ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین ای (Vitamin E)

ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین ای (Vitamin E)

شرف الشمس

ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین ای (Vitamin E)

یکی از راه‌های ساده برای افزایش مقدار ویتامین E در بدن استفاده از روغن زیتون در دستورهای غذاییتان به جای روغن مایع است

ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین ای (Vitamin E)

ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان است که به بازسازی سلول‌های آسیب دیده کمک می‌کند. این ماده‌ی مغذی ضروری به صورت طبیعی در بعضی از غذاها وجود دارد و همچنین می‌توان آن را از طریق مصرف مکمل‌ها تامین کرد و بعضا در غذاهای فرآوری شده نیز یافت می‌شود. ویتامین E جز ویتامین‌های محلول در چربی است یعنی بدن شما ویتامین E وارد شده به بدنتان را ذخیره می‌کند و در زمان نیاز از آن استفاده می‌کند.

تمامی نوزادان، هنگام تولد دارای مقدار اندکی ویتامین های محلول در چربی ( K , E ، B ، A ) می باشند اما در مادران یکی از علل تولد زودرس، کمبود ویتامین E می باشد. در صورت فقدان ویتامین E اسیدهای چرب «مهم» سریع تر از بین می روند و سلولها زودتر تجزیه می شوند.
در صورتی که در زمان بارداری خانم ها، منابع غذایی و یا مکمل های دارای ویتامین E در جیره مصرفی روزانه آنها لحاظ نگردد می تواند مشکلاتی را برای نوزاد او پس از زایمان در پی داشته باشد. مانند قرار دادن نوزاد بلافاصله پس از ولادت، که در برابر اکسیژن جو ممکن است گلبول های قرمز خون کودک آنقدر ضعیف و کاسته شوند که باعث یرقان گردد. تجزيه گلبول های قرمز خون، که زردم علامت مشخصه آن است، باعث به وجود آمدن این نابسامانی می باشد. لذا اگر به کودکانی که می زردی می باشند ویتامین E داده شود نابودن شدن گلبول های قرمز خون متوقف می شود و موجب بهبود و درمان پرقان خواهد شد. کمبود ویتامین E علت اصلی کم خونی در نوزادان محسوب می شود. زیرا بر قادر به جانشین ساختن سریع گلبول های بسیار خون که پی در پی تجزیه می شوند نمی باشد. برای جلوگیری از این نوع کم خونی تنها زمانی می توان جلوگیری نمود که مادر در مدت بارداری ویتامین E مصرف نماید.
• مشاهده شده است که پزشکان به نوزادان و کودکان کم خون مصرف غیر منطقی و مقدار بسیار زیاد آهن را توصیه میکنند. متأسفانه بیشتر نمکهای آهن (اگر نگوییم همه آنها) ویتامین E را نابود میکنند. کودکان کم خون اغلب پس از مصرف ویتامین E سریعا بهبود می یابند. در حالی که تمامی کودکان بارها و مکررا با وجود مصرف مقدار زیاد آهن و پروتئین و ویتامین B6 همچنان در وضعیت کم خونی باقی مانده اند. در صورتی که مصرف آهن برای درمان کم خونی ضروری تشخیص داده شده باشد، باید ۸ تا ۱۲ ساعت قبل یا بعد از خوردن ویتامین E صورت گیرد. آهن باید پس از صرف صبحانه (یعنی مابین دووعده غذایی در اختیار بدن گذاشته شود و منابع و مقدار خوراک روزانه ویتامین E پس از صرف شام مورد مصرف قرار گیرد.

ویتامین ای

هرگاه ویتامین E به مقدار کامل و فراوان مورد مصرف قرار گیرد، غالبا به کبد این امکان را میدهد تا مواد زیان بخشی چون عناصر ضد مغذی و مواد نگهدارنده مواد غذایی، مواد سفید کننده و ضد عفونی کننده هایی که به مواد غذایی، خصوصا آرد افزوده می شود، مانند آفت زداها، نیتریتهای نیترات های پتاسیم و سدیم که از کودهای شیمیایی در سبزیجات و روییدنیها باقی می ماند، سموم مضر صنعتی مانند: تتراکلرور کربن و هم چنین بسیاری از داروهای سمی و خطرناک را خنثی سازد هر یک از این مواد و موادی از این دست، می توانند باعث آسیب شدید کبد شوند. مگر آن که ویتامین E به مقدار کافی در بدن وجود داشته باشد.
باید بدانید که به ازای هر نیم کیلو آرد تصفیه شده و هر لیتر روغن که به طریق شیمیایی استخراج می شود، ویتامین E نابود می گردد. نیاز به این ویتامین به تناسب مقدار روغن در رژیم غذایی افزایش می یابد و اگر ویتامین E به عنوان یک رژیم غذایی ثابت در جیره غذایی لحاظ نشود باید منتظر عواقب شوم، و بیماریهای مختلف و سخت باشیم و البته شاید روزبه روز بر تعداد بیماری های حاصل از کمبود ویتامین E اضافه شود.
مقدار نیاز روزانه افراد به ویتامین E با توجه به مسائل روزمره و نوع منابع غذایی متغیر می باشد. گروهی به ۴ برابر، و گروهی دیگر شاید ۶ برابر دیگران به ویتامین E نیازمند باشند مانند: نیاز بر اثر فشارهای مختلف فیزیکی (اعم از روحی و جسمی)، مصرف روغن ها، چربی های اشباع نشده، محرومیت طولانی و عدم استفاده صحیح از این ویتامین، رشد سریع، یائسگی و دفع هورمون های جنسی، میزان مصرف و احتیاج به ویتامین E را چندین برابر افزایش می دهند.
• افزودن روغن به رژیم غذایی، بی آن که به آن خوراک ویتامین E افزوده شود، بسیار خطرناک است. با وجود این بسیاری از پزشکان بی آنکه ذکری از ویتامین E به میان آورند به امید جلوگیری از بیماریهای قلبی، مصرف روغن را توصیه میکنند. بررسی های دقیق نشان میدهد که در برابر هر قاشق غذاخوری روغن در رژیم غذایی ۱۰۰ واحد ویتامین E باید بر آن اضافه شود. از مقدار اضافی، مقدار کمی در غده هیپوفیز و غدد فوق کلیوی و غدد جنسی ذخیره می شود اما مقدار ذخیره به ویژه هنگام بیماری و ناخوشی به سرعت کاسته می شود.
• ویتامین E برای تأمین عملکرد طبیعی غدد ضروری می باشد. هرگاه این ویتامین به مقدار کافی در اختیار بدن قرار داده شود، غده هیپوفیز یا سلطان غدد ۲۰۰ برابر بیش از سایر اعضاء بدن می تواند ویتامین E را در خود ذخیره نماید. کمبود این ویتامین، باعث کاهش تولید تمامی هورمون های غدة هیپوفیز میشود. مانند: هورمون رشد (STH)، هورمون تحریک غده های فوق کلیوی (ACTH)، هورمون هایی که وظیفه تحریک غده تیروئید و غدد جنسی را به عهده دارند.
با مصرف این ویتامین تولید هورمون ها به سرعت افزایش می یابد و در صورتی که ویتامین E کمتر از میزان لازم در اختیار بدن گذاشته شود این هورمونها نابود خواهند شد. یکی از محققین بزرگ به نام دکتر فرانسیس پوتنگر ( Francis Pottenger) پیش بینی نموده بود که هرگاه رژیم غذایی نامناسب کنونی با این وضعیت همچنان ادامه پیدا کند فعالیت غدد تحت امر غده هیپوفیز و جنسی چنان کاهش پیدا خواهد انمود که سینه های طبیعی زنان و کفل های باریک مردان از بین خواهد رفت و تشخیص میان دختر و پسر مشکل خواهد شد.

  • ۲ خرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×