کدام مواد غذایی ویتامین های مورد نیاز مغز و تقویت ذهنی را دارا هستند؟

کدام مواد غذایی ویتامین های مورد نیاز مغز و تقویت ذهنی را دارا هستند؟

شرف الشمس

کدام مواد غذایی ویتامین های مورد نیاز مغز و تقویت ذهنی را دارا هستند؟

وقتی مغز ما تغذیه درستی نداشته باشد، تمرکزمان کاهش می یابد و ناراحت و بی انگیزه می شویم

کدام مواد غذایی ویتامین های مورد نیاز مغز و تقویت ذهنی را دارا هستند؟

مغز شما خانه ایست که ذهن تان در آن زندگی می کند. مغز مهمترین ارگانی است که ما داریم و بسیار مهم است که چه نوع تغذیه ای برای آن در نظر می گیریم. وقتی مغز ما تغذیه درستی نداشته باشد، تمرکزمان کاهش می یابد و ناراحت و بی انگیزه می شویم. 

اگر می خواهید قدرت مغز خود را به حداکثر برسانید تا تمرکزتان را افزایش دهید که بتوانید به طور واضح فکر کنید و یک زندگی شاد و طولانی داشته باشید، خواندن این مقاله می تواند به شما کمک کند که مواد مغذی مورد نیاز برای به حداکثر رساندن قدرت مغز در رژیم غذایی تان را رعایت نمایید. در ادامه می خوانید که مغز شما به چه چیزهایی نیاز دارد و این مواد مغذی در کدام مواد غذایی یافت می شوند:

1. امگا 3

مغز شما از 60 درصد چربی تشکیل شده است بنابراین اگر می خواهید مغزی سالم و هوشیار داشته باشید باید چربی های مفید مصرف کنید. چربی همیشه به عنوان یک عنصر ناسالم شناخته شده است اما در واقع چربی سالم و با کیفیت هم وجود دارد که برای مغز و سلامت شما بسیار هم مفید است. 

برخی از مهمترین چربی های مغز شما امگا 3 هستند که در واقع مواد مغذی ضروری هستند که لایه بیرونی سلول های مغزی را تشکیل می دهند. در واقع وجود امگا 3 کافی در رژیم غذایی روی مغز و عملکرد شناختی مغز تاثیر می گذارد همچنین از پیری زودرس مغز جلوگیری می کند. اگر می خواهید مغزتان قدرت مطلوب داشته باشد حتما به اندازه کافی امگا 3 مصرف کنید. 

بهترین منابع امگا 3:

گردو، دانه چیا، ماهی ساردین، ماهی سالمون، دانه کتان، تخم مرغ و روغن ماهی

2. منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی ضروری است که برای فعالیت های مغزی حیاتی به نظر می رسد. همچنین مغز و سیستم عصبی را آرام نگه می دارد تا جایی که به عنوان والیوم طبیعی یا داروی مسکن طبیعی شناخته می شود. منیزیم برای متابولیسم بدن ضروری است و دومین کمبود تغذیه ای بشر در جهان محسوب می شود. 

منیزیم برای فعالیت هایی نظیر فواید ضد التهابی، کاهش هورمون استرس، آرام کردن سیستم عصبی، کمک به کاهش افسردگی و کاهش اضطراب به مغز کمک می کند.

بهترین منابع منیزیم:

بادام، اسفناج، بادام زمینی، آووکادو و لوبیای سیاه

3. ویتامین ب1 یا تیامین

بسیاری از ویتامین های دسته ب برای سلامت مغز مفید هستند اما در این مقاله به برخی از ویتامین های حیاتی ب اشاره می کنیم. 

ویتامین ب1 با نام تیامین نیز شناخته می شود و برای فرآیند متابولیسم در بدن مورد نیاز است و انرژی را مدیریت می کند. مغز شما در تمام طول روز از انرژی فوق العاده ای استفاده می کند. داشتن سطح پایین تیامین می تواند شما را از انرژی حیاتی مورد نیاز دور کند. 

تیامین می تواند خلق و خو و هوشیاری شما را با فراهم آوردن انرژی سلول های مغز تقویت کند. سطح پایین تیامین می تواند آسیب عصبی، التهاب عصبی، خستگی، از دست دادن حافظه کوتاه مدت، گیجی و تحریک پذیری را به دنبال داشته باشد. میزان کافی ویتامین ب1 برای عملکرد مطلوب مغز و سلامت مورد نیاز است. 

بهترین منابع تیامین:

جلبک دریایی، تخمه آفتابگردان، آجیل، عدس و لوبیای سیاه

4. ویتامین ب6

ویتامین ب6 برای کمک به بهبود خلق و خوی شما مهم است تا احساس شادی کنید و برای مبارزه با خستگی ذهن هم مفید عمل می کند. ب6 یکی از مولفه های مهم تولید هورمون سروتونین است. سروتونین یا هورمون شادی برای بهبود روحیه افراد بسیار حیاتی است. 

علائم کمبود ویتامین ب6 عبارتند از:

تحریک پذیری، از دست دادن تمرکز، خستگی، مشکل حافظه و درد عضلانی.

بهترین منابع ویتامین ب6:

گوشت گاو، پسته، ماهی تن، سینه بوقلمون ترکی، آووکادو

5. ویتامین ب9

ویتامین ب9 با نام فولات نیز شناخته می شود که برای رشد طبیعی مغز بسیار مهم است. فولات همچنین برای تنظیم سیستم ایمنی بدن هم بسیار ضروری است. البته یک آنتی اکسیدان طبیعی هم هست و می تواند به تقویت عملکرد مغز و حافظه کمک کند.

سطح پایین فولات می تواند به مغز آسیب وارد کند. همچنین منجر به افزایش دژنراسیون و اختلالات شناختی می شود. علائم کمبود فولات عبارتند از:

کاهش عملکرد سیستم ایمنی، خستگی مزمن، افزایش تحریک پذیری و اضطراب

بهترین منابع ویتامین ب9:

اسفناج، جگر سیاه، کلم بروکلی، مارچوبه و کاهو

6. ویتامین ب12

این ویتامین جنبه های مختلفی برای سلامت دارد و برای داشتن استخوان های قوی، سلامت مو، پوست، ناخن، سیستم ایمنی و قلب بسیار مهم است. ویتامین ب12 برا سلامت مغز و تقویت ذهن هم بسیار قوی عمل می کند.

وتامین ب12 برای بسیاری از جنبه های عملکرد ذهنی ضروری است و می تواند ذهن را متمرکز کرده و توانایی آن را افزایش دهد. همچنین نقش مهمی در تولید سروتونین و دوپامین دارد. کمبود این ویتامین می تواند منجر به از دست دادن حافظه، افسردگی، اضطراب، گیجی و در موارد شدید اسکیزوفرنی شود. 

این ویتامین معمولا در بسیاری از فراورده های حیوانی و گوشت یافت می شود بنابراین گیاهخواران باید به کمبود آن در بدنشان توجه ویژه ای داشته باشند و اطمینان حاصل کنند که از محصولات گیاهی این ویتامین را دریافت می کنند. 

بهترین منابع ویتامین ب12:

جگر سیاه، ماهی ساردین، ماهی سالمون وحشی و تخم مرغ

7. ویتامین سی

ویتامین سی آنتی اکسیدانی بسیار قوی و مهم برای مغز شماست. مغز برای انجام فعالیت های خود میزان زیادی انرژی و اکسیژن مصرف می کند. آنتی اکسیدان هایی همچون ویتامین سی از مغز در برابر آسیب ها محافظت می کنند. ویتامین سی با هورمون هایی که ترشح می کند می تواند بر خلق و خوی شما تاثیر بگذارد بنابراین عصبی بودن یکی از نشانه های کمبود ویتامین سی است. 

بهترین منابع ویتامین سی:

کلم بروکلی، مرکبات، فلفل دلمه ای، هندوانه و اسفناج

8. ویتامین دی

ویتامین دی همان ویتامین نور خورشید است و طبیعتا یکی از مهمترین ویتامین هایی است که مردم از کمبود آن رنج می برند. ویتامین دی معمولا با سلامت استخوان و سلامت قلب در ارتباط است اما تحقیقات نشان داده اند که ویتامین دی می تواند نقش مهمی در عملکرد مغز نیز ایفا کند. مطالعات متعدد هم اثبات کرده اند که کمبود ویتامین دی می تواند تمرکز و عملکرد شناختی را مختل کند. 

اگر زیاد در معرض نور خورشید نباشید احتمالا به کمبود ویتامین دی مبتلا هستید. خورشید بهترین منبع این ویتامین است که ساده و رایگان در دسترس همه افراد قرار می گیرد. فقط کافیست چند دقیقه در روز از نور طبیعی خورشید بهره مند شوید. 

بهترین منابع ویتامین دی:

نور خورشید یا مکمل های ویتامین دی

9. ویتامین ای

ویتامین ای یک آنتی اکسیدان قوی است و آنتی اکسیدان ها برای مبارزه با استرس اکسیداتیو در بدن حیاتی هستند. استرس اکسیداتیو یک فرآیند متابولیکی است که در سلول های بدن رخ می دهد. آنتی اکسیدان ها با این فرآیند مبارزه می کنند و موجب عملکرد مطلوب سلول ها می شوند. 

اغلب نادیده گرفته می شود که ویتامین ای هم برای سلامت مغز ضروری است. غشای بیرونی سلول های مغز از ویتامین ای ساخته شده اند تا مانع آسیب رسیدن به سلول های مغزی شده و مغز را جوان، پر انرژی و با عملکرد بالا نگه دارد. 

علائم کمبود ویتامین ای عبارتند از:

اختلال شناختی، اسهال، ضعف عضلانی و عدم تعادل

بهترین منابع ویتامین ای:

بادام، کلم، جعفری و زیتون

10. روی

روی برای رشد و عملکرد نورون ضروری است. روی در مغز شما و به ویژه در قسمت هیپوکامپوس که تنظیم سیستم لنفاوی را بر عهده دارد موجود است و منطقه ایست که احساسات را تنظیم می کند. نورون ها به منظور برقراری ارتباط موثر با یکدیگر به روی نیاز دارند. کمبود روی در بدن می تواند مشکلاتی نظیر عدم توجه و تمرکز، کاهش سیستم ایمنی بدن، آکنه و مشکلات پوستی و اسهال را به دنبال داشته باشد. 

بهترین منابع روی:

دانه کدو تنبل، بادام زمینی، قارچ و اسفناج

مغز خود را با مواد مغذی تقویت کنید

مغز شما به سختی کار می کند و مواد مغذی را برای هر چه بهتر کار کردن نیاز دارد. مقدار و نوع ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی که مصرف می کنید می تواند باعث ایجاد انرژی یا کسلی در طول روز برای شما شود. 

به طور قطع اگر شما یک ماشین فراری داشته باشید آن را با یک سوخت ارزان قیمت پر نمی کنید زیرا می خواهید عملکرد مطلوبی از آن دریافت کنید پس بهتر است در مورد تغذیه مغز خود هم همینگونه برخورد کنید.

خوردن انواع غذاهای متنوع که شامل طیف وسیعی از مواد مغذی بالا برای سلامت مغز می شود می تواند منابع مورد نیاز برای سلامت مغزتان را فراهم کند. اگر می خواهید مغزتان قدرت بیشتری داشته باشد به غذاهای مورد نیاز آن توجه بیشتری نشان دهید. 

مترجم: پردیس کیانی

  • ۲۵ دی ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×