ویتامین ها چگونه بدست می آیند و چند گروه هستند؟

ویتامین ها چگونه بدست می آیند و چند گروه هستند؟

شرف الشمس

ویتامین ها چگونه بدست می آیند و چند گروه هستند؟

ویتامین ها مواد طبیعی در غذاها هستند و به دو دسته مصنوعی و طبیعی تقسیم می شوند

ویتامین ها چگونه بدست می آیند و چند گروه هستند؟

ویتامین ها برحسب خواص انحلالشان به دو گروه تقسیم می شوند:

۱- ویتامین های محلول در چربی (قابل حل در روغن) عبارتند از: ویتامین های D ، E ، A ، ، که مقدار آنها با واحد بین المللی International Unit ) IU) مورد مصرف و محاسبه قرار میگیرد ویتامین های محلول در چربی در بدن به صورت ذخیره در پاره ای از اعضاء مانند کبد ذخیره می شوند و دارای دوام بیشتری می باشند. ویتامین های محلول در چربی باید قبل از غذا مورد استفاده قرار گیرند.

۲ - ویتامین های محلول در آب، باید هر روز مصرف شوند. زیرا نمی توان آنها را در بدن ذخیره نمود و ظرف یک تا ۴ روز از بدن دفع می شوند. (غیر از ویتامین B12) این دسته از ویتامین ها شامل ویتامین C ویتامین های Bکمپلکس می باشد. ویتامین های محلول در آب بهتر است بعد از غذا مورد استفاده قرار گیرند.

بدن برای عملکرد صحیح به هر دو گروه از ویتامین ها نیاز دارد

هماهنگی و همیاری (سینرژی)

هماهنگی مناسب بین ویتامین ها و مواد معدنی، برای عملکرد صحیح تمام ویتامین ها ضروری است. تحقیقات علمی اثبات کرده است که زیاده روی در مصرف یک ویتامین یا ماده معدنی مجزا، همان عوارضی را که ناشی از کمبود ویتامین با مواد معدنی می باشد، به وجود می آورد. به عنوان مثال: زیاده روی در مصرف ویتامین های B به طور مجزا، باعث کاهش سایر ویتامین های B می شود. به همین ترتیب، وقتی در مصرف عنصر روی (Zink) افراط شود، علائم کمبود روی ظاهر خواهد شد. اگر روزانه به اندازه ۱۰۰ میلی گرم روی مصرف کنید، نقش ایمن سازی افزایش می یابد، اما اگر مصرف، متجاوز از ۱۰۰ میلی گرم در روز باشد، در حقیقت برای نقش ایمن سازی بدن زیان آور است.

همیاری (سینرژی) پدیده ای است که به موجب آن دو یا چند ویتامین با یکدیگر ترکیب می شود تا عملکرد ویتامینی قوی تری را به وجود آورد. به عنوان مثال: برای این که بیوفلاونوئیدها درست عمل کنند، باید این مواد را به همراه ویتامین C مصرف کرد.

علاوه بر این، مواد به خصوصی می توانند از جذب و تأثیر ویتامین ها جلوگیری کنند به عنوان مثال: انتی بیوتیک ها جذب ویتامین C را به شدت کاهش می دهند. بنابراین شخصی که آنتی بیوتیک مصرف میکند ویتامین C بیشتری لازم دارد. گروهی از ویتامین ها با اثرات ترشحی غدد درون ریز مخالفت می کنند و بالاخره آنزیم ها و مواد غذایی نیز وجود دارند. که ضد ویتامین هستند، از جمله این مواد می توان از تیامیناز که در ماهی خام وجود دارد و با پختن از بین می رود و ضد، ویتامین B1 است، نام برد.

ویتامینها چگونه به دست می آیند؟

ویتامین ها مواد طبیعی در غذاها هستند و به دو دسته مصنوعی و طبیعی تقسیم می شوند. قسمت مصنوعی در آزمایشگاه ها از طریق سنتز و به شکل قرص، کپسول، پودر یا مایع تهیه می شود و ویتامین های طبیعی از مواد غذایی، مانند: ویتامین A از روغن کبد ماهی، گروه ویتامین های Bکمپلکس از مخمر (Yeast)، یا جگر، ویتامین C از تخمدان گل سرخ و میوه جات، ویتامین از دانه سویا، جوانه گندم یا ذرت به دست می آیند.

با وجود آنکه ویتامین ها و مواد معدنی ساخته شده از منابع مصنوعی و ترکیبی، نتایج رضایت بخشی داشته اند ولی این ویتامینها فقط خواص بیولوژیکی مربوط به خود را دارند، اما نباید منافع بی شمار ویتامین های طبیعی را هیچ وقت نادیده گرفت زیرا ضمن دارا بودن خواص ویتامینی، در مواد طبیعی تعداد زیادی مواد مورد نیاز و تکمیلی دیگر برای بدن وجود دارند که هنوز ناشناخته باقی مانده اند. تجزیه شیمیایی هر دو ممکن است یکی باشد. ولی ویتامین C طبیعی گرفته شده از تخمدان گل سرخ شامل بیوفلاونوئیدها و تمامی کمپلکس ( C . Complex ) می باشد. که اثر ویتامین C را بیشتر می نمایند. مواد مصنوعی غالبا دارای مواد خارجی از قبیل مواد رنگی، ترکیبات حفاظت کننده قندی، نشاستهاي غير لازم و گاهی مضر نیز می باشند. متخصصین بر این باورند که یک ماده تهیه شده به طور مصنوعی و ترکیبی می تواند یک عکس العمل شیمیایی در افراد به وجود آورد.

ویتامین ها

مصرف و به کار بردن ویتامین ها در حالت طبیعی بهترین روش و طريقة استفاده صحیح از آنها می باشد که به صورت اغذیه تکمیلی بایستی به مصرف برسند و برای بدن قابل تحمل تر می باشند. این مواد تکمیلی همراه با غذا می توانند به رساندن کمبودهای دیگر مورد نیاز برای فعالیت بهتر بدن نیز کمک کنند. انواع طبیعی به مراتب ناراحتی های کم تری روی معده دارند و کم ترین اثرات مسموم کننده را در مقدار بسیار بالا داشته اند.

ویتامین های طبیعی

ویتامین های طبیعی، ویتامین هایی هستند که:

۱- از منابع طبیعی مشتق می شوند، مانند: ویتامین D و الفاتوکوفرول

۲- در اثر تخمیر تولید می شوند، مانند: ویتامین B12 

۳- در یک محیط طبیعی وجود دارند، مانند: وجود ویتامین E» در روغن گیاهک گندم یا روغن دانه سویا

۴- در غذاها وجود دارند، مانند: ویتامین Bکمپلکس ( B -Complex) در مخمر 

فوائد آنها عبارتند از:

الف - به فرم بیولوژیک فعال ترند، مثل: ویتامین D - آلفا توکوفرول

ب - بهتر جذب می شوند، مثل: ویتامین های محلول در چربی که برای جذب به روغن و چربی نیاز است

ج - در صورت همراهی با سایر عوامل بهتر جذب می شوند، مثل: ویتامین C و بیوفلاونوئیدها که در یک غذا موجودند و در بدن با هم عمل میکنند د در بدن به صورت طولانی تری باقی می مانند، مثل: ویتامین E طبیعی 

علت کمبود ویتامین 

کمبود ویتامین (هیپو ویتامینوز) فقر ویتامین در بدن (آوینامینوز) و افزایش آن (هیپروتیامینوز) هر کدام می توانند در بدن انسان اختلالاتی را ایجاد کنند علل کمبود، فقر، و یا زیادی ویتامین در شش دسته خلاصه می شود که شامل:

 ا- سن فیزیولوژیکی: دوران نوزادی و کودکی، دوران رشد و نمو، دوران بارداری و شیردهی، دوران کھولت

 ۲- بیماریهای غیر گوارشی: عفونی، انگلی، متابولیکی و غیره.

 ۳- بیماریهای گوارشی: حالات اسهال، نارسایی کبدی، بیماریهای انگلی خاص.

 ۴- علل تغذیه ای: تهیه و نگاهداری غذاها، طبخ مواد غذایی، کمبودهای واقعی غذایی و تقلبات غذایی

۵ - استعمال دارو: مصرف داروهای ضد سل، آنتی بیوتیک، آنتی فولیک (ضد سرطان)، نئومایسین و تتراسایکلین در جذب ویتامین B12 اختلال ایجاد می کنند.

 ۶- شرایط شغلی و محیط زیست، اعمال جراحی و بیماریهای معده ای .

موارد فوق باید برای محاسبه کمبود و شناخت بیماری در فرد و یا جامعه مورد نظر قرار گیرد و پس از بررسی، به بیماری های حاصل از آن اقدام نموده و درمان های مقتضی اتخاذ گردد. لذا، برای آن که با کمبود ویتامین روبه رو نشوید سعی کنید به نکات فوق بیشتر توجه نمایید چرا که همین مسئله به شما کمک میکند تا علت کاهش یا افزایش ویتامین ها را در غذا جستجو نکنید بلکه علت هایی مانند: افزایش نیاز، عدم جذب، فرم ویتامین، تغییرات متابولیکی و غیره را می توانید مسئول دانسته و مد نظر قرار دهید.

  • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×