ویژگی های غذایی عسل

ویژگی های غذایی عسل

شرف الشمس

ویژگی های غذایی عسل

از ویژگی های مهم عسل، خاصیت میکروب کشی آن است. عسل یک ضدعفونی کننده طبیعی است. تحقیقات انجام شده در سال های اخیر نشان می دهد گذاشتن آن بر روی زخم ها مانع عفونت می شود.

ویژگی های غذایی عسل

مروری بر ویژگی های تغذیه ای عسل
۱. از ویژگی های مهم عسل، خاصیت میکروب کشی آن است. عسل یک ضدعفونی کننده طبیعی است. تحقیقات انجام شده در سال های اخیر نشان می دهد گذاشتن آن بر روی زخم ها مانع عفونت می شود. از آنجایی که عسل حاوی مواد آنتی باکتریایی است، می تواند به خوبی باعث بهبود زخم ها شود. عسل نوعی تشعشعات رادیواکتیوی نیز دارد که این امر می تواند در مبارزه با عفونت ها مؤثر باشد.
۲. عسل به راحتی هضم می شود. مولکولهای قند موجود در آن می توانند به راحتی به سایر قندها تبدیل شوند؛ به همین جهت حتی حساس ترین معده نیز می تواند آن را به سادگی هضم کند.
٣. عسل منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان است و به همین دلیل نقش بزرگی در جلوگیری از سرطان و همچنین بیماری های قلبی دارد.
۴. سطح كالری عسل پایین است. کالری عسل در مقایسه با سایر مواد قندی ۴۰ درصد کمتر است؛ بدین ترتیب هر چند انرژی عسل بسیار بالاست، اما به وزن بدن شخص نمی افزاید.
۵. عسل به سرعت در خون پخش می شود. وقتی عسل با میزان مناسبی آب مخلوط شود، پس از ۷ دقیقه در جریان خون پخش می شود و با آزادسازی مولکول قند، به عملکرد بهتر مغز که اصلی ترین مصرف کننده قند در بدن است، کمک می کند و مانع بروز خستگی می شود.
۶. عسل در سلامت و ساخت عوامل خونی مؤثر است. عسل بخش مهمی از انرژی مورد نیاز برای ساخت عوامل خونی را تأمین می کند. افزون بر این، باعث تمیز شدن خون می شود و جریان خون را تنظیم و آسان می کند و مانع بروز مشکلات عروقی و تصلب شرایین می شود.

ویژگی های تغذیه ایی عسل


۷. عسل هرگز فاسد نمی شود، جهت نگهداری احتیاج به یخچال ندارد و می توان آن را در دمای اتاق نگهداری کرد.
۸ عسل در درمان آلرژیهای فصلی ساکنان مناطقی که عسل آن از گلهای همان منطقه به دست آمده، بسیار مفید است.
۹. باید توجه داشت عسل به سبب داشتن گلوکز و فروکتوز، باعث تولید انرژی سریع (سوختن گلوکز) و طولانی (سوختن فروکتوز می گردد. این قندها بدون هضم اولیه جذب می شوند و از طریق عروق خونی که دیواره روده ها را می پوشانند، وارد جریان خون می شوند، سپس از طریق ورید وارد کبد می گردند و در آنجا به گلیکوژن تبدیل می شوند. این ماده توسط بدن برای تولید انرژی به کار می رود. مصرف مرتب عسل برای تقویت قوای جنسی و درمان ناتوانی های آن بسیار مؤثر است؛ لذا از عسل با روشهای مختلف و با ترکیب با عصاره گیاهان مؤثر در درمان این ناتوانی ها می توان بهره گرفت. ۱۰، عسل تنها غذایی است که استفاده از آن باعث نابودی چرخه طبیعت نمیشود.
۱۱. عسل علاوه بر آنکه غذای خوبی به شمار می آید، می تواند به عنوان یک داروی مفید نیز مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری به این ماده غذایی لقب اکسیر طول عمر داده اند و معتقدند که مصرف آن می تواند طول عمر را افزایش دهد.
۱۲. عسل یکی از مواد مفید برای مبارزه با قارچ ها و میکروب ها به شمار می آید و می تواند پینه های دست و پا را التیام بخشد.
۱۳. عسل در سلامتی و محکم ساختن دندان ها و لثه نقش دارد و رنگ دندان را سفیدتر می کند.
۱۴. عسل برای روده بسیار مفید است.
۱۵. عسل سستی و بی حالی عضلات را رفع می کند.
۱۶. پادزهر خوبی برای سموم، به خصوص مسمومیت های غذایی به شمار می رود.
۱۷. عسل منبع خوبی برای تأمین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است. 
۱۸. با ارزش ترین خواص تغذیه ای عسل در تولید انرژی و مکملی برای فراهم کردن میزان کالی بدن است.
۱۹. ساختار قندی ساده (به خصوص ترکیب نزدیک به ۵۰ درصدی قند فرکتوز (قند میوه) و ۴۵ درصدی گلوکز که به راحتی جذب می شوند، در تأمین انرژی به خصوص در فعالیت های پرتحرک بسیار با اهمیت است.
۲۰. ترکیبات آروماتیک یا همان عطر و رایحه عسل که مجموعی از عطر و طعم گل و گیاهان طبیعت است، نشاط خاصی را به فرد تغذیه کننده از عسل می دهد.
۲۱. مواد اسیدی موجود در عسل با توجه به کم بودن مقدارشان نقش اصلی در عطر و طعم آن دارند. علاوه بر آن، ساختار و نوع این مواد در تعریف کیفیت عسل بسیار مهم است.
۲۲. میزان گرده در ترکیبات عسل بسیار مهم است و در پایداری عسل و همچنین شرایط نگهداری آن اثر مستقیم دارد. وجود گرده در عسل، سبب افزایش ارزش تغذیه ای آن می شود؛ زیرا ثابت شده است بسیاری از مواد پروتئینی و آروماتیک از گرده به عسل افزوده می شود. باید توجه داشت وجود گرده در عسل باعث ایجاد کانون های کریستالی و در نتیجه سرعت بخشیدن به فرآیند کریستاله شدن عسل می شود. همچنین گرده به دلیل بالا بودن رطوبت و مواد مغذی در آن، قدرت فسادپذیری بسیاری دارد و پایداری عسل را برای نگهداری طولانی مدت کاهش میدهد.

  • ۲۱ فروردین ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×