‌اند.

وقتی با گوشی در رخت خواب هستید چه بلایی سرتان می‌آید؟

فناوری می‌تواند به عنوان ابزاری شگفت‌انگیز به ما کمک کند ارتباط‌مان را با جهان حفظ کنیم و از اطلاعات جدید باخیر شویم، اما باید بهای آن را بپردازیم، و وقتی پای سلامت‌مان در میان است، حقیقتا تا چه حد تمایل داریم خودمان را فدا کنیم؟ آیا می‌دانستید استفاده از گوشی هوشمندان‌تان قبل از رفتن به بستر نه‌تنها در خواب اختلال ایجاد می‌کند بلکه حتی می‌تواند باعث شود روز بعد احساس رخوت کنید؟!

در این نوشتار می‌خوانید هنگامی که قبل از رفتن به بستر با گوشی کار می‌کنید و با گوشی در رخت خواب هستید چه بلایی بر سرتان می‌آید یا اتفاقی برایتان می‌افتد:

به نقل از وب‌گاه تلگراف، بر اساس پژوهش جدیدی از دانشگاه ایالتی میشیگان، آدم‌هایی که تا بعد از ۹ شب برای تمام کردن کارشان بیدار می‌مانند، در مقایسه با کسانی که شب‌ها سراغ گوشی‌شان نمی‌روند، روز بعد به‌طور قابل توجهی بیش‌تر احساس خستگی و کم‌تر احساس بهره‌وری می‌کنند.

راسل جانسون، استادیار مدیریت در دانشگاه ایالتی میشیگان، ‌به تلگراف گفت “گوشی‌های هوشمند به خوبی برای این طراحی شده‌اند که در خواب اختلال ایجاد کنند، چون شب‌ها تا دیروقت ذهن‌مان را درگیر می‌کنند و دست کشیدن از کار را برای ما دشوار می‌کنند، برای همین نمی‌توانیم به آرامش برسیم و به خواب برویم.”

هرچند این پژوهش فقط روی کسانی تمرکز دارد که برای انجام کار با گوشی بیدار می‌مانند، اما در مورد آدم‌هایی که با گوشی‌شان به فعالیت‌های دیگر، از جمله بازی، چک کردن ایمیل، و گشت و‌گذار در رسانه‌های اجتماعی می‌پردازند نیز صدق می‌کند.

هم‌چنین این پژوهش تاکید می‌کند نور آبی که از گوشی‌های هوشمند ساطع می‌شود تولید ملاتونین را در بدن دچار اختلال می‌کند. ملاتونین یک ماده‌ی شیمیایی است که به القای خواب کمک می‌کند. پژوهش‌های بی‌شمار نشان داده‌است نورهای درخشان که از گوشی و رایانه ساطع می‌شود می‌تواند خواب را تا ساعت‌ها پس از وقت خواب‌تان به تاخیر بیندازد.

نور آبی و درخشان تبلت‌ها، گوشی‌ها، و رایانه‌ها اساسا به مغزمان می‌گوید ما نیاز داریم بیدار باشیم، به خواب نرو. نور مصنوعی می‌تواند شدیدا مانع توانایی تولید ملاتونین در بدن شود، و حتی پژوهش نشان داده‌است بین اختلال در ساعت زیستی و خطر بیش‌تر سرطان ارتباط وجود دارد. ما برای تولید ملاتونین به تاریکی نیاز داریم، بنابراین، دوری کردن از وسایل الکترونیکی، به‌ویژه در شب، اهمیت حیاتی دارد.

تاریکی طبیعی به محافظت از بدن در برابر آسیب کمک می‌کند، و الگوی خواب‌تان را در حالت بهینه حفظ می‌کند. علاوه بر این، توقف تولید ملاتونین با نقص دستگاه ایمنی، دیابت نوع ۲، سندرم متابولیک، چاقی مفرط، و بیماری قلبی در ارتباط است.

درباره‌اش فکر کنید: در دامن طبیعت، خورشید به جسم‌مان می‌گوید بیدار شود و روز را آغاز کند. بنابراین، امروزه با تمام این نورهای مصنوعی، مدت طولانی و طولانی‌تری بیدار می‌مانیم، چون مغزمان تفاوت بین نور طبیعی و غیرطبیعی را نمی‌داند. با این حال، شما می‌توانید وسایل الکترونیکی را چند ساعت قبل از خواب خاموش کنید و اجازه بدهید در طول شب خاموش باشند تا اعلان‌ها (نوتیفیکشن‌ها) بیدارتان نکند، و با این کار خودتان اوضاع را بهتر کنید.

آدم‌های جامعه‌ی ما واقعا نیاز دارند سرعت‌شان را کم کنند و برای مراقبت از سلامتی‌شان وقت بگذارند. شما می‌توانید قبل از خواب کارهای دیگری بکنید، مثلا کتاب بخوانید، مراقبه یا یوگا انجام دهید، وقایع روزانه را بنویسید، یا یک دوش گرم و مطبوع بگیرید. در این دنیای امروز، که تاکیدی زیادی بر به‌روز بودن دارد، به یاد داشته‌باشید هر شب کمی از دنیای الکترونیکی فاصله بگیرید و به تمایلات و نیازهای جسم‌تان گوش کنید.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ مینا بنادکوکی

منبع: پاور آو پازیتیویتی – powerofpositivity

با گوشی در رخت خواب

  • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×