ویتامین ها و نقششان در سلامتی انسان

ویتامین ها و نقششان در سلامتی انسان

شرف الشمس

ویتامین ها و نقششان در سلامتی انسان

ویتامینها ارزش انرژی و کالری ندارند ولی ادامه حیات بدون ویتامین های اساسی غیر ممکن است.

ویتامین ها و نقششان در سلامتی انسان

ویتامینها

ویتامین ها مواد ارگانیک غذا هستند و برای ادامه حیات و بالا بردن مقاومت بدن ضروری می باشند و در تمام موجودات اعم از گیاهان و حیوانات یافت می شوند. ویتامینها جزئی از سیستم آنزیم ها می باشند و سوخت و ساز بدن را تنظیم و پرانرژی نموده و به کمک فرایندهای بیوشیمیایی که انرژی حاصل از غذای گوارش شده را آزاد می کنند، در حفظ سلامت انسان تأثیرگذار می باشند و حداکثر عملکرد بدن را ممکن میسازند، ویتامین ها مواد مغذی ذره بینی (ترکیبات ریز مغذی) به شمار می روند. در حقیقت، ویتامینها مواد آلی و ضروری برای عملکرد طبیعی بدن، رشد، انرژی و سلامت کلی بدن می باشند و به استثنای مواردی معدود در داخل بدن تولید نمی شوند و بدن نمی تواند خودش ویتامین تولید کند. ویتامین ها در تمام مواد غذایی طبیعی به مقدار بسیار کم وجود دارند و ما باید ویتامین های مورد نیاز را از خوراک و منابع غذایی و مکمل ها تأمین نماییم.

ادامه حیات بدون ویتامین های اساسی غیر ممکن است. ویتامینها ارزش انرژی و کالری ندارند. در مقایسه با میزان مواد تغذیه ای که ما مصرف می کنیم: پروتئین ها، چربیها، کربوهیدرات ها به میزان مصرف ویتامین های ما بسیار ناچیز هستند ولی با وجود این، کم ترین کمبود، تمام بدن را در معرض خطر قرار می دهد.

ویتامینها برای تنظیم متابولیسم تبدیل چربی و کربوهیدرات ها به انرژی، تشکیل و ترمیم نسج ها و استخوان ها فعال اند. ویتامینها اجزای عمده ای از بدن نیستند ولی در ساخت آنها نقش فعال و مهمی دارند. ویتامین ها در تمام مواد آلی وجود دارند ولی مقدار آنها متغیر می باشد. اگر انسان، از یک تغذیه خوب و مغذی و هم چنین از آگاهی لازم نسبت به استفاده درست و صحیح از منابع غذایی برخوردار باشد، می تواند تمام ویتامین های مورد نیاز خود را تأمین نماید. ولی متاسفانه، به علت عدم شناخت و آگاهی و همچنین مصرف نادرست از منابع غذایی، تعداد اندکی از ما می توانیم از یک سیستم تغذیه صحیح و سالم برخوردار باشیم.

ویتامین ها

اغلب غذاهایی که مورد مصرف قرار می گیرند، در نتیجه نحوة طبخ غلط، نگهداری و عمل آورد آنها، عناصر اصلی و مغذی خود را از دست می دهند. برای مثال نان معمولی تهیه شده از آرد سفید را در نظر بگیرید که فقط غنی از کربوهیدرات می باشد و بیشتر مواد تغذیه ای خود را طی عمل آوردن و آسیاب کردن از دست داده است.

دکتر الکسیس کارل، وضعیت بد غذایی را این گونه مورد خطاب قرار می دهد:

زندگی مادی ما تحت تأثیر مستقیم و غیر مستقیم جراید واقع گردیده است، آگهی ها و پروپاگاندها که غالبا به نفع تولیدکنندگان و ضرر مصرف کننده بود، روی کار آمد؛ مثلا به مردم فهماندند و در جرائد اعلام کردند که نان سفید از نان سیاه بهتر است. برای این کار تا توانستند آردها را تصفیه نمودند و با گرفتن مواد غذایی آردها و سفید کردن آنها با یکدیگر رقابت کردند و یک چنین آردی که با نظر به زیادی مصرف آن ارزان تمام می شد، حداکثر استفاده را برای تولید کننده و نانواها و آسیابان باز کرده و مصرف کنندگان بدون اینکه توجه به بدی آن از حیث کمی مواد غذایی داشته باشند آن را می خوردند و غالبا احتکار هم می کردند. در تمام کشورهایی که قسمت عمده غذای اهالی را نان تشکیل می دهد مردم آن کم خون، لاغر و مزاجشان برای ابتلا به انواع بیماری ها آماده گردید. برای آگهی های تجارتی هزینه های سنگین به مصرف رسید و با این ترتیب مقدار زیادی مواد غذایی و داروهای بی فایده و گاهی مضر جزء واجبات مردم متمدن گردید.

در این دوره، دیگر غذای پسران و دختران را والدینشان انتخاب نمی کنند، آنها از خوردن سبزیها امتناع می ورزند و از شیر به عنوان اینکه غذای بچه ها است دوری می کنند. هرچه برایشان خوب و مفید است نمی خورند، نمی دانند که چقدر غذاهای متنوع که مزه خوب دارند، غنی از ویتامین هستند. موضوع اصلی و مهم این است که غذاهای متنوع هر روز در جیره غذایی قرار گیرند. نه آنکه شکم را با سوسیس، کالباس، شیرینی، چیپس و... پر کنند.

هر انسانی که قند، شکر، آرد سفید، غذاهای کنسرو شده و بسته بندی همراه با گروه زیادی از مواد نگهدارنده شیمیایی و غیر مفید مصرف می کند، با نوعی از انواع بیماری های کمبودی مواجه خواهد شد. این کمبود، به نحوه استفاده از منابع غذایی، عمل آوری، و با مطالعه در تغذیه روزانه، مورد ارزیابی قرار می گیرد. به عنوان مثال: مصرف غذا در منزل یا رستوران و یا گرم کردن غذا در نوبت دوم یا سوم و به دفعات مکرر، می تواند به این کمبودها دامن بزند زیرا گرم نمودن غذا در نوبت های بعدی باعث نابودی ویتامین های « B » « A » و «C» می شود.

دقت داشته باشید که در خون مقدار کمی قند هست، ولی این قند همان قندی نیست که عموما با چای می خوریم، بلکه منسوب بدان است. در جگر نوعی نشاسته هست که با نشاسته سیب زمینی و ذرت تفاوت بسیار دارد. لذا، باید سعی کنید از منابع طبیعی و سالم و سرشار از ویتامین به درستی استفاده کنید.

ویتامین ها

مواد تغذیه ای اصولا کار خود را به وسیله سیستم هضم انجام می دهند. سیستم هضم بدن یک عمل تدریجی و مداوم شیمیایی است که مواد وارده به بدن را از طریق دهان ساده و توسط آنزیم ها به قطعات کوچکتری تبدیل و از طریق دیواره های اعضاء گوارشی جذب و نهایتا وارد خون می نمایند. 

آنزیم ها مواد شیمیایی ضروری هستند که اساس فعالیت های جسمانی انسان به شمار می روند. این مواد در واکنش های شیمیایی که به طور مداوم در درون بدن روی می دهد، نقش کاتالیزورها را بازی میکنند و ویتامینها همانند کوآنزیم ها با آنزیم ها همکاری دارند. بدین وسیله این امکان را به وجود می آورند تا تمام فعالیت هایی که در درون بدن روی می دهد، آن طور که باید انجام گیرد.

اگر آگاه نیستید که نیاز به بعضی از مواد غذایی از طریق مصرف خوراک روزانه تامین می شود یا خیر، بهتر آن است تا برای جبران، از غذاهای تکمیل کننده مانند: دسرهای مختلف، سبزیجات، میوه جات و غیره استفاده کنید. خوردن بیش از اندازه ویتامین هایی که به مقدار محدود در مراحل متابولیسم (سوخت و ساز بدن) به کار می روند بی ارزش است این ویتامین ها یا در بدن ذخیره و یا به وسیله ادرار دفع می شوند.

  • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×