ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین دی (Vitamin D)

ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین دی (Vitamin D)

شرف الشمس

ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین دی (Vitamin D)

ویتامین D به وسيله پرتو خورشید بر روغنهایی تولید می شود که در درون پوست بدن یافت می شوند

ناگفته هایی از ویتامین ها: ویتامین دی (Vitamin D)

 آیا می‌دانستید که اگر به میزان کافی ویتامین D دریافت نکنید نمی‌توانید تمامی موادمعدنی لازم برای تقویت بدنتان را جذب کنید؟ اما این تنها دلیل برای دریافت ویتامین D نیست. ویتامین D علاوه بر حفظ استخوان‌های شکننده، خطر ابتلا به سرطان‌های خاص و التهاب را نیز کاهش می‌دهد.

ویتامین D به وسيله پرتو خورشید بر روغنهایی تولید می شود که در درون پوست بدن یافت می شوند. در حالی که به اثبات رسیده است که ابتدا روغن ها باید بر روی پوست و در برابر پرتو «فراسوی بنفش» قرار گیرند و سپس به درون بدن جذب گردند. هرگاه کسی پیش از قرار دادن بدن در برابر نور آفتاب حمام کند. روغن های روی پوست شسته شده از میان می روند و حتی به مقدار خیلی ناچیز ویتامین D ایجاد نمی گردد. هرگاه شخص پیش از آفتاب گرفتن حمام نگیرد، اما پس از آن فورا بدن را بشوید باز هم روغن های پوست پیش از جذب ویتامین D به درون بدن، شسته و نابود می شوند. قسمت عمده چربی پوست با شستشو در آب سرد شسته می شود و استفاده آن از آب گرم باز هم بیشتر آن را نابود می کند. آب گرم و صابون، شستشوی چربیهای پوست را کامل نموده و بدن را برای دریافت ویتامین D با دشواری بیشتر روبه رو می کنند.

 آقای روبرت مککاریسن ( Robert Mc Carrison)، پزشک مشهور انگلیسی نوشته است که:

نرمی استخوان ها در هند و در میان زنان مسلمان که سخت به سنت حجاب پای بند می باشند شیوع دارد. زیرا این زنان پس از سپری شدن دوره بلوغ صورت خود را می پوشانند و به ندرت از خانه خارج می شوند. به علاوه شیر یا از دیگر منابع غذاهای دارای کلسیم مورد مصرف قرار نمی دهند و از کمبود ویتامین D به واسطه عدم استفاده از پرتو خورشید و منابع غذایی مانند روغن، جگر ماهی و... در رنج به سر می برند. در «فرمی استخوان ها» درد وجود دارد. به ویژه در ناحیه مفصل های استخوان ران و لگن خاصره (كفلها ) معمولا این درد را درد رماتیسمی می خوانند. نرمی استخوان همان عارضه کمبود ویتامین D می باشد.

ویتامین d

 کمبود جزئی ویتامین D نیز باعث ایجاد انواع زشتیها در پیکره انسان می شود، مانند صورت و سینه های باریک، ضعف در رشد اندامی و کوتولگی، دندان های پیش آمده، دندان های نامنظم، دندان های کج، سرازیر بودن چانه یا پیشانی و یا هر دو، و یا پیش آمدگی آنها و دهها نابه سامانی دیگر که نمود آن در وضعیت فیزیکی قابل دیدن می باشد. زمانی که رژیم غذایی نیازها را برآورده سازد. این اشکالات از بین خواهد رفت. اگر چهره کودک شما شکل گلابی و یا موز به خود گرفته است مطمئن باشید که مقدار خوراک ویتامین D و یا کلسیم او کافی نیست و این مشکل فیزیکی در صورت عدم استفاده درست از خورشید و یا منابع غذایی در سراسر زندگی هم چنان باقی خواهد ماند.

ویتامین D تنها وقتی جذب خون می شود که چربی وجود داشته باشد. ویتامین D که به صورت کپسول داده می شود در بدن (خصوصا کودکان در حال رشد تقریبا تا ۱۲ سالگی) بسیار اندک جذب می شود. زیرا این کپسول ها بر اثر کمی محتوای روغن قادر به تأمین جذب ویتامین D نمی باشند.

این ویتامین به ویژه هنگام یائسگی بسیار مورد نیاز بدن خانم ها می باشد. زیرا مقدار خوراک کلسیم معمولا کم است. گر گرفتگی و تعریق شبانه و گرفتگی عضلات پا و زودرنجی و عصبانیت و افسردگی روحی که در این دوران مکرر دست می دهد، فقط در یک روز با مصرف کلسیم و ویتامین D مهار شده و رفع می گردد. وقتی خوراک مصرفی کلسیم کافی باشد خوردن ویتامین D به تنهایی می تواند تمام عوارض را از بین ببرد.
 

  • ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×